kategoria: WinFellow
[#1] FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4
Witam.
Był Amibian, była Pimiga, a teraz coś dla prawdziwych hardcorów.
Mam przyjemność zaprezentować Wam integrację ultralekkiego Linuxa z Amiberry oraz systemem Aros m68k. Jako PoC, że to nawet jakoś działa dorzuciłem jakieś intra. Gry i WB działają oczywiście, ale w projekcie ich nie ma ze względów licencyjnych. Wszystko poniżej Arosa jest kompilowane od zera.
https://github.com/boras-pl/freemiga
System jest surowy niczym Fiat 126p, który wymaga młotka i śrubokręta. W zamian odwdzięcza się szybkim startem i paroma innymi rzeczami opisanymi w readme.
System z Arosem nie jest za bardzo stabilny, ale to już pewnie wina kulawego JIT na ARM i samego Arosa.
W sumie to sam nie wiem po co to zrobiłem, ale kto chce to może zamiast Arosa włożyć sobie co tam chce i nie musi się wozić z konfiguracją Raspbiana i instalacją Amiberry wraz z zależnościami. Potrzebuje tylko Ubuntu i godzinę czasu na kompilację obrazu.
[#2] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #1

Potrzebuje tylko Ubuntu i godzinę czasu na kompilację obrazu.


Na jakim sprzęcie potrzebuje godzinę? Planujesz udostępnić gotowy obraz?
[#3] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@jarokuczi, post #2

Nie liczyłem dokładnie ile minut, tak mniej więcej. Mam i7 2600k. Jest włączony ccache i drugi przebieg jest szybszy. Obraz chce udostępnić, tylko muszę ogarnąć releases na githubie. Dopiero się go uczę. Po spakowaniu zajmie ok. 70MB
[#4] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #3

[#5] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #4

Dziękuję, w sam raz na weekend :)
[#6] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #4

Sprawdziłem obraz i jestem miło zaskoczony, zwłaszcza szybkością z jaką uruchamia się amiberry. Aros definitywnie ssie pod tym emulatorem, ciekaw jestem jak się zachowa AmigaOS. Dobra robota OK
[#7] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@jarokuczi, post #6

Poprawiam teraz init.d, zarządzanie splashem i dodam sieć z ssh. Na razie eth
[#8] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #7

Chyba dzisiaj sprawdzę, pimiga jest spoko, ale przebajerowane trochę, ja szukam właśnie czegoś surowego OK
[#9] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@QUAD, post #8

v1.1 dostępne. resize2fs partycji tylko coś mi szwankuje, potem jak puszczam ręcznie to jest ok.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 13:29:00 przez infboras
[#10] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #1

[#11] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@don_rafito, post #10

Dzisiaj bedzie kolejny release. Wiekszosc rażących baboli w systemie i estetyce poprawiłem. Dodałem wifi. Tylko mi świnię podłożyli w buildroocie i zaktualizowali sdl2 na taki, co nie działa. Muszę się uczepić jakiejś stabilnej wersji, a nie ciągle brać z heada.
[#12] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #11

super OK
[#13] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@jarokuczi, post #12

v1.3 gotowy.
- rozszerzanie partycji
- wifi i sieć po kablu
- ssh - można też przez sieć wgrywać pliki na Amige programem MC albo WinSCP, a z WiFi to już luksus.
- jest też aktualna data po ntp, a bez sieci default 2021.01.01. Są jaja na Amidze jak pliki mają datę < 1978
[#14] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #13

Zauważyłem, że tryb 1920x1080x50 (CEA mode 31) ma nieco szybsze 50Hz od Amigi. Rozciągnąłem nieco sygnał, aby zejść blisko granicy ideału. Ale nie niżej niż 49Hz, bo są już dziwne problemy. Dzięki temu scrolle są jeszcze bardziej płynne.

mcedit /boot/config.txt

hdmi_group=2
hdmi_mode=87
hdmi_timings=1920 0 538 46 152 1080 0 3 5 32 0 0 0 50 0 148500000 3

Gdyby kogoś interesowało, jakie są oryginalne wartości zgodne ze standardem CEA które modyfikowałem, to proszę:
hdmi_timings=1920 0 528 44 148 1080 0 3 5 32 0 0 0 50 0 148500000 3

musze to potestowac jeszcze na innym TV, ale na monitorze działa.
[#15] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #14

Przetestowane i działa spoko, wywaliłem pimige zostawiam freemiga, jako że mam podłączony monitor przez przelotkę z hdmi na DVI, musiałem pozmieniać ustawienia, ale ogólnie plik konfiguracyjny jest skromny, jak przełączyć dźwięk z hdmi na Jacka?
[#16] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@QUAD, post #15

Musiałem podpatrzeć jak to robi RaspiOS i tak:
raspi-config tworzy plik z konfiguracją dla ALSA. A, że my nie mamy raspi-config to trzeba samemu taki plik stworzyć
mcedit /home/user/.asoundrc

a w pliku:
pcm.!default {
  type asym
  playback.pcm {
    type plug
    slave.pcm "output"
  }
  capture.pcm {
    type plug
    slave.pcm "input"
  }
}

pcm.output {
  type hw
  card 1
}

ctl.!default {
  type hw
  card 1
}


I działają słuchawki elegancko. Ostrzegałem, że śrubokręt i młotek :)
[#17] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #16

no i rewelacja, działa jak należy :)
dzięki OK
[#18] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@QUAD, post #17

Co ciekawe Amiberry na oryginalnym RaspiOS wali segfaultem. Moje nie. Musze zbadać temat.
[#19] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #18

Jestem świeżym użytkownikiem Pi400, które sprawiłem sobie w celu emulacji A600. Z Linuxem nie miałem dotychczas żadnego doświadczenia. Zainstalowałem Twój pakiet Freemiga i mam kilka pytań:

1. Jak wejść do menu Amiberry aby skonfigurować sobie emulator pod Workbencha 2.1?
2. Jak doczytałem Amiberry powstał na podstawie WinUAE czyli skopiowane katalogi z karty CF oryginalnej A600 bez problemu powinny zadziałać na Amiberry?
3. Freemiga to szybki ale i surowy system. Po wyjściu z AROS-a pojawił mi się wiersz poleceń - czy Twój system ma zainstalowanego MC (lub innego menadżera) oraz obsługę Pendrive'a?

Być może pytania są banalne ale jak wspomniałem jestem żółtodziobem, a instrukcje znalazłem ogólnie do Amibiana lub jak instalować Amiberry.
[#20] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@conrdd, post #19

1. F12
2. Spora szansa, że zadziała
3. MC jest, pendrive też powinien sie zamontowac z konta root jako mount /dev/sda1 /mnt chyba, pisze z pamieci.


Problem jest jednak inny. Ostatnio Amiberry przeżywa bardzo burzliwy development, było pierdyliard zmian i na najnowszych wersjach mam straszliwe problemy wydajnosciowe, strzelam, że gdzieś w okolicach sterowników w mesa3d i nie mogę za diabła tego rozwikłać, więc na razie zrobiłem sobie urlop od projektu bo już na głowę dostawałem

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 23:20:51 przez infboras
[#21] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #20

Co do wydajności to jest ta sama sytuacja co była kilkakrotnie z systemem Raspbian, przy kolejnych wydaniach i poprawkach zwalniał stopniowo (najbardziej to zauważyłem przy użytkowaniu "nakładek" multimedialnych do oglądania filmów itp. pod Rpi3), kolejne wersje były znacznie wolniejsze, dlatego zostałem na starej wersji. Jako rezerwowa (awaryjna) stacja robocza Rpi3 już się nie nadaje od dłuższego czasu a kiedyś fajnie szybko pracował. Tym samym w takim przypadku wydajność emulacji spada, trudno przeanalizować cały system i szukać co to powoduje. Miejmy nadzieję, że problem wydajnościowy jednak zostanie rozwiązany przez autorów.
[#22] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #20

Ja bym określił to jednak nie jako burzliwy development, ale jako zbyt statyczny. Rozwój jest zbyt powolny - zatrzymało się to praktycznie w miejscu, jakieś drobne poprawki są nanoszone.
Na chwilę obecną nie decyduję się na korzystanie z wyłącznie jednej wersji emulatora - bo jednak potrzebuję wersji zarówno 3.1.3 jak też i najnowszej. Mimo podchodzenia do rozwiązań takich jak "Amiga startująca od razu po włączeniu RPi" - to jednak nie sprawdza się do końca.
[#23] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@infboras, post #1

Witam. Temat stary ale jary. Freemiga zainstalowana ale jak zamontować dysk USB w busyboxie? Nie znam komend Unixa, dysk jest widoczny - próbuję zamontować w utworzonym poprzednio folderze /mnt/bob ale mam błędy?
[#24] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@breakbob, post #23

Też się słabo znam, ale może zamiast sda wpisz sda1
[#25] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@karolb, post #24

spróbuj:
mkdir /mnt/pen
 mount /dev/sda1 /media/pen/
[#26] Re: FreeMIGA - projekt na Raspberry PI 4

@Mirq, post #25

Dziękuję! USB zamontowałem, po poprawnym formacie pendrive'a. Poprawna komenda to
mkdir /mnt/pen
mount dev/sda1 /mnt/pen/
szeroki uśmiech
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem