[#31] Re: nowy retro BBS ?

@Easy_Rider, post #30

Jak to nikt dzisiaj nie używa modemów? Ja używam. Bez przerwy od 2003 roku.

A, co do połączeń telefonicznych, to generalnie między numerami stacjonarnymi (oraz, o ile dobrze pamiętam, numerami z tzw. pierwszej strefy) połączenia są darmowe (tzn. nie ma dodatkowych opłat, poza oczywistą opłatą abonamentu telefonicznego, no ale to tak samo jak za posiadanie internetu - też się płaci).
Faktem jednak jest, że musi to być tradycyjna linia telefoniczna, określana też z angielskiego PSTN, żeby taka zabawa miała sens. Obecnie taką usługę oferuje już chyba tylko Orange, który przejął niegdyś Telekomunikację Polską.

Nie wiem jak z możliwością obsługi przychodzących połączeń w obecnym oprogramowaniu do tworzenia BBS, ale, o ile dobrze się orientuję, bo na ten moment czytałem o tym dość powierzchownie, na systemach Linux jest program, który nazywa się getty i podobno on służy do odbierania przychodzących połączeń konsolowych przez urządzenia podłączane poprzez port szeregowy (w tym modemy telefoniczne) oraz do odpowiedniego zarządzania nimi. Gdyby jego działanie połączyć z jakimkolwiek innym programem konsolowym, który miałby realizować funkcję BBSa - moim zdaniem mogłoby się udać, jednak nie mam szerszej wiedzy na ten temat - mam nadzieję, że specjaliści w tym temacie się wypowiedzą.

W każdym bądź razie poprzez tradycyjną linię telefoniczną połączenia modemowe wciąż doskonale działają (regularnie to sprawdzam ) i nawet wciąż utrzymywana jest usługa internetu wdzwanianego przez numer 202122, co ogromnie mnie cieszy. OK

Jeśli kiedyś ktoś z Was postawi BBSa na jakimś numerze, żeby trzeba było połączyć się modemem - możecie liczyć na mój test.
[#32] Re: nowy retro BBS ?

@Magnetic-Fox, post #31

Hej

Dokładnie taki będzie kolejny krok - podpięcie modemu. Niestety tak jak pisałem nie mam linii typowo analogowej z miasta, ale obejdziemy to przez konto SIP z numerem miejskim.

Narazie walczę z samym busem wieczorami. Zobaczymy jak się to poukłada :)

ps. zastanawiam się nad przejściem na tryb 40 kolumnowy - wtedy będzie można bez problemów łączyć się również z komputerów 8 bitowych gdzie 80 kolumn raczej normalnie nie ma...

pozdrowienia

ps. nie wiedziałem ze tpsa/orange ma wdzwaniany numer do internetu jeszcze
[#33] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #32

Pewnie, że mają cały czas 202122 i chwała im za to.

Tak jak pisali wcześniej MariuszK i Krashan, nie wiem czy poprzez SIP będzie to chciało prawidłowo działać, bo kompresja dźwięku może to nawet całkowicie zabić (nie wiem na ile modem zdoła się z taką jakością dźwięku dogadać i jaką prędkość uzgodni), ale sam z ciekawości bym to sprawdził. Obawiam się jednak niestety, że jeśli uda się w taki sposób zestawić połączenie, to prędkość może być drastycznie niska, np. jakieś 8 kb/s. Ale, tak jak mówiłem wcześniej - i tak bym to sprawdził.

Tryb 40-kolumnowy to, moim zdaniem, fajny pomysł, bo jest on natywny np. dla C64. Istnieją co prawda sposoby na uruchomienie na nim trybu 80-kolumnowego, ale, z tego co pamiętam, nie jest to zbyt czytelne, albo po prostu mam za słaby telewizor.

Pozdrawiam, powodzenia w konfiguracji - fajny masz pomysł, żeby spróbować to zrobić także dla modemów.
Gorąco kibicuję, żeby się udało - brakuje mi dzisiaj takich miejsc. Przez emulator modemu to jednak nie to samo bez tych, nostalgicznych z dzisiejszego punktu widzenia, pisków i szumów.

Zresztą, w ogóle się cieszę, że polskie BBSy zaczynają na nowo powstawać, niezależnie od tego, czy da się do nich dodzwonić przez modem, czy nie. Szacun panowie. OK
[#34] Re: nowy retro BBS ?

@Magnetic-Fox, post #31

Jak to nikt dzisiaj nie używa modemów? Ja używam.  Bez przerwy od 2003 roku.

Na Amidze?
MAMBA BBS telnet://mambabbs.hopto.org:2020

Coś ten Twój BBS nie działa.
[#35] Re: nowy retro BBS ?

@QkiZ, post #34

Na Amidze?

Niestety nie, bo nie mam zewnętrznego modemu. Na moim pierwszym pececie, którego mam właśnie od 2003 roku. Ale gdybym taki zewnętrzny modem kiedyś zdobył i nieco rozszerzył swoją Amigę, żeby mieć wyższy OS, to chętnie odwiedzałbym internet przez 202122.

Coś ten Twój BBS nie działa.

Hehe, mała poprawka - to nie mój BBS.
No i faktycznie od czasu do czasu zdarzają mu się przestoje, ale wydaje mi się, że to ze względu na ilość jednoczesnych połączeń, która jest ograniczona.
Sporo bywalców jest na MAMBA BBS, z tego co udało mi się zauważyć.

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 22:46:30 przez Magnetic-Fox

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2020 22:48:12 przez Magnetic-Fox
[#36] Re: nowy retro BBS ?

@Magnetic-Fox, post #35

Niestety nie, bo nie mam zewnętrznego modemu.

Wydawało mi się że rozmowa właśnie dotyczyła BBSów i Amig, a nie pecetów.
Hehe, mała poprawka - to nie mój BBS.

to nie było do Ciebie tylko do Easy_ridera.
[#37] Re: nowy retro BBS ?

@QkiZ, post #36

Wydawało mi się że rozmowa właśnie dotyczyła BBSów i Amig, a nie pecetów.

Zapewne. Nie sądziłem jednak, że wspomnienie przy okazji o wykorzystaniu konkretnego sprzętu (modemy) niezależnie od rodzaju komputera to duży problem..

to nie było do Ciebie tylko do Easy_ridera.

OK.

W każdym bądź razie,

@pepan
jak spróbujesz kiedyś postawić tego BBSa z modemem, to daj znać - w wolnej chwili chętnie przetestuję.. ..niestety obecnie tylko na PC.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 00:40:20 przez Magnetic-Fox
[#38] Re: nowy retro BBS ?

@Magnetic-Fox, post #37

czekam za modemem tak naprawdę, mystic natywnie nie obsługuje modemu, ale są przejścia i obejścia tego... zobaczymy

mi się na protokole g711a i g711u udało na bramie głosowej uruchomić faxy więc mam nadzieje, że modem też będzie działać
[#39] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #38

No i przyszedł modem, zyxel.. kuźwa nie świeci... w tym tygodniu będę mieć zasilacz bo tam jakiś dziwny 7,5v...

Dodatkowo... muszę ustawić monitorowanie usługi bo Mystic siada i już wielokrotnie leżał kiedy chciałem nad nim powalczyć... Narazie ustawiłem nagiosa, który cały czas bombie telnet i sprawdza czy usługa jest dostępna w świecie....

Pozdrowienia

ps. czekam na przełącznik df0/df1 z amigakit z wielkiej breeetani.. już miesiąc i ciągle nic.. ktoś coś od nich zamawiał? też taki długi czas oczekiwania miał ?
[#40] Re: nowy retro BBS ?

@pepan, post #39

czekam na przełącznik df0/df1 z amigakit z wielkiej breeetani.. już miesiąc i ciągle nic.. ktoś coś od nich zamawiał? też taki długi czas oczekiwania miał?
Niestety tak. Moim zdaniem kupowanie czegokolwiek w AmigaKit to akt desperacji. Tym bardziej teraz po brexicie. Mi towar, który rzekomo mieli na stanie, wysłali w 30 dni po otrzymaniu przelewu, wcześniej nie odpowiadając na 3 maile. Omijać szerokim łukiem.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem