[#31] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@Don_Adan, post #30

Nie wierz wszystkiemu co czytasz.
[#32] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@Don_Adan, post #30

rev 8 != A500+
rev 8 może być A500 lub A500+
Za to każda A500+ korzysta z rev8
[#33] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@stachu100, post #31

Ja nie wierze we wszystko co jest napisane, zalezy jeszcze kto to pisze. Ja sam nigdy nie mialem A500+.

A co o tym sadzisz? "I own an A500+ with AdIDE 44 (2''5 ide interface) and the workbench 1.3
is running on kickstart 1.3"

link

Ale to przerobka jest.

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 19:09:53 przez Don_Adan
[#34] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@Don_Adan, post #30

Ale przecież tam nie jest o A500+. Tam wyliczone są konfiguracje maszyn opartych na konstrukcji A500.
Pluska ma:
- 1 MB chip RAM na płycie
- płytę rev 8 (lub 8.1), a tym samym Fat Agnus 8375 (bo inny do tej płyty nie pasuje)
- Denise ECS (zwany też SuperDenise)
- kick 2.04
- obudowę z dumnym napisem "A500+"
- RTC na płycie

Jeżeli komputer nie ma czegoś z tej listy, to jest zwykłą pięćsetką.
Ostatnie produkowane A500 miały płytę rev 8, ale tylko 512 kB RAM, obudowę z napisem "A500" i kick 1.3. Taką Amigę można łatwo przerobić na pluskę dodając drugie 512 kB onboard, wymieniając kick na 2.04 i wymieniając Denise (czasami C= wrzucał ten lepszy do zwykłych pięćsetek). No i wypadałoby dorobić RTC i zmienić napis na pluskowy.
Ot cała tajemnica.
Oczywiście możliwe jest zrobienie dowolnych konfiguracji "kundli". Ja na ten przykład mam A500 rev 8 z 2 MB chip ram onboard, SuperDenise i kickiem 3.1.4. Obudowa z napisem "A500". Czy to pluska? pomysł



Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 19:18:37 przez wali7
[#35] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@wali7, post #34

RTC na płycie i Denise ECS :)
[#36] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@abcdef, post #35

Racja, dzięki za zwrócenie uwagi. Poprawiłem.
Tak to jest, gdy się za długo w robocie siedzi
[#37] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@wali7, post #34

2 MB Chip na płycie? Jak?
[#38] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@Rafał A-3000, post #37

Tak:


Teraz mam już zrobione ładniej, na cienkich drucikach....
[#39] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@Rafał A-3000, post #37

na przykład tak
link

albo tak

link
[#40] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@Rafał A-3000, post #37

Albo na 4rech adapterach soj.
[#41] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@SQra, post #1

Zgrałem Kickstart z A500, otrzymałem plik 512kb, pierwsze 256 kb zajmuje kickstart z którego startuje amiga, drugie 256 kb, to kopia pierwszego. Programem ROMSplit zgrałem moduły z tego kickstartu i chciałem utworzyć nowy kickstart, zawierający moduły, te co wyodrębniłem. I teraz jest problem, bo chcę utworzyć kikstart o wielkosci 512 kb, ale zbudowany nie z dwóch 256 kb bloków, lecz jeden 512 kb. W tym wątku wyczytałem, że za identyfikację romu, odpowiada konfiguracja 1 bajtu - jakie wartości trzeba wpisać aby system był poinformowany że ma wgrać 515kb rom z kickstartem ?
[#42] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@SQra, post #41

Nie ma czegoś takiego jak identyfikacja rozmiaru ROM i nie jest on wgrywany w żaden sposób, system nie może być o niczym poinformowany, bo to ROM jest systemem, jest to pierwszy kod, który wykonuje procesor po resecie, tak jak BIOS w PC.

Jeśli masz kość 512kb, to musisz wrzucić do niej dwie kopie po 256kB, chyba, że odegniesz jedną nóżkę adresową kości najwyższego adresu na stałe podłączysz do masy. Żeby zrozumieć dlaczego, musiałbyś zrozumieć w jaki sposób został rozwiązany skok do kickstartu po resecie i mapę pamięci Amigi.

Kickstart może mieć i 1kB i się uruchomi pod warunkiem odpowiedniego przygotowania obrazu pod rozmiar kości, do której chce się go wgrać.

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 23:40:12 przez san_u
[#43] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@san_u, post #42

No to mi cos wyjaśnia, i chciałbym zrozumieć "skok do tak zmodyfikowanego" kikstartu :)
[#44] Re: Amiga 500+ Kickstart 1.3

@SQra, post #43

Na początku każdego kickstartu jest instrukcja skoku do ROMu, zakodowana na sztywno.
Po resecie kickstart pojawia się pod adresem 0 na chwilę, po to żeby procesor wykonał instrukcję skoku pod właściwy adres.
Kickstart jest zawsze wyrównywany przez Commoodre do końca fragmentu pamięci, czyli jeśli Amiga ma przeznaczone w mapie pamięci na to 512kB, to instrukcja skoku w przypadku KS 256kB, będzie wskazywała adres z drugiej połowy tych 512kB i jeśli w pierwszej połowie nie będzie na początku chociażby tej instrukcji skoku do drugiej połówki, to po resecie pod adres 0 trafi obszar, w którym nic nie ma, bo KS jest 256kB dalej, dlatego do kości 512kB wgrywa się KS 256kB podwójnie.
Efekt podwójnego występowania KS w mapie pamięci wynika z tego, że oryginalnie kostka 256KB jest włożona w podstawkę, która obsługuje 512kB i z powodu jednej linii adresowej mniej, KS występuje podwójnie w tych 512kB (gdybyś włożył kostkę 128KB, to jej zawartość odbijałaby się poczwórnie w tej przestrzeni).

Analogicznie w Amidze, która obsługuje KS o wielkości 1MB, jeśli użyjesz kostki 1MB, to KS 256KB trzeba wgrać poczwórnie, chyba, że odegniesz nadmiarowe nóżki adresowe i podłączysz je na stale do masy na przykład.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem