• Podsumowanie roku 2004

19.02.2005 11:49
odsłon: 3511, powiększ obrazki, wersja do wydruku,


Styczeń

Dirk Stoecker zadecydował o uwolnieniu źródeł pakietu XAD i umieszczeniu ich na Sourceforge.

Firmy Genesi i Cloanto podpisały porozumienie, na mocy którego program malarski Personal Paint będzie rozwijany i dołączany do systemu MorphOS. Genesi, które otrzymało kody źródłowe programu będzie wspierać jego dalszy rozwój dla platformy Pegasos.

Również Amiga Inc. ogłosiło wspólnie z Cloanto, że program malarski Personal Paint 7.1 będzie dostępny w wersji dla systemu AmigaOS 4.0. Przekazane przez Cloanto dla Amiga Inc. kody źródłowe umożliwią stworzenie natywnej wersji programu. Utworzone binaria pozostaną własnością firmy Cloanto i będą dostępne za darmo na stronach wyżej wymienionych firm.

13 stycznia ukazał się 47. numer magazynu scenowego Eurochart.

Dla systemu MorphOS powstaje pierwsza wersja klienta RC5.

Autor programu Perfect Paint wstrzymuje chwilowo rozwój programu. Napisał w oświadczeniu, że "czeka co przyniesie przyszłość Amigi."

Dave Pitcher przeportował AROS-a na Linuksa pracującego na AmigaOne. To sprawiło, że posiadacze AmigaOne mogą cieszyć się pierwszym amigopodobnym systemem na ich komputerach.


Luty

Węgierska telewizja FixTV zorganizowała kolejną prezentację, której głównym bohaterem był Pegasos II.

Upubliczniono źródła systemu Video Toaster Flyer.

Ukazał się kolejny, dwunasty, numer magazynu CAM. Jak zwykle prezentował informacje "z pierwszej ręki" na temat systemu AmigaOS4.0. Był to ostatni numer tego periodyku.

Amiga Games Hit Parade przyznało nagrodę za najlepszą grę w 2003 roku. Zwyciężyła gra Knights and Merchants.

Eyetech poinformował, że tylko do 31 marca 2004 można było nabyć AmigaOne-XE G4 w ofercie Earlybird. Rozpoczęła się przedprodukcja Micro-A1.

Hyperion Entertainment przypomina użytkownikom klasycznych Amig iż nadal mogą poddać naprawie swoje karty BPPC i CSPPC. W przypadku gdy karta nie nadaje się do naprawy, zostanie odesłana do właściciela.

Pierwszy pokaz przedprodukcyjnej wersji AmigaOne MiniATX przy okazji prezentacji AmigaOS4 Beta w NewCastle.

Airsoft Softwair ogłosiło powstanie nowego programu ułatwiającego tworzenie prezentacji - Hollywood Designer.

Genesi wygrało proces z Amiga Inc. Zgodnie z podaną informacją, werdykt zapewnia "pełne zadośćuczynienie firmie Genesi, a także dostęp do źródeł licencjonowanego systemu operacyjnego Amigi i pełnego wykorzystania znaku towarowego Amiga." Jak poinformował serwis Amiga-News.de, Ben Hermans z Hyperion-Entertainment potwierdził tę informację dodając, że "werdykt sądu nie ma żadnego wpływu na Hyperion ani AmigaOS 4."

Na łamach portalu AmigaWorld Hyperion Entertainment zamieścił oficjalne oświadczenie dotyczące informacji na temat wygranego procesu Genesi z Amiga Inc.

Genesi zapowiedziało zastosowanie nowego procesora Motoroli z serii PowerPC: MPC7447A w komputerach Pegasos II.


Marzec

W ogłoszonym przez MorphZone plebiscycie na najlepszy program freeware napisany w roku 2003 dla MorphOS-a, zwycięzcą został AmiNetRadio.

Ukazał się MorphOS 1.4.2, który wniósł jedynie poprawki uporczywych błędów z wersji 1.4.

Ross Vumbaca wypuścił sterownik AHI/PPC "SB128" z przeznaczeniem dla AmigaOS4.0.

Bill Buck, szef Genesi po wygranym procesie z Amiga Inc. postanowił pójść za ciosem i złożył w sądzie oświadczenie wsparte dowodami. Następnie Richard Hughes, prawnik Genesi złożył propozycję zmiany wyroku.

Odbył się pokaz AmigaOne i Pegasosa II w niemieckiej miejscowości Bremen. Na Computer&Video-Borse, imprezie zorganizowanej przez U.D.N. (dawny Amiga Club Bremen), przy współudziale sklepu Vesalia, zademonstrowano betę systemu MorphOS 1.5 z obsługą sterowników 3D dla kart Radeon serii 7000. Dodatkowo odbyła się prezentacja AmigaOne z AmigaOS4, a także krótka konferencja, której gośćmi byli Hans i Thomas Frieden.

Firma Anachronism Industries (z siedzibą w Pompano Beach na Florydzie w USA) wykupiła zapasy magazynowe i nabyîa prawa do dystrybucji kart Prometheus PCI.

Autor m.in. programów Digital Almanac III oraz AmiChess na swojej stronie poinformował o zaprzestaniu dalszego rozwoju pisanych przez siebie programów. Autor tłumaczy swoją decyzję brakiem czasu, a także malejącym zainteresowaniem jego programami, głównie mając na myśli Digital Almanac III.

Według oficjalnej informacji, firma Amiga Inc. sprzedała prawa do nazwy, oraz kodów źródłowych systemu AmigaOS firmie KMOS Inc. Sprzedane zostały prawa do wszystkich wersji AmigaOS, włączając w to wersję 4.0. Według Billa Mc.Ewena, jest to posunięcie, dzięki któremu AmigaOS może zyskać uwagę ponad 200 milionów potencjalnych klientów.

W tureckim studio telewizyjnym Sinan Gurkan zademonstrował MicroA1 i AmigaOS4.0.

Davy Wentzler napisał sterowniki dla AmigaOS4 do kart muzycznych Terratec Aureon Sky 5.1 oraz Terratec Phase88.


Kwiecień

bplan GmbH zamieścił na swojej stronie uaktualnienie OpenFirmware dla Pegasosa II.

Odbyła się impreza scenowa Breakpoint 2004. Najlepszym amigowym demem okrzyknięto produkcję grupy TBL - Silkcut.

W niemieckiej telewizji 3Sat, w jednej z pięciu części programu Neues, została zaprezentowana AmigaOne z AmigaOS4.

18 kwietnia powstała IntuitionBase - strona będąca przewodnikiem po nowym systemie Amigi i AmidzeOne.

Po dosyć długiej nieobecności na amigowej scenie powraca Speed - pack autorstwa Nah-kolor.


Maj

Po 8 miesiącach prac ukazała się wersja 1.0 programu AMIGIFT - multisieciowego programu p2p.

Jak poinformował Greg Perry (GP Software), na liście dyskusyjnej Opus Magellana 5, źródła tego popularnego programu zostały znów wystawione na sprzedaż. W innym mailu Greg Perry wspomina o rozwiązaniu podpisanej ponad dwa lata temu umowy z firmą Hyperion Entertainment, która miała kontynuować prace nad Opus Magellanem 5 dla Amigi.

Odbyły się cykliczne włoskie targi Webbit organizowane w miejscowości Padova. Przez trzy dni, na jednej z większych i ważniejszych imprez we Włoszech, najnowsze osiągnięcia w dziedzinie komputerów prezentowali mniej i bardziej znani wystawcy. Nie zabrakło Amigi (AmigaOne oraz Micro A1 i AmigaOS4 Dev Pre-release).

Również na prezentacji w Essen można było zobaczyć komputery AmigaOne jak i Amigi klasyczne z pracującym na nich AmigaOS4.

Elbox Computer informuje o stworzonym przez siebie nowym urządzeniu o dźwięcznej nazwie Cocolino. Jest to interfejs myszy PS/2 zapewniający obsługę myszy z dwoma kółeczkami oraz trzema, czterema i pięcioma przyciskami.

W Polsce odbyła się długo oczekiwana impreza pod nazwą AmigaMeeting 2004, na której zaprezentowano m.in. możliwości komputerów Pegasos i systememu MorphOS 1.5.

18 maja to data wygaśnięcia w Europie patentu na algorytm LZW. 20 maja wygasa on w ostatnim kraju, w którym obowiązuje - w Japonii.

W Łomży miała miejsce konferencja "Otwórz Oczy", której celem było przybliżenie idei oprogramowania OpenSource/FOSS. W głównej roli występował Pegasos.

Na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Łódzkiego zaprezentowano płytę główną Pegasos, omówiono jej zastosowania oraz OpenFirmware. Prezentowano również Linuksa na Pegasosie, emulator MacOnLinux oraz system operacyjny MorphOS.

Po długiej przerwie, pod skrzydłami PPA, powraca odnowiona PAUBase - Polish Amiga Users Base, czyli spis użytkowników i miłośników komputera Amiga z Polski. Zawiera podstawowe informacje, takie jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail, posiadany typ komputera Amiga i sprzęt z nim używany, zainteresowania, a także zrzuty ekranu blatów. PAUBase w nowej formie pozwala użytkownikowi na samodzielną edycję swoich danych. Została zintegrowana z Galerią YAM-a, która istniała jako osobny dział w PPA.

W auli A0 wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej odbyła się prezentacja komputerów Pegasos. Prezentacja była skierowana głównie do osób niezwiązanych ze środowiskiem amigowym. Omówiona została architektura płyty Pegasos, procesory PowerPC i rozszerzenie AltiVec, jak również dostępne systemy operacyjne i oprogramowanie. Prezentację prowadzili developerzy systemu MorphOS - Jacek Piszczek, Marcin Kurek, Michał Rybiński i Grzegorz Kraszewski.

Prezentacja systemu MorphOS 1.5 podczas PUSH 2004 w Goeteburgu.

Achim Stegemann udostępnił osobom trzecim kod źródłowy swojego programu astronomicznego Digital Almanac. Wszystko to w celu stworzenia natywnej wersji programu dla AmigaOS4.

Andreas Kleinert, autor między innymi programu do obróbki i przeglądania obrazków SView, na forum ANN.lu poinformował o zamknięciu swojego przedsięwzięcia o nazwie PerSuaSiVe SoftWorX.


Czerwiec

Bjorn Hagstrom i portal AmigaWorld uruchomili OS4 Depot - portal w którym będą dostępne pliki i inne zasoby związane z systemem AmigaOS4.

AmigaOS4.0 Pre-release trafia do pierwszych klientów.

Autor programu RiVA, Stephen Fellner, podaje pierwsze informacje o DvPlayer - nowym programie dla OS4 służącym do odtwarzania filmów.

Na PPA, do działu Publicystyka, trafia pierwszy artykuł opisujący pierwsze wrażenia polskiego użytkownika AmigiOne dotyczące AmigaOS4.0 PreRelease.


Lipiec

Wygaśnięcie patentu na algorytm LZW zastosowany m.in. w formacie graficznym GIF sprawił, że wiele programów zostało odpowiednio dostosowanych do możliwości zapisu danych w tym formacie. Znalazł się wśród nich także jeden z bardziej znanych amigowych produktów firmy Cloanto - Personal Paint.

Po kilku miesiącach intensywnych prac i testów ogłoszono pojawienie się nowej wersji komunikatora AmiGG. Rozwojem programu zajmują się nowi autorzy (Marcin Kielesiński i Rafał Kolpak). Dokonali wielu zmian, poddając program wielu usprawnieniom i modyfikacjom. Wiele nowych elementów ma mieć swoją premierę w 2005 roku.

Lipcowy numer niemieckiego magazynu AMIGA-Magazin został w całości poświęcony AmigaOne i systemowi AmigaOS4.0. Na stronie internetowej magazynu można można przeczytać dwa wybrane z numeru artykuły.

Do oferty sklepu internetowego IOSpirit dołączono program BlackIRC 1.1 w ostatniej dostępnej wersji. Pomimo tego, że program nie był rozwijany od 4 lat, nadal cieszył się dużym zainteresowaniem kupujących.

Bill Buck zapowiedział na forum MorphZone wznowienie sprzedaży Pegasosów II. I rzeczywiście, sklep online ponownie zaoferował zarówno samą płytę Pegasos II z procesorem G4/1,0 GHz, jak i kompletny system Open Desktop Workstation z preinstalowanym Linuksem.

Mathias Roslund, po długim okresie stagnacji, przygotował dla systemu OS4 pierwszą wersję beta programu do odtwarzania filmów o nazwie AMP oraz natywną wersję emulatora PlayStation - FPSE. Programy przez kolejne dwa miesiące były intensywnie rozwijane. Nie wyszły jednak z wczesnego stadium beta. Nie oznacza to jednak, że są bezużyteczne. Wielu użytkowników AmigaOS4.0 jest bardzo z nich zadowolonych, a FPSE wzbudza nutkę zazdrości wśród konkurencji.

Individual Computers zaprezentował dane techniczne kontrolera Catweasel MK4. Jest to już czwarta seria kontrolera, której dostępność w sklepach zapowiadana była na czwarty kwartał tego roku. Niestety z powodów niezależnych od firmy do końca roku Catweasel nie pojawił się w sprzedaży.

Stałe, nowe aktualizacje YAM-a wymagały pewnego uporządkowania. Uruchomiono więc nowy serwis dotyczący najpopularniejszego programu pocztowego dla Amigi. Szczególną jego cechą jest to, że codziennie automatycznie kompiluje on najnowszą wersję programu, jeśli tylko zostały poczynionie najdrobniejsze zmiany w kodzie.

Feelin to nowe, zorientowane obiektowo środowisko dla AmigaOS, które może stać się konkurencją dla MUI. Pakiet zawiera współdzieloną bibliotekę i rozbudowany system do projektowania graficznych interfejsów użytkownika. Pod koniec roku pakiet został zaktualizowany do nowszej wersji. Pomimo wielu atutów przyszłość pozwoli ocenić czy jest w stanie pokonać MUI.

Elbox Computer przygotował nową wersję karty eFlash 4000 wyposażoną w pamięć FlashROM o pojemności 2MB, co stanowi dwukrotność pojemności oryginalnej karty.

Podczas swojego wystąpienia na Amiwest 2004, Garry Hare podał oficjalną informację, że firma KMOS kupiła firmę Amiga Inc.

W odpowiedzi na liczne zarzuty dotyczące betatesterów i deweloperów systemu AmigaOS4.0, sami polscy zainteresowani wystosowali list otwarty do społeczności amigowej. Postanowili zbiorowo i kulturalnie wypowiedzieć się w formie pytań i odpowiedzi na stawiane nam zarzuty.


Sierpień

Grupa Universe na piątej edycji francuskiego Slach Party, zaprezentowała pierwsze w historii demo dla komputera AmigaOne o nazwie Zero. Produkcja zajęła pierwsze miejsce w demo compo.

Zostało zamknięte MOA, czyli "Made on Amiga" - światowa baza stron tworzonych, bądź obsługiwanych za pomocą komputera Amiga.

Dietmar Eilert, oprócz kolejnych uaktualnień do edytora tekstu GoldED, przygotował także Distributed LISP - nowy język skryptowy inspirowany Lisp-em. Projekt stanowi niejako alternatywę do Rexxa, jednocześnie będąc z nim kompatybilnym na poziomie komunikacji.

Amiga.com.pl - najstarszy, polski portal informacyjny o Amidze zmienił profil. Przez kilka miesięcy pojawiały się tam informacje tylko scenie. W listopadzie scena znalazła swoje własne miejsce, portal straszył starymi newsami, aby w końcu na "gwiazdkę" ponownie ruszyć w imię jedynej słusznej sprawy - Amigi.

Eyetech poinformował o przygotowywanych dwóch nowych modelach MicroA1: wersji standardowej C oraz przemysłowej I. Udostępnił specyfikację modeli i zapowiedział termin premiery na początek października.


Wrzesień

Bill Buck zapowiedział na targach SNDF we Frankfurcie, iż Freescale przekaże 100 kompletnych systemów ODW (Open Developement Workstation) bazowanych na Pegasosie II wskazanym przez Genesi developerom. Kilka osób, w tym także z Polski, otrzymało obiecane maszyny.

Na polu programów do monitorowania stron www, software Amigi kuleje. Programy albo są stare i nie działają, albo ich funkcjonalność jest zbyt niska. Grzegorz Kraszewski wziął sprawy w swoje ręce i stworzył własne narzędzie do tego celu. Tak narodził się SeventhSense - program przeznaczony dla wszystkich newsmanów, nie tylko polskich.

Jacek Rzeuski wstrzymał prace nad rozwojem programu Directory Opus 4.

PPA uruchomiło dwie nowe usługi RSS i WAP. WAP co prawda został ogłoszony już kilka miesięcy wcześniej, lecz dopiero teraz zostały wyeliminowane błędy i ruszył już na wszystkich modelach telefonów i systemach.

Exodus - The Last War - wielka polska produkcja znów w sprzedaży. APC-TCP udało się nawiązać kontakt z autorami i gra znalazła się w ich ofercie.

Padł amerykański mirror AmiNetu. Nastąpiło uszkodzenie macierzy serwera. Wymiana miała potrwać około miesiąca. Sprawa się przeciągnęła i ostatecznie wszystko wróciło do normy w połowie listopada. Niestety, pomimo działania innych mirrorów, od czasu awarii na AmiNet nie został wrzucony żaden nowy plik.


Październik

Październik był z całą pewnością miesiącem stojącym pod znakiem AmigaOS4.0 Na początek Mathias Roslund przygotował pierwszą wersję beta nowego emulatora serii 8-bitowych komputerów Commodore. VICE przeznaczony jest dla systemu AmigaOS4 i emuluje maszyny: C64, C128, C16/116/+4 oraz PET/CBM x000. Kilka dni później Hyperion Entertainment informuje o nowym, ulepszonym firmware U-Boot dla komputerów AmigaOne SE oraz XE. A wszystko po to, aby oznajmić po kolejnych kilku dniach premierę pierwszego uaktualnienia do AmigaOS4.0 Developer Pre-release. Zainteresowanie użytkowników systemu było tak ogromne, że serwer Hyperionu nie wytrzymał oblężenia i niektórym dopiero po tygodniu udało się do niego dobić. Kolejny ponad tydzień oczekiwania i Hyperion udostępnił uaktualnione SDK. Pod koniec miesiąca, polski serwis eXec uruchomił stronę poświęconą systemowi AmigaOS4.0. Jak zapowiadają autorzy można się na niej spodziewać bardziej szczegółowych informacji na temat tej wersji systemu i jego możliwości.

Użytkownicy MorphOS-a także nie mieli powodów do narzekań. Firma Titan Computer rozpoczęła sprzedaż pakietu biurowego Papyrus Office w wersji dla tego właśnie systemu. Ci, którzy dokonali przedpłaty mogli liczyć na ekspresową dostawę praktycznie tego samego dnia. Z kolei Grasshoppers wydało Pagestreama 5.0.

Z niewielkim opóźnieniem, ale najważniejsze, że w zapowiadanym miesiącu, do sprzedaży trafiają pierwsze modele MicroA1-C z procesorami G3 800 MHz. Pierwszym szczęśliwym dystrybutorem jest firma StellarDreams.


Listopad

Soms3D, czyli Secret of My Soul, to gra stworzona na podobieństwo tytułu Silent Hill. Gra przygotowywana była od prawie dwóch lat, a termin wydania przewidywany był na koniec roku 2003. Prace jak widać trochę zwolniły. Oprócz zdjęć i kilku filmów, które pojawiały się od czasu do czasu na stronie projektu, dostępna stała się w końcu pierwsza wersja alfa "engine'u" graficznego gry.

W PPA sporo się działo. Przeprowadziliśmy wywiad z Chrisem Hodgesem, autorem amigowego stosu USB - Poseidon. Uruchomiliśmy także trzy strony poświęcone najlepszym grom strategicznym czasu rzeczywistego na Amigę: Earth 2140, Exodus - The Last War oraz Napalm. Znajdują się w nich opisy wszystkich budynków oraz jednostek, a także ogólne informacje o samych grach.

Firma Elbox Computer przygotowała nową wersję kontrolera FastATA 1200. Urządzenie cechuje szybki transfer danych (do 16.6 MB/s), kompatybilność z twardymi dyskami o pojemności do 2 TB, obsługa urządzeń ATAPI, dwa buforowane (z możliwością terminowania) porty EIDE, przyspieszony 32-bitowy dostęp.

Czarne chmury nadciągnęły nad użytkowników MorphOS-a, a konkretniej nad nową wersję tego systemu operacyjnego. Na stronie www.morphos.net ukazało się oświadczenie, w którym David "Zapek" Gerber ujawnił długi jakie Genesi ma wobec niektórych członków MOS Teamu. W oświadczeniu można było przeczytać, że nie ukaże się żadna wersja MorphOS-a na Pegasosa dopóki należności nie zostaną uregulowane. Oświadczenie to nie powinno być jednak brane jako oficjalne stanowisko MOS Teamu. Dwa tygodnie później Genesi opublikowało oficjalne oświadczenie dotyczące systemu MorphOS.

Davy Wentzler ogłosił wszem i wobec, że długo zapowiadany, prezentowany na pokazach, dostępny w wersji demonstracyjnej program do nieliniowej edycji dźwięku - Audio Evolution 4 nareszcie trafia na sklepowe półki. Jak zapowiadano tak się stało - program jest dostępny tylko dla użytkowników najnowszej wersji systemu Amigi - AmigaOS4.

Ilkka Lehtoranta zamieszał trochę w środowisku wypuszczając dla MorphOS-a OS4Emu. Program trudno nazwać emulatorem systemu AmigaOS4.0 i wypada o nim raczej mówić wrapper. Jego zadanie polega na tłumaczeniu odwołań do bibliotek Exec, DOS i Utility z systemu AmigaOS4.0 na normalne wywołania. Początkowo program rodził więcej śmiechu i każdy do niego podchodził w kategorii zwykłej ciekawostki, lecz wraz z każdą kolejną wersją stawał się coraz bardziej poważnym narzędziem.

Popularny odtwarzacz modułów muzycznych Eagleplayer przeszedł na licencję GPL a jego źródła zostały uwolnione. Jan Blumenthal i Henryk Richter zakończyli rozwój programu.


Grudzień

Autorzy Exodus: The Last War postanowili całkowicie nie opuszczać naszego środowiska. Po wznowieniu możliwości kupna gry przy współudziale APC-TCP, pojawiła się wersja wnosząca trochę poprawek do zauważonych błędów oraz umożliwiająca uruchomienie gry pod systemem MorphOS. Za zgodą autorów archiwum z poprawkami możliwe jest do pobrania z naszego portalu. Niestety, gra nadal nie działa nad AmigaOS4.0. Prace trwają.

Hyperion Entertainment przygotował specjalną wersję Freespace - The Great War dla AmigaOS4.0.

O prawdopodobnym stworzeniu dla AmigaOS lub/i MorphOS-a drugiej części gry Virtual Grand Prix było głośno we wrześniu. Z informacji, którą podało AmigaPage wynika, że trwają już prace nad wersją dla MorphOS-a. Dostępna jest nawet pierwsza wersja alpha, z której opublikowano kilka zdjęć.

System AmigaOS4.0 doczekał się nareszcie specjalnie dla niego przeznaczonego programu do obsługi sieci p2p. AmiTorrent umożliwia korzystanie z popularnej sieci wymiany plików BitTorrent i powstał w oparciu o źródła "shellowego" klienta - CTorrent.

Rozpoczęła się zbiórka zamówień na pakiet biurowy Papyrus Office dla AmigaOS3.x.

Elbox zapowiedział wejście na rynek z kartą Dragon. Karta przeznaczona dla komputerów Amiga 1200 napędzana jest procesorem ColdFire MCF 5475 taktowanym zegarem 266 MHz. Premiera zapowiedziana została na koniec stycznia.

Firma ACK Software Controls, Inc. ogłosiła wprowadzenie dwóch nowych produktów przeznaczonych dla Amigi 1200. Pierwszy z nich to karta turbo oparta na procesorze Freescale 8245 (zawierającym rdzeń procesora 603e) taktowanym częstotliwością 400 MHz. Karta ma zmieścić się do standardowej obudowy Amigi 1200. Drugi produkt to modularna kombinacja karty procesorowej i busboardu przeznaczona dla A1200 w obudowie tower. Obydwa produkty będą sprzedawane z wersją OEM systemu AmigaOS 4.0 i będą zawierały U-Boot jako firmware. Dostępność sprzętu zapowiedziano na pierwszy kwartał 2005 roku.

Grzegorz Kraszewski udostępnił pierwszą publiczną wersję MOS Media - nowego systemu obsługi strumieni multimedialnych w systemie MorphOS.

Spóźniony, lecz wcale nie gorszy, prezent gwiazdkowy przygotował Hyperion Entertainment. Pojawiło się drugie uaktualnienie systemu AmigaOS4.0.


Podsumowanie

Rok 2004, podobnie jak i 2003, stał pod znakiem nowych nadziei, nowych rozczarowań, ale i także, chociaż w niewielkim stopniu, spełnionych obietnic. Wypełniony był kłótniami i burzliwymi dyskusjami, które coraz bardziej podzieliły środowisko. Tematyka "wymiany zdań" sprowadzała się zawsze do tego samego, a jej zalążkiem potrafiły być czasem bardzo błahe powody. Światło dzienne ujrzało wiele nowych wersji programów, swoje premiery miały także te długo oczekiwane jak również i te, o których istnieniu czy powstawaniu nikt nawet nie wiedział. Rok 2004 obfitował w sporo pokazów, głównie w Niemczech i Anglii. Tym razem Polska nie była jednak obojętna. Pomimo, tak jak i w 2003 roku, cyklicznych spotkań lokalnych grup użytkowników, odbył się kolejny Amiga Meeting. Niestety zabrakło na nim kogokolwiek kto mógłby zaprezentować AmigaOS4.0 lub chociażby AmigaOne. Pomimo to, impreza była jednak udana i wiele osób było bardzo zadowolonych, wyczekując oczywiście podobnej w tym roku.

Rok 2003 stał pod znakiem niebieskiego motyla, podczas gdy rok 2004 można spokojnie nazwać rokiem spełnionych nadziei sympatyków czerwonego boinga. Długo oczekiwany system wreszcie stał się dostępny i, może jeszcze nie w takim stopniu jak się można tego spodziewać, staje się już coraz bardziej popularny - przynajmniej poza granicami naszego kraju. Z całą pewnością użytkownicy MorphOS-a czują już za plecami oddech konkurencji, od której udało im się dwa lata temu uciec. Z całą pewnością widać wyraźnie zaznaczającą się próbę nabrania większego dystansu, pod każdym względem, do nadciągąjacego rywala. Czas pokaże kto okaże się silniejszy i wygra ten bieg. Miejmy nadzieję, że przekonamy się o tym jeszcze w tym roku.

    
dodaj komentarz
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem