[#1] [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?
Metodą pytań na forum zdecydowałem się kupić PC by pobawić się OS4. I teraz pytanie jak w temacie - w jakie CPU zainwestować i czym się sugerować przy wyborze?

Budżet - 2-3k na płytę i procesor.
[#2] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@_arti, post #1

jak najszybsze per core, liczba corów nie ma znaczenia
1
[#3] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@_arti, post #1

Pewnie jakieś i5 13600k będzie optymalne.
[#4] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@Aniol, post #3

Ja posiadam laptopa z 2014 roku z takim prockiem: Intel(R) Core(TM) i3-3110M CPU @ 2.40GHz 2.40 GHz i daje radę. Tylko HDD wymieniłem na SSD, bo używam Win11.
[#5] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #4

@Tukinem
ale odpalasz na tym OS4? Tam musi być emulacja PowerPC a to chyba nie jest takie proste/szybkie jak motorole 68k.

Sam jestem ciekaw jak to Artiemu pójdzie. Mam jakiś stary PCet z i5 i chętnie bym go wykorzystał do takiego np zadania. Arti jak Ci się uda to postawić to pochwal się jak to działa.
Chyba, że ktoś odpala emulowanego OS4 na PCcie i może się podzielić jak to się sprawuje?
[#6] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #4

ale prędkosci okolic Sama 460 czy Tabora nie osiągniesz na takim procku.
[#7] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@michal_zukowski, post #6

Wybór padł na Ryzen 7 5700G/4.6GHz. Będzie prędkość SAM chociaż?
[#8] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@michal_zukowski, post #6

Wiem, że nie osiągnę, ale na pewno szybszy jest niż A1200 z Blizzard PPC wiadomo, że demoscena PPC odpada i gry na AOS4 też, ale okienka sobie można poprzestawiać. Ogólnie, dopóki nie uruchamia się czegoś wydajnościowego, to może być. System instalowałem jakieś 10 minut chyba na nim.
2
[#9] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@_arti, post #7

Mam taki procek, jak mi powiesz dokładnie jak to zasetupować to mogę sprawdzić. ;)
[#10] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@teh_KaiN, post #9

Sam nie wiem! Nigdy się nie bawiłem PPC pod WinUAE
[#11] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@_arti, post #10

To szlak panie przecierasz, z tego co się zorientowałem to potrzebne będą romy z ppcblizarda.
[#12] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@teh_KaiN, post #9

Służę pomocą. Szlaki przetarłem już dawno, a później przetarłem kolejne aby postawić konfig AmigaOS 4.1 + Voodoo 3. Potrzeba najnowsze WinUAE plus kilka plików ROM (Voodoo 3, CyberstormPPC). Moim zdaniem skoro już jest możliwość używania Voodoo 3, to nie ma sensu bawić się w emulację Picasso IV, które nie posiada 3D. Wiem, że prędkości nie będzie z tego, ale same możliwości są większe.
[#13] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@c64portal, post #5

Tak samo szybkie i proste. Problem w tym, że od PPC domyślnie oczekujemy wielokrotnie większej szybkości, niż od 68k, a nie takiej samej.
[#14] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #12

O, no to super, myślę że jakieś testy możemy zorganizować.

@_arti jak jeszcze nie zamówiłeś sprzętu to daj znać na PW czy i jakie chcesz przeprowadzić testy. Jak będę wiedział do czego dążyć to będę truł cztery litery @tukinem odnośnie stawiania systemu i przetestowania jak to działa. Tylko nie mów żebym ze stoperem mierzył jak szybko się ikonki przestawiają. ;)
1
[#15] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@teh_KaiN, post #14

Może łatwiej będzie, gdy Wam przygotuję obraz dysku z zainstalowanym OS 4.1 na Voodoo3? Jedynie musielibyście poszperać za romami, a potrzebne są tak:
- WINUAE/PLUGINS/qemu-uae.dll
- WINUAE/PLUGINS/qemu-uae_x64.dll
- kick 3.1 dla A4000
- cyberstormppc_44.71.rom
- voodoo3.rom (u mnie się nazywa V3_3000_PCI_SG_2.15.11_LC.rom)
- zamiast voodoo można użyć picasso_iv_flash.rom
4
[#16] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #15

Poproszę

Ja jeszcze czekam na procka, bo X-KOM dał ciała i nie wysłał.
[#17] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@_arti, post #16

Robi się, bo po ostatniej wymianie mojego HDD na SSD został na starym


Teraz, czy wiesz jak co ustawić w WinUAE, oraz czy posiadasz pliki ROM?
[#18] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #17

Umiem ino postawić OS4 szeroki uśmiech
[#19] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@_arti, post #18

Udało się


Co najważniejsze:
HDD ustawiasz na Accelerator (Cyberstorm PPC)
CD również na Accelerator (Cyberstorm PPC), tyle że z numerem 1, a HDD z numerem 0.

Co ciekawe, w zakładce RAM mam jedynie ustawiony CHIP ram na 2MB i nic poza tym. W zakładce ROMS ustawiasz board na New UAE (128k, ROM, Indirect).

System plików wybrałem Fast File System (przy konfiguracji końcówkę DOS SYSTEM ustawiasz na 444f5307 -> DOS/07). Gdyby Ci nie wyszło, podeślę Ci gotowy plik HDF z systemem.

Aha, najważniejsze! Gdy instalacja dobiegnie końca, klikasz na NEXT i broń Boże nie klikaj na FINISH!!! Wcześniej należy odmontować CD i ewentualnie ADF, jeśli bootowałeś z ADFa. Moja instalka np. nie wymaga startu z ADF, a od razu z CD bootuje. Dopiero, gdy odmontujesz nośniki, to klikasz na FINISH i czekasz na restart.

Powodzenia
2
[#20] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #19

Dzięki! Wieczorem będę się bawił
[#21] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #19

Moja instalka np. nie wymaga startu z ADF, a od razu z CD bootuje

A to dlatego że CD emulujesz jako SCSI na karcie PPC.
Napędy SCSI (CD i inne) w Amidze potrafią zabootowac jeśli nosnik (tutaj płyta) jest odpowiednio przygotowany. Z tego wyniki że OS4 jest.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 09:42:46 przez Norbert
[#22] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@Norbert, post #21

To nie tak. Mam dwie wersje instalki OS 4.1. Jedna nazywa się AmigaOS4.1FE.iso która ma od razu update 2 i do niej mam plik boot.adf, bez którego nie wystartuje. Druga, której udało mi się użyć to ClassicAmigaOS.iso. Ona startuje bez ADFa. Ma inne ekrany bootujące.
[#23] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #22

Kupiłeś dwie kopie OS 4.1?
[#24] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@recedent, post #23

Powiedzmy że posiadam 2 pliki iso z różnych źródeł nie kupuję takich rzeczy bo nie posiadam komputera działającego pod tymi systemami.
1
[#25] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@_arti, post #7

Mam Ryzen 7 5700x i postawiony flowerpot i os4.1 z update 2, wszystko śmiga aż miło.
Nic się nie tnie, działa płynnie.
1
[#26] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #22

A co ja napisałem wyżej?
Nośnik musi być przygotowany do bootowania.
I na postawie Twojej wypowiedzi było moje stwierdzenia.

A to że masz tego więcej, tego nie udało mi się odgadnąć.
[#27] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #24

Trochę pokrętna logika...
W sumie to wypada się cieszyć, że takiego MorphOS-a nie da się zarejestrować na emulowanej maszynie. Dzięki temu szemrane ISO nie krążą "w internetach", dla entuzjastycznych testerów oprogramowania pod emulacją.

Ale - wracając do tematu - wątek dotyczy "najlepszego procesora do emulacji PPC". Wspomniany przez Artiego Ryzen 7 5700G kosztuje (we wspomnianym w tym wątku sklepie X-Kom) 800 złotych. Za tą kwotę można kupić 7 kluczy licencyjnych AmigaOS 4.1 w wersji "Classic" i jeszcze zostanie 4 dychy na piwo.
1
[#28] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@recedent, post #27

Przynajmniej takie "szemrane ISO" nie pożera pieniążków, a w każdej chwili można je usunąć z dysku. Nośnik CD niestety już zanieczyści nam środowisko i trzeba utylizować. Nie używam na codzień tego systemu, tylko to z czystej ciekawości pobrałem, żeby sprawdzić jak działa.

No, poza tym pobrałem sobie z tego systemu ikonki oraz motyw VisualPrefs i wgrałem je do swojego Workbencha jako newicons, żeby było ładnie.
2
[#29] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@tukinem, post #28

Jeżeli nie zarejestrujesz OS 4.1 to nie będziesz miał dostępu do aktualizacji systemu. Najnowsza aktualizacja to chyba Update 6 (nie śledzę na bieżąco tematu). Poza tym wychodzą jakieś aktualizacje po AmiUpdate, których również nie pobierzesz.

Dużo ważnego oprogramowania wymaga aktualnego systemu.

Ja sprzedałem system Amiga OS 4.1 Classic na płycie CD wraz z moją kartą BlizzardPPC + BVisionPPC.

Aktualnie mam tylko Sam440ep do Amiga OS 4.1.

Co do PC-ta, to mam procesor Intel Core i3 3,6 GHz również kupiony w firmie X-Com. Kupiłem razem z płytą główną i pamięcią RAM 16 GB.

Ale nie testowałem PPC pod WinUAE. Korzystam z emulatora bardzo rzadko.
[#30] Re: [WinUAE] Jakie CPU do emulacji PPC?

@Jarkman, post #25

A ten cały FlowerPot warto kupić?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem