kategoria: Inne oprogramowanie
[#1] Amiga Forever - instalacja (inny problem)
Witam.
A więc zakupiłem pakiet Amiga Forever 2013 PLUS. Zapłaciłem z paypal i sciągnąłem instalkę. Wszystko ładnie się windows 7 zainstalowało i działa pięknie, ale ja jednak kupiłem ten pakiet żeby móc zainstalować go na dysku twardym komputera. I tutaj problem. Za pomocą Amiga Forever zrobiłem bootowalne iso (z instalatorem również), nagrałem na płytkę i niestety ale nie działa. Sprawdzałem na trzech komputerach - również nie działa.

Gdy wybiorę boot z płyty to pokazuje się ta szara tapeta, ale pasek postępu stoi w miejscu.
Gdy wpiszę af-fbtxt 2 to wczytuje mi jakieś dwa pliki, dalej ekran robi się czarny i to wszytko. Pomyślałem, że istalka może być uszkodzona. Ściągnąłem na potrzebę testu wersję 2012 i z tego ISO mogę zainstalować system. Moge go też uruchomić z płyty. Czyli jakiś postęp i komputer chyba się do tego sprzętowo nadaje. Jednak i tutaj są problemy:

Po pełnym zainstalowaniu wersji 2012 pod VirtualPC emulator uruchamia się, po czym pojawiają sie informacje w stylu

Shutting KXLight
Killing process with signal 15....... DONE
Killing process with signal 8..... DONE

KXLight Halted"

I tutaj następuje reset.
Proszę, pomóżcie mi, bo walczę z tym od wczoraj i już nie mam pomysłów...
[#2] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #1

widzę, że temat nie znalazł tutaj zainteresowania. Po kilkudniowej walce poddaje się. AF nie działa. Niepotrzebnie wydałem pieniądze na to dziadostwo. Czemu niepotrzebnie?

Bo produkt mimo wysokiej ceny nie ma żadnego wsparcia dla użytkowników. Pisałem do nich 2 emaile i nie uzyskałem żadnej odpowiedzi.

Sprzedam to dziadostwo za pół ceny, albo i mniej. Jeśli ktoś zainteresowany proszę pisać w temacie.


PS - Sumy kontrolne się zgadzają. Próbowałem instalować/uruchomić na 5 różnych komputerach i nic. Ciągle te same błędy. Podczas instalacji nawet nie potrafi dobrze skopiować plików i podczas 'bootowania' krzyczy, że nie może znaleźć plików. Sprawdzałem - faktycznie ich tam nie ma.

Przestrzegam wszystkich przed tymi naciągaczami.
[#3] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #2

Używałem Amiga Forever i niestety nie działa dobrze na wszystkich konfiguracjach. Miałem podobnie jak Ty, a gdy uruchomiłem na drugim pececie, zadziałało bez żadnego problemu. Z tego co sprawdzałem kernel nie daje sobie czasem rady, np. na laptopie Compaqa z Core 2 Duo bootowanie zatrzymywało się, a na nowszym Samsungu z Sandy Bridge już nie było takiego problemu.

Zobacz też tutaj wątek, w którym się udzielałem:
http://www.ppa.pl/forum/winuae-uae-i-amithlon/29050/kx-light-z-plyty-amiga-forever-instalacja-na-dysku

Za ile sprzedasz? Może będę zainteresowany

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 19:24:17 przez tOMashBe
[#4] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #2

Sćiągnij program SPYBOT 1.6.2, zeskanuj cały dysk a póxniej się baw z AmigaForever...
[#5] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@Voyox, post #4

A co ma jedno do drugiego jak on bootuje płyte AF??

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 20:28:30 przez tOMashBe
[#6] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #5

Ale chwila. Po co bootować płytę. Ona jest do instalacji z płyty, tak jak byśmy instalowali Microsoft Office, czy jakąś grę komputerową. Czyli odpalamy komputer z Windowsem. Jak mamy pulpit, wkładamy płytę i instalujemy program. Choć nie mam wersji najnowszej, mam tę 2012 i choć już jej nie będę raczej instalował, to do Winuae można wykorzystać z płyty gotowe instalki WB (tylko trzeba pogrzebać) no i mamy oryginalne Romy (kickstarty) i licencję na nie. I mnie więcej nie jest potrzebne.

Ale pod Win 7 64 bit używałem Amiga Forever Plus 2012 tej co mam. I działało.
[#7] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@gilban, post #6

Po co bootować płytę.

Po to, żeby uruchamiać kompa z emulatorem bez Windowsa. Instalujesz na dysku i od razu bootuje się system Amigi, trochę jak Amithlon (z kernela Linuxa).
Niektórym to robi różnicę, nie każdy też chce używać Windows, np ja go bardzo nie lubię

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 21:01:01 przez tOMashBe
[#8] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@gilban, post #6

U mnie wszystko działa, właśnie wypalam płytkę.
Nie zrozumiałem postu, myślałem że ma problemy z przygotowaniem płytki. Co do bootowania komputera z niej, to chyba lipa, bo to nie jest Amithlon.. tylko program na Windowsa który emuluje Amigę..

Zgadza się, nie doszukałem :
KX Light is a GNU/Linux distribution based on a modified version of Knoppix Debian, specifically developed to allow the Amiga Forever CD to be used to boot a PC, if so desired. At the end of the KX Light boot process the GNU/Linux version of UAE is started, featuring the Amiga Forever Workbench 3.X environment.
Postawili to na zmodyfikowanym linuxie z UAE pod niego, sprawdzę czy bootuje,,,to dam znać..OK

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 21:13:51 przez Voyox
[#9] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@Voyox, post #8

Nie do końca, płytę można też bootować i uruchamia się emulator spod KX Light. Tylko to nie działa na każdym kompie, czasem kernel się buntuje.

Opis bootowania jest tutaj:
http://www.amigaforever.com/kxlight/

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 21:07:48 przez tOMashBe
[#10] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #9

Zespół Amiga Forever chyba nie przyłożyła się do doboru/konfiguracji kernela, mogli oprzeć swój pakiet na jakiejś bardziej kompatybilnej dystrybucji typu liveCD jak np. slax.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 21:23:17 przez sanjyuubi
[#11] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@sanjyuubi, post #10

Mnie dziwi, że w nowszych wersjach nie robią poprawek, sprawdzałem kiedyś edycję 2012 i było podobnie jak 2013.

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 21:14:36 przez tOMashBe
[#12] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@gilban, post #6

AF 2013 posiada funkcje "Build Image", umożliwia ona utworzenie spersonalizowanej wersji "portable" do odpalenia sobie bez instalacji z płyty, kolega najwyraźniej nie doczytał, że:

This functionality is open to contributions and may link to third-party components. It should be considered experimental. Boot code may not work with some hardware configurations.
[wyróżniony] [#13] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@Kilos, post #12

Boot code may not work with some hardware configurations.

Pewnie nie doczytał, ale producent też mógłby poprawić bootowanie. A tak ludzie mogą się zrazić do AF.
[#14] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #13

Wszystko i zawsze można poprawić. No ale... Nie istnieją programy idealne. Przy wszystkich zastrzeżeniach i uwagach co do niedoróbek i braków - AF jest bardzo cenną rzeczą. Legalne, oryginalne romy, masa fajnego softu, dodatków, bajerów. Warto kupić i po prostu mieć. Jasne, że nie na każdej konfiguracji PC pójdzie, ale i tak da się wykorzystać.
IU mnie chodzi na trzyletnim składaku z dwurdzeniowym prockiem amd 2 ghz, nvidią jakąś jednogigową i czterema gigabajtami ramu i windą siedem, oraz na notebooku Asus X401A z windą 8.1. Na stareńkim Lenovo IdeaPad z mizernym Atomem i jednym gigabajtem ramu też daje radę.
Owszem, AF nie jest bezproblemową, lajtową zabawką typu - "odpalam windę, wkładam płytę do napędy, klikam w ikonkę i mam gotową Amigę na pececie". Trochę wiedzy i doświadczeń z pracy na prawdziwej, nieemulowanej Ami trzeba mieć. Czy to wada? Zdecydowanie nie. Cloanto nie reklamuje się hasłem, że będzie łatwo, czysto, prosto. Trzeba mieć świadomość tego, co kupujemy, jakie jest ryzyko et cetera.

Serdeczności
Des
[#15] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #13

Doczytałem, doczytałem. Jednak przed zakupem 'zbadałem' temat i poczytałem różne fora, gdzie ludzie pisali na temat tej dystrybucji. Problemy się zdarzają, podobne do mojego, ale chyba nie często.

Nie potrafię zrozumieć jednego - skoro pod Virtual Machine płyta bootuje normalnie, to dlaczego nie może się zbootować przy starcie komputera? Drugą sprawą jest to, że skoro się nie bootuje, to powinna się chociaż zainstalować i wtedy uruchomić. Jednak nawet podczas instalacji nie kopiują się wszystkie pliki i czasami ich po prostu brakuje. Próbowałem już najróżniejszych napędów, najróżniejszych płyt, robiłem LiveUSB i nic. Nigdy nie osiągnąłem sukcesu. Przyznam szczerze, że jeśli chodzi o linux'a, to jestem kompletnie zielony. Jednak coraz bardziej poznaję te systemy. Wpadłem na pomysł, że jutro zainstaluję AF na dysk i za pomocą jakiegoś Linux LiveUSB (może Knoppix 7.02) skopiuję brakujące pliki z płyty na dysk, gdzie zainstalowałem AF. Może to coś pomoże.


A i jeszcze zagadka :)

Na jednym komputerze AF potrafi się zbootować. Jednak przed wyświetleniem pulpitu, wyświetla mi się "Error. Volume system is write protected" do wyboru mam tam RETRY, albo ABORT/CANCEL. Jak wezmę to drugie to wyświetla mi się AmigaDos 1> Zupełnie tego nie mogę ogarnąć. Próbowałem użyć komendy LOCK OFF, ale wyrzuca mi komunikat jak wyżej, czyli że dysk chroniony przed zapisem
[#16] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #15

U mnie płytka na starym pececie (firmowym IBM ThinkCentre) dochodzi tylko do obrazka/logo i klapa, zwis..
[#17] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@Voyox, post #16

a mi się właśnie udało coś osiągnąć ;)

Mogę zbootować się na jednym komputerze z płytki AF :) System startuje i ma się dobrze ;) Zachciało się zainstalować ;) Instalacja poszła dobrze ;) Wczytuje się i pojawia sie error:

Xsession terminated with errors.

Znalazłem rozwiązanie na forum, o ile znam angielski, to linuxy już nie bardzo. Mógłby ktoś pomóc w tłumaczeniu z linuxowego na ludzki? :) Proszę ;)

When you try running startx, xinit, or executing /etc/X11/xinit/xinitrc. You'll notice error messages depending on which type of install you did. If a "tohd" install, "/etc/X11/xinit/xinitrc: line 7: /cdrom/Amiga/e-uae/kxlight-start.sh: not found", or if a "full" install "Amiga/e-uae/kxlight-start.sh: line 9: ./e-uae: not found"

Not unsurprising as "xinit" expects to run something after X11 is started. Unfortunately that which it tries to run isn't where it's supposed to be. In the case of the "full" install option, the "e-uae" executable is missing from the file system. If you copy it from the CD by typing, "mount /media/cdrom" and then "cp /media/cdrom/Private/Linux/e-uae/e-uae /Amiga/e-uae/" you solve the problem of "xinit" not having anything to run. But, now you have a new problem. The hd_boot.uaerc is not correct. You have to edit lines 4, 53 & 54 and replace "Amiga" with "Shared". You can do this "e3" ('user friendliest'), "sed", or "ed". Once that's done, you can type "startx" and see what happens. If you get the Workbench, you're golden.

Basically, the same is true of "tohd". The only differences are that you have to point "xinitrc" at the right "kxlight-start.sh" ("/cdrom/Amiga/kxlight-start.sh" not "/cdrom/Amiga/u-uae/kxlight-start.sh"). The "e-uae" executable should be in the file system at "/cdrom/Amiga/". And lastly, you have to edit "/cdrom/Amiga/af_boot.uaerc" and instead of replacing "Amiga" with "Shared", delete "Amiga Files".
[#18] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #17

Ogólnie chodzi o to, że jeżeli są problemy polecają wyedytować plik "hd_boot.uearc" i zmienić linie 4,53 i 54 tak, żeby zamienić "Amiga" na "Shared". Po czym spróbować znowu uruchomić sesję X'ów przez polecenie "startx". Tyle, że plik "hd_boot.uearc" to konfiguracja emulatora, który działa dopiero na X'ach, dlatego nie sądzę, żeby to pomogło, ale spróbować nie zaszkodzi

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 00:58:09 przez tOMashBe
[#19] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #18

Prześledziłem cały wątek i był identyczny problem jak u mnie i został rozwiązany ;) Czy mógłbyś mi powiedzieć jak wykonać to kopiowanie z CD-ROMu?

Udało mi się zamontować cd rom, ale nie znam tych składni i nie wiem czy tam jest spacja jakaś gdzie i jak to kopiować. Wpisałem jednym ciągiem i niestety mam komunikat

cp - missing destination file operand after '/media/cdrom/private/linux /e-uae/Amiga/e-uae'
[#20] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #19

Składnia polecenia jest typowa: cp <źródło> <cel>, czyli np. cp plik1 plik2 i pomiędzy każdym argumentem dajesz spację, czyli według tego co podałeś wcześniej:

cpSPACJA/media/cdrom/Private/Linux/e-uae/e-uaeSPACJA/Amiga/e-uae

Tylko musisz sprawdzić czy masz takie same ściezki. "/media/cdrom/" to ścieżka do zamontowanego CD, a przed "/Amiga/e-uae" musisz wpisać ścieżkę tam gdzie masz wszystko zapisane, czyli np. "/home/user/Amiga/e-uae".

W Linuxie wszystkie urządzenia montowane są jako katalogi.
Natomiast "e-uae" po ostatnim slashu to w obu przypadkach nazwa pliku, który kopiujesz.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 01:17:03 przez tOMashBe
[#21] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #20

Dziękuję, składnia zadziałała ;) Dodałem do tego atrybut -r, żeby skopiować cały katalog, napęd popracował około minuty i chyba się skopiowało ;) Teraz spróbuję za pomocą knoppixa edytować ten dokument tekstowy ;) Oby się udało ;)
[#22] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #21

Mam nadzieję, że Ci się uda szeroki uśmiech
[#23] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #22

Cholera, właśnie wróciłem z pracy i zaczynam z tym działać od nowa ;) Problem polega na tym, że mam tu takie alpejskie kombinacje, że się w głowie nie mieści :D komputer na którym pracuje nie umie się bootować z pendrive :) Więc teraz działam na dwóch dyskach (jeden z AF, drugi z KNOPPIXem do kopiowania i edycji plików) Ale chyba już ostatnia prosta ;)

Chociaż pojawił się pewien problem. Miałem już GRUBa zainstalowanego podczas instalacji KNOPPIXa, więc przy instalacji AF wybrałem zgodnie z informacją opcję NONE (nie instalowanie GRUBa). Teraz zbootowałem i nie mam do wyboru AF. Może jak wezmę rozruch z drugiego HDD to uda mi się po prostu wystartować ;) Mam nadzieję, że tak :) A jeśli nie, to wie ktoś z Was jaką dodać opcję dla GRUBa, żeby wystartować AF które jest zainstalowane na hdb1 ?
[#24] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #23

Pewnie przez "None" wybrałeś nie brak instalacji Gruba, tylko dysk bez Gruba.
Ale instalacja jest raczej prosta, spróbuj według tego:

https://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Installing-GRUB-using-grub_002dinstall.html

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 21:40:12 przez tOMashBe
[#25] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #24

Dziękuję kolego za aktywną pomoc ;) Znalazłem inny sposób, żeby edytować tego GRUBa, którego już mam zainstalowanego z Knoppix 7.02 :)

Tylko teraz nie bardzo wiem, co powinienem tam wpisać:

Na pierwszym dysku gdzie zainstalowany jest knoppix wygląda to tak

title KNOPPIX
root (hd0,1)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda2 rootwait lang us (itd, co nie jest istotne)

Amiga Forever jest zainstalowana na DRUGIM dysku, więc muszę wpisać:
root hd(1,1) ? Nie wiem czy się nie mylę...

Chyba jednak się myliłem ;) Pod knoppixem mogę zobaczyć partycję AMIGA FOREVER jako sdb1

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 22:28:16 przez ginter-wolf
[#26] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #25

Nie ma sprawy, w końcu trzeba sobie pomagać

W oznaczeniu typu "(hd0,1)" pierwsza cyfra to numer dysku, a druga - numer partycji. Wartości są liczone od zera, czyli dla drugiego dysku i pierwszej partycji będzie to "(hd1,0)".
Sprawdź na której partycji masz zainstalowany AF, np. uruchom fdisk i on wszystko ładnie pokaże.

Jeśli "sdb1" to wynika, że drugi dysk i pierwsza partycja - wszystko się powinno zgadzać. "b", bo drugi dysk (pierwszy to będzie "sda'), a w tym przypadku partycje liczone są od jedynki, nie od zera.
Tak samo pokazuje fdisk, ale Grub ma inne oznaczenia (tak jak napisałem wyżej), stąd można się pomylić.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 22:32:03 przez tOMashBe
[#27] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #26

No, już prawie :D
Ale są nowe problemy! :)

Wpisałem tak
root (hd1,0)
kernel /boot/vmlinuz root=dev/sdb1 init=/etec/init (opcje uruchamiania)
initrd /boot/initrd

I pokazuje mi się logo AF, system sie nie ładuje, wyświetla za (poza tapetą, gdy wcisnę f2, żeby zobaczyć jaki błąd)

kernel panic - not syncing vfs unable to mount root fs on unknown-block(0 0) :) Zgłupiałem! :)

Spróbuję zrobić w ten sposób :) Wypnę dysk 1 z KNOPPIXEM, ten od AF ustawię na MASTER i zostawię tylko CD-ROM jako SLAVE,
Zainstaluję AF od nowa, z opcją instalacji GRUBa ;)
Wtedy wepnę jeszcze raz dysk z KNOPPIXEM, tym razem jako SLAVE i z poziomu Knoppixa podmienię i edytuję plik :) Jeśli mnie logika nie myli, to powinno pomóc! :)


Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 22:55:44 przez ginter-wolf
[#28] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #27

Z tego wynika, że nie montuje się filesystem dla roota, ale chyba wiem, gdzie jest problem. Wpisałeś:

kernel /boot/vmlinuz root=dev/sdb1 init=/etec/init (opcje uruchamiania)

Wytłuściłem błędy - powinno być "/dev/sdb1" i "/etc/init", czyli:

kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sdb1 init=/etc/init (opcje uruchamiania)

Sprawdź czy działa. Z tym co wpisałeś wcześniej na pewno nie będzie działać, bo były te literówki.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 23:03:57 przez tOMashBe
[#29] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #28

za bardzo pospieszyłem i już instaluję od nowa razem z GRUBem na jednym i jedynym dysku, zaraz podepnę dysk 2 z KNOPPIXEM, edytuję co trzeba i zobaczę co mi odpowie ;)


Udało mi się trafić na poradnik w sieci co i jak :) Mógłbyś zerknąć jak trzeba ustawić ten GRUB?

http://eab.abime.net/showthread.php?t=60830
[#30] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #29

za bardzo pospieszyłem

Zdarza się

http://eab.abime.net/showthread.php?t=60830

Nie ładuje mi się ten link, chyba coś padło.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 23:08:27 przez tOMashBe
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem