kategoria: WinUAE
[#1] Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)
Czy ktoś próbował zainstalować Mediator z Voodoo 3 na Winuae? Mam pewne problemy, ale opiszę, jak co robię po kolei.

Pożytkowałem się tym poradnikiem:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=XkBAED1YQKg&pp=ygUZdm9vZG9vIDMgbWVkaWF0b3IgaW5zdGFsbA%3D%3D[/youtube]

Moja konfiguracja:
Winuae 4.9.0 (2021.12.06 64-bit)

CPU 020 (Fastest Possible + JIT) bez FPU
CHIPSET AGA, Wait for blitter, Chipset extra: Generic
ROM: A1200 3.2.rom
RAM: 2MB CHIP / 128MB Z3 FAST
EXPANSIONS:
PCI Bridgeboards: Mediator (Elbox), 1200, Full PCI DMA : Enabled
Graphics boards: Voodoo 3 3000(3dfx) : Enabled
RTG: Voodoo 3 [3000](3dfx) 16 MB VRAM

No i po kolei:
- instaluję OS 3.2 (próbowałem też 3.1)
- instaluję Mediator Multimedia CD
- instaluję Mediator Update CD
- kopiuję Vendors.txt do S: oraz pci.library do LIBS:
- używam tej samej wersji Picasso96, co na filmiku, chociaż na zwykłej z Aminetu również to samo

Po podmianie DEVS:Monitor Cybervision64/3D na Voodoo3 i reinstalacji Picasso96, przestaje startować.

Tak wygląda okienko WinUAE po starcie:

Na dolnej belce obok CPU:100% widać 2x wyświetlanie FPSów, czyli Voodoo się uruchamia, bo zwykle jest jedno wyświetlanie.

Co jeszcze mogę dodać...

Tak wygląda emulacja AmigaOS 4.1 z Voodo3:

tyle, że tam karta RTG instaluje się podczas instalacji całego systemu.

Ktoś ma jakieś rady? Może ktoś wie, co robię źle?
[#2] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #1

Wywal tymczasowo sterownik Voodoo z MONITORS.
System odpal PAL.
Z ikony uruchom Voodoo i sprawdź czy widać go w ScreenMode i zacznij testowanie.

Próbowałeś konfiguracji A4000 ?
Może kombinacja a1200 020, 128MB Z3 trochę odbiega od realnego komputera.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 07:58:51 przez Norbert
1
[#3] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@Norbert, post #2

A nie jest potrzebny jeszcze rom z karty z Voodoo ? I faktycznie też bym raczej ustawił 68o4o zamiast 68o2o.
[#4] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@jimiche, post #3

A nie jest potrzebny jeszcze rom z karty z Voodoo ?

Jest, jest.
Dlatego należy zrobić to co opisałem wyżej.
030 też powinno wystarczyć
[#5] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@Norbert, post #2

Dodałem sterownik V3_3000_PCI_SG_2.15.11_LC.rom - nie pomogło.

Zmieniłem CPU na 030, a później na 040 - nie pomogło

Przeniosłem tymczasowo DEVS:Monitors/Voodoo i odpaliłem w PAL. Dwuklik na ikonce Voodoo przełącza na czarny ekran tak, jak na zdjęciu pierwszym w pierwszym poście.

Zmniejszyłem Fast Ram do 32MB - nie pomogło.

Mediator A4000 MK2 - nie pomogło.

Może trzeba cały konfig i system od nowa pod A4000 zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 10:14:42 przez tukinem
[#6] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #5

Ram i procesor nie ma nic wspólnego z odpaleniem voodoo.
Masz poustawiane rozdzielczości w Picasso i wybrana kartę graficzną.
Prefs/picassomode
Jak chcesz mogę podesłać spakowany mój system 3.2 z oryginalnej amigi 1200 z mediatorem.
Tylko trzeba by było wyłączyć Blizzard z ss i monitor dać na voodoo
Jesli system wstaje w pal to powinno chodzić.
Aaa jeszcze sprawdź jak widać mediatora w boot menu, z mediatorami jest tak że ma zworki i zależy jaką kartę wkładasz to musisz przestawić je w odpowiedniej konfiguracji.
[#7] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@mwb113, post #6

Pierwszy post masz o mediator A1200 potem o A4000 te mediatory się różnią działaniem i adresowaniem.
[#8] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@mwb113, post #6

Przestawiłem wszystko na A4000, postawiłem system, poinstalowałem od nowa i też to samo.

Oto moje Boot Menu Expansion Board:


Co do rozdzielczości, to nie mogę nic zmieniać w ScreenMode, bo uruchamiany pod PAL widzi tylko standardowe rozdziałki dla PAL. Przy próbie uruchomienia Voodoo następuje czarny ekran.

Co ciekawe, przy ustawieniu A1200 Picasso96Mode działał, lecz nie wykrywał karty Voodoo. Tu na A4000 nie uruchamia się. Szary ekran się robi i koniec.
[#9] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #5

Przeniosłem tymczasowo DEVS:Monitors/Voodoo i odpaliłem w PAL. Dwuklik na ikonce Voodoo przełącza na czarny ekran tak, jak na zdjęciu pierwszym w pierwszym poście.


Coś jest nie tak.
Samo odpalenie voodoo z ikony powinno tylko dodac rozdzielczości do screenmode (jeśli są zdefiniowane w P96)
Dopiero w screenmode wybór TEST lub rozdzielczości pokaże obraz na karcie graficznej.
[#10] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@Norbert, post #9

No to już nie wiem, a ktoś próbował pod WinUAE to uruchamiać?

Może mam złą wersję Mediator Multimedia CD i Mediator Multimedia Update?

U mnie:
Mediator Multimedia CD rev. 1.28EN 2008
Update Multimedia CD rev. 2.6EN 2015
Picasso96 2.1E

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 11:04:46 przez tukinem
[#11] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #10

Może spróbować pod OS 3.9? Ten system jest chyba bardziej elastyczny niż "pusty" OS 3.2 i 3.1.
[#12] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #11

Onegdaj miałem spreparowaną dyskietkę ratunkowa dla A1200 (kick3.0), Mediator i Voodoo.
W razie kłopotów przy braku monitora PAL było "jak znalazł".
Jak widać duże zasoby systemowe nie są potrzebne.
[#13] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #5

Będziesz portował Deus Ex'a, DeathKarz czy Need For Speed III Hot Pursuit ? szeroki uśmiech

Może mam złą wersję Mediator Multimedia CD i Mediator Multimedia Update?

U mnie:
Mediator Multimedia CD rev. 1.28EN 2008
Update Multimedia CD rev. 2.6EN 2015
Picasso96 2.1E
Wystarczy Picasso96 z Aminetu i dwa pliki z MMCD_UP26:pci.library i voodoo.card plus vendors.txt ze strony Elboxu. Dodatkowo można, ale nie jest to wymagane do działania przerzucić sobie PCIInfo do C.

Może spróbować pod OS 3.9? Ten system jest chyba bardziej elastyczny niż "pusty" OS 3.2 i 3.1.

Wystarczy 'pusty' OS 3.1.

Zmieniłem CPU na 030, a później na 040 - nie pomogło
Zmniejszyłem Fast Ram do 32MB - nie pomogło.
Mediator A4000 MK2 - nie pomogło.
Może trzeba cały konfig i system od nowa pod A4000 zrobić?
Wystarczy Quick Config 1200 + 4MB FAST.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2023 18:44:23 przez AmiClassic
[#14] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@AmiClassic, post #13

Tak sobie czytam Twoją odpowiedź i zauważyłem że nie kopiowałem voodoo.card. Nawet chyba nie mam takiego pliku. Ale wtopa ciekawe czy to jest to. No i gdzie ten plik trzeba skopiować?
[#15] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #14

Voodoo.card kopiujesz do Libs/Picasso96/
[#16] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@AmiClassic, post #15

Jednak mam voodoo.card w LIBS:Picasso96/

Już mi brak pomysłów. Może pod gołym OS 3.0 spróbować? Może mam coś źle ustawione w Winuae? Już nie wiem.

Oto moje ustawienia:



No a tu w zakładce RTG już filozofii nie ma, bo nie ma tu za wiele ustawień:
[#17] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #16

Przekonałeś mnie to poeksperymentowania. szeroki uśmiech
[#18] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@Norbert, post #17

Może Ci się uda :) już dawno kombinowałem i nie mogłem tego uruchomić. Może jedynie pod OS 4.1 działa w emulatorze.
[#19] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #18

Nie wiem co zrobisz i jak, ale obejrzałem ten tutorial na którym się wzorowałeś i w przypadku WinUAE wygląda to trochę inaczej.
Ja to robię tak: WinUAE & Voodoo3
Nie chce mi się napisów tam wklejać, ale mam nadzieję, że jest to zrozumiale pokazane.
Jedynie dopowiem, kiedy emulator się uruchamia i ekran robi się czarny (jest to obraz z RTG jak zauważyłeś po podwójnych FPS'ach) przełączamy się do PAL za pomocą kombinacji klawiszy END-F9.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 10:49:10 przez AmiClassic
[#20] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@AmiClassic, post #19

A ja nie przełączałem się przez END-F9, tylko przy uruchamianiu używałem dwóch klawiszy myszki, co pozwalało uruchomić w trybie PAL. Jak wrócę z pracy to sprawdzę z ciekawości. Jeśli się nie uda to dokładnie przestudiuję Twój filmik.

Widzę że nie instalujesz Mediator Multimedia CD i Update, tylko ręcznie te kilka plików kopiujesz.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 21:28:10 przez tukinem
[#21] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@AmiClassic, post #19

No i sprawdziłem dokłanie.

Na Twoim konfigu w Winuae działa idealnie. Zainstalowałem później na OS 3.2 i nie chce przełączać się do trybu AGA poprzez END+F9. Wyświetla coś takiego:


Również ten sam konfig z Blizzardem 1230 MK IV. Wnioskuję, że OS 3.2 nie współgra z Voodoo 3. Albo jest inny sposób na instalację go. Różnice są takie, że w DEVS:Monitors obok monitora Voodoo jest też monitor PAL, ale to chyba nie ma znaczenia. Usunąłem go i dalej tak samo działa.
[#22] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #21

Sprawdziłem jeszcze teraz OS 3.2.1 + BestClassicWB (myślałem, że w łatce będą jakieś poprawki).

Efekt przejścia w tryb AGA przez END+F9 jest następujący:


Nie mam przez to szans na ustawienie ręcznie trybu w Picasso96Mode. Uruchomienie z PPM + LPM powoduje prawidłowy rozruch, lecz wtedy nie widzi karty Voodoo3, chociaż PCIInfo wyświetla ją.
[#23] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #20

Widzę że nie instalujesz Mediator Multimedia CD i Update, tylko ręcznie te kilka plików kopiujesz.
Tylko to co niezbędne aby uruchomić Voodoo, reszta mnie nie interesuje. Zresztą Voodoo też, chciałem sprawdzić czy Superfrog wykorzysta GLIDE, ale niestety nie, więc jest zupełnie zbędne w WinUAE

Zainstalowałem później na OS 3.2 i nie chce przełączać się do trybu AGA poprzez END+F9. Wyświetla coś takiego:
Nie mam pojęcia dlaczego u Ciebie się to nie przełącza.

Wnioskuję, że OS 3.2 nie współgra z Voodoo 3.
Jak najbardziej współgra. Sprawdziłem.

Różnice są takie, że w DEVS:Monitors obok monitora Voodoo jest też monitor PAL, ale to chyba nie ma znaczenia. Usunąłem go i dalej tak samo działa.
Ja mam PAL i Voodoo w DEVS:Monitors.

Dziwne te Twoje zrzuty ekranu, ciekawe jaka może być przyczyna. Może nie ta wersja emulatora? Ja to robiłem na 4.9.1.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 00:23:55 przez AmiClassic
[#24] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@AmiClassic, post #23

Przekopiowałem sobie Picasso96settings z działającej wersji z OS 3.1 do OS 3.2 i teraz działa ale nie przełącza się w tryb AGA. Coś jest nie tak z OS 3.2.

Dodam, że pod OS 3.9 działa też bardzo dobrze, tak jak pod OS 3.1.

To tylko do potestowania kilku rzeczy, np. ADoom pod Voodoo 3 bardzo ładnie działa.

Co do wersji emulatora, to pisałem w poście pierwszym, jakiej używam.
[#25] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #24

Przekopiowałem sobie Picasso96settings z działającej wersji z OS 3.1 do OS 3.2 i teraz działa ale nie przełącza się w tryb AGA. Coś jest nie tak z OS 3.2.
U mnie się przełącza bez najmniejszych problemów. Przeczytaj ostatnie zdanie tego postu
To tylko do potestowania kilku rzeczy, np. ADoom pod Voodoo 3 bardzo ładnie działa.
Jak zobaczyłem na forum emulatora PCem, że Toni pyta o emulację Voodoo to mi ręce opadły
Ja w gry z PC gram na emulatorze PC
Emuluję Voodoo, ale 2 (w SLI) właśnie pod PCem i zrobiłem sobie taką 'gralnię' z czasów kiedy lubiłem sobie pograć:

GLIDE, to były fajne czasy

Co do wersji emulatora, to pisałem w poście pierwszym, jakiej używam.
Dlatego też napisałem jakiej ja używam. Może to wina Twojej wersji emulatora.
[#26] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@AmiClassic, post #25

Może mam stary plik .rom do Voodoo albo faktycznie emulator, chociaż to niewielka różnica w wersjach.

Ps. Ładna kolekcja, ale ja swoje ulubione giery z Windows 98 odpalam natywnie na IBM Thinkpad T41 z Windows 98. Może nie ma Voodoo, ale Radeon 16MB też ładnie sobie radzi. Od FIFA 98 i Hard Truck Road to Victory, który zwykle miał problem z wieloma kartami graficznymi, aż po GTA Vicy City, Max Payne czy Serious Sam 1/2.

Ciekawą masz kolekcję. Widzę Redline Racer, którego mam gdzieś pudełkową wersję, a to raczej niszowa gra. Nie widzę za to Settlersów, a powinieneś mieć trójeczkę lub czwórkę, bo to ten klimat tamtych czasów właśnie.
[#27] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #26

...albo faktycznie emulator, chociaż to niewielka różnica w wersjach.
Tylko Ci się wydaje.

Ja najwięcej pogrywałem w czasach Win98 dlatego takie giery mam na emulcu - mniej więcej do 2001 i tej daty się trzymam ze starymi grami. Drugie tyle mam na konfigu z DOS'em
Settlersować skończyłem na dwójce, kolejne odsłony już mnie nie pociągały.
[#28] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@AmiClassic, post #27

Pobrałem teraz wersję 4.10.1, czyli najnowszą i dalej nie przełącza się na AGA. Może to wina moich sterowników? Może plik voodoo.rom mam zły, lub system 3.2 mam jakiś wadliwy? Ale pod OS 3.9 też nie przełącza mi na AGA. Jedynie w OS 3.1 przeskakuje idealnie.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 07:40:12 przez tukinem
[#29] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@tukinem, post #28

Chyba się nie zrozumieliśmy, ale już chyba zakumałem o co Ci chodzi
Ja pisałem o przełączaniu podczas instalacji (i wtedy to działa), Ty prawdopodobnie piszesz o sytuacji gdy próbujesz przełączać obraz już po zainstalowaniu i odpaleniu Voodoo - tego wczoraj nie sprawdzałem, a dzisiaj tak i faktycznie 'nie działa' to w ten sposób.
[#30] Re: Instalacja Voodoo 3 w Workbenchu (WINUAE)

@AmiClassic, post #29

No tak. W OS 3.1 też po instalacji nie działa :)

Ale w OS 3.1 mogłem sobie po aktualizacji Picasso96 uruchomić, przełączyć na AGA, odpalić PicassoMode i ustawić tryby. W OS 3.2 tak sobie poradziłem, że przekopiowałem plik z ustawieniami PicassoMode z OS 3.1 do 3.2 i zadziałało.

Pod OS 3.1.4 też sprawdzałem i instalacja poszła jak na 3.1 bez problemu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem