[#1] Exodusu The Last War - Zawiesza system
Hello. Chciałem sobie popykać w Exodusa, ale niestety nie uruchamia się i zawiesza system. Próbowałem doinstalowywawać dostępne łatki, ale nadal jest to samo. Już nawet w ustawieniach nie zmieniałem niczego oprócz sterownika napędu CD (uaescsi.decice). Po kliknięciu w ikonkę wyświetla komunikat dotyczący "Null Modem Error", ale klikam kontynuuj i powinna ruszyć. Niestety wszystko się zawiesza. Ostatnia linijka logu, który wyświetla SnoopDOS to próba otwarcia PicassoIV.resource oznaczona jako Błąd. Ja ma oczywiście ustawioną w emulatorze kartę UAEGFX. Miał ktoś podobny problem?
[#2] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #1

A na AGA działa ?
[#3] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Norbert, post #2

Nie, dlatego napisałem że nie zmieniałem nic, oprócz device od CD. Natomiast w ustawieniach zostawiłem rozdzielczości PAL.
[#4] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #3

Wyłącz kartę UAEGFX
1
[#5] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #1

zagraj na morphosie, na morphosie dziala
1
[#6] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Norbert, post #4

W trakcie startu systemu przytrzymałem RMB i Workbench odpalił się w PALu. W tedy gra uruchomiła się bez problemu. Natomiast uruchomienie systemu normalnie z użyciem trybów UAEGFX, następne przełączenie WB choćby do PAL 640x512 i 16 kolorów, również nie pomaga. Trochę to dziwne, ponieważ pobuszowałem w sieci i znalazłem informację, że grę bez problemu można uruchomić z użyciem trybów UAEGFX, np. 640x480x8.
[#7] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #6

Zapomniałem dodać, że próbowałem również zastosować wszystkie dostępne Patche, w tym najnowszy konwerujacy grafiki, aby były użyteczne pod kartami graficznymi.
[#8] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #6

Czyli gra działa poprawnie i nie zawiesza systemu.
Zawiesza tylko Twój, z emulowaną gfx.
Możliwe że masz nieodpowiednie wersję bibliotek gfx i/lub źle ustawione zmienne środowiskowe

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 17:22:40 przez Norbert
[#9] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #1

Pokaż nam jak wyglądają Twoje ustawienia w programie Exodus prefs.
[#10] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Norbert, post #8

Jest progress. Po wyłączeniu w s-s FBlit i FText gra się uruchomiła, ale po intro wróciła do WB i zwis. W wolnej chwili będę drążył temat dalej.
[#11] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #10

Pokaż nam jak wyglądają Twoje ustawienia w programie Exodus prefs.
[#12] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #10

Po co używasz fblit i ftext jeśli korzystasz z uaegfx?
[#13] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@mailman, post #11

Oto moje ustawienia:


Natomiast FBlita używam, ponieważ mam wiele programów i gier które nie korzystają z karty graficznej, a w ramach wstecznej kompatybilności nie ustawiałem pamięci CHIP więcej niż 2 MB.

Wyłączyłem FBlita, FText, MCP i całą rzeszę innych łatek, ale jest nadal to samo. Czy mam coś nie tak z bibliotekami lub sterownikiem UAEGFX? Nie wiem, a za razem wątpię ponieważ inne gry jak Napalm, Earth2140, Foundation, Descent Freespace nie narzekają.

Wyłączyłem jeszcze JIT, ale to też nie pomogło. W sumie nie będę dalej szukał i kombinował, ponieważ wystarczy abym przytrzymał RMB w trakcie startu systemu, a następnie uruchomił sobie grę w trybie PAL.

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 09:46:06 przez Ponki1986
[#14] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #13

W polu "Null-modem name" wpisz serial.device i sprawdź.
[#15] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@forge, post #14

Próbowałem, też nic z tego.
[#16] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #6

Mam identycznie z grą Uropa 2 na Winuae, przytrzymując RMB na starcie systemu gra działa a normalnie czarny ekran. https://hol.abime.net/1822
[#17] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Amcio, post #16

Sprawdź łatki, które masz zainstalowane w startup-sequence (bądź nawet WBStartup, choć tam chyba łatek nie ma).

Choć może to być wina podsystemu UAEGFX, w którym działa Workbench. Sugerowałbym może zainstalować program typu NewMode żeby wybrać tryb ekranu dla gry. W NewMode jest możliwość zapamiętania ustawień i będzie promował ekran gry automatycznie.

Uropa 2 i Exodus to nowsze gry, systemowe i bardziej przyjazne dla kart graficznych i trybów VGA/SVGA (30kHz) w AGA, ale może mają problem z trybami w UAE lub niestandardowymi łatami.

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 15:04:55 przez Hexmage960
[#18] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #1

Działa bez problemu pod WinUAE.
1
[#19] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Pinto, post #18

Zapewne przekombinował z ustawieniami w WinUAE.
Teraz trzeba szukać co powoduje konflikt.
[#20] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #15

Potwierdziłeś wpis enterem?
[#21] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@forge, post #20

Tak potwierdziłem. Gdy uruchomie grę w PALu, po przytrzymaniu RMB, mimo komunikatu dotyczącego modemu, gra uruchamia się normalnie i np. odtwarzane są ścieżki audio zapisane w obrazie CUE/BIN. Jak pisałem wyżej wyłączyłem wszytkie łaty w startup-sequence, oraz dodatkowo opróżnilem WBStartup. Jedynie odkryłem, że po wyłączeniu FBlita gra w ogóle się uruchamia. Ale po wyświetleniu intra jest zwis. Muszę sprawdzić czy na starszych wersjach WinUAE będzie to samo, bo aktualnie używam 4.4, albo pogrzebię w bibliotekach, sprawdzę z jakich gra korzysta. Ewentualnie ściągnę AmigaSYS lub ClassicWB z EAB i pod nimi spróbuję uruchomić grę.
[#22] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #21

Spróbuj zaznaczyć Skip Anim.
[#23] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #21

A co jeśli ustawisz tryb ekranu poprzez "Select screen mode" na PAL?

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 09:10:50 przez Hexmage960
[#24] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Hexmage960, post #17

Mi działa Uropa 2 bez problemu na świeżym konfigu PPC + CGX, RTG - Picasso IV, nawet jakbym cuda porobił to działa, nawet intro działa a na normalnym konfigu OS 3.9 mi nie działa bez RMB :D, a Exodus to nie wiem nie sprawdzałem, bo nie chce mi się, dawno ukończony dlatego.
[#25] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@Ponki1986, post #1

Podrzuć ISO. Sprawdzę u siebie. (mam kilka swoich distro, zarówno pod AGA jak i RTG)
[#26] Re: Exodusu The Last War - Zawiesza system

@mailman, post #22

W końcu temat ogarnięty. Faktycznie zaznaczenie opcji Skip Anim pomogło, a nawet nie wpadło mi do głowy aby z tego skorzystać. Do wersji 1.2 włącznie wszystko działa prawidłowo, nawet z włączonym FBlitem. Natomiast wersja 2 i 2.1 zawieszają systemie nawet z wyłączonym FBlitem.
[#27] Exodus, Uropa2, Final Odyssey-problem z grami od Vulcana

@Ponki1986, post #1

Jak w zmienionym temacie.
Przyłączam się do rozmowy.
Uropa2 uruchamiania się tylko na uruchomionym systemie, z przytrzymanym RMB, rusza z płyty. Exodus po instalacji (minimalnej) nie znajduje płyty pomimo że jest zapisane w ustawieniach. A Odyssey się uruchamia normalnie, ale po sekundzie znika ekran gry i jest czarne tło.
Amiga1200 040JIT+UAEgfx(P96).
Cudowałem z ustawieniami Blittera, wyłączałem JIT, uruchamiałem NativScreen (pomogło przy TFX'ie). Nic.
Tylko Uropa2 daje się odpalić z RMB.
Exodus jeszcze spróbuję zainstalować w całości na HD i zobaczę.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 08:25:26 przez don_rafito
[#28] Re: Exodus, Uropa2, Final Odyssey-problem z grami od Vulcana

@don_rafito, post #27

Wieści z frontu. Narazie:
Finall Odyssey - ekran gry pojawił się gdy przełączyłem na ECS, ale mruga przy scrollingu ekranu, mruga i znika.
Może jest jakiś patch dla gry?
[#29] Re: Exodus, Uropa2, Final Odyssey-problem z grami od Vulcana

@don_rafito, post #28

Masz strasznie namieszane w systemie i/lub winny jest emulator (użyj starszej wersji)

Spróbuj użyć programu typu NoAGA (degrader itp) zamiast odpalać Amigę w ECS.
[#30] Re: Exodus, Uropa2, Final Odyssey-problem z grami od Vulcana

@Norbert, post #29

Finał Odyssey - w systemie ok. Wszystko sprawdzałem po kolei. WinUae też sprawdzony. Ale przeoczyłem mały szczegół. Video port display hardware, miałem ustawione na autodetected. Wyłączyłem i gra śmiga nawet na AGA.
Uropa2 - rusza tylko po starcie systemu z RMB. Trzeba sprawdzić updata'y z Aminetu (powinno usunąć ten problem)
Exodus - po instalacji na HD i podpiętym obrazie płyty, gra nie widzi płyty. Jakieś pomysły? Snoop nie pokazuje błędów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem