[#1] nowy retro BBS ?
Witam kolegów
Wpadłem na ciekawy pomysł, może wydawać się nawet trochę zaskakujący albo wręcz mądry inaczej czyli głupi... Nie to, że mam za dużo wolnego czasu, jednak w pandemii w jesienne wieczory chyba się znajdzie, sprzęt też...

Chciałbym uruchomić BBS dla naszych retro komputerów (atari, amig, c64, amstradów, spektrumów), ale taki BBS na który faktycznie z tych komputerów będzie dało się wdzwonić przez modem.

Pomysł jest taki, że tworze maszynę wirtualną na qnapie z linuxem (np. z debianem.. bo go lubie), na tym też qnapie udostępniam interfejs USB dla maszyny wirtualnej do którego podpinam znów urządzenie usb->rs232 a do tego podpinam modem sprzętowy, do tego modemu dociągam linie analogową z bramy głosowej na ktorej mam zaterminowany numer telefonu np. z freeconetu. Wydaje się rozsądne ? Mam wszystko oprócz... modemu... Mam brame głosową Linksys na której są dwa porty analogowe, i przetestowałem, da się zaterminować to samo konto sip na obydwu portach, więc mając dwa porty analogowe i dwa modemy, moglibyśmy mieć dwa kanały do jednoczesnych wdzwonień na bbs. Oczywiście, przez telnet też moglibyśmy się wpinać, mam stały adres IP więc z domeną jakąś fajną nie byłoby problemu.

Tutaj potrzebowałbym modemu, więc gdyby ktoś coś to byłoby fajnie..

Jeśli chodzi o sam system do obsługi bbs, to prosiłbym o jakieś wskazówki, ja sam znalazłem takie rozwiązanie https://lunduke.com/posts/2020-01-29/

Co wy na to? Znajdzie się ktoś do pomocy przy tym projekcie ?

aha. tego posta napisałem na kilku forach (atarowym, amigowym i commodorowym)

Pozdrowienia
Szczepan
[#2] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #1

Nie wiem czy przez VoIP to Ci się uda. Mogą być za duże opóźnienia i "polepszacze" jakości dźwięku, a to nie wpływa dobrze na stabilność połączenia modemem.
Rozwiązaniem byłaby fizyczna linia telefoniczna, tylko wtedy limitujesz się do jednego połączenia przychodzącego. Dlatego wg mnie, odpuść opcje analogowego połączenia.a pomysł z BBS całkiem spoko, dla maszyn które nie mają innej opcji przeglądania internetow.
[#3] Re: nowy retro BBS ?

@MariuszK, post #2

Pamiętam z czasów, gdy operatorzy telefoniczni zaczęli oferować VoIP zamiast fizycznych linii, a w firmach faksy jeszcze były mocno w modzie, że faks nie działał na linii VoIP. Wynika to z zastosowania w VoIP algorytmów kompresji stratnej zoptymalizowanych do przenoszenia mowy. Transmisja modemowa jest bardzo podobna do faksowej, więc moim zdaniem to nie pójdzie.

W dzisiejszych czasach może być łatwiej nawet komputer 8-bitowy podpiąć do sieci, niż znaleźć działający modem. Więc może jednak lepiej skoncentrować się na tym, żeby sam BBS oferował ciekawe treści i usługi, niż na byciu „full retro”?
[#4] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #1

Moge byc testerem dla C64 (modem wifi pod userport) oraz Atari 8bit (#FujiNet).
Do Amigi sie jeszcze nie dorobiłem karty PCMCIA (modem gprs czy wifi co by u mnie działał)
Co do C64 to też miałem taki zamiar, PETSCII BBS (https://github.com/sblendorio/petscii-bbs) uruchomić w dockerze na Azure.
[#5] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #1

Mając sieć na Amidze, można zrobić bez dodatkowego sprzętu:
http://aminet.net/package/comm/tcp/telser140
[#6] Re: nowy retro BBS ?

@swinkamor12, post #5

@MariuszK Jeśli chodzi o sam VoIP to testowałem to na wiele sposobów z faksem i u mnie działało.

Bardzo istotny jest kodek, ja zawsze ustawiałem g711 (czyli taki jaki jest stosowanych np w traktach telekomunikacyjnych E1) w wersji europejskiej, do tego oczywiście ważny jest też jitter (czyli chodzi o to, żeby różnica w opóźnieniu była jak najmniejsza - np. fingując gdzieś, żeby nie było 10ms, potem 1500 a potem 15ms... ważne, żeby było równe).

Dodatkowo stosuje się protokół T38 dla faksów, ale wiem, że to i bez tego dobrze działa.

Napewno nie będzie działać dobrze na kodekach g729, opus, lub nawet g722

Pozdrawiam
Szczepan
[#7] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #6

Tu znalazłem dyskusję o bbs over VoIP.
link może się przyda. Pisza tez o tym kodeku g711.
[#8] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #1

A nie lepiej zrobić BBSa na telnecie? Mam taki programik który udaje modem. W programie do BBSa podaje się numer IP zamiast telefonu i można się podłączyć do takiego BBSa po TCP/IP.
Mając sieć na Amidze, można zrobić bez dodatkowego sprzętu:
http://aminet.net/package/comm/tcp/telser140

Dokładnie o tym pisałem.
[#9] Re: nowy retro BBS ?

@QkiZ, post #8

Cześć,

telnet jest domyślny, wiec tutaj zawsze działa :) jednak dla komputerów gdzie jedynym wyjściem na świat jest modem, to klasyczne polaczenie telefoniczne jest niezbędne i do tego dążę

Udalo mi nie podnieść usługę
na ten moment adres to bbs.szczepan.com na porcie 23 telnetu, czyli domyślny
zostanie na dziś tak jak jest, zagłębiam nie w dokumentacji

ps. dajcie znać, czy ktoś nie połączył

pozdrowienia
[#10] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #9

telnet jest domyślny, wiec tutaj zawsze działa :) jednak dla komputerów gdzie jedynym wyjściem na świat jest modem, to klasyczne polaczenie telefoniczne jest niezbędne i do tego dążę

Prędzej znajdziesz Amigę z kartą sieciową bądź null modemem niż modemem.
[#11] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #9

Ogólnie działa, poza tym, że nic tam nie ma ciekawego (jeszcze?). Poza tym ilość danych osobowych o jakie próbuje odpytywać BBS przy rejestracji podpada już pod RODO, więc trzeba dać informację o administratorze danych, albo po prostu nie pytać.
[#12] Re: nowy retro BBS ?

@Krashan, post #11

Układ BBS jest domyślny no i nie ma tam faktycznie jeszcze żadnej treści.
Zauważyłem, że proces zakładanie konta jest zbyt szczegółowy, będę to chciał zmienić, a to nie są proste rzeczy ;)
Generalnie trochę jest problem z tym sbbs, bo nie mam konfiguracji modemu :/ Na nowej maszynie wirtualnej będę eksperymentować.
[#13] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #12

dobra, postawiony na nowo, jeszcze nie online, działa wersja pierwsza

potrzebuje grafik ascii jakichś takich ładnych :)

ktoś się podzieli aby ??
[#14] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #13

mam pytanie, czy ktoś łączył już się z Amig do bbsa ?

Na c64 jest łączenie i przy podawania loginu robi się timeout, a na telnecie na maku tego nie mam.

Chciałbym ustalić czy to jest problem z telnetem na c64 czy z serwerem, bo niestety z logo niewiele wynika.

Pozdrawiam
[#15] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #14

mam podobnie :

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 15:41:50 przez ch0mik
[#16] Re: nowy retro BBS ?

@ch0mik, post #15



błąd można odtworzyć bez C64 - na CGTERM
[#17] Re: nowy retro BBS ?

@ch0mik, post #16

dziękuje koledzy, sprawdźcie proszę teraz

zmieniłem jeden timer z 5 sekund na 60, mam nadzieje, że to jest ten
[#18] Re: nowy retro BBS ?

@ch0mik, post #16

hej

nie mogę na maku odpalić CGTERMA.. :/
[#19] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #18

A ja chciałem kupować tego air z arm:(
[#20] Re: nowy retro BBS ?

@ch0mik, post #19

chyba SBBS się nienadaje, nie da się, a przynajmniej ja nie potrafię inaczej sparametryzować połączenia, żeby nie było timeoutu

poszukam innego rozwiązania, może nawet na windows...
[#21] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #20

Prośba o ponowne sprawdzenie, zmieniłem kolejne timeouty
[#22] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #21

zamieniłem sbbs na mystic bbs, proszę o weryfikacje, sam bez Was sobie nie poradzę :/
[#23] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #22

U mnie działa.
[#24] Re: nowy retro BBS ?

@QkiZ, post #23

łączyłeś się z Amigi czy z peceta ?

z c64 ciągle się nie da połączyć
[#25] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #24

z atari również da się połączyć już
[#26] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #24

Akurat pod ręką miałem peceta.
[#27] Re: nowy retro BBS ?

@QkiZ, post #26

wolałbym sprawdzić na amidze ;)
[#28] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #27


Testowane na Amidze. DCTelnet. Próbowałem uruchomić w nComm ale coś nie mógł się dogadać z telser i Roadshow. Muszę pogrzebać. Generalnie działa, ale to kodowanie IBM to nie pasuje do amigowego BBSa.
[#29] Re: nowy retro BBS ?

@QkiZ, post #28

fajnie :) dziękuje kolego
[#30] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #29

Moj BBS tez w tej chwili chodzi na mysticu ale design jest Amiexpressa amigowego. Wszystko hula super przez telnet. Polaczen modemowych nie zrobisz pozatym nikt juz nie uzywa modemow no i polaczenia telefoniczne sa drozsze niz internetowe :)

Pozdrawiam
sysop MAMBA BBS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem