• Podsumowanie roku 2003

19.02.2005 11:47
odsłon: 3711, powiększ obrazki, wersja do wydruku,


Styczeń

Po wielu latach zaprzestano wydawania kolejnych płyt z serii Aminet CD. Po wydaniu Aminet CD 52 wydawcy uznali, że nie ma już sensu tłoczyć kolejnych płyt dostępnych w cyklu dwumiesięcznym, skoro zdecydowana większość użykowników ma dostęp do internetu.

Amiga Inc. ogłosiła na stronie os.amiga.com listę cech systemu AmigaOS4. Dokument określił czego należy spodziewać się po nadchodzącym systemie jak i tego co wejdzie w jego skład.

Ukazał się piąty i prawdopodobnie ostatni numer scenowego magazynu dyskowego - Taboo.

Po paru latach przerwy ukazała się kolejna wersja popularnej przeglądarki www na Amigę - IBrowse 2.3.

Polska firma Elbox Computer wzbogaciła swoją ofertę o nową obudowę o nazwie Mirage 1200. Jak sama nazwa wskazuje obudowa jest przeznaczona dla Amigi 1200.


Luty

Benjamin Vernoux wypuszcza pierwszą publiczną wersję biblioteki OpenPCI dla Amithlona, Pegasosa jak i Amig klasycznych wyposażonych w mostki PCI (G-REX i Prometheus). Wraz z biblioteką ukazuje się równineż sterownik do kart ethernet 10/100MBit.

Amiga Inc. przygotowała pierwszy numer Club Amiga Magazine przeznaczonego dla wszystkich członków klubu Amigi. W magazynie, ukazującym się cyklicznie co miesiąc, przedstawiane są informacje na temat postępów w pracach nad systemem AmigaOS4.

Genesi rzuciło na "rynek" kolejną partię komputerów Pegasos. 300 sztuk trafiło do sprzedaży, a 100 przeznaczono dla deweloperów i pracowników Genesi. Jednocześnie zapowiedziano, że produkcja Pegasosów I została zakończona i nie zostanie wznowiona. W zamian za to zapowiedziano komputery Pegasos II.

Firmy SciTech Software i Hyperion Entertainment podpisały umowę, dzięki której Hyperion będzię mógł zintegrować technologię SNAP w systemie AmigaOS4.

Genesi podjęło współpracę z firmą Plexuscom, tajwańskim producentem urządzeń set-top-box i USB. Współpraca ma na celu produkcję komputerów Pegasos.

Ben Hermans z Hyperion Entertainment w kolejnym wywiadzie przedstawił informacje na temat stanu prac nad systemem AmigaOS4. Nadal brak pełnej integracji emulatora 68k z systemem. 8 pozycji z listy cech systemu nie jest jeszcze ukończonych, a w ExecSG zaimplementowano wszystkie elementy wymienione na tej liście.

Pojawił się nowy portal dla użytkowników systemu MorphOS - MorphZone.


Marzec

Bill Buck i Requel Velasco z Genesi w jednym z wywiadów zapowiedzieli, że system MorphOS będzie dostępny za darmo dla użytkowników Amig klasycznych. Nie podano jednak kiedy to nastąpi.

Na sieci pojawia się nowy portal amigowy - AmigaWorld.net. Portal koncentruje się głównie na wszystkim związanym z systemem AmigaOS i AmigaOS4 oraz komputerami AmigaOne.

Hyperion poinformował o ukończeniu prac nad nową wersją firmware dla AmigaOne.

Portal AmigaWorld.net ogłosił wspólnie z Fleecy Moss z Amiga Inc. ciekawą inicjatywę. Fleecy będzie odpowiadał co tydzień na 10 wybranych pytań zadanych przez gości portalu AmigaWorld.

Oficjalny portal AmigaOS poinformował, że oficjalna premiera AmigaOS4.0 nie będzie miała miejsca na niemieckich targach CeBIT jak planowała w 2002 roku Amiga Inc. Podano, że system AmigaOS4 będzie zaprezentowany w późniejszym terminie na innych targach. W oficjalnym komunikacie przeproszono społeczność amigową za zaistniałą sytuację.

Firma E3B ogłosiła wprowadzenine do produkcji nowej karty USB - Algor, następcy Highway USB.


Kwiecień

Elbox ogłasza pojawienie się sterowników przygotowanych dla emulatora Amithlon do kart SpiderUSB. Wcześniej z kart SpiderUSB mogli skorzystać wyłącznie użytkownicy Mediatorów.

Po długim okresie oczekiwań ukazała się wersja 2.4 najpopularniejszego klienta poczty na Amigę jakim jest YAM.

Terra Soft Solutions w oświadczeniu na swojej stronie podaje informacje o wycofaniu z oferty płyt głównych Teron PowerPC.

Elbox wprowadza do swojej oferty kolejną pozycję - SpiderII USB. Karta przeznaczona jest dla użytkowników rozszerzeń Mediator jak i użytkoników emulatora Amithlon.

Eyetech wysyła do dystrybutorów pierwszą partię z komputerami AmigaOneXE.

Firmy Hyperion Entertainment i IncaGold podpisały między sobą umowę, dzięki której obecne jak i przyszłe gry oferowane przez IncaGold będą mogły być przeportowane przez Hyperion na systemy AmigaOS, Linux i MacOS.


Maj

Na kanale ircowym #saugkat odbyła się konferencja na temat systemu MorphOS i komputera Pegasos. Na spotkaniu pojawiły się osoby posiadające ten sprzęt i do tego stosunkowo mocno zaangażowane w rozwój systemu MorphOS. Była to doskonała okazja do uzyskania interesujących informacji z pierwszej ręki.

Autor Gadami kilkakrotnie w zeszłym roku wypuszczał kolejne wersje tego komunikatora. Bez żadnej większej zapowiedzi pojawiła się również konkurencja w postaci AmiGG.

Zeszłoroczne Międzynarodowe targi komputerowe CeBIT nie były praktycznie niczym związane z Amigą. Wystawców było wielu, lecz firm powiązanych w jakikolwiek sposób z Amigą było trzy: GPSoft, Genesi oraz Techmedia (były przedstawiciel rynkowy Amiga/DTV). Na stanowisku Genesi było trochę bardziej ubogo niż na innych meetingach. Dużą furorę wśród zwiedzających robił MorphOS, jego konfigurowalność i wygląd. Nie zaprezentowano nic, co mogłoby sprawić, że gazety komputerowe bardziej zainteresowałyby się naszym środowiskiem.

Brytyjski magazyn "Micro Mart" ogłosił w listopadzie 2002 konkurs na najlepszy komputer domowy wszechczasów wg czytelników. Do konkursu stanęło 16 komputerów, a rozgrywki prowadzono systemem pucharowym (wygrany przechodził dalej). W kwietniowym finale spotkały się Amiga i ZX Spectrum. Ostatecznie wygrała Amiga.

DiscreetFX zaoferowało ponad 2000 dolarów nagrody dla pierwszej osoby, której uda się pomyślnie przeportować Mozillę na AmigaOS. Na koniec roku kwota w puli wyniosła ponad 8000.

W drugi majowy weekend, we włoskiej miejscowości Padua odbył się happenning pod niewiele mówiącą nazwą Webb.it. Firmy Virtual Works, Soft 3 oraz magazyn Bitplane zaprezentowały AmigaONE XE G3 800 MHz z pracującym na niej Linuxem PPC, a także Amigę 4000 z działającym AmigaOS4 w wersji beta (68k). W sumie znowu nic nowego w tej dziedzinie, chociaż pojawiło się kilka nowych beta modułów. Zainteresowanie odwiedzających głównie budziła prezentacja Pegasosa, a także środowisko AmigaDE demonstrowane na IPaqu. W ostatnich dniach maja odbyła się konferencja będąca rozszerzeniem Webb.it (zwanego także Padua Show).

Bardzo znana niegdyś w światku amigowym polska firma Mirage postanowiła udostępnić za darmo niektóre ze swoich gier. Wśród tytułów znalazły się m.in. Franko, Doman, Mistrz Polski, Pole Walki, Rockstar i dwie części Taekwondo Master.


Czerwiec

Światło dzienne po raz ostatni ujrzał amigowy magazyn informacyjny AIO - Amiga Information Online. Pojawił się 71 razy i dostarczał comiesięczną porcję nowinek ze świata Amigi, w czytelnej i przejrzystej formie, wzbogacony dodatkowo recenzjami programów i gier.

W ofercie Individual Computers pojawił się Kickflash OS4. Jest to wysoce zoptymalizowana karta flashrom pasująca w sloty Zorro klasycznych Amig. Kickflash miał pojawić się już kilka lat temu. Nie udało się jednak wprowadzić go na rynek z powodu problemów z licencją. Wraz z planowanym nowym systemem natywnie pracującym pod PPC, Hyperion i Individual Computers rozpoczęli współpracę (dokładnie w maju 2002 roku). Wynikiem tej współpracy jest Kickflash OS4. Jej działanie polega na znacznym obniżeniu czasu wczytywania OS4. W wakacje, betatesterzy otrzymali produkt do testów. Produkcja Kickflash OS4 ma rozpocząć się wraz z premierą OS4.

W czerwcu rozpoczęła się wielka trasa objazdowa promująca AmigaOS4. Poza tematem przewodnim, na szeregu imprez odbyły się prezentacje możliwości AmigaOne G4 PPC 800 MHz, nadal jednak z pracującym na niej Debian Linux PPC. E3B zaprezentowało swoje najmłodsze dziecko - kartę Algor USB, następcę cieszącej się ogromną popularnością karty Highway USB. OS4 on Tour 2003 odbyło się m.in. w Ljubljanie, Augsburgu, Graz, Udine i Tuluzie.

Na system MorphOS przeportowany został DOSBox. Jest to emulator DOSa wykorzystujący SDL, przez co wyjątkowo proste jest przenoszenie go na inne platformy. DOSBox istniał już dla Windowsa, BeOSa, Linuxa, MacOSa. Emuluje procesor 286/386 i pozwala na uruchamianie starych, dobrych gier.

Hyperion wyszedł z propozycją, aby użytkownicy BlizzardPPC zadecydowali, czy chcą, aby OS4 był również na ich karty. Każdy posiadacz BPPC, chcący OS4, powinien był wysłać maila na adres Hyperionu. Chyba się opłaciło, gdyż zdecydowano, że OS4 zaistnieje również w tej wersji.

W węgierskiej telewizji "Fix TV" wyemitowany został program, którego tematem przewodnim był Pegasos z pracującym na nim MorphOSem.

Z informacji zamieszczonych na stronie ClickBoom wynika, że firma ta prawdopodobnie odsunęła się od rynku amigowego. Wystawiona została na aukcji A4000/PPC, na której powstało wiele ich znanych amigowych tytułów.

Grzegorz Kraszewski od dłuższego czasu pracował nad swoją biblioteką do obsługi czcionek Truetype. Zdecydował się przenieść ją również na MorphOSa.

Powołano projekt Open Amiga. Założeniem jest zbudowanie standardu, który stworzy doskonałą Amigę, zarówno dla użytkowników jak i deweloperów. Standard ma na celu zminimalizować nakład pracy programisty przy portowaniu oprogramowania między trzema systemami (AmigaOS4, AROS i MorphOS) z jednoczesną elastycznością i komfortem pracy dopasowywanym do potrzeb każdego użytkownika.

Ukazał się Hollywood - zaawansowany program umożliwiający tworzenie, przy pomocy specjalnego języka skryptowego, prezentacji multimedialnych - od pokazu slajdów, po złożone gry. Hollywood dostępny jest zarówno w wersji 68k jak i dla systemu MorphOS. Zapowiadana jest również wersja dla AmigaOS4.

Dla wszystkich członków MorphOS Developer Connection dostępne stało się pierwsze oficjalne MorphOS SDK. Każda osoba, która czynnie pracuje nad rozwojem projektów powiązanych z MorphOSem, może uzyskać darmowy wstęp do koła członków pracujących obecnie nad systemem. MorphOS Developer Connection (MDC) to forum będące ogniwem komunikacyjnym między Genesi a tzw. osobami trzecimi, które chciałyby wspierać lub obecnie wspierają w pośredni sposób rozwój systemu MorphOS. Głównym celem grupy jest udzielanie stosownych informacji na temat systemu MorphOS oraz struktury organizacyjnej Genesi.

Jak poinformował serwis MorphOS-News, na forum francuskiego portalu AmigaImpact pojawiła się informacja o pracy nad przeportowaniem Blendera (programu do grafiki 3D) na MorphOS. Port używa Jungl - implementacji Mesa w MorphOS.

Stworzono prototyp karty opartej na procesorze Coldfire dla Amigi. Dane techniczne: 162Mhz V4 Coldfire, 1 slot na SDRam, 512Kb flash chip (16bit), USB, Firewire (400Mbps, 1 port), zintegrowany dźwięk AC97, Interface logic.

E3B rozpoczęło sprzedaż ROMulusa. Jest to FlashROM o pojemności 512kB, który stanowi rozszerzenie kontrolera USB - Highway. ROMulus pozwala umieścić we FlashROMie stos USB Poseidon, co z kolei umożliwia uruchamianie komputera bezpośrednio z urządzeń USB. Dodatkowo można znacznie skrócić czas wczytywania się systemu poprzez umieszczenie w ROMulusie odpowiednich RomTagów OS3.9. ROMulus ma być również wykorzystywany przez nadchodzący AmigaOS4.0.

Portal Amiga Arena uzyskał zgodę na zamieszczenie pełnej wersji gry Samba World Cup 98.

Pojawiła się najnowsza wersja programu umożliwiającego słuchanie radia internetowego - AmiNetRadio 2.0.


Lipiec

Dosyć późno po premierze programu pojawiła się dokumentacja do najpopularniejszej amigowej przeglądarki internetowej IBrowse. Składa się z 25 rozdziałów, w których zawarto wszystko od instalacji, przez konfigurację, aż po podstawowe informacje na temat IBrowse oraz internetu.

Do oferty Elboxu dołączyła karta eFlash 4000. Montowana na slot Zorro III służy przechowywaniu programów uruchamianych podczas startu systemu. Użytkownicy A4000 z nowym systemem AmigaOS4 mają uzyskać dodatkową możliwość uruchomienia kodu AmigaOS bezpośrednio z pamięci FlashROM co ma znacznie przyspieszyć proces uruchamania systemu.

Stała się możliwa obsługa drukarek Canon i850, Canon S200 (USB), Canon i320 (USB), Canoni950 (USB), HP DeskJet 5550, HP PhotoSmart 71xx (USB), HP PhotoSmart 73xx (USB), HP PhotoSmart 75xx (USB) przez najnowszą wersję Turboprinta 7.50.

W serwisie SourceForge dostępna stała się kolejna wersja pakietu "Jamiga". Jest to wczesna "alfa" (v 0.0.0.0.0.4) sunowskiej Javy v1.3.1 na Amigę. Oprogramowanie dostępne jest w dwóch wersjach językowych (angielskiej oraz niemieckiej) i rozprowadzane jest na zasadach licencji publicznej GNU (GPL).

ELBOX rozszerzył swoją ofertę o kolejnego Mediatora dla A1200. Mediator 1200 LT różni się od innych modeli przede wszystkim ilością slotów, których jest 2 (z możliwością rozszerzenia o dwa kolejne przez specjalny "LT4 Upgrade Pack") i ceną.

Pojawił się kolejny numer Amigowego Magazynu Piłkarskiego - magazynu dla fanów piłki nożnej i Amigi.

Na stronie Amiga, Inc. Bill McEwen zamieścił oświadczenie informujące o jego nieobecności na targach AmiWest.

Każdy kto miał ochotę zadać jakieś pytanie panom: Billowi Buckowi, Benowi Hermansowi oraz Alanowi Redhouse, mógł dokonać tego na sieci. Czytelnicy PPA też mieli swój wkład.

eFunzine poinformowało, że z powodu wyczerpania zapasów Pegasos G3 zbierane są zamówienia na wariant z procesorem G4.

Chris Hodges, autor stosu USB Poseidon, z dniem 1 sierpnia zakończył rejestrację swojego programu. Wszyscy nowi użytkownicy kart USB, których producenci nie podpisali umowy licencyjnej z autorem mieli szansę TYLKO do końca lipca zarejestrować program.

23 lipca 1985 po raz pierwszy oficjalnie zademonstrowano w nowojorskim Lincoln Center Amigę 1000. Amidze stuknęło 18 lat!

Po latach przerwy pojawiła się nowa wersja (1.60) jednego z popularnych amigowych odtwarzaczy audio - SongPlayera. Program został przeportowany na MorphOS, a do listy obsługiwanych formatów (IFF, AIFF, WAV, AU, MP2, MP3, CDDA) dołączył Ogg Vorbis (tylko w wersji dla systemu MorphOS).

Po kilku miesiącach od wypuszczenia kodu źródłowego, pojawił się w końcu amigowy port gry Duke Nukem 3D w wersjach dla Amigi 68k, PPC oraz MorphOSa.

Podczas odbywającego się AmiWest, Ben Hermans udzielił godzinnego wywiadu, którego podstawą były pytania zadane w ankiecie. Padły cztery z pięciu zaproponowanych przez czytelników PPA pytań. Oprócz rozmowy z Benem Hermansem, odbyły się również pozostałe z zaplanowanych na AmiWest wywiadów. Bill Buck i Alan Redhouse odpowiadali na pytania, które zostały również zaproponowane w ankiecie. Nieobecność Billa McEwena wypełnił Fleecy Moss, który odpowiadał na pytania, które pierwotnie skierowane były do szefa Amiga Inc.

Na AmiWest Ben Hermans w formie prezentacji przedstawił głowne założenia i cechy systemu AmigaOS4.0. Prezentacja została umieszczona na sieci w trzech różnych wersjach: plik PDF, zdjęcia (archiwum spakowane ZIPem) oraz w HTML.


Sierpień

9 sierpnia pojawił się MorphOS w wersji 1.4.

Elbox zapowiedział wprowadzenie do swojej oferty karty eFlash 1200. Karta montowana jest na złącze PCMCIA. Podobnie jak w przypadku wersji dla A4000 służy ona do przechowywania programów uruchamianych podczas startu systemu.

Mr. Hardware Computers oraz A.M.U.S.E (New York City Amiga Users Group) zaprezentowali Amiga OS 4.0. System w wersji beta został uruchomiony na Amidze 4000 z procesorem PowerPC. Zaprezentowano również AmigaOne G4XE. Podobna prezentacja odbyła się również w Danii.

W dniach 7-10 sierpnia 2003 roku, w Helsinkach odbyła się już po raz dwunasty impreza scenowa znana jako Assembly. Amiga była dumnie reprezentowana w mieszanym demo compo.

Kolejna wersja Amiga Research OS (AROS) pokazuje, że system ten nie stoi w miejscu i staje się coraz poważniejszą pozycją. W jednym z wywiadów twórcy systemu podkreślili, że obecną funkcjonalnośc systemu można porównać do AmigaOS 3.x.

Na Aminecie pojawił się długo oczekiwany dziewiąty numer scenowego magazynu dyskowego Excess.

Zaprezentowano kolejną porcję oficjalnych obrazków przedstawiających w działaniu system AmigaOS4. Tym razem pokazano The Grim Reaper (zamiennik komunikatów guru znanych z poprzednich wersji systemu) oraz debugger GDB.

Zespół programistów zajmujących się od ponad roku rozwojem przeglądarki AWeb wstępnie określił drogę rozwoju programu. Planowane jest wykorzystanie KHTML w przyszłych wersjach AWeba. Przeglądarka będzie rozwijana dwutorowo. Powstanie nowoczesna wersja AWeba dla użytkowników lepszych konfiguracji, a także rozwijana będzie zwykła wersja przeznaczona głównie dla Amig klasycznych.

Petunia to emulator 68k zintegrowany z systemem AmigaOS4. Autor Petunii przedstawił porcję testów najnowszej wersji emulatora. Testy zostały wykonane na systemie AmigaOS4 działającym na komputerze z procesorem PPC. Jak szybko Petunia potrafi emulować 68k można się było przekonwać oglądając wyniki tych testów.

W dniach 30-31 sierpnia nad Jeziorem Białym w Okunince k. Włodawy odbyło się spotkanie amigowców pod nazwą Amiga Eastern Meeting.

Autorzy najpopularniejszego programu DTP Pagestream postanowili zapytać swoich obecnych i ewentualnie przyszłych użytkowników, w jakim kierunku powinien nastąpić jego rozwój. Głównie chcieli wiedzieć, czy większy nacisk powinien zostać położony na kontynuację prac nad wersją 68k, czy też rozpocząć prace nad wersją AmigaOS4/MorphOS. W jakim kierunku miał podążyć nowy Pagestream miała zadecydować ankieta. Jak się później dowiedzieliśmy nowy Pagestream pojawi się w wersjach dla AmigaOS4 oraz MorphOS.

Dostępne na MorphOSa oprogramowanie zostało wzbogacone o kolejny odtwarzacz filmów - MPlayer. Posiada obsługę dużej ilości formatów (w tym DivX), a także (S)VCD, DVD.

Bill Buck stwierdził, że AmigaDE jak również AmigaOS4 (gdy już będzie gotowy) zostaną przeportowane na Pegasosa. Wspominał również o dołączaniu OS3.5 lub OS3.9 dla życzących sobie tego kupujących. Bill McEwen w swoim oświadczeniu zaprzeczył każdemu z jego słów.

Serwis Amiga Arena zdobył prawa do zamieszczenia pełnej wersji programu do grafiki 24 bitowej ArtEffect 1.5 Classic.

Bracia Frieden przekazali kilka informacji na temat stanu zaawansowania prac nad OS4 dla AmigaOne. Przyznali, że największym problemem jest dostosowanie graphics.library.

Trzecia wersja gry Eat The Whistle została upubliczniona na prawach GPL.


Wrzesień

Genesi przedstawiło swoją strategię dotyczącą sprzedaży Pegasos II. Zapowiedziano jednocześnie, że Pegasos II światło dzienne ujrzy 15 października.

Cykl imprez promujących OS4 odbył się także w Australii. Pierwsze spotkanie odbyło się 11 października w Ultimo. Kolejne odpowiednio 18 października w Brisbane oraz 26 października w St. Weston. Na Amiga OS 4 Roadshow (taka nazwa obowiązywała na kontynencie australijskim) po raz pierwszy OS4 został zademonstrowany w innej niż Europa i USA części świata.

20 września portal GFX-Base zakończył swoją działalność. Jako powód decyzji podano brak wsparcia ze strony społeczności amigowej, brak nowego oprogramowania oraz brak innowacji i rozwoju w świecie Amigi.

Powołano do życia nowe czasopismo amigowe. Premierę Amiga.org Magazine zapowiedziano na pokaz Benelux Amiga/Pegasos Show. Przewidziano 11 numerów na rok. Każdy ma liczyć 52 czarno-białe strony, wzbogacone o kolorową okładkę. Czasopismo redagowane jest przez redakcję w skład której weszli prowadzący portal Amiga.org. Słowa dotrzymano - numer 0 pojawił się, lecz nic więcej w tym temacie nie wiadomo.

Podczas włoskiego zlotu amigowców nazwanego Planet Amiga po raz pierwszy zademonstrowano AmigaOS4 na AmigaONE. Z sieci można było pobrać filmy przedstawiające OS4 w działaniu, które były dużym rozczarowaniem i wywołały falę negatywnych komentarzy.

Instalery WHDLoad zostały usunięte z Aminetu. Spowodowane było to zmianą prawa autorskiego w niektórych krajach. Zgodnie z nowym prawem instalery gier komercyjnych są nielegalne.


Październik

W dniach 4-5 października odbyła się w Rotterdamie kolejna impreza amigowa Benelux Amiga/Pegasos Show. W stajni Hyperionu można było zobaczyć port Quake natywnie pracujący na OS4. Demonstrowano również AmigaOS4 na AmigaONE w poprawionej wersji tego co można było zobaczyć na Pianet Amiga. Na zdjęciach krążących po sieci można zobaczyć pracującego na OS4 MooVida 1.7 beta. W obozie Genesi - światowa premiera DigiBoostera Pro w wersji dla MorphOSa, a także demonstracja Burnita 3 w wersji beta z obsługą CDRW i zapisem płyt DVD.

Na stronie IBM pojawiła się notka na temat komputera Pegasos II, w której znaleźć można było ogólną specyfikację nowej płyty głownej.

Po ponad rocznej przerwie Dirk Stoecker wypuścił nowe wersje pakietów XAD 12.1 oraz XFD 39.15. Kompilacja XAD zawierała jednak poważny błąd, który miesiąc później został poprawiony w wersji 12.1a.

Od 18 października, w firmie eFunzine można było już składać zamówienia na Pegasosa II.

Elena Novaretti, włoska programistka, napisała patch nazwany przez siebie PowerIcons, umożliwiający korzystanie z obrazków w formacie PNG jako ikonek na co najmniej 16-bitowym ekranie Workbencha.

DVDRTools to pakiet czterech programów przeportowanych z Linuxa. Przy ich pomocy możemy odtwarzać zwykłe płyty CD, jak również płyty DVD. Pakiet umożliwia również wypalanie płyt DVD

AmiGift to program p2p na AmigaOS, który obsługuje kilka znanych sieci p2p (takich jak OpenFT, OpenNAP, Gnutella, FastTrack czy eDonkey). Program jest oparty na projekcie giFT.

24 października, w austriackim Graz odbyło się Open Amiga Southeast Europe. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano płytę MicroA1 (wcześniej przedstawianą pod nazwą AmigaOne Lite).

STFax 4 stał się programem o statusie freeware. Autor zrezygnował z opłaty za swój program, ale osoby które jednak chcą docenić jego pracę, nadal mogą mu co nieco podesłać z jego "listy życzeń".

Nova Design, Inc. przygotowało niespodziankę dla posiadaczy Pegasosa. Specjalna wersja "lite" ich wielokrotnie nagradzanego programu ImageFX, w wersji specjalnie stworzonej pod system MorphOS, dostępna stała się w pakiecie SuperBundle.

Alan Redhouse (Eyetech Group) na łamach magazynu Total Amiga udostępnił najważniejsze informacje dotyczące sprzedaży i oferty związanej z AmigaOne.


Listopad

Po długim okresie przerwy w rozwoju jednego z lepszych amigowych klientów FTP AmiTradeCenter powrócił. W nowej wersji oznaczonej numerkiem 1.4 dodano opcję "resume" dla wysyłanych plików i usunięto kilka wykrytych błędów.

W dniach 8-10 listopada odbyły się francuskie targi amigowe Alchimie 3. Z Amiga Inc. i firm partnerskich obecni byli: Alan Redhouse (Eyetech Group), Ben Hermans (Hyperion Entertainment), Fleecy Moss (Amiga Inc.). AmigaOS 4 prezentowany był na na AmigaOne o różnych konfiguracjach.

USA zalegalizowało obchodzenie zabezpieczeń w grach przeznaczonych na stare konsole, automaty i komputery domowe. Dzięki temu ponownie legalna (po 3 latach) stała się w USA instalacja na dysku twardym amigowej gry uruchamianej z dyskietki "niedosowej".

9 listopada w miejscowości Enfield oraz 14 listopada w Essex w Anglii odbyły się spotkania angielskich grup amigowych na których dokonano prezentacji AmigaOS4 na AmigaONE. AmigaOne uruchamiała się bezpośrednio z twardego dysku. Zdjęcia, które można było pooglądać po imprezie przedstawiały w działaniu wiele programów takich jak: Simplemail, Photogenics, Reaper, Photoalbum, AmigaWriter, Fiasco, Snoopdos, czy Partition Wizard.

Na MorphOSa przeportowano MLdonkey - klienta P2P obsługującego wiele sieci takich jak Overnet, Bittorrent, Gnutella, Gnutella2 (Shareaza), Fasttrack (Kazaa, Imesh, Grobster), Soulseek, Direct-Connect, Opennap.

Po 17 miesiącach przerwy pojawiła się kolejna wersja AmigaAmpa - popularnego "grajka" plików mp3.

18 listopada oferta firmy eFunzine została wzbogacona o płyty AmigaOne G3 i G4.

Pojawiła się kolejna płyta z serii Amigazyn. Zamówień można dokonywać w firmie X-Soft. Na dwóch płytach można znaleźć m.in. produkcje z Symphony 2003, serwis PPA w wersji offline, pełne wersje gier Samba World Cup, Teeny Weenys.

Pojawiła się wersja 1.20 biblioteki OpenPCI dla systemów AmigaOS3.x i MorphOS oraz emulatora Amithlon.

22 listopada 2003 grupa użytkowników Amiga.info zorganizowała trzecie Ottawa Amiga Show (Ottawa, Ontario, Kanada). Prezentowano AmigaOS 4.0 (Beta) na AmigaOne G4XE i Amidze 4000 060/PPC oraz dokonano prezentacji Amiga Digital Environment, tym razem w wersji dla Windows, x86 Linux, ARM i MIPS.


Grudzień

Powstał pakiet SelcoCast, dzięki któremu także amigowcy mogą stawiać własne radia internetowe. W rozwiązaniu tym dźwięk może być przesyłany strumieniowo również bezpośrednio z karty dźwiękowej (przez sterownik AHI), wymagany jest także encoder Lame, który koduje MP3.

Dla systemu AmigaOS oraz dla systemu MorphOS dostępna stała się najnowsza wersja flagowego produktu Nova Design - ImageFX. Wersja 4.5 Studio stanowi połączenie w jeden pakiet wersji 4.0, 4.5, PowerStation oraz kilku dodatków.

13 grudnia, w angielskiej miejscowości Bath odbyła się impreza amigowa. Na imprezie obecny był Fleecy Moss z Amiga Inc. oraz Alan Redhouse z Eyetech. Zademonstrowano AmigaOS4 na AmigaOne, który robił duże wrażenie. Podczas konferencji, którą prowadził Alan Redhouse wspomniano, że "jest bardzo prawdopodobne, że wersja beta OS4 pojawi się dla ograniczonej liczby użytkowników przed świętami. Nie będzie rozprowadzana na płycie kompaktowej, lecz będzie do pobrania z sieci (w wersji ISO - około 40-50 MB). Wersja pudełkowa OS4 nie będzie dostępna wcześniej niż po pierwszym kwartale 2004 roku."

13 grudnia w hiszpańskiej Saragossie odbył się mieszany pokaz AmigaOS4 i MorphOSa.

Wraz z nową wersją Poseidona autor otworzył punkt rejestracyjny swojego programu.

Amiga Point Of View to nowa gazeta wydawana w formacie PDF. Głównym zamierzeniem autorów jest próba wskrzeszenia ducha starych magazynów traktujących o amigowych grach.

"Wzywamy wszystkie grupy użytkowników!" Pod takim tytułem pojawiła się wiadomość na stronie AmigaOS4. Wezwano wszystkie grupy użytkowników do rejestracji do jednego, dużego forum. Cel działania nie został jasno określony.

Program do obróbki dźwięku - Audio Evolution 4, już od kilku miesięcy, działał natywnie na systemie AmigaOS4. Aktualnie, na stronie domowej projektu zademonstrowano zrzuty ekranu programu działającego na komputerze AmigaOne, pod systemem AmigaOS4.

23 grudnia rozpoczęła się wysyłka płyt Pegasos II do osób, które złożyły i opłaciły zamówienia.

Hyperion ogłosił, że rezygnuje z rozprowadzania OS4 przez sieć i zamierza niedługo po Nowym Roku przesłać do wszystkich użytkowników Amiga One kompaktową wersję "Developer Pre-release of Amiga OS 4.0".

Hyperion Entertainment przygotowuje kolejną grę dla systemu AmigaOS4, pod tytułem Gorky 17. Gorky 17 to gra stanowiąca połączenie RPG ze strategią.


Autor programu WHDLoad jak i osoby piszące instalery do gier i dem pracujących pod tym narzędziem nie próżnowały. W zeszłym roku autor wypuścił dwie kolejne wersje swojego programu i rok zakończył numerem 16.1. Na przestrzeni 12 miesięcy pojawiło się ponad 200 nowych oraz poprawionych instalerów.

Ukazują się nowe wersje zdobywającej coraz większą popularność przeglądarki obrazków PicShow. Autor tej przeglądarki obrazków również nie próżnował. Wydał kilkanaście jej wersji, a obecnie zatrzymał się na numerku 1.30. Z całą pewnością zajechałby dalej, gdyby nie fakt, że niektóre kolejne kompilacje nie przechodziły zmiany numerycznej.

Elf, nasz rodzimy programista, autor Froggera również kilka razy aktualizował swój program. Rok zakończył wersją 2.07. Inni polscy programiści również nie lenili się. Pojawiło się kilka nowych programów głównie dla MorphOSa, z których warto wymienić MiniShowPicture, WGetGui (przemianowany na WallGet), WindowBar, CopyIcon. Pojawiło się kilka nowych wersji deweloperskich Yama oraz dwie nowe wersje SimpleMail, FryingPana i wielu, wielu innych programów.


Podsumowanie

Rok 2003 był pełen gorących (często zbyt gorących) dyskusji pomiędzy zwolennikami Pegasosa i MorphOSa a zwolennikami AmigaOne i AmigaOS4. Bez wątpienia był przełomowy w historii Amigi jak i jej klonów. Na kolejnych pokazach święcił triumfy Pegasos, który zyskał wśród amigowców nowych nabywców jak i zwolenników. Odbyło się również sporo pokazów AmigaOS4 i AmigaOne, dzięki czemu na własne oczy można było się przekonać, że to co przygotowuje od dłuższego czasu Hyperion działa z dnia na dzień coraz lepiej. Niestety nie odbył się ani jeden pokaz w Polsce...
Miłośnicy AmigaOne mogli w końcu również nabyć swoją wymarzoną Amigę, która poza Linuxem ciągle jeszcze nie oferowała dla użytkowników natywnego systemu. Wieści na temat postępów w pracach nad systemem AmigaOS4 wydają się być optymistyczne. Wydarzenia ubiegłego roku zarówno te milsze jak i mniej wesołe określiły w jakim miejscu na mapie świata komputerów znajduje się Amiga. Po raz pierwszy od wielu lat użytkownicy mogą śmielej patrzeć z umiarkowanym optymizmem we wciąż niepewną, ale rysującą się w lepszym świetle przyszłość Amigi jak i Pegasosa.


    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem