kategoria: A500
[#121] Re: Obsuwa

@stryker, post #120

Orientuje się ktoś gdzie znajde rozpiske elementów coby wstawić zegar w płyte amigi500+


Np. tutaj: http://amiga.serveftp.net/schematics.html

Masz serwisówkę A500+ wraz ze schematem i spisem elementów :)
[#122] Re: Obsuwa

@zyga64, post #119

Może nie będzie to dla nikogo zaskoczeniem, jednak mnie to tak ucieszyło że się podzielę: tandem 8MB RAM + ide68k zadziałał bez zarzutu za pierwszym razem. Mimo że kanapka dla takiego amigowego nooba jak ja wydaje się ekstremalnie gruba, wszystko dobrze styka, nie musiałem nawet niczego dociskać. Warstwy wyglądają następująco: płyta A500, 2 x podstawka precyzyjna, rozszerzenie ramu, ide68k. Kolejnośc chyba musi być taka bo inaczej złącze IDE się nie mieści pod płytką z ramem. 2 podstawki konieczne z uwagi na wysokość kości ROMu w podstawce. Raisera/kątówki od Kippera nie musze używać bo nie zamierzam tego wkładać do fabrycznej obudowy komputera. Jak dojdę do porządku z HxC to rozważę kolejną warstwę kanapki pod procesorem czyli salceson ;D albo lepiej clockport i do niego Subway i dodatkowy port szeregowy <3

Zyga kolejny raz dzięki wielkie za kawał dobrej roboty.
[#123] Re: Obsuwa

@zyga64, post #116

Joł,
czy może udało Ci się wysłać paczkę przed Świętami, czy już po?
Tylko sprawdzam, bo nic nie przylazło, póki co.
Pozdrrr.
Y
[#124] Re: Obsuwa

@zyga64, post #114

Po raz drugi wielkie dzięki! Płytka świetnie zrobiona i świetnie zapakowana. Wszystko mieści się pod klawiaturą i hula. U mnie najpierw ide a na to ram - dało radę bez podstawek, ale może jedną zużyję i wstawię na płytę, zamiast starej - wtedy wszystko będzie lepiej spasowane. Dzięki!
[#125] Re: Obsuwa

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #123

Niestety udało mi się wysłać dopiero 29.12 :(
Na stronie Poczty Polskiej nie ma żadnych zdarzeń dla tej przesyłki. Jest tylko data kiedy wysłano.
[#126] Re: Obsuwa

@zyga64, post #125

E niieeeee, to spooooko. No to czekam spokojnie.
Dzięki.
[#127] Re: Obsuwa

@zyga64, post #125

Mam, mam, _wielkie_ dzięki.
Zamontuję dopiero, jak pojadę do Rzeszowa, do JADa, bo ja to na 100000% coś zepsuję, więc 'sie nie tykam'.
Pozdrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr,
Y
[#128] Re: Obsuwa

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #127

Wracam do tematu CDTV :)
Czemu te rozszerzenie na niej nie trybi ? czy to zworka przestawiona na sam kickstart czy cdrom dodatkowego fastu nie widać....
CDTV niby jest w 100% kompatybilne z A500 ?
Czy jednak cos moze tam kolidowac pod jakimis adresami ?... lub trzeba gdzies na płycie coś odblokowac ? Ma ktoś jakies pomysły ? ;>
[#129] Re: Obsuwa

@stryker, post #128

A działa Ci z z A500?
Może na CDTV nie działa autokonfiguracja, albo gdzieś jest przerwa, sprawdź jeślo możesz programem memcheck

memcheck add from 200000 to 5FFFFF

Jak nie będzie błędów, to znaczy, że masz dostęp do pamięci, a nie działa autokonfiguracja.
[#130] Re: Obsuwa

@rafgc, post #129

na a500 chodzi...
do testów mam jedynie oryginalna dyskietke WB 1.3.2... i tam na belce nic nie wykazuje... a floppy emulatora do stacji cdtv nie podepne bo tam inne wejscie... musialbym skombinowac inna stację...

Tutaj kipper: http://www.amibay.com/showthread.php?t=32896&page=50
pisze: http://www.amibay.com/showpost.php?p=394836&postcount=497

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 17:55:48 przez stryker
[#131] Re: Obsuwa

@stryker, post #130

DObra zeby było na temat... będe zamawiał coś od Kippera... moze ktos chce sie dołączyć do zamówienia ? :) jak coś pisac na PW!! (meil)
[#132] Re: Obsuwa

@stryker, post #130

Nie rozumiem, czy on piszę, że podniesienie karty na podstawce sprawia, że zaczyna działać?
[#133] Re: Obsuwa

@rafgc, post #132

Niewiem nieznam sie ale te podniesienie nic nie daje ...
Coś musi tam kolidować....

podesłałbys linka do adf'a z tym memcheck ?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 22:24:10 przez stryker
[#134] Re: Obsuwa

@stryker, post #133

memcheck jest na aminecie

hmm, jaki masz kickstart, bo memcheck wymaga 2.04
kipper pokazywał jakiś program, który działa na ks1.3
spróbuj dodać pamięć programem addmem

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2013 22:28:58 przez rafgc
[#135] Re: Obsuwa

@rafgc, post #134

Ok dorwałem wreszcie stacje i udało się podłączyć hxc floppy emulatora :)
To tak:
1) screen z testera pamięci (goła CDTV)
CDTV Memory Map
E90000-E9FFFF First AutoConfig device, used by DMAC

2) screen z testera pamięci z dodatkowym 2MB FAST ELBOXU

3) screen z testera pamięci z 8MB od kippera
jak widać znikło urządzenie pod adresem e90000 a ram pojawił sie jako peripheral (na amidze 500 pokazuje ilość ramu). Konflikt z dmac ?

4) test pamięci przeszedł pozytywnie !

5) polecenie addmem - po wpisaniu wyskoczyła kreska (widać na zdjęciu) i po chwili restart

6) info po restarcie

7) memcheck - na początku sypnęło błędami

8) druga część memcheck

9) jedna z dwóch maszyn testowych


Jakieś pomysły ?
[#136] Re: Obsuwa

@stryker, post #135

Niestety, ale póki w Amidze jest choć jedno urządzenie korzystające z autokonfiguracji, to tak właśnie będzie, ponieważ ruski RAM nie obsługuje sekwencji autokonfiguracji. W normalnych warunkach urządzenia są połączone ze sobą łańcuchowo, tzn, pierwsze przekazuje sygnał do następnego a jak drugie skończy to następnemu. Zasada działania autokonfiguracji jest taka, że pod adresem E80000 pojawia się pierwsze urządzenie, Amiga zczytuje dane autokonfiguracji tego urządzenia i zapisuje do urządzenia adres jaki został mu przydzielone (to się zazwyczaj ignoruje jak się wie, gdzie się dane urządzenie pojawi), kiedy pierwsze urządzenie zostanie skonfigurowane, znika z adresu E80000 i przekazuje sygnał następnemu urządzeniu aby pojawiło się pod tym samym adresem i tak w kółko aż do ostatniego urządzenia. Ruski ram po resecie od razu pojawia się w przestrzeni autokonfiguracji i wygląda na to, że koliduje z DMACiem. Firwmare do ruskiego Ramu musiałby zostać przerobiony, aby pojawił się w przestrzeni autokonfiguracyjnej dopiero po skonfigurowaniu DMAC.

Ze zrzutów wynika, że jest jakiś problem z pierwszą kostką.



Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 07:44:46 przez rafgc
[#137] Re: Obsuwa

@rafgc, post #136

Pytanie czy sa jakies inne polecenia tego memcheck ? w readme nic nie znalazłem ;/
Bo np. gdy pamięć jest wykrywana automatycznie czy to 2mb elboxu (200000-3fffff) (CDTV) czy te 8mb (200000-9fffff) (A500) to po pierwszym testowaniu SEGMENT TEST gdy ma sie wlaczyc ADDRESS TEST robi sie zwis :) i restart

Pamięć przetestowałem na drugiej CDTV (200000-9fffff) i cały test przeszedł pozytywnie bez błędu pamięci.
Wychodzi na to że te pierwsze CDTV ma defekt , dodatkowo w niej jeszcze zrobiłem test tych 2MB elboxu to w tescie SEGMENT TEST zaden blad nie wyskoczyl :) cyrki...

No nic wazne ze na mojej podstawowej CDTV błedów nie ma i chodzi...
wpisalem polecenie addmem i avail....
całość widać na poniższym screenie .... no i jest 8MB


Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 12:40:20 przez stryker
[#138] Re: Obsuwa

@stryker, post #137

Nie możesz robić testu adresu na fragmencie pamięci, który jest w użyciu, to normalne. Po wpisaniu ? jako parametr memcheck sam wyświetla listę parametrów, jak chcesz zrobić test adresowania to musisz podać zakres, który nie jest aktualnie używany przez system albo wyłączyć autokonfigurację aby pamięć nie została dodana do systemu inaczej będzie loteria.

spróbuj w ten sposób i powiedz, czy będzie zwis

memcheck add from 280000 to 9fffff

Robiłeś ten test zanim dodałeś pamięć przez addmem?



Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 14:47:28 przez rafgc
[#139] Re: Obsuwa

@rafgc, post #138

Jak sie wylacza autokonfigurowanie pamieci ? :) przed uruchomieniem WB ? Jakis dodatkowy wpis w s-s ?
[#140] Re: Obsuwa

@stryker, post #139

Pamięć jest konfigurowana zanim nastąpi jakikolwiek dostęp do dysków, więc można to zrobić tylko sprzętowo (niestety w zastosowanym układzie w tym ramie brakuje wolnych pinów), bez ingerencji w płytkę (np odcięcie 4 lini danych idących do PLD) nie jest to możliwe (dlatego ja miałem w swojej wersji układ 100 pinowy).


Ostatnia aktualizacja: 09.02.2013 15:11:25 przez rafgc
[#141] Re: Obsuwa

@rafgc, post #140

Może jeszcze poprosić kippera o CPLD bez autoconfig ( na stronie z A600 8MB fast ram jest taka możliwość ) . DMAC korzysta z sygnałów _CONFIGIN i _CONFIGOUT. Czyli albo pociągnięcie tych sygnałów do CPLD ( rafgc nie widzi takiej możliwości przez brak wolnych wejść ) lub odpowiedź CPLD dopiero na drugą próbę autoconfig. Najłatwiej chyba to płytka 8MB bez autoconfig.
Pozdrawiam
Bogumił
[#142] Re: Obsuwa

@bogumil, post #141

Wadą rozwiązania bez autoconfigu jest to, że wszystko ładuje się do chipu i zabiera jego dostępną część. Lepiej by aktywacja autokonfiguracji odbywała się po wykryciu zapisu pod adres $E80048..$E8004E. Ja tego niestety nie poprawię, nie mam CDTV, ani jednej takiej płytki, ani zainstalowanego środowiska quartus. Należałoby wspomnieć o tym kipperowi.
[#143] Re: Obsuwa

@rafgc, post #142

Jesteś w stanie sprawdzić, jak długo Amiga czeka na odpowiedź na próbę autoconfigu, zanim przejdzie dalej? Może zamiast wykrycia zapisu pod adres $E80048..$E8004E powiązać aktywację autoconfigu z tym czasem? Mogło by to być przydatne też w A500 z innymi rozszerzeniami nie mającymi pamięci. Takie pseudo _CONFIGIN _CONFIGOUT.
Pozdrawiam
Bogumił
[#144] Re: Obsuwa

@bogumil, post #143

Mi się zdaje, że w ogóle nie czeka, tylko jak wykryje jakieś śmieci pod E80000 to zakańcza autoconfig, trzeba by było zdeassemblować kickstart, żeby sprawdzić jak to dokładnie jest zrobione.
[#145] Re: Obsuwa

@bogumil, post #141

Sygnały CONFIGIN I CONFIGOUT dochodzą do diagnostic portu (wg. schematu), z czego CONFIGIN jest zwarty do masy, a CONFIGOUT nie podłączony. Więcej info tutaj: link

Na amibay było takie rozszerzenie: link które wymagało cięcia ścieżek przy diagnostic porcie (podejrzewam, że właśnie jednego z powyższych sygnałów).

Ciekawe w jaki sposób rozszerzenia elboxu się konfigurują z cdtv?

W sumie samo to, że działa ale bez autokonfiguracji jest już przydatne. Kwestia wpisania tego w s-s jak ma się dysk lub przy tworzeniu płytki z systemem.

Stryker planujesz jeszcze coś zamawiać od kippera?
[#146] Re: Obsuwa

@Maniu, post #145

Maniu pewnie będę ale najwcześniej za 2-3 tyg.
Czekam właśnie na przesyłkę od niego.
Pytanie jeszcze czy jak to koliduje z DMAC... a cd jest pod to podpięte ;> czy wtedy działa ? :)
Musze to sprawdzić :)



Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 16:50:13 przez stryker
[#147] Re: Obsuwa

@stryker, post #146

Możesz spalić CPLD w 8MB lub DMAC w najgorszym razie.
Lepiej na razie nie podłączaj tego ze sobą.
Dwa wyjścia połączone ze sobą i działające w tym samym czasie w różnych stanach logicznych to może się źle skończyć.
Takie jest moje zdanie.
Na różnych CDTV masz różne timingi i pewnie na jednej działa, a na drugiej nie przy autoconfiguracji 8MB i DMAC w tym samym czasie.
Pozdrawiam
Bogumił

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 17:36:12 przez bogumil
[#148] Re: Obsuwa

@stryker, post #146

Bo poważnie zastanawiam się nad tym rozszerzeniem, tylko może warto poczekać, może kipper coś wykombinuje z autokonfiguracją dla CDTV jak dostał info o co kaman ;)

Sprawdź jeszcze jedną istotną rzecz: czy pokrywa się zamyka :D Bo pewnie zamawiałeś wersję z dłuższymi pinami?
[#149] Re: Obsuwa

@Maniu, post #148

Ja sobie to sam skladałem :)
Zamawialem tylko plytke i zaprogramowane cpld ... kolejne idą...
[#150] Re: Obsuwa

@stryker, post #149

rafgc - jeżeli w/w ram 8MB od kippera bede miał bez autokonfiguracji (przeprogramuje CPLD na odpowiedni wsad) czy jest możliwe dołożenie jakiegoś oddzielnego układu (dostęp do GALi i programatora mam) co tą autokonfiguracje zrobi poprawnie w CDTV ? Lub np. można zrobić jakąś dyskietke startową z której odpalę konfiguracje ramu po czym zrobi reset i ram bedzie widziany (przy logo z dyskietką) ? Czy fantazjuje ;p ?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 13:19:23 przez stryker
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem