kategoria: WinUAE
[#1] PC-miga 1200 projekt
Witam wszystkich. Przy okazji porządków na strychu wygrzebałem trochę gratów do Amigi 1200 - konkretnie dość ładną (nie połamaną nigdzie i mało pożółkłą) obudowę A1200, zwłoki oryginalnego zasilacza, blaszane ekrany i 3 klawiatury do A1200 - wszystkie były sprawne 16 lat temu, liczę, że są takie nadal (2 w układzie US, 1 DE), kilka kabelków.
Po wyczyszczeniu obudowa z klawiaturą wyglądają tak pięknie, że aż zapragnąłem znów poamigować. Prawda jest taka, że do dziś nie mogę przeboleć straconej w idiotyczny sposób płyty 1D4 w obudowie A2000 z zewnętrzną klawiaturą, HDD i CD...
Szperanie w OLXach i Allegro ujawniło straszną prawdę. Ceny starych trupów Amig są z kosmosu, chociaż to powoli zaczyna dotykać retro PC (sam przymierzam się do sprzedania karty Gravis Ultrasound PnP rev.1.0 - z oryginalnymi dyskietkami, CD - ceny krążą od 2800zł w PL do 4000 USD w wersji z oryg. pudłem)
Z resztą, zakupienie płyty Amigi i akcesoriów to (drogie) jedno a komfort korzystania to dwa. Dopóki nie powstanie MinimigA1200 to nie zamierzam wracać do starego hardware.
Zauważyłem, że ludzie budują PiAmigi - Ja zdecydowałem się na inne rozwiązanie - Mini PC (i5 z Intel HD 2500) z Win 10 + greaseweasel + keyrah. Do rozwiązania aktualnie są kwestie wyprowadzenia portów na tylny panel.

Docelowo komputerek ma być programowo-sprzętowym emulatorem Amigi ze sprawną stacją dysków i oryginalną klawiaturą. Na bieżąco postaram dzielić się postępem prac.

Pozdrawiam Amigowo i Swiątecznie!!!
[wyróżniony] [#2] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #1

Zagadaj do don_rafito. Również zmontował taką emulowaną przyjaciółkę w obudowie z A1200. Wykorzystał również mój projekt odchudzania systemu Windows (ale 7), tak aby zamiast Pulpitu uruchamiał się Workbench. Całość opisywałem w magazynie Komoda&Amiga Fan.
[wyróżniony] [#3] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #1

1
[#4] Re: PC-miga 1200 projekt

@don_rafito, post #3

Bardzo sympatyczny projektOK
Ja co prawda postanowiłem maksymalnie uniknąć cięcia i wiercenia obudowy Amigi, ponadto nie potrzebuję napędu CD-DVD ( gdyby nawet w drodze wyjątku to wolę podpiąć zewnętrzny napęd na USB) Ciekawi mnie natomiast, jak wykorzystać oryginalne LEDy w Amidze?? Idealnie by było, gdyby WinUAE traktowało je tak, jak są one w oryginale, tylko do czego je podpiąć? Jako ledy do płyty PC???
[#5] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #4

Ja co prawda postanowiłem maksymalnie uniknąć cięcia i wiercenia obudowy Amigi

Ja na twoim miejscu bym jej wcale nie wiercił i przerabiał. Nieodwracalnych zmian najbardziej się później żałuje.

Ja sobie emulowałem Amigę kilka lat. Właściwie to tak od 2008 gdzieś. Wytrzymałem do 2015 i kupiłem prawdziwy sprzęt. Nie wytrzymałem na emulacji. Nie dałem rady. Może ty będziesz silniejszy... twardszy. Po cichu jednak rozglądaj się. Może ktoś ze znajomych wygrzebie jakąś z piwnicy. Może uda się kupić tanio. Nie trać nadzieji

Winuae ma fukcję sterowania ledami od klawiatury PC. Nie wiem czy interfejsy do podłaczenia Amigowej klawiatury mają obsługę LED.
1
[#6] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #1

Gravis Ultrasound PnP rev.1.0 - z oryginalnymi dyskietkami, CD - ceny krążą od 2800zł w PL

Ciekawe tylko, czy to rzeczywista cena transakcyjna, czy bardziej
aukcje kup teraz, tyle chciałbym mieć, w marzeniach.
1
[#7] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #4

@Rodzyn

...Ja co prawda postanowiłem maksymalnie uniknąć cięcia i wiercenia obudowy Amigi...

Jeśli chodzi o przerabianie obudowy od Amigi, to również mam ten sam pogląd co mój przedmówca Snifferman. Najmniej inwazyjną metodą wydaje się zamocowanie w środku tylko "Keyrah". Obudowa Amigi, posiada z tyłu wiele odsłoniętych punktów po gniazdach, więc wystarczy przez któryś z nich puścić kabel USB. Następnie podpiąć go do dowolnego PC z UAE. Wtedy zyskujesz piękną "Amige" (bez cięć i wiercenia w obudowie) z możliwością powrotu do oryginału
[#8] Re: PC-miga 1200 projekt

@snifferman, post #5

KeyrahV2 obsługuje oryginalną płytkę z LEDami z A1200.
Owszem miałem wątpliwości, ale znalazłem się w takim momencie ze swoim amigowaniem, że zwykłą emulacja to było dla mnie za mało, a kupno całego fizyka że wszystkimi rozszerzeniami, to byłoby dla mnie za dużo.
Ale jeśli chodzi o szczegóły całego projektu, odsyłam Cię do artykułu w Komoda Amiga Plus. Dokładniej numer 19.

Możesz też wsadzić RPi do środka, wtedy unikniesz cięcia i wiercenia. Ba, są nawet drukowane przystawki dla RPi, żeby ją umieścić w środku i co najważniejsze, KeyrahV2 z nim współpracuje.

Moja Amiga1200x86, czyli (nie)koszerna, to jedyna Amiga jaką mam w domu (nie licząc, także emulowanej CD32, podpiętej pod telewizor, w postaci mini PC, pełniącego także domowego Media Center) i od jakiegoś czasu, dzięki DrawBridge mogę zabawiać się także dyskietkami.

https://www.ppa.pl/graffiti/obrazek/5816/-nie-koszerna-i-drawbridge


Ostatnia aktualizacja: 26.12.2023 21:02:12 przez don_rafito
[#9] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #1

Szperanie w OLXach i Allegro ujawniło straszną prawdę. Ceny starych trupów Amig są z kosmosu,

Ceny są wyższe niż w dniu gdy były elektronicznym śmieciem, ale ich wartość nawet w połowie nie zbliża się do ich rzeczywistej wartości. Drogie to dopiero będą.
[#10] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #1

Ja oczywiście czekam na info z postępu prac.
[#11] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #1

Po co obciążać kompa niepotrzebnym Windowsem Instalujesz Linuksa i z niego od razu na starcie ładujesz emulator. Można zrobić to tak aby wyglądało że od razu AmigaOS się ładuje.
[#12] Re: PC-miga 1200 projekt

@QkiZ, post #11

To też tak mam. Projekt odchudzania windowsa, zarówno xp, jak i 7, opisał Ponki, w KAplus. Całość ładuje się niecała minutę, po włączeniu komputera do momentu pokazania się Workbencha. Ale oczywiście, są takie projekty jak Amilator, jeśli chodzi o Linuxa. Lub można zastosować osławionego Amithlona.
[#13] Re: PC-miga 1200 projekt

@don_rafito, post #12

Albo wsadzić do środka RPi i zastosować choćby Pimigę.
[#14] Re: PC-miga 1200 projekt

@don_rafito, post #13

Tak właśnie zrobiłem, ale miałem ambitne plany jak OP.
Tylko, że ja obudowę Amigi musiałbym kupić, klawiaturę musiałbym kupić, interfejs kupić itd.
Jak to sobie policzyłem to poszedłem w malinkę z adapterem VGA i też to robi co ma robić.
[#15] Re: PC-miga 1200 projekt

@TomcioPaluszek, post #14

Ja akurat lubię sobie czasem pogrzebać w Amigach i coś polutować. Tak do softu do wystarczyłby mi Emulator z ewentualną obsługą joyów i stacji, ale pewnie w większosci czasu pelniłyby funkcje ozdobną. Bezprzedowody pad czy klawiatura jakoś wygodniejsza. Stacja, to tak od czasu do czasu, aby sprawdzić jakieś dyskietki.

Cięcia i wiercenia obudowy bym jednak nie robił. Może jakiś dzień trafi się płyta, albo mocno poturbowana A1200 i lepiej mieć części.
[#16] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #1

Witam serdecznie!
Po miesiącu postęp prac miewa się następująco
1. Wybebeszony z obudowy został MiniPc m92 od Lenowo i wypozycjonowany w obudowie A1200
2. Przerobiony/dosztukowany został kabel zasilający SATA, zeszlifowany kątowy kabel sygnałowy z dysku żeby zmieścił się pod klawiaturą Amigi.
3. obudowa zasilacza z Amigi 600 mieści wewnątrz zasilacz od MiniPc - sprzęt włącza się, jak oryginalną Ami, oryginalnym przełącznikiem
4. W trakcie prac jest bezinwazyjna wkładka do obudowy, wyprowadzająca porty - 2x USB 3.0, audio, VGA i HDMI
5. Dysk HDD z PC został zastąpiony SSD M2

Do zrobienia
1. Polutowanie greaseweazle (mam BluePill ale czekam na plytkę GW)
2. Czekam na Keyrah v3 z Niemiec




Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 22:42:18 przez Rodzyn

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2024 22:42:48 przez Rodzyn
1
[#17] Re: PC-miga 1200 projekt

@QkiZ, post #11

Po co obciążać kompa niepotrzebnym Windowsem

Dlatego, że drugą funkcją udawanej Amigi będzie bycie DAWem do nagrywania/miksowania/masterowania dźwięku, bycie wielośladem i bankiem cyfrowego sprzętu gitarowego. A to wymaga 64 bitowego Windowsa przy niektórych programach
[#18] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #16

Jakie są różnice V3 w stosunku do V2?
[#19] Re: PC-miga 1200 projekt

@don_rafito, post #18

Jakie są różnice V3 w stosunku do V2?


Na pewno cena, niestety sporo większa (50 Eur zamiast 32) - oraz obecność 2 portów więcej - złącze klawiatury od czegoś. Ogólnie wolałbym V2 ze względu na koszt, ale jest to, co jest. Nawet nie wiem czy będę kiedykolwiek korzystał z portów joysticka, bo najzwyczajniej w świecie nie mam starych dżojów, a kupować staroci za bazylion PLNów nie zamierzam :)
[#20] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #19

Jak widziałeś mój filmik (i ewentualnie czytałeś artykuł w KAplus) ja obecnie korzystam z adapterów retro4fun. KeyrahV2 mapuje joysticki na kursory i numeryczną (i tak trzeba ustawiać w emu). A ja chciałem mieć natywnie bo raz że korzystam z numerycznej w AmigaOS a dwa że mam małą kolekcję joysticków do Amigi.

Choć widzę że piszą że teraz obsługa jest w HID w V3
Z nowości widzę także że jest dodana obsługa klawiatury od 500tki. Już nie trzeba stosować tej na Ardurino


Ostatnia aktualizacja: 31.01.2024 12:00:04 przez don_rafito
[#21] Re: PC-miga 1200 projekt

@don_rafito, post #20

W którym numerze był Twój artykuł?
[#22] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #17

Takie rzeczy to można i na Linuksie ogarnąć.
[#23] Re: PC-miga 1200 projekt

@QkiZ, post #22

Takie rzeczy to można i na Linuksie ogarnąć.


Oczywiście, ale szczerze, to nie przepadam za Linuksem. A czysta instalacja Windozy 10 na SSD uruchamia się i chodzi bardzo przyjemnie. Linux jest dla tych, co lubią kombinować, kompilować itd. Tyle że to doprowadzić może do emulacji, emulatora emulatora emulacji emulatora
1
[#24] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #23

Linux jest dla tych, co lubią kombinować, kompilować itd.

Chyba miałeś ostatnio z Linuksem do czynienia 15 lat temu. Mniej więcej wtedy po raz ostatni byłem zmuszony do kompilacji czegoś pod Linuksem... i to tylko dlatego, że wtedy robiłem to pod Pegasosem II, gdzie nie było potrzebnej mi binarki w wersji PPC.
Współczesny Linux jest prostszy w obsłudze niż Windows, o wiele mniej przymula, i szczególnie odpowiada mi to, iż nie próbuje za każdym razem wcisnąć mi jakiegoś trash-ware (jakieś cudaczne paski do przeglądarek, adware i wyświetlacze fejkowych okienek informujących o "spadkach wydajności" i "krytycznych problemach z bezpieczeństwem"... te ostatnie to może i nawet niefejkowe ).
PS. Używam Linuksa prawie do wszystkiego, przez 95% mojego czasu spędzanego z komputerem. A pozostałe 5% to Windows (pod maszyną wirtualną, gdzie mam soft bez odpowiedników pod Lin - głównie do obróbki danych analitycznych) i trochę AmigaOS szeroki uśmiech


Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 11:31:44 przez wali7
1
[#25] Re: PC-miga 1200 projekt

@wali7, post #24

o jakich paskach adware pod windowsa ty mówisz? byc może używasz windowsa z zamknietymi oczami.
mam siedem swoich kompow na windzie i zadnbych smieci nie mam. wszystko dziala blyskawicznie, siecowy dostep do danych NAS, lata i furczy. uruchom photoshopa na linuxie, albo zmus do porzadnej akceleracji sprzetowej obrazu...
ponadto - oto grupa o Amidze, a nie wychwalaniu linuxa.
1
[#26] Re: PC-miga 1200 projekt

@habit, post #25

Jak napisałem, Windowsa używam sporadycznie, czytałeś, czy miałeś zamknięte oczy? Po co mam odpalać drogiego Photoshopa pod Linuksem, skoro mam darmowego GIMPa? Do moich potrzeb wystarcza w 200%.
Wychwalanie Linuksa na grupie o Amidze jest o wiele bardziej prawilne niż Windowsa
Tym bardziej, że chodzi o merytoryczny problem wyboru systemu hosta pod Amigę udawaną na PC.

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 12:25:21 przez wali7
2
[#27] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #23

Linux jest dla tych, co lubią kombinować, kompilować itd.
To miejska legenda powtarzana przez użytkowników Windowsa.
4
[#28] Re: PC-miga 1200 projekt

@Rodzyn, post #23

Od lat niczego nie kompiluje. No, może po za programem worker (klon Directory Opus), którego binarki są w repo, ale z kodu mam nowszą wersję. Kombinowanie to się zaczyna jak mam coś robić na Windows, na którym robotę coś od święta
Żeby odpalać win10 prosto do WinUAE to trzeba pewnie nakombinować bardziej niż na Linuksie.
Wychwalanie Linuksa na grupie o Amidze jest o wiele bardziej prawilne niż Windowsa

Dokładnieszeroki uśmiech
[#29] Re: PC-miga 1200 projekt

@deejayremix, post #21

#19, (Nie)Koszerna Amiga.
A jak odchudzić i przygotować Windowsa 7, żeby AmigaOS (WinUae) uruchamiał się "natywnie", opisał Ponki.
[#30] Re: PC-miga 1200 projekt

@don_rafito, post #29

ale oba artykuły w tym samym numerze?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem