[#1] Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)
Nowa Malinka nie ma jeszcze swojego wątku, a moim zdaniem zasługuje... Wydaje mi się, że ten produkt trafi w gusta dużej części emulatorowych amigowców. Ja już na nią choruję. Mała, zgrabna, wszystko w klawiaturce jak na małych amigach, czego chcieć więcej? Nawet numer ma amigowy, z dwoma zerami na końcu :) Ciekawe, czy się pojawią drukowane górne obudowy, w stylu amigi, wtedy już całkiem byłoby fajnie.
Do tego Pimiga albo Amibian, i moje amigowe potrzeby są zrealizowane. Bez wchodzenia w wielkie koszty... A co Wy sądzicie?
Temat zyje na Youtubie, przykładowe linki:
link
link - to o Pimidze, wyszła nowa, sprawdziłem, że już bez HappyNewYear...
[#2] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@marskow, post #1

Ja mam podobne wrażenie, że to może być super sprzęt ;) Oczywiście, że emulator i tak dalej, ale jako że amigi mam dwie, to Pi 400 w roli przenośnego sprzętu - naprawdę wydaje się spoko do podstawowych potrzeb.

Zamawiałem swój egzemplarz tydzień temu w botlandzie, było info, że niedostępny i trzeba czekać 4-5 tygodni ale i tak stwierdziłem że spokojnie, nie spieszy się ;) Tymczasem wczoraj przyszedł, ale nawet nie miałem czasu wyjąć z pudełka. W międzyczasie ściągnąłem Pimigę, zobaczę jak to chodzi.

Jakby co, jest też sedai linux (jeszcze nie testowałem), który dostał wsparcie dla PI 400. Tam przy boocie można wybrać jedną z kilku maszyn do wyboru (poza Amigą, także C64, Atari 8-bit i inne).

Może w weekend będzie trochę czasu to odpalę ;)

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 12:49:44 przez Splavinho
[#3] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@marskow, post #1

[#4] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@marskow, post #1

Nowa Malinka nie ma jeszcze swojego wątku, a moim zdaniem zasługuje...

#dzisiajjeszczeniebyło+1
[#5] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@snajper, post #4

Kurde, no sorry, jakoś do Hydeparku zaglądam sporadycznie, nie przyszło mi do głowy, że tam jest od dawna dyskusja... Mój błąd, ale usprawiedliwię się tym, że zawsze sprawdzam, co tam nowego na forum sprawdzając "Ostatnie wątki na forum" po prawej stronie głównej strony forum, a tam nic nie było o Pi 400. Nie miałem świadomości, że Hydepark się tam nie wyświetla...
[#6] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@marskow, post #5

Też tak mam :) Co do komputera, to super - ja czekam i kupię (to chyba w styczniu dopiero?). Ciekawe, czy cena 300 i mniej będzie do osiągnięcia? na razie tyle https://botland.com.pl/pl/raspberry-pi-400/17918-raspberry-pi-400-us-wifi-dualband-bluetooth-4gb-ram-18ghz-728886755028.html

Tak, czy inaczej w końcu wszystko w jednym - "prawie jak Amiga" :)
[#7] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@X-Type^HVR, post #6

A ja się waham, czy sprzedać moje Pi 4 4GB, i kupić tę 400-tkę, czy poczekać na 800-tkę :) Bo az się prosi, żeby dać 8 GB RAM i złącze na dysk M2, albo jakiś SSD wbudowany, mam nadzieję, że w następnej wersji już to będzie.
[#8] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@marskow, post #7

złącze na dysk M2


Procesor w Pi400 ma tylko 1 lane PCIe, ktory jest uzyty przez USB 3.0. Mogliby uzyc splittera PCIe, ale to by podnioslo koszty. Nie wiem czy ludzie by sie na to skusili...
[#9] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@marskow, post #1

Fajna sprawa. Zastanawia mnie jak zrobić w niej reset systemu. Pod Winuae jest left Amiga + right Amiga + ctrl. Tu widzę że klawisz maliny chyba będzie jako left Amiga. Brakuje odpowiednika prawej Amigi.
[#10] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@tukinem, post #9

Dać to się da, tylko naokoło. Przez F12 (czyli w tym przypadku Fn+F2) wchodzimy do menu Amiberry, i na dole mamy przycisk Reset.
[#11] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@tukinem, post #9

Reset wykonasz, pod emulatorem, programem UAEQuit (aminet)
Możesz też zdefiniować sobie dowolny klawisz (np. funkcyjny) jako prawą Amigę.
[#12] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@Norbert, post #11

Hehe tyle to ja też wiem. Chodziło mi o to żeby mieć jak najmniej kontaktu z samym emulatorem przy zabawie Amigą w Rpi :)
[#13] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@tukinem, post #12

Program UAEQuit uruchamiasz pod Amiga, a mapowanie klawiszy robisz raz.
[#14] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@Norbert, post #13

Podpinam się pod temat. A jak tego dokonać?
W WinUAE jest opcja: użyj RCtrl jako RAmiga. W AmiBerry tej opcji nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 09:38:45 przez don_rafito
[#15] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@don_rafito, post #14

Ok. Poradziłem sobie. Jest apka na Aminecie:

http://aminet.net/package/util/misc/amigakeyremapper

Zamienia LAmiga na RAmiga. Działa na os3, os4 i Arosx86.

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 10:50:21 przez don_rafito
[#16] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@X-Type^HVR, post #6

Dla mnie to super rozwiązanie taka Pimiga Sam posiadam kilka sztuk Amig, ale takiej malinki używałbym z chęcią żeby oszczędzać, nasze leciwe już komputerki.
Zamiast odpalać na pare godzin prawdziwy sprzęt, to używać substytutu.
[#17] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@marskow, post #1

W pełni się z Tobą zgadzam :)
[#18] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@jaster, post #16

W sumie można lepiej i taniej emulować Amigę. Wystarczy pc, którego w zasadzie każdy ma w domu, a winuae to dobry emulator. Ale wiem o co chodzi. Kolejny pretekst żeby kupić sobie zabawkę, ... która Amigą nigdy nie będzie.
[#19] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@marskow, post #1

Działa to naprawdę słano.

Porównałbym to do amigi 2000 z karta procesorem 30/25 i kartą graficzną PICASSO II plus +
Nadaje się do whdload.
[#20] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@misiek2, post #18

Masz rację, pecet lepiej to zrobi, ale tutaj chodzi też o to że pi400 jest w zamkniętej ,niezależnej i bardzo ładnej fizycznej formie. Nie wiem dlaczego ale przypomina mi trochę A600 chociaż fizycznie nie ma dużego podobieństwa😀
[#21] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@Dorian3d, post #19

[#22] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@jaster, post #20

Ja załapałem się na 1 serie z napisem Commodore

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=SGzZpag45EQ&t=172s[/youtube]

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 15:47:23 przez Dorian3d
[#23] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@Dorian3d, post #22

Ej! Fajowo to wygląda ale szkoda że nie masz jeszcze klawisza "A" zamuast malinki😀
[#24] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@Dorian3d, post #22

[#25] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@marskow, post #1

[#26] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@don_rafito, post #25

Kurcze, jeszcze mi następnego wydatku brakowało :(
[#27] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@Dorian3d, post #19

Zastanawiam się na ile to prawda oraz:

W sumie można lepiej i taniej emulować Amigę. Wystarczy pc, którego w zasadzie każdy ma w domu, a winuae to dobry emulator. Ale wiem o co chodzi. Kolejny pretekst żeby kupić sobie zabawkę, ... która Amigą nigdy nie będzie.


Owszem... praktycznie każdy PC jest w stanie emulować Amigę, można niewielkim kosztem mieć np. "Amigo-laptopa". Z tym się zgodzę.
Ale nie do końca chce mi się wierzyć, że prędkość jest tak słaba, jak opisana:
Działa to naprawdę słano.

Porównałbym to do amigi 2000 z karta procesorem 30/25 i kartą graficzną PICASSO II plus +
Nadaje się do whdload.

Zaznaczam, że nie korzystałem do tej pory z RPi w żadnym wydaniu.

Bardzo chętnie poznałbym opinie tych, którzy z wyboru i świadomie zakupili Pi 400 i którzy są zadowoleni.

Ja ze swojej strony odczuwam pewnego rodzaju pokusę z kilku powodów, po pierwsze samo urządzenie jest małe, wszystko mieści się "w klawiaturze", a to z kolei przywodzi miłe wspomnienia z czasów dawno minionych.
Po drugie jest to sprzęt nowy, za niewielkie pieniądze, sprzęt który wydaje się, że będzie sprawniejszy niż niejedna 500tka, 600tka czy 1200tka, nie mówiąc o tym ile oryginale komputery z monitorami (CRT) zajmują miejsca.
Szkoda, że wątek w zasadzie tkwi w miejscu, czyżby tak mało było chętnych, czy tak mało chętnych jest do zwierzeń?
[#28] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@don_rafito, post #25

U96 pokłony Sprzęcik też niczego sobie zapieprza.
[#29] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@Nasedo, post #27

czy tak mało chętnych jest do zwierzeń?


Warto, emulację wypróbowałem, spokojnie wystarczy mocy procesora na "pięćsetkę", mocniejszych konfiguracji pod FS-UAE nie testowałem.

Prawie dwa i pół miesiąca tkwiłem w miejscu, gdzie miałem do wyboru Pi400 i wolniejszy od niego lowendowy pięcioletni laptop z Celeronem M. Żwawiej działało Pi, trzeba tylko wyposażyć je w szybką kartę microSD "100MB/s klasa 10+". W przeciwieństwie do tego co było parę lat temu takie karty nie kosztują już majątku. Gdy już mamy odpowiednią kartę to Pi400 do zwykłego użytkowania przeglądarka + program pocztowy + LibreOffice + emulacja spokojnie wystarczy zamiast laptopa/blaszaka. Nie trzeba kombinować z dyskiem SSD jako systemowym, karta 10+ spokojnie da radę. Domyślny system bazujący na Debianie jest już w wersji 64bit, jedyne co mi sprawiło problem to brak dostępności programu Veracrypt (w wersji 32 bit jest) a kompilować mi się nie chciało.
[#30] Re: Raspberry Pi 400 - nowa Amiga 400 ;)

@Nasedo, post #27

Ale nie do końca chce mi się wierzyć, że prędkość jest tak słaba, jak opisana:
Działa to naprawdę słano.
Porównałbym to do amigi 2000 z karta procesorem 30/25 i kartą graficzną PICASSO II plus +
Nadaje się do whdload.

Z pewnością Pi 400 emulująca Amigę działa wielokrotnie szybciej niż Amiga z prockiem 30/25, możesz to zobaczyć chociażby w tym filmiku z postu 25, jest tam i Sysinfo i np. Quake, nieźle chodzący. A na Youtube jest sporo filmów ukazujących amigowanie na Pi 400 czy Pi 4, więc można sobie spokojnie wyrobić zdanie na ten temat.
Ja osobiście mam chrapkę na tę 400-tę, ale na razie się wstrzymuję, bo mam Pi4 i nim się bawię w tych rzadkich chwilach, gdy mam na to czas...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem