[#1] Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?
Jaka jest poprawna techniczna nazwą jaką można określić wczesne gry wyścigowe gdzie droga jest rysowana w sposób pseudo 3d? Chodzi mi o takie gry jak Outrun, Lotus, Jaguar czy Crazy Cars. Pseudo 3d? 2.5d?
[#2] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

2D+
[#3] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

Pseudo3D, Ribbon3D...
[#4] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

Kiedyś ze znajomymi mówiliśmy na to lotusowate.
1
[wyróżniony] [#5] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

W takich produkcjach właściwie nie ma nic 3D.
Określenia 2,5D zwykle używa się gdy wszystko jest rysowane w 3D. Każdy element otoczenia, postaci to są obiekty 3D. Jednak gra toczy się na płaszczyźnie dwuwymiarowej. Można poruszać się w górę/dół albo lewo/prawo (jak w typowej platformówce). Na przykład „Shadow of the Beast” 1, 2, 3 są 2D, część czwarta to już 2,5D (chociaż nie jestem pewien czy wszystkie poziomy).

No ale to 2,5D to tylko takie umowne określenie. Nie zostało zdefiniowane, można je sobie dowolnie interpretować.

Wolfenstein 3D albo Gloom to są gry 2D, bo poruszamy się w 2D: lewo/prawo, przód/tył. Nigdzie nie zmienia się poziomu, nie ma schodów, wind, nie strzela się w górę czy w dół. Ale całe otoczenie (chociaż bez postaci) jest jakimś 3D. Żeby to zaznaczyć można byłoby użyć określenia 2,5D.

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2024 14:20:21 przez MDW
2
[#6] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@MDW, post #5

To jeszcze nie jest to o co mi chodzi. Jak nazwać metodę rysowania trasy w takich wyścigach, czy jest jakaś techniczna nazwa , określenie na matematyczne rysowanie trasy? Procedura "kogoś tam"?
[#7] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #6

Nie ma.
[#8] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #6

Ja bym to nazwał "rzut perspektywiczny". Podobnie jak mamy "rzut izometryczny", czy "top-down" lub "z lotu ptaka". Według mnie to są różne sposoby na odzwierciedlenie trzeciego wymiaru.
[#9] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #6

Skalowanie.
2
[#10] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@amikoksu, post #9

Sprite scaling technique?
[#11] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #10

Może technika skalowania obiektu, grafiki.
1
[#12] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?
[#13] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Hubez, post #12

Dobra ta "UWAGA"
[#14] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

są to gry wyścigowe
2
[#15] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?
[#16] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

To są gry typu "kapitalny symulator jazdy samochodem".
[#17] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

"Ścigałka" "wyścigi samochodowe".
2
[#18] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

Boomer racing games :D
2
[#19] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

Jaka jest poprawna techniczna nazwą

Poprawna nazwa to gry rajdowe, np. pamiętny Rajd przez Polskę.

[#20] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

Ogólnie nazywa się to Arcade Racing Games. I nie chodzi o to, że na automaty tylko, że nie jest to symulator a taka ścigałka-zręcznościówka.
1
[#21] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@_arti, post #20

Chyba zostanę przy określeniu Outrun clones albo pseudo 3d races. Byłem pewien że jest jakieś naukowe określenie na algorytm rysujący drogę w tych grach.
[#22] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #21

Ścigałka widok z tyłu. Dla odróżnienia od widoku z boku lub z góry. :)
[#23] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #21

tbone na discordzie ppa podrzucił ostatnio myśl, że może to być "horizon chase", co brzmi bardzo trafnie, ale gugiel na pierwszy rzut oka nie potwierdza użycia tego jako nazwy gatunku, tylko znajduje grę o takim tytule.
2
[#24] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@teh_KaiN, post #23

Największa multiplatformowa encyklopedia gier jaką znam:
https://www.mobygames.com/game
Z lewej strony 3ci pasek z góry kliknij "genre list", jeśli tam nie ma to gugel też nie znajdzie.

Podoba mi się ta nazwa horizon chase. Myślę że to najlepsza gra tego gatunku, jakkolwiek go nazwać. :)
1
[#25] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Marcin27411, post #19

Poprawna nazwa to gry rajdowe, np. pamiętny Rajd przez Polskę.


Ten kicz to akurat żadna wyrocznia

Rajdy i wyścigi to dwie różne dyscypliny sportów motorowych.
Lotus, Jaguar, itp. reprezentują wyścigi.
Toyota Celica GT Rally reprezentuje rajdy.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 13:09:08 przez Jacques
[#26] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Marcin27411, post #19

Przy czym najbardziej znanym rajdem jest "River Raid". Polska jest chyba jedynym krajem, w którym drugi wyraz w tytule odpowiada konwencji sportów motorowych, jeszcze nie słyszałem poprawnej wymowy tego tytułu w rodzimych kanałach YT.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 13:49:54 przez charliefrown
[#27] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@charliefrown, post #26

cyt.: (…) wymowa (…)

Dzięki za zwrócenie na to uwagi. Człowiek uczy się całe życie. :)
tłumacz Googla "River Raid" wymawia jako "riwyr rejd" <- czyli A w raid czyta jako E.
A tłumaczy to jako "napad na rzekę" a nie jakiś tam rajd. :)

Ciekawe czy o tej grze mówił coś Grysław, chyba jedyny prawdziwy spec od angielskiego i zawodowy tłumacz na polskim retro YT. :)
[#28] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Jacques, post #25

ostatnio miałem okazję testować Rajd przez Polskę. Można by ją skrótowo opisać jako "Lotus dla ubogich", gdyby jeszcze cena była adekwatna do jakości w porównaniu z Lotusem. Bo że gra próbuje go naśladować, nie da się ukryć. Jazda tutaj to jednak masakra, a tankowanie paliwa potrafi skutecznie przekonać do wyrzucenia tej gry do śmietnika, bo to wręcz parodia. Jak nie zwolnisz do 20 km/h, jadąc tak przez dłuższy czas przed końcem "okrążenia" (bo nie wiadomo, kiedy nagle wyskoczy "benzyna", ujawniając się gdzieś na 20 metrów przed Tobą), na 100% nie uda się zatrzymać na pasie do tankowania.
notabene, nie wiem jak inne samochody, ale w przypadku Cinquecento poniżej tych 20 km/h zejść się najzwyczajniej nie da :) (o ile nie tankujesz). Można puścić klawiaturę - i samochód będzie tak sobie jechał na jałowym biegu, aż czas nie upłynie.
sterowanie samochodem też potrafi doprowadzić do szewskiej pasji, ale to można jeszcze zwalić na określony model. Cinquecento pod tym względem wypada chyba najwygodniej.
te wszystkie niedogodności rażą tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę epokę, jaka dzieli Rajd przez Polskę od Lotusa (1990 vs 1996). To coś jakby Prawo Krwi porównywać z Mortal Kombat.

chyba jedynym plusem tej gry są tracki, spośród których przynajmniej jeden potrafił mi się spodobać (nr 2, o ile pamiętam).

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2024 17:16:22 przez snajper
[#29] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

Nigdy nie nazywałem takich gier 2D czy 3D, dla mnie to są albo samochodówki albo "arcade racing" albo "simracing" (chyba nie muszę tłumaczyć różnicy?)
[#30] Re: Jak nazwać poprawnie gry typu Lotus / Outrun?

@Gżegżółka, post #1

Posłużę się przykładem "NEO SUPER SCALER RACING"
gra: Victory Heat Racing
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem