kategoria: A500
[#151] Re: Obsuwa

@Maniu, post #145

Skoro /cfgout jest niepodłączony to ja się pytam co to za wersja autoconfigu i w jaki niby sposób urządzenie tam podłączone ma przekazać sterowanie pozostałym?

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 13:42:38 przez _luk
[#152] Re: Obsuwa

@stryker, post #150

Lub np. można zrobić jakąś dyskietke startową z której odpalę konfiguracje ramu po czym zrobi reset i ram bedzie widziany (przy logo z dyskietką) ?


Przy ROM 3.1 to się sprawdzi (dla innych nie testowałem, 1.3 - prawdopodobnie nie). Użyj FastExec z Aminetu. Można nim podłączyć nieautokonfigurowalną pamięć, która po resecie pozostaje podłączona. Sprawdzone przeze mnie na 2MB SRAM od AmigaGTI.
[#153] Re: Obsuwa

@zyga64, post #152

Zyga64 dałbyś rade podesłać bootowalnego adf'a z tym programikiem ?
No i ciekawi mnie odpowiedź na moje pytanie od rafgc.....
[#154] Re: Obsuwa

@stryker, post #150

Można odciąć linie danych od CPLD i dostawić kolejny układ, albo zmodyfikować wsad (o ile starczy miejsca).
[#155] Re: Obsuwa

@rafgc, post #154

Można liczyć na schemat/opis nowy wsad od ciebie ? Mógłbym to przetestować..
Kipper jakoś nie pali się do poprawek wsadu.....

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 16:30:11 przez stryker
[#156] Re: Obsuwa

@stryker, post #155

Zyga64 dałbyś rade podesłać bootowalnego adf'a z tym programikiem ?

Pewnie, podeślę wieczorem. Zakres pamięci ustawiasz sobie w pliku tekstowym. Pierwszy parametr adres startowy, a drugi to rozmiar.

W rozszerzeniu Kippera można pokusić się o wymianę CPLD na ATF1504, czy też EPM7064S w obudowie PLCC44 i przepisać wsad. Ale o przepisanie to już trzeba prosić kogo innego (czyt rafgc) ;)

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2013 17:15:48 przez zyga64
[#157] Re: Obsuwa

@stryker, post #155

Bo kipper wydaje mi się umie tylko składać swoje "bardzo oryginalne" płytki. Nie mam CDTV, a bez sprzętu właściwie ciężko jest cokolwiek zdziałać.
[#158] Re: Obsuwa

@rafgc, post #157

Myślę, że nie jedna osoba chcąca mieć dodatkowy ram w CDTV by Ci użyczyła swojej CDTV :) Ja sam byłbym chętny, kwestia tylko gdzie mieszkasz?
[#159] Re: Obsuwa

@Maniu, post #158

Gołe CDTV z ramem do testów ci wystarczy ? Czy musi byc jeszcze klawiatura/myszka/flopp ?
[#160] Re: Obsuwa

@stryker, post #159

Musi się uruchomić jakiś system (dyskietka, abym mógł zobaczyć efekty - jak na zdjęciach powyżej). Trzeba się jeszcze z tym pomęczyć, bo trzeba stworzyć projekt w quartusie i przenieść mapę pinów. Potem trzeba jeszcze jakoś zaprogramować ten układ (ciekawe czy to jest wersja S, bo jak nie to nici), ogólnie niezbyt wygodne rozwiązanie i niezbyt motywujące. Gdyby ktoś miał w domu programator do tego układu, może by się pomyslało o modyfikacji wsadu (teoretyczna poprawka) i ewentualnie w przypadku fiaska o wypożyczeniu sprzętu. Trzymać CDTV nie mam za bardzo gdzie i tak mi już rozbebeszona A600 zajmuje resztę.
[#161] Re: Obsuwa

@rafgc, post #160

Na dniach przyjdzie mi Byteblaster MV http://arlisklep.pl/files/AVT/AVT1344.pdf sciagnelem juz program Max+Plus II ... w rozszerzeniu pamieci mam układ ALTERA EPM7032SLC44-10F - tak wiec powinno sie dac to zaprogramować :) tylko wsad trzeba ... więc może lukniesz czy da sie zrobić te poprawkę ?
[#162] Re: Obsuwa

@_luk, post #151

Skoro /cfgout jest niepodłączony to ja się pytam co to za wersja autoconfigu i w jaki niby sposób urządzenie tam podłączone ma przekazać sterowanie pozostałym?


Poczytałem trochę o autoconfigu i jak to jest w CDTV. Żeby jakieś urządzenie zaczęło swoją autokonfigurację musi dostać stan niski na swoim config in, jak się skonfiguruje to podaje dalej stan niski ze swojego config out do config in następnego urządzenia. Podobno bez znaczenia jest co jest podłączone pod config out ostatniego urządzenia w łańcuchu - czy nic czy masa. W CDTV jest tak, że coinfigin DMAC'a jest na stałe podpięty do masy i w ten sposób DMAC zawsze będzie się konfigurował jako pierwszy. Co do config out DMACa to jest on doprowadzony do diagnostic portu i w albo "wisi w powietrzu" z przeznaczeniem na następne urządzenie, albo na niektórych płytach jest zwarty do masy i trzeba ciąć ścieżki jeśli chce się jakieś rozszerzenie dać na diagnostic port. Config in też jest w diagnostic porcie ale prawdopodobnie niedoprowadzony do DMAC'a, dlatego bez kombinowania nie da się zewnętrznego urządzenia konfigurować zanim zrobi to DMAC.
To co napisałem jest na podstawie tego wątku: link mam nadzieje że wszystko dobrze skumałem :)
[#163] Re: Obsuwa

@Maniu, post #162

Nie mam niestety CDTV, by się zagłębiać w hardware, ale w moim pytaniu sugerowałem raczej zamkniętą architekturę złącza diagnostic i środki jakie należy podjąć by uniknąć problemów z tego wątku. Autoconfig działa jak piszesz, poza tym, że dochodzi jeszcze logika zajętości slotów. By korzystać z szyny zorro, to najpierw trzeba ją mieć, czyli w przypadku braku pełnej specyfikacji odtworzyć/doprowadzić do urządzeń brakujące sygnały (w tym przypadku poprawnie zaimplementować daisychain urządzeń podczas autoconfigu). Może to i moja fanaberia, ale projektowanie układów świadomie omijających specyfikację przypomina mi jako żywo pisanie demek "niesystemowych".
[#164] Re: Obsuwa

@_luk, post #163

CPLD przeprogramowana na wsad nieautokonfigurowalny.
Uruchomiony fastexec nastepnie WB. Pamiec widać, CD sie otwiera.

Program Microbotics Fast ram Memory Tester nie widzi ramu wiec nie mam mozliwości przetestowania.
Za to widzi znowu to: :)

Przydałby sie spec ktory spróbuje przerobić wsad na autokonfigurowalny....

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 20:14:24 przez stryker
[#165] Re: Obsuwa

@stryker, post #164

Program Microbotics Fast ram Memory Tester nie widzi ramu wiec nie mam mozliwości przetestowania.


Spróbuj testerem z tego postu: http://www.a1k.org/forum/showpost.php?p=223184&postcount=105
Po ściągnięciu trzeba usunąć rozszerzenie pdf. Jest to plik uruchamiany z poziomu CLI - podajesz zakresy. Wymagany Kickstart > 1.3, ja testowałem pod 3.1. Ram powinien być nie widzialny przez system, czyli nie ładujesz Fastexec.
[#166] Re: Obsuwa

@stryker, post #164

Działa poprawnie :) To rozszerzenie co jest widziane to jest DMAC. Fastexec tworzy niejako "wirtualną" pamięć, która nie jest widziana jako rozszerzenie, i przypisuje ją pod zadeklarowany adres. Raz błędnie wpisałem rozmiar pamięci i wyskoczyło mi potem że mam 128 mb fastu ;)
Dodatkowo widać, że mamy dostępne więcej pamięci Chip niż jak dodajemy pamięć fast poleceniem addmem.
[#167] Re: Obsuwa

@Maniu, post #166

test wykonalem memcheck

Super działa TinyLauncher i gry w WHDLOAD :)
[#168] Re: Obsuwa

@stryker, post #167

CO do autokonfiguracji kolega Bogumił podesłał mi w weekend trochę wsadów do testowania :) (i w miedzyczasie jak się jakiś pomysł "urodzi" robi to dalej)
I na jednym coś ruszyło.
Tzn. na kicku 2.05, 3.1 i odpaleniu WB - pokazuje na pasku 8MB :)
Ale już przy kicku 1.3 nie ma nic... to samo przy wlaczeniu testu
mam tylko to co na fotce:

Jakieś pomysły ?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 10:09:17 przez stryker
[#169] Re: Obsuwa

@stryker, post #168

Zastanawiam się, czy na A500 z kick1.3 też są problemy z autokonfiguracją jak w CDTV.
Jeśli ktoś ma czym zaprogramować Alterę z tym rozszerzeniem i chciałby spróbować mogę podesłać pliki.
Pozdrawiam
Bogumił
[#170] Re: Obsuwa

@bogumil, post #169

Podaję kod w Verilogu zmieniony do startu autoconfiguracji względem ruskiego ramu:

always @*
if ( high_addr == 8'hE8 && low_addr==6'b100100 ) // zegar licznika opozniajacego start autocon
we_licznik <= 1;
else
we_licznik <= 0;

always @ ( negedge we_licznik, negedge cpu_nreset) // licznik zliczajacy opoznienie startu
if ( cpu_nreset==0)
wy_licznik <= 0;
else
if ( we_licznik_) // wcześniej zadeklarowany stan wysoki cały czas
wy_licznik <= wy_licznik + 1;

// out autoconfig data nie zmieniane
always @ *
begin
if( read_cycle==1 && high_addr==8'hE8 && autoconf_on==1 )
{cpu_d15,cpu_d14,cpu_d13,cpu_d12} <= datout;
else
{cpu_d15,cpu_d14,cpu_d13,cpu_d12} <= 4'bZZZZ;
end

always @*
if ( high_addr==8'hE8 && low_addr==6'b000000 ) // adres startu autocofinguracji
start_autoconfig<=1;
else
start_autoconfig<=0;

// autoconfig cycle on/off
always @(negedge cpu_clk,negedge cpu_nreset)
if( cpu_nreset==0 ) // reset - begin autoconf
autoconf_on <= 0;
else
if( high_addr==8'hE8 && low_addr[5:2]==4'b1001 ) // wylaczenie autoconfiguracji
autoconf_on <= 0;
else
if (start_autoconfig==1 && wy_licznik==8'b00000001)//start autoconfig w drugim cyklu
autoconf_on <= 1;

Licznik do zliczania opóźnienia ma wyjście 8bit.

Ma ktoś jakiś pomysł, dlaczego w CDTV z kick3.1 chodzi a z 1.3 nie?
Na A500 testy ma zrobić później stryker.

Pozdrawiam

Bogumił

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 20:07:53 przez bogumil

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 20:08:59 przez bogumil

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 20:10:24 przez bogumil
[#171] Re: Obsuwa

@zyga64, post #165

Zyga jaką wartość ma kondzior C14 w tym 8-megowym rozszerzeniu Kipera, które nam lutowałeś?
[#172] Re: Obsuwa

@nazwa_użytkownika, post #171

tam byly ceramiki 100nF i 4 sztuki elektrolitow 10uF
[#173] Re: Obsuwa

@stryker, post #172

Dzięki. Wszystkie ceramiczne w tym rozszerzeniu mają 100nF?
[#174] Re: Obsuwa

@nazwa_użytkownika, post #173

tak
[#175] Re: Pamięć 8MB do A500

@zyga64, post #2

Panowie,
pytałem już, czy na 500+ pójdzie, więc wiem, że mam wybór - zamontować 8Mb w 500 lub 500+.

Mam teraz do Was zapytanie, jako do znawców tematu :
a do czego się bardziej _opłaca_ zamontować 8Mb:

- do A500, 1Mb, kick 1.3
- do A500+, 2Mb, przełącznik kicków 2.x oraz 3.x (detali nie pamiętam).

RAM raczej przydałby mi się do pracy (można by próbować robić moduły-giganty na OctaMEDzie 4.0 na przykład), więc wybór mój podąża nieco w stronę 500+, bo chyba na wyższych kickach pójdzie więcej użytków, a gry/dema raczej tego nie wykorzystują?
Ale może się mylę.

Jak uważacie?
[#176] Re: Pamięć 8MB do A500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #175

RAM raczej przydałby mi się do pracy (można by próbować robić moduły-giganty na OctaMEDzie 4.0 na przykład), więc wybór mój podąża nieco w stronę 500+, bo chyba na wyższych kickach pójdzie więcej użytków, a gry/dema raczej tego nie wykorzystują?


True. Rozszerzaj A500+ !
[#177] Re: Pamięć 8MB do A500

@zyga64, post #176

Wielkie dzięki, tak też postąpię. ;)
[#178] Re: Obsuwa

@stryker, post #164

OK. Poddaję się.

Są jeszcze dostępne PCB z częściami do ewentualnego poskładania?

Docelowa machina: CDTV 8MB

To jest za duży projekt jak na "powietrzną pajęczynę".

Fajnie by było jeszcze z zaprogramowanym CPLD (nie chce mi się budować programatora specjalnie pod jeden układ, chociaż przypuszczam, że wystarczy zdobyć podstawkę i wyprowadzić ISP dla Willema).
[#179] Re: Obsuwa

@ExciterELB, post #178

Czy ktoś testował to: http://eab.abime.net/showthread.php?t=62830&page=2 ?
Coby w A600 bylo 8MB fastu i port PCMCIA byl nei blokowany.....
[#180] Re: Obsuwa

@stryker, post #179

8MB Fast i PCMCIA przy procesorze z 24-bitową przestrzenią adresową zwyczajnie nie mogą działać razem. Technicznie nie jest to możliwe, niezależnie od tego jakie modyfikacje software'owe się wprowadzi.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem