kategoria: WinUAE
[#1] Greaseweazle F1 + Blue Pill
Witajcie!
Od pewnego czasu walczę z tematem Greaseweazle F1 i modułem Blue Pill.
Zmajstrowałem sobie ww. urządzonko (drugie z kolei), bo podejrzewałem, że pierwsze było źle polutowane / zaprogramowane.

Rezultat jest następujący, może ktoś coś podpowie, bo jest dziwnie:

1. Stacja SAMSUNG-321B czyta dyski DD nagrane na Amidze bez większych problemów, nawet te NDOS owe
2. Formatuje dyskietki HD jako amigowe HD 1760kB (pod Workbenchem) bez problemów
3. Przy próbie formatu dyskietki HD jako 880kB nie umie sformatować sektora 0 (pod Workbenchem) - w konfiguracji wymuszenie rozpoznawania dyskietki jako DD, fizyczne zaklejanie "okienka" itd.
4. Dyskietki DD z Amigi, wcześniej nagrane i działające WB formatuje aż do sektora 79 po czym wywala błąd i dyskietka staje się niesformatowana
5. Próby działania pod X-Copy dają jeszcze gorsze efekty, bo formatowanie z weryfikacją od razu wywala błędy ("8")
6. W zależności od trybu pracy stacji pod WinUAE (More compatible jest najlepszy, często zdarza się, że Workbench krzyczy, że dysk jest chroniony przed zapisem)

Wkurza mnie to na maksa i prawdę powiedziawszy nie wiem, gdzie mam szukać problemu... Sterowniki, firmware, sprzęt, a może sama stacja dysków :(
[#2] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Rodzyn, post #1

- BluePill może być podróbką i działać inaczej, gorzej.
- inna stacja testowales ?
- czy stacja dyskietek z Amigi jak działa z Greasweasel F1. ?
- stare dyskietki. Czy Amiga (nie winuae)potrafi sformatować te dyskietki HD jako dd ?

Tu jest wiele zmiennych które trzeba sprawdzić.

Najlepiej jakby miał dostęp do lepszej wersji (bardziej rozbudowanej) Greasweasel i podlaczyl swoją stacje i dyskietki.
[#3] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Norbert, post #2

A Blue Pill przechodzi tets blinky?

Greaseweazle includes a Blinky test firmware in the alt/ subfolder. When written to a correct and working Blue Pill board, this firmware will flash the PC13 LED once per second (ie. LED toggles every 500ms).


Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 14:21:36 przez snifferman
[#4] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Norbert, post #2

Żeby było śmieszniej, przez GUI od Greaseweazle bez problemu nagrałem na "rzadkiej" dyskietce obraz amigowej dyskietki (adf) i pięknie działa. Na razie wygląda mi to na jakieś niedomagania plugina do WinUAE ??? Używam WinUAE w wersji 64bitowej, może spróbuję z wersją 32 bit...
[#5] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@snifferman, post #3

A Blue Pill przechodzi tets blinky?

Hmm ale to bym musiał wyczyścić BluePilla, żeby wgrać mu blinkiego, prawda? I ten test mrugania jest miarodajny?????
[#6] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Rodzyn, post #5

Testu nie musisz robić.
Jeśli działa ci nagrywanie na dedykowanym oprogramowaniu to winny jest winuae.
[#7] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Norbert, post #6

Przy dotępnie do sprzętu WinUAE powinno być uruchomione z uprawnieniami admimistratora. Raczej jest to automatycznie ustawiane przy instalacji, ale warto o tym wspomnieć.
[#8] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Rodzyn, post #1

Może mój dawny post coś Ci pomoże. Generalnie u mnie stacja Samsung okazała się bezużyteczna.
[#9] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Ponki1986, post #8

Może mój dawny post coś Ci pomoże. Generalnie u mnie stacja Samsung okazała się bezużyteczna.


Czas na podsumowanie i przemyślenia po różnych testach.

Podstawowy Greaseweazle F1 na Blue Pill ma zadowalającą funkcjonalność, jest upierdliwy i w zasadzie jego główną zaletą jest niski koszt wykonania. Jak to działa u mnie:

1) Pod oprogramowaniem Greaseweazle 1.16 wraz z GUI można zrobić wszystko - nagrać obraz każdej dyskietki (w moim przypadku to amigowe ADFy) na każdą dyskietkę HD albo DD, do wyboru do koloru).

Czasem, po przejściu z WinUAE i jego FloppyBridge pojawia się problem z zapisem, wtedy sprawę załatwia opcja RESET z oprogramowania "łasicy" i stacja dalej nagrywa bez problemu.

2) Pod WinUAE i FloppyBridge Greaseweazle działa średnio (niestety nie ma różnicy między wersją 32 a 64bit) - o co chodzi:

PLUSY
+ odczyt i bootowanie z dyskietki na ogół bezproblematyczne (szczególnie w tym nieco wolniejszym trybie More Compatible).
+ Dla retro purysty fajna opcja - pusta stacja sobie "tyka" jak na oryginalnej amidze i reaguje, kiedy do paszczy włożymy jej nośnik
+ nagrywanie plików pod Workbenchem na sformatowanej dyskietce działa zasadniczo OK, trochę pomęczyłem FileMastera i nie napotkałem na problemy

- Formatowanie dyskietek 880kB pod WB kończy się fiaskiem - albo sektor 0 nie daje się sformatować (konieczne wyjście z WinUAE i reset Greaseweazle z poziomu softu) albo formatowanie idzie i wywala na sektorze 79, po czym dyskietka jest niesformatowana dla WB :(

Żeby było śmieszniej, dyskietka HD formatuje się bez problemu w amigowej pojemności 1760kB i wtedy żadnych problemów nie ma

MINUSY
- Nie ma zabawy X-COPY: Dyskietkę niby z pozoru można nagrać, ale bez weryfikacji - zaznaczenie opcji V od razu wywala błąd 8 na każdym sektorze przy próbie nagrywania / formatowania. Bez V X-Copy leci, ale nic nie zostaje tak naprawdę zapisane

PODSUMOWANIE
Testowałem na Samsungu i na Alpsie, efekt ten sam
W sumie jako "wewnętrzna" stacja do sprzętowo/softwarowego emulatora (mini PC w ciele i z klawiaturą Amigi 1200) nadaje się OK. Daje feeling (tykanie), odczytuje, zapisuje jeśli coś jest uprzednio sformatowane. Problem z formatowaniem i kopiowaniem łatwo się rozwiązuje dedykowanym softem do GreaseWeazle (np. możemy sobie nagrać obraz czystej, sformatowanej pod WB dyskietki i to szybciej, niż emulator "formatuje" na sprzęcie)
Prawda jest taka, że i tak wygodniej korzystać z "wirtualnych" stacji w WinUAE, no ale puryście i tak zostaje możliwość odczytu fizycznego nośnika.
Niedosyt to tylko nieszczęsne X-COPY, bo jednak fajnie sobie sentymentalnie poformatować stare dyskietki...
1
[#10] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Rodzyn, post #9

Sprawdzałes z inna stacją?
[#11] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Rodzyn, post #9

Dlaczego wybrałeś wersję F1? Ja zanim kupiłem swoją V4 to popytalem tutaj i tą wersję mi doradzono. Po sprawdzeniu kilku stacji które miałem ostatecznie jestem zadowolony z urządzenia. Bawiłem się nawet w montowanie mountlisty 720KB i 1.44MB z użyciem CrossDOS-a oraz FAT95, wszystko działa bardzo fajne. PC-Task obsługiwał takie dyskietki bez problemu.
[#12] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@snifferman, post #10

A Blue Pill przechodzi tets blinky?

Hmm ale to bym musiał wyczyścić BluePilla, żeby wgrać mu blinkiego, prawda? I ten test mrugania jest miarodajny?????
Raczej jest to automatycznie ustawiane przy instalacji, ale warto o tym wspomnieć.

Sprawdzałes z inna stacją?

Tak, z Mitsumi - to samo
[#13] Re: Greaseweazle F1 + Blue Pill

@Ponki1986, post #11

Dlaczego wybrałeś wersję F1? Ja zanim kupiłem swoją V4 to popytalem tutaj i tą wersję mi doradzono.

Powody budżetowe - tylko płytki do F1 byly od ręki dostępne w PL podobnie jak BluePill. Całość to ok 50zł więc temu
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem