kategoria: WinUAE
[#1] Greaseweasle V4 vs. DrawBridge
Witam. Czy ktoś miał styczność z jednym lub drugim intefacem umożliwiającym odczytanie amigowych dyskietek? Posiadam w domu małą kolekcje dyskietek, pozostałych po posiadanej niegdyś A1200 i korci mnie aby zgrać ich zawartość. Niestety aby tego dokonać musiałbym zakupić któryś z tych dwóch. Na alledrogo znalazłem kompletną stacje opartą na projekcie DrawBridge, ale jej koszt to ponadto 260 zł. Robert Smith umożliwia zapisanie się na listę oczekujących, która niestety jest bardzo długa, ale w niższej cenie bo około 25 funtów brytyjskich. Natomiast na amigakit można kupić Greaseweasle V4 za 22 euro. Wiem, że oba projekty wspierane są przez WinUAE, co pozwala na odczyt dyskietek i zapis bezpośrednio z poziomu AmigaOS. Który lepiej wybrać?
[#2] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #1

Ja bym brał tego z amigakitu. Sporo rzeczy tam kupiłem
i zawsze każdy eksponat działał jak było w reklamie.
[#3] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #1

Powiem lepiej.
Winuae nie jest wymagany.
Są dostępne programy na Windows.
Do zgrania dyskietek na obrazy adf wystarczy.

Można też samemu zrobić Greasweasel F1
Wymagane zdolności lutownicze i zaprogramowanie "BLUE PILL"
https://github.com/keirf/greaseweazle
To m.in twórca firmware Flashfloppy do Goteka
[#4] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #1

witam, ja mam Greaseweasle kupioną na amikit. Jest to świetny konwerter. Podłącza się stację dyskietek PC do konwertera a drugą stroną kablem USB. W programie WinUAE należy zainstalować dodatek Floppy Bridge. W zakładce Floppy drivers. Z pola rozwijalnego zamiast 3,5" DD wybrać Floppy Bridge i skonfigurować. Po tym napęd zaczyna cykać i można włożyć dyskietkę jak na prawdziwej Amidze i sobię np. przegrać XCopy.

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 23:57:40 przez piotr94
[#5] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@piotr94, post #4

Właśnie o to mi chodziło. A powiedz mi jaką taśmę sygnałową zastosowałeś, prostą jak w Amidze, czy od PC z obróconymi kilkoma żyłami? Jaką należy zastosować?
[#6] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #5

Taśma do podłączenia napędu jak w Amidze czyli we wtyczce muszą być wszystkie otwory bo gniazdo FDD ma wszystkie 34 piny w konwerterze. Na eBay można zobaczyć jest aukcja AmiKit. Polecam.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:01:36 przez piotr94
[#7] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #5

[#8] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #5

Ja zrobiłem sobie taki interface z Iduino Nano i stacji Pc USB. Kosztowało mnie to 65 zł za Iduino. Stacje znalazłem u siebie. Połączenia i programowanie Iduino zorbiłam sobie sam. Działa bardzo dobrze pod WIN 10 i Win 11 bez WinUAE.
[#9] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@piotr94, post #6

Czyli zamawiając np. na AmigaKit powinienem wybrać dodatkowo taśmę:

For Amiga 45CM Length (+0)


Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 10:38:35 przez Ponki1986
[#10] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #9

To jest po prostu zwykła taśma bez przeplotu. Do PC-towej stacji wygodniej jest używać taśmy z przeplotem. Ale najwygodniej jest wygrzebać z pudełka starą taśmę z PC-ta na dwie stacje - ona ma przeplot dla jednej i brak przeplotu dla drugiego napędu. Poza tym zawsze można odpowiednimi parametrami wymusić pracę bez względu na typ taśmy.
[#11] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@perinoid, post #10

Jakie parametry trzeba ustawić?
[#12] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #9

Wydaje mi się że taśmę zdobędzie się w Polsce o wiele taniej. Akurat ja miałem taśmę z Amigi, ale od PC też powinna wejść. Zawsze można dokupić jest tego całe mnóstwo np. na ogłoszeniach lokalnych. Kabel zasilania stacji można dorobić już samemu np. kabelkami od Arduino. Oczywiście można kupić zestaw gotowy z kablami na AmiKit, ale będzie drożej.

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 11:26:03 przez piotr94
[#13] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@mmarcin2741, post #11

Ten kontroler ma zworkę która ustawia się np. write protection żeby się dyskietki nie sformatowalo omyłkowo. Oraz inne parametry. Na stronie AmiKit jest opis. Ja się nie wglebialem póki co. Chyba o te parametry chodzi

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 11:32:11 przez piotr94
[#14] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #1

Na alledrogo znalazłem kompletną stacje opartą na projekcie DrawBridge, ale jej koszt to ponadto 260 zł


Rzucisz linkiem?
[#15] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Cedrat, post #14

Wcześniej była dostępna biała a teraz jest inna, czarna.
[#16] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #15

„Nagrywarka dyskietek”… no tak, już rozumiem, dlaczego tego nigdy nie znalazłem :/

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 14:30:44 przez Cedrat
[#17] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@mmarcin2741, post #11

https://github.com/keirf/Greaseweazle/wiki/Drive-Select
[#18] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@perinoid, post #17

Super. Dzięki.
[#19] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@piotr94, post #7

Zamówiłem na AmigaKit. Z przesyłką wyszło taniej niż na eBay-u. Dostałem już nawet informacje, że pakują i szykują do wysyłki. Natomiast taśmę wygrzebałem z kolekcji moich gratów, a przewód zasilający zmontuję z pozostałości po starych zasilaczach od PieCów.
[#20] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #19

Super. Wg. mnie to jest godny polecenia konwerter. Ja zamawiałem z ebaya w grudniu kiedy jest dużo przesyłek. Dostałem pod koniec stycznia Czyta dyskietki zarówno DOS jak i NDOS. Nie trzeba pisać komend w terminalu. Pod WinUAE działa jakby to była stacja w Amidze. Powodzenia.OK
[#21] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@piotr94, post #20

Nie trzeba pisać komend w terminalu


Jest program z GUI, który załatwia tą niedogodność.
1
[#22] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #1

Wczoraj listonosz przyniósł paczkę, musiałem cło jeszcze zapłacić, ale na szczęście tylko 16 zł.

Dzisiaj wszystko podłączyłem, postępując zgodnie z instrukcją zainstalowałem sterowniki USB CDC, wtyczki FloppyBridge do WinUAE i działa elegancko. Stacja odczytała diskietki zapisane 20 lat temu, aż wróciły wszystkie wspomnienia gdy zobaczyłem swoje wypociny stworzone w Deluxe Paint.

Dziękuję za wszelkie sugestie i porady.
1
[#23] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Norbert, post #3

Czy ktoś spotkał się z sytuacją, że program do obsługi Greaseweazle z poziomu CMD wyswietla błąd, że brakuje mu modułów pythona, które defacto są w folderze LIB? Próbowałem różne wersje, lecz cały czas jest tak samo. Może powinienem w zmiennych systemu Windows 7 dodać jakaś ścieżkę, lub ten folder LIB przenieść choćby do System32?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 13:18:19 przez Ponki1986
[#24] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #23

Po co przenosić. Lepiej skopiować, gdzie się da.
[#25] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@mmarcin2741, post #24

Ok. Ściągam archiwum ZIP. Wewnątrz jest folder, a w nim plik GW.exe i kilka innych, oraz następny folder LIB. Całość tak jak jest wypakowują gdziekolwiek. Otwieram CMD, przeciągam plik GW.exe wciskam enter i wyświetla komunikat, że brakuje modułów. Wyszczególnione nazwy pokrywają się z nawami folderów w/w LIB. Wpisywałem już polecenie PATH do folderu gdzie znajduje się GW.exe, również polecenie CD, nic to nie daje. Cały czas jest ten sam komunikat. Może należy ściągnąć Pythona w wersji działającej na Win7?
[#26] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #25

[#27] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #26

Czytałeś to ?
Działa?
gw info


Użyj nakładki GUI z podanego linku
[#28] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Norbert, post #27

Nie działa nic, co bym nie wpisał po gw.exe, zawsze ukazuje się ten sam komunikat jak na filmiku. Sprawdzałem na drugim komputerze, również z Windows 7 i jest tak samo. Czyżby siódemka była już za stara?
[#29] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #28

Instalacja z pendrive'a win10 zajmie jakieś 20 minut. Warto sprwdzić.
[#30] Re: Greaseweasle V4 vs. DrawBridge

@Ponki1986, post #28

Może wpierw wejdź w ten katalog w cmd, a dopiero potem odpalaj gw.exe.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem