[#1] Buduje sobie AmiBerry
Od jakiegoś czasu chciałem zrobić sobie emulator który wygląda jak prawdziwa amiga 500. W tym celu kupiłem na allegro starą podniszczoną obudowę, klawiature, urządzonko które pozwala podłączyć klawiature amigi do usb wraz z dwoma portami joysticka, oraz wydrukowany stelarz do umiejscowienia raspberry pi i wykorzystania portów z tyłu amigi bez niszczenia ich.

Obudowa z allegro wymagała wyszlifowania i nakładu pracy, klawiatura chociaż w dobrym stanie okazała się z uszkodzoną membraną ale dzięki nowej folii oraz farby do obudów amigi od retrohax i tygodniowej kąpieli klawiszy w h2o2 wszystko wygląda jak nowe.





Informacja dla osób które mogą poczuć się urażone że "wypatroszyłem klasyka" - otóż nic nie wypatroszyłem i obudowa poza renowacją nie została zmodyfikowana. Klawiatura też jest dalej zwykłą A500.

Dzisiaj będe wkładać pewnie Raspberry PI 4 i robić kabelki i porty - pytanie do znawców. Co polecacie aby włożyć na kartę SD aby jak najbardziej przypominało prawdziwą Amigę? PiMiga ?
[#2] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #1

Ja bym włożył dysk SSD w kieszeni na USB 3. Mam 2 RPi4 z systemem na SSD i pomyka wyśmienicie. Tutaj link jest dobra baza kieszeni które działają i benchmarki dysków.

Pomiń część o bootowaniu z USB bo nowe firmware pozwala na to bez kombinowania.

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:47:32 przez BuLa
[#3] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #1

Z braku czasu jakoś po za zwykłym RPi3+ nie ruszyłem z zabudową tego w Ami, może dlatego, że mam deficyt z powodu przerwy od 1993 do 2016 i szkoda mi męczyć emulatory, mimo to pomysł fajny i bez ciachania obudowy, a do środka możesz sporo upakować. Też się będę bawił w coś podobnego bo mam zdezelowaną obudowę, której nie będzie szkoda - ktoś ją lata temu przeleciał lakierem bezbarwnym - wygląda to strasznie i bardzo żółte - nie da się tego przywrócić do oryginalnego stanu bez ponownego malowania.

Co do zaprojektowania elementów 3D to na dzień dzisiejszy bez problemu sobie poradzę je wykonać samemu (drukowanie to zupełnie nie problem bo to już też opanowałem).
Chwilowo jestem spłukany i RPi4 niestety musi poczekać na przypływ gotówki - chyba, że zapakuję do środka coś o wiele wiele mocniejszego, to jeszcze do ustalenia.

Walcz dalej - zobaczymy jak to w środku będzie wyglądało po ukończeniu prac i co uda Ci się z tyłu wyprowadzić (w miejscu portów A500)

Daj mi namiar na tę płytkę z tyłu z portami JOYa, mam teraz Keyrah v2 i innego zastępstwa nie szukałem bo nie było potrzeby, ale chciałem zobaczyć co to za ustrojstwo i porównać.

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 19:07:52 przez Adinfo
[#4] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Adinfo, post #3

http://www.tynemouthsoftware.co.uk/Shop
[#5] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #1

wydruk 3d gdzies udostępnisz ?
co to za adapter - nie wyglada na keyrah.

Super sprawa ! - ja tak C64 przerobiłem link
[#6] Re: Buduje sobie AmiBerry

@ch0mik, post #5

STL do wydruku jest z https://www.thingiverse.com/thing:2831021
Co do adapter to jest Tynemouth Software Amiga500 USB Keyboard Adapter
[#7] Re: Buduje sobie AmiBerry

@ch0mik, post #5

A i ten C64 zajebisty naprawde mega mi sie podoba.
[#8] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #7

podziękować ;)
PS. BMC64 będę tam chciał wrzucić zamiast Combiana - sporo lepszy i startuje w ok 4s.

Pozdrawiam
Pawel
[#9] Re: Buduje sobie AmiBerry

@ch0mik, post #8

BMC64 jest bardzo dobry. Sprawdziłem go na Rpi2 z keyrah w odbudowie od c64. Działa idealnie. Odpala wszystkie scenowe dema. Nie ma lepszego rozwiązania OK
W BMC64 miałem dwa problemy:
1. Nie wszystkie klawisze dobrze działały,
2. Mało miejsca na pliki w oryginalnej patrycji
Do klawiatury pobrałem plik vkm i działa idealnie, a do powiększenia patrycji mam jakiś program na laptopie tylko mam teraz przeprowadzkę i nie szybko będę mieć czas na sprawdzenie co i jak...

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 11:22:53 przez WojoS
[#10] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #1

Tak wygląda tył - zrobiłem narazie dwa porty USB. Do końca dnia zrobię jeszcze reszte pewnie.

[#11] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #10

Świetnie to wygląda. OK
[#12] Re: Buduje sobie AmiBerry

@baderman, post #11

Właśnie walcze z resztą.

Będzie miała 2xHDMI, jeszcze jeden USB i jeden USB-C.
[#13] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #1

Świetny projekt a ja doradzałbym jednak
kupno prawdziwej amigi 500.
Używana, w dobrym stanie a części masz
w każdym serwisie szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 14:44:46 przez mmarcin2741
[#14] Re: Buduje sobie AmiBerry

@mmarcin2741, post #13

Dzięki.
Mam 5 Amig 500
2 x 1200
1 x 600

Już wystarczy :)
[#15] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #14

I wszystkie gniazda gotowe :
[#16] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #15

Odpaliłem i o dziwo wszystko działa :)

Pimiga lockdown edition 1.2b wybrałem - działa klawiatura z amigi nawet dioda dysku na klawiaturze pokazuje aktywność. Puszcza tylko na jeden z portów HDMI ale to może ustawienia. Nie mam tylko joysticka aby sprawdzić czy działa.
[#17] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #16

wygląda naprawdę sensownie OK

btw. a wyjscie lan?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 10:27:28 przez michal_zukowski
[#18] Re: Buduje sobie AmiBerry

@michal_zukowski, post #17

Nie robiłem go z tyłu - wszystko idzie po wifi. LAN jest schowany z boku po wyjęciu bocznej klapki z amigi.
[#19] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #1

Tak będzie wyglądała kolejna generacja Amig kiedy ostatni układ specjalizowany padnie a kości ram diabli wezmą. Żeby nie było podoba mi sie takie rozwiązanie.OK
[#20] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #18

Mogłeś USB zgrupować po 2 i zrobiłoby się miejsce na LAN.
Ściągać klapkę aby podpiąć skrętkę. Trochę niewygodnie.
[#21] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Norbert, post #20

U mnie tak bym musiał - padło mi WiFi w RPi3+, dlatego tylko po kablu mogę lecieć, ewentualnie po donglu USB WiFI.
[#22] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Norbert, post #20

Moze tak zrobie w przyszlosci. W tym momencie wszystko dziala po wifi i nie mam potrzeby na rj45.

Mi sie podoba ze mam praktycznie wszystkie gry, dema i inne p******y ktore wymagala moja chec zaspokojenia nostalgicznych zachcianek.

Potrzebuje jedynie kupic joystick i sie poczuje jak dzieciak znowu.
[#23] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #22

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=LaNygb6NxAk&feature=youtu.be[/youtube]

Oto jak działa, nagrałem filmik:

link

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 16:17:28 przez Kam
[#24] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #1

[#25] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Ralpheeck, post #24

Jak napisałem wyżej mam już kilka.
Jaki jest sens zaśmiecania mojego wątku?
[#26] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #25

Tak to jest ja się nie czyta całości.
Masz kilka Amig i świetny projekt.
[#27] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #25

To miała być dowcip z ludzi którzy właśnie nie czają takich projektów, no ale to że ktoś ma kilka amig, nie znaczy że musi też mieć poczucie humoru.
[#28] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Kam, post #6

Witam.
Testował ktoś wersję dla. A600 / A1200 tego interfejsu tynemouthsoftware?
A tak na marginesie aktualnie ten sklep jest zamknięty z powodu korony.
Pytam bo mam zamiar wmontować RP4 do obudowy A600.
Pozdrawiam.
[#29] Re: Buduje sobie AmiBerry

@ted, post #28

Ten sklep dziala i oni mi to przyslali.

https://www.thefuturewas8bit.com/tms-a500-key.html

Niestety nie moge znalezc tam kontrolera do a600
[#30] Re: Buduje sobie AmiBerry

@Ralpheeck, post #27

Jesli zle zrozumialem to przepraszam. Co do mojego poczucia humoru ostatnio jest troche zanizone bo covid zebral w mojej rodzinie swoje zniwo i reaguje bardziej defensywnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem