kategoria: A600
[#121] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@teh_KaiN, post #120

Datalify DD to byl najgorszy szmelc ;)
Oczywiscie mowa o dzisiejszym stanie tych dyskietek, zakupionych gdzies w polowie lat 90'tych.
Ostatnie dyskietki jakie zakupilem, to kilka lat temu 3,5" Emtec'ki HD - badziew straszny, no ale innych nie bylo.
[#122] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@selur, post #121

Czy wszyscy dostali swoje paki z dyskietkami mam nadzieje ze wszyscy sa zadowolenia :) AMIGA RULEZ :)
[#123] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@francdt, post #122

Rulez OK
[#124] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@teh_KaiN, post #120

Kolego selur opinia stąd, że od wielu lat używam specjalistycznego sprzętu. Program do obsługi tego sprzętu i wymiany danych mam na A3000. Wymiana danych poprzez dyskietki ( może sposób zabytkowy ale działa do dzisiaj i cały system działa lepiej niż nowsze oparte na Windowsie).Z racji tego mam pokaźną kolekcję dyskietek około 1000 szt. 3,5" i około 1500 szt. 5,25". W chwili, kiedy znikały z rynku dyskietki DD kupowałem HD i formatowałem je na 720kB. I myślę, że będę jeszcze co najmniej kilka lat używał tego sprzętu i dyskietek.
[#125] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Marcin74, post #124

Tak z ciekawości, sprawdź ile będziesz miał sprawnych dyskietek w paczce z 1990 roku ? Mam na myśli dyskietki 3,5 cala, te duże 5,25 - wytrzymują więcej..


Pozdrawiam
[#126] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@francdt, post #66

Czy ktos ma jeszcze mozliwosc zalatwienia nowych dyskietek DD? Wzialbym wieksza ilosc.
[#127] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@sordan, post #126

http://allegro.pl/dyskietki-dd-amiga-atari-2dd-bez-etykiet-101-szt-i4051389206.html ;P ( nie moja aukcja) a może ktoś potrzebuje dyskietki HD?
[#128] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Fortis, post #127

Nowe dyskietki HD? Jakiej firmy i ile tego by bylo na sprzedaz?
[#129] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@sordan, post #128

Nowe dyskietki HD mają w znajomym sklepie w Sosnowcu :P Sprzedają z pod lady bo towar dawno poszedł w straty... Mają tego pewnie jeszcze z 20 pudełek - sam kupiłem 10
[#130] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@sordan, post #128

nowe nie są wiadomo, ale wyglądają na nówki, 30zł za 80szt.
[#131] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Fortis, post #130

+ 20 naklejek.
[#132] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Fortis, post #130

Sorry, szukam nowych.
[#133] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@selur, post #119

Patrzac po ogole wpisow w temacie trwalosci dyskietek 3,5", kazdy ma zupelnie inne spostrzezenia. Rodzi to dylemat subiektywnosci, skoro opinie sa tak rozbiezne. Moze wiec warto wziac pod uwage czysto neutralna informacje, ze powloka magnetyczna nosnikow HD z racji zwiekszonej gestosci zapisu wytwarzana byla z wyzsza dbaloscia technologiczna, przez co szansa na przedluzona zywotnosc dotyczy wlasnie ich, a nie DD. Oczywiscie, teraz bedziemy dyskutowac, ze HD/DD to jednak "tylko otwor", albo o wilgotnosci strychu ojca, gdzie byly przechowywane.

[#134] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@F7sus4, post #133

Jeśli chodzi o dyskietki hd, to na podstawie swoich obserwacji mogę potwierdzić opinię przedstawioną gdzieś powyżej na temat firmy Emtec (dawny Basf) - syf jakich mało. Jakieś niecałe pół roku temu zakupiłem 2 paczki. Ostatnio otwarłem jedną paczkę i nagrałem 5 dyskietek (mk2 oraz indy heat) i po 2 albo 3 sesjach amigowania (tzn. grania) na a500, dyskietki mają błędy odczytu. Starsze dyskietki dd i hd innych firm, są dużo bardziej katowane i nic im nie jest. Aż się boję użyć reszty dyskietek z paczki. Dodam tylko, że dyskietki u mnie są przechowywane w odpowiedni sposób - mają swoją półkę z dala od pól magnetycznych i są zamknięte w pudełkach, aby zachować stałą wilgotność i temperaturę.
[#135] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@gegu, post #134

Ja w dyskietkach mam trochę rozeznanie, bo mam ich ponad 500 różnego typu i stosuję regularnie w A500+, A500 czy CDTV.

Stare DD.

1. Precision są kiepskie. Większość już mi się wysypała, choć nie powiem trochę latek im stuknęło.
2. SKC - świetne dyskietki tylko jedna mi padła, ponad 40szt nadal działa.
3. Dysan - podobnie jak Ad2.
4. No Name - z nimi różnie w zależności która firma je produkowała.

Nowe HD.

1. Verbatim (data life - niebieskie pudełko) - najlepsze, Żadna mi się nie posypała. Większość gierek ma na nich nagranych, zresztą jeżdżą ze mną na SACP więc możecie sprawdzić.
2. TDK MF (kolorowe pudełko) - trochę gorsze niż Ad1, wysypało mi się kilka sztuk, ale około 80szt dalej sprawna.
3. Dysan MF (czarno-bordowe pudełko) prawie tak dobre jak Ad1, tylko jedna jak dotąd mi się wysypała.
4. Emtec (czerwone pudełko) - omijać z daleka!

Dla mnie dźwięk jaki wydają dyskietki w stacjach Amigi podczas odczytu/zapisu do kompletny czad. Zwłaszcza na niektórych grach tj. Shadow of the Beast III, Lotus II, Jaguar XJ220, itd. Podobnie kasety magnetofonowe podczas wgrywania na C64 OK (stacji dysków od C64 dawno się pozbyłem i zrobiłem zapas nowych, czystych kaset Sony EF 60 ).
Jestem totalnym oldschoolowcem i choć mam A1200 z 68060 i medkiem, to jednak największą frajdę sprawia mi siedzenie przy A500+/A500 i CDTV.

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 11:08:56 przez Azzorek
[#136] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Azzorek, post #135

Dla mnie dźwięk jaki wydają dyskietki w stacjach Amigi podczas odczytu/zapisu do kompletny czad. Zwłaszcza na niektórych grach tj. Shadow of the Beast III, Lotus II, Jaguar XJ220, itd. Podobnie kasety magnetofonowe podczas wgrywania na C64 OK (stacji dysków od C64 dawno się pozbyłem i zrobiłem zapas nowych, czystych kaset Sony EF 60 ).


A chcesz się z tego wyleczyć ? Kup małe Atari z magnetofonem, po roku na magnetofony przy komputerach nie będziesz się mógł patrzeć.
Miałem taki zestaw koło 1986 i do dzisiaj nie cierpię magnetofonów przy osmiobitowcach.


Pozdrawiam
[#137] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@RadoslawF, post #136

Mam C64 z magnetofonem od 1992 roku. Wiem jakie ma wady. Nic to jednak przy odgłosie muzyczki z monitora podczas wgrywania programów w trybie turbo :) .

Nie wyleczę się i nie chcę się wyleczyć .

Pozdrawiam,

Azz
[#138] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@RadoslawF, post #136

Ja podziwialem wlascicieli malych Atari bez turbo, mieli troche cos z Konrada - cierpieli za miliony
[#139] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@selur, post #138

Ja współczuje tym którzy zamiast wydać na flopa zaoszczędzili i wydali na turbo do najgorzej na świecie przemyślanego systemu obsługi kaset magnetofonowych czyli magnetofonu firmy Atari.
Jeszcze taka ciekawostka, małe Atari miało najpierw cartridge, potem flopa a na samym końcu wystrugali do niego magnetofon. I to ostatnie ewidentnie im nie wyszło.


Pozdrawiam
[#140] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@RadoslawF, post #139

dlatego Atari padlo duzo szybciej niz ZX spectrum i sto lat przed zapascia C-64
[#141] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@selur, post #140

Jesteś pewny że marek nie pomyliłeś ? Sinclair sprzedał marke i firmę zdaje się Amstradowi w czasach 8 bitowców, Atari Corp produkowało jeszcze komputery 16 i 32 bit. Sinclair wypuścił tylko jeden nieudany model QL na Motoroli 68008 który się nie przyjął.


Pozdrawiam
[#142] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Azzorek, post #137

Mam C64 z magnetofonem od 1992 roku. Wiem jakie ma wady. Nic to jednak przy odgłosie muzyczki z monitora podczas wgrywania programów w trybie turbo :).

Wczytywanie z tasmy na C64 to przy Atari luksus. Na C64 masz albo standard, albo turbo. Jedno turbo. Na Atari, jest tego kilka rodzajow, sa gry z bootem, z osobnym turbo. O roznych sposobach wczytywania roznie zapisanych gier nawet nie wspominam. C64 i ustawianie glowicy, to przy tym pikus.
[#143] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@Azzorek, post #135

Ja w dyskietkach mam trochę rozeznanie, bo mam ich ponad 500 różnego typu i stosuję regularnie w A500+, A500 czy CDTV.

Widzisz, mowilem ze tak bedzie. Tez jestem po niedawnym przerzuceniu (zgrywanie/format/nagrywanie) grubo ponad 3-krotnosci Twoich pieciuset nosnikow i spostrzezenia sa... niestety, inne. Moge je wymienic, choc oczywiscie zamiast znalezienia jakichs prawidlowosci, uzyskamy efekt odwrotny. Po krotce:

- Basf DD - w 60-70% padniete, problemy z odczytem, brak mozliwosci ponownego zapisu.
- Verbatim DD (DataLife Color+) - 80-90% sprawne, pozostale mialy bledy odczytu, po formacie i ponownym zapisie - OK.
- Precision DD (szare) - 70-80% sprawne - j/w, z tym ze nie wszystkie nadawaly sie do ponownego zapisu.
- Profex DD (fioletowe) - 100% sprawne, przetrwaly 20 lat w pudle - odczyt i zapis bezproblemowy.
- Sony DD - 50% sprawne, po ponownym zapisie i uplywie 2 tygodni, problemy z odczytem.
- Noname DD - tych bylo na tyle malo (mniej niz 50), ze wstrzymam sie od wniosku. Wiekszosc jednak byla sprawna.
- Verbatim HD - z 70-80% nie bylo nigdy problemu.

Nagrywajac dyskiety do prywatnej kolekcji (200 dyskietek), sprawdzalem sprawnosc odczytu dwukrotnie - po 2 i 4 tygodniach. Po tym czasie najgorzej spisaly sie:
- Basf DD, ktorych wypadlo ponad 20 sztuk
- Sony DD, ktorych prawie 10 sztuk.

Z pozostalych dostepnych marek (Verbatim, Precision, Profex, Noname) nie wypadla ani jedna.

Pozostaje mi zyczyc cierpliwosci i wytrwalosci wszystkim dyskietkowym amatorom!

OK
[#144] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@F7sus4, post #143

Noname wytrzymały ci 20 lat?! Pamiętam jak w latach 90-tych nagrywałem w sklepiku grę żeby było taniej wybrałem właśnie Noname kobieta która mi to nagrywała musiała otworzyć trzy paczki dyskietek (po 10 szt) X-Copy ciągle wywalał błąd
Ps. Gra była na 8 dyskietkach
[#145] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@sebbb, post #144

Noname, a Noname. Robilo je wiele firm, niektore sygnowane byly pozniej jakims brandem, a roznica polegala wylacznie na cenie. Tym akurat sie udalo, za to Basfem jestem rozczarowany.
[#146] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@F7sus4, post #145

Zgadza się robiło je wiele firm, ale brak nazwy producenta oczymś świadczypomysł
[#147] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@sebbb, post #146

Na pewno. Trudno jednak rozstrzygac o czym ostatecznie. Wielokrotnie nosniki te byly rownie dobre, tyle ze nie brandowane i tansze. Utrzymanie trademarku to tez jakis wydatek dla "rozpoznawalnych" marek i na czyms musza odbijaja. Z drugiej strony, niby Basf trefny, niby Stilon robil na licencji Basfa, a te drugie sa jednymi z najlepszych nosnikow, na jakich kiedykolwiek pracowalem (mowa akurat o 5'25"). Kazdemu wychodzi co innego, ostatecznie i tak pewnie wszystkie padna. Pozostaje pozazdroscic amatorom dyskietek na C64 - 5,25" DD sa praktycznie niezniszczalne. Mniejsza gestosc zapisu, wiekszy rozmiar nosnika, czego chciec wiecej.
[#148] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@F7sus4, post #147

Tak kiedyś robili teraz sama tandeta spróbuj wypalić CD i używać tego chociaż 5 lat
[#149] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@sebbb, post #148

co do płyt CD to najlepsze były kiedyś płyty Verbatim DataLivePlus i niektórych innych firm. Były mocno niebieskie od spodu. Te mocno niebieskie od spodu mam ponagrywane już z 15 lat temu, albo i dłużej i dalej się bardzo dobrze trzymają. Najgorsze jak do tej pory to były płyty Basf/Emtec (to jest ta sama firma) - większość mi padła i LG. Te mi padły wszystkie które miałem. Potem przyszedł czas na płyty DVD TDK z nadrukiem ciemnoniebieskim od góry. Od jakiegoś czasu firma zaczęła wypuszczać buble, które mi i wielu ludziom szybko popadały i firma zbankrutowała, bo nikt ich kupować nie chciał. Obecne płyty TDK to już jest zupełnie iny producent.

Co do kaset magnetofonowych.

Moim pierwszym komputerem było C-64 właśnie z magnetofonem. Jedak szybko kupiłem flopa, gdyż te kasety magnetofonowe w polskim wydaniu to była porażka. Do każdej kasety trzeba było na nowo regulować głowicę. Nigdy więcej kaset magnetofonowych. Oczywiście co innego jest Streamer, ale to jest inna bajka.
Co do Amigi klasycznej - używam programu do wyłączenia stukania flopa, bo mnie to do szału doprowadza.

Co do No-name dyskietek, płyt itp to są najczęściej lub były nośniki, które nie przeszły testów jakości i trafiały na rynek właśnie jako no-name - więc i wiadomo trafiały się nośniki znanych producentów jak i mniej znanych.

-----------------------------

ps. Dzisiaj też się trafiają nośniki dobrej jakości - chociażby właśnie Verbatim dla płyt CD i DVD, sony dla płyt CD i DVD też oraz Panasonic dla płyt Blu-ray. Panasonic jest tu królem.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2014 19:05:33 przez gilban
[#150] Re: dyskietki 2dd gdzie kupic?

@gilban, post #149

co do płyt CD to najlepsze były kiedyś płyty Verbatim DataLivePlus

A dokladniej te wczesne, z ciemnogranatowym spodem i matowym awersem. Pierwsze egzemplarze nagrywalem w 1996 - dzialaja bez zajakniecia do dzisiaj. Kazde inne, predzej lub pozniej, klekly.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem