kategoria: Inne oprogramowanie
[#31] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #30

Już mam informacje z tego linka. Według tego co piszą:

4. Create an entry for your bootloader (grub in my case)

title AmigaOS
kernel (hd1,5)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=AmigaOS root=/dev/hda6 init=/etc/init nomce screen=1024x768 vga=792 console=tty1
initrd (hd1,5)/boot/initrd

For a graphical bootup (no knoppix output) insert "splash=silent,theme:af quiet" after "vga=792".

The "vga=792" option allows you to set 1024x768 screenmodes on your Workbench.


I to jest w porządku, tylko musisz zmienić "(hd1,5)" na "(hd1,0)" oraz "/dev/hda6" na "/dev/sdb1". Reszta to jest ustawienie rozdzielczości i numeru konsoli, która będzie sie uruchamiać. Jakbyś dodał "splash=silent" to wyłączysz informacje pojawiające się podczas bootowania, czyli powinno być bardziej "elegancko". "vga=" to ustawienie trybu graficznego (taką jaką ustawisz będziesz miał na Workbenchu, bo X'y się w niej uruchomią), tu masz rozpiskę:

dla 16 milionów kolorów:
640x480 vga=786
800x600 vga=789
1024x768 vga=792
1280x1024 vga=795

dla 64 tysięcy kolorów:
640x480 vga=785
800x600 vga=788
1024x768 vga=791
1280x1024 vga=794

dla 32 tysięcy kolorów:
640x480 vga=784
800x600 vga=787
1024x768 vga=790
1280x1024 vga=793

dla 256 kolorów:
640x480 vga=769
800x600 vga=771
1024x768 vga=773
1280x1024 vga=775


Jak dla mnie wszystko powinno Ci się uruchomić według tego opisu
Tylko nie zmieniaj reszty wpisów w Grubie, jeśli będzie coś innego/więcej.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 23:21:10 przez tOMashBe
[#32] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #31

uruchomić sie uruchomiło, stanąłem w tym miejscu:

6. Boot KX-light, go to textmode with Ctrl-Backspace, Ctrl-C and set the appropriate rights:

chown knoppix:knoppix /Amiga/e-uae/e-uae
chown knoppix:knoppix /Amiga/e-readdisk
chmod a+x /Amiga/e-uae/e-uae
chmod a+x /Amiga/e-readdisk
chmod -R 744 /Shared/dir
chown -R knoppix:knoppix /Shared/dir

Use that for other directories in Shared too.

For testing everything is o.k. type "startx".


Jak wpisuję to chown knoppix:knoppix /Amiga/e-uae/e-uae to mi podaje informacje że nie ma takiego katalogu lub pliku :( Wpisuję na pewno bezbłędnie...
[#33] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #32

Ale gdzie to się pojawiło? Przy bootowaniu? Te polecenia to jest zmiana uprawnień dostępu do plików.

"knoppix:knoppix" to użytkownik i grupa, dalej jest ścieżka dostępu. Musisz podać pełną ścieżkę, np. /home/user/Amiga... itd.
Zobacz gdzie masz zainstalowane pliki, najlepiej użyj Tabulatora to automatycznie uzupełni Ci sam nazwy, tylko musisz wiedzieć gdzie to masz na dysku. Samo "/Amiga/e-uae" to tylko końcówka ścieżki dostępu (pewnie podana jako przykład).

Niezależnie od tego co wyżej zobacz czy po wpisaniu "startx" wystartują X'y. Najwyżej możesz nie mieć dostępu do niektórych plików i katalogów, ale desktop powinien się uruchomić.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 23:30:16 przez tOMashBe
[#34] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #33

udało mi się to wszystko wpisać bez pokazywania błędów, wpisałem startx i pojawiła się lista komunikatów

SynPad no synaptics event device found (checked 15 nodes)
Query no Synaptics: 6003C8
(EE) SynPad no synaptics touchpad detected and no repeator device
(EE) SynPad Unable to query/initialize Synaptics hardware.
Could not init font path element /usr/share/fonts/TTF/, removing from list!
Could not init font path element /usr/share/fonts/OTF/, removing from list!
Could not init font path element /usr/share/fonts/Type1, removing from list!
/etc/X11/xinit/xinitrc: line5: /Amiga/e-uae/kxlight-start.sh: Permission denied

Waiting for X server to shut down FreeFontPath: FPE "usr/share/fonts/misc/" refcount is 2, should be 1; fixing

Przepraszam, nie widziałem Twojego postu z pytaniem. A więc wygląda tak, bootuje z hdd, pojawia się grub, wybieram kx-light, bootuje, wczytują się pliki (idzie pasek postępu do końca), pojawia się brązowe tło, kursor zamienia się w krzyżyk, ekran na chwilę gaśnie i jak się zapala na nowo, to jestem znowu na tym ekranie z wczytywaniem (pasek jest pełen). Wciskam f2 żeby ukryć tapetę i zobaczyć komunikaty i właśnie to mi się pojawia...

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 23:40:24 przez ginter-wolf
[#35] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #34

To znaczy, że już prawie wszystko działa. Tylko jest problem z czcionkami w /usr/share/fonts i z dostępem do pliku /Amiga/e-uae-kxlight-start.sh (skrypt konsoli do uruchomienia emulatora).
To ostatnie to kwestia uprawnień do pliku, spróbuj:

chmod 777 /Amiga/e-uae-kxlight-start.sh


To powinno nadać pełne uprawnienia do wszelkich operacji z tym plikiem.

Potem musisz jeszcze przegrać czcionki wedłlug ścieżek wyżej.
Reszta to informacje o touchpadzie, nic ważnego.

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 23:44:22 przez tOMashBe
[#36] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #35

ok, podpinam dysk z knoppixem i kopiuję czcionki z płyty :D mam nadzieję, że się uda wszystko :)

A powiedz mi, jeśli wpisywałem te komendy chown knoppix:knoppix itd, czyli, żeby nadać uprawnienia dla knoppixa, to muszę to robić za każdym razem kiedy odpalam AF?
[#37] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #36

Trochę uzupełniłem poprzedniego posta, sprawdź.

Zmianę uprawnień robi się na stałe, podobnie jak bity protekcji na Amidze, więc powinno działać bez potrzeby ponownego wpisywania.
Ewentualnie można zrobić prosty skrypt, który będzie się odpalał automatycznie jeśli będzie trzeba jednak coś ustawiać ręcznie. Damy radę

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 23:46:43 przez tOMashBe
[#38] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #37

Faktycznie, nie ma katologu FONTS w tym miejscu, ani tym bardziej czcionek. I mało tego - nie ma ich także na płycie! :D Na dysku są w katologu Shared/dir/System/Fonts, ale brak tam tych o których pisałem wyżej...
[#39] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #38

No to już ciekawe ale gdzieś te pliki muszą być, przeszukaj całą płytę. Pamiętaj też, że liczą się duże i małe litery, Linux rozróżnia pisownię.

Albo zrób tak - stwórz same katalogi wedłlug tego co się pojawiło:

Could not init font path element /usr/share/fonts/TTF/, removing from list!
Could not init font path element /usr/share/fonts/OTF/, removing from list!
Could not init font path element /usr/share/fonts/Type1, removing from list!


Czyli:

mkdir /usr/share/fonts


a potem:

mkdir /usr/share/fonts/TTF
mkdir /usr/share/fonts/OTF
mkdir /usr/share/fonts/Type1


To może pomóc, bo możliwe, że przeszukiwane jest tylko drzewo katalogów bez konkretnych plików.

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 00:04:41 przez tOMashBe
[#40] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #39

Czcionek nie znalazłem, katologów też nie, więc je utworzyłem według Twojej instrukcji :)

Zauważ, że tak jest różnica pewna, a mianowicie:

TTF/
OTF
TYPE1/

w OTF faktycznie brak ukośnika, ale te same błędy. O czym to świadczy?
[#41] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #40

Ostatni ukośnik nie robi różnicy, chyba że dajesz potem nazwę pliku to wiadomo, że musi być.
Ale jeżeli napiszesz np. "mkdir TTF" lub "mkdir TTF/" to jest to równoznaczne, tak samo przy przechodzeniu do katalogów (na LInuxie, na Amidze jest inaczej).

Jak zrobiłeś te katalogi to coś się zmieniło przy uruchamianiu?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 00:19:16 przez tOMashBe
[#42] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #41

absolutnie nic... :(

Wpisałem w google OTF font Amiga, no i daje mi jakieś odnośniki i informacje o czcionce TOPAZ. Mam taki katalog w foderze FONTS, a wewnątrz tego TOPAZ jest plik 11.font
[#43] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #42

Tzn. dalej wyświetlają się te komunikaty o braku katalogów?

Spróbuj wyedytować plik xorg.conf (powinien być w /etc/X11), znajdź sekcję "Files" i dopisz w niej:

FontPath "/usr/share/fonts/TTF/"
FontPath "/usr/share/fonts/OTF/"
FontPath "/usr/share/fonts/Type1/"


Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 00:28:42 przez tOMashBe
[#44] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #43

Tak, dokładnie. Teraz spróbowałem powrzucać wszystkie czcionki do każdego z tych katalogów (czcionki i podkatalogi do nich) mam nadzieję, że coś ruszy


Nie, nic. Ciągle przy każdej z tych ścieżek jest informacja "REMOVING FROM LIST!"

Dodatkowo jest (o czym zapomniałem napisać) Na samym dole

/Amiga/e-uae/kxlight-start.sh: line 9: ./e-uae: not found - co wydaje mi się być nieprawdziwe, bo jest tutaj ten plik na pewno...


Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 00:31:40 przez ginter-wolf
[#45] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #44

Powinno pomoć to co dopisałem w poprzednim poście. Tylko po tych zmianach zrestartuj system.
[#46] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #44

Po przemyśleniu wydaje mi się, że komunikaty o czcionkach nie stanowią problemu, tylko właśnie to:

/Amiga/e-uae/kxlight-start.sh

Dałeś polecenie: chmod 777, o którym pisałem wcześniej?

Jeżeli jest tak:

line 9: ./e-uae: not found

To znaczy, że w pliku "kxlight-start.sh" (w skrypcie) w linii 9 jest problem. Wyedytuj go i skopiuj mi tę linię z "e-uae", jak to wygląda?
Moim zdaniem system po prostu nie wie skąd uruchomić emulator i trzeba wpisać ścieżkę lub usunąc ukośnik przed "e-uae".

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 00:40:57 przez tOMashBe
[#47] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #45

Już się zabieram za to co napisałeś Kolego, ale wydaje mi się, że znalazłem jedną nieprawidłowość

Odnośnie tej strony co podałem linka, a dokładnie tego fragmentu

6. Boot KX-light, go to textmode with Ctrl-Backspace, Ctrl-C and set the appropriate rights:

chown knoppix:knoppix /Amiga/e-uae/e-uae

Po wpisaniu tej komendy wywala mi błąd - no such file or directory. Albo się mylę, albo w tym katalogu powinien znajdować się plik (nie katalog) e-uae, który startowałby emulator, bo w końcu to jest jego nazwa.

Jednak ja w tym katalogu nie mam takiego pliku. Mam natomiast e-readdisk, knoppix-start.sh i jakiś plik tekstowy, chyba hd_boot.euarec. nie wiem czy dobrze kombinuję, ale wg. mnie powinien sie w tym katalogu znaleźć plik podobny do .exe startujący emulator. Prawda?
[#48] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #47

/Amiga/e-uae/e-uae

Tak, "/Amiga/e-uae/" to nazwy katalogów, a ostatnie "e-uae" to nazwa pliku. Skrypt zgłasza ten sam problem, tylko w inny sposób.

Tak jak pisałem wcześniej - to co oni napisali to nie jest pełna ścieżka dostępu, dlatego masz "no such file or directory".
Gdzie masz plik "e-uae" zapisany?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 00:44:17 przez tOMashBe
[#49] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #48

wyciągam go z płyty i wrzucam właśnie do odpowiedniego katalogu... :) Mamo, ale ta instalka jest kiepsko wykonana...
[#50] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #49

No to powinno pójść, ew. jeszcze ustawimy uprawnienia jeśli będzie trzeba.
No risk no fun
[#51] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #50

Naprawdę nie wiem jak mam Ci dziękować! :D w końcu mam AF na dysku! :D niesamowite! :D To działa! :D

Powiem Ci teraz po co tyle zachodu :) Posiadam dwie klasyczne amigi - Amigę 500 i Amigę 1200 z rozszerzeniami (8mb ram) i karta turbo na 030 :) Problem w tym, że Amigi mam w domu rodzinnym, w którym bardzo rzadko bywam ;) Ze zwykłego komputera zbyt często nie korzystam ;) Zależało mi na tym, żeby zrobić takiego trupka i bootować na nim e-uae :) I udało się, dzięki Tobie ;)

Co masz na myśli pisząc 'ustawimy uprawnienia'? :) Wiesz, ja się zatrzymałem na poziomie workbench 3.1 :) I kiedy z nim pracowałem, nie miałem pojęcia nawet o czymś takim jak WHDload :)
[#52] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #51

Super OK Mówiłem, że się uda

Chodziło mi o to, że teoretycznie jak przegrałeś plik "e-uae" mogły być źle ustawione uprawnienia dostępu do pliku (to co chciałem zmieniać przez chmod) i program mógłby nie chcieć się uruchomić.
Tak jak pisałem to działa podobnie jak bity protekcji na Amidze, tylko jest bardziej skomplikowane.
Na szczęście już nie było problemu.

Ale się cieszę z naszego sukcesu szeroki uśmiech Fajnie, że będziesz mógl używać Amigi częściej, nawet jeśli to "tylko" emulator.


Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 01:01:02 przez tOMashBe
[#53] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #52

Dozgonnie wdzięczny Ci jestem :) Naprawdę ;) Poznałem troszkę podstaw Linuxa ;) teraz rozumiem czemu emulator nie chciał wystartować ;) Ehh :) Siedzę właśnie z tym systemem przed sobą i kompletnie nie wiem co robić ! :) Pozapominałem chyba większości rzeczy :)

Jeszcze raz za wszystko dziękuję! :) Gdybym tylko mógł Ci się jakkolwiek odwdzięczyć, daj mi znać ;) Na Linuxach może nie znam się zbyt dobrze, ale jest kilka innych dziedzin, w których czuję się dobrze ;)
[#54] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #53

Będę pamiętał, dzięki W razie co na pewno się odezwę. Ja siedzę dużo na Linuxie i stąd kojarzę co i jak.
Przypomnij sobie system, pograj trochę, Amigę fajnie się używa

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 01:16:47 przez tOMashBe
[#55] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@tOMashBe, post #54

Skok niesamowity jest! :D nie wiem tylko jak znaleźć dostęp do Picasso96, żeby trochę poprawić rozdzielczość! :) Ale jest jakieś lha->ram :) Co może rozpakowywać dyskietki z grami :D niesamowite :D
[#56] Re: Amiga Forever - instalacja (inny problem)

@ginter-wolf, post #55

No do systemu dużo jest fajnych dodatków, zobacz choćby na Aminecie (aminet.net).
Picasso96 ma program w systemowych "Prefsach", ale nie wiem czy na AF to jest dobrze emulowane.
Z tego co pamiętam raczej uzyskuje się tę samą rozdzielczość, która jest na Linuxie (to co jest w Grubie jako "vga=").
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem