kategoria: A500
[#121] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #120

No i super :)
[#122] Re: ACA500

@ITU, post #119

Dzięki za info. Spróbuję sobie ustawić systemik 1.3 na "twardym dysku". Moja A500 20 lat temu miała tylko dwie FDD, smak HDD dopiero poznałem na A1200. Tak więc specjalnie na 3.1 w A500 mi nie zależy, bo mam ten system na stojącej obok (a właściwie leżącej na niej na mojej pólce ;) ) A1200 i mi się juz opatrzył. A na 68060 i AGA lepiej chodzi niż na 68000 14 MHz.
Za to wcielę się w skórę możnego posiadacza lekko dopalonej, super wyposażonej w RAM i HDD pięćsetki późnych lat osiemdziesiątych. Trzeba będzie z youtube puścić dla klimatu jakąś muzykę z epoki :)
[#123] Re: ACA500

@wali7, post #122

ACA500 zmienia pięćsetkę w bardzo używalny komputer. Możliwość skorzystania z HDD to super sprawa.
[#124] Re: ACA500

@ITU, post #123

Zastanawiam się, czy jest ewentualna możliwość odpalenia dysku (3.1) bez trybu turbo.
W celu uniknięcia wspomnianego tu "zwalniania" niektórych dem.

Tymczasem zaś przyszła pora zabrać się za OctaMEDa i 8-kanałowe numery na A500, hehehe. ;)
[#125] Re: ACA500

@ITU, post #123

@Itu: czy wiadomo kiedy i po ile będzie wersja dla Amigi 1000?
[#126] Re: ACA500

@twardy, post #125

Na razie poza tym, że ma być nic więcej nie wiadomo.

Nowa partia kart ACA500 właśnie dotarła!
[#127] Re: ACA500

@ITU, post #126

Doszło, dzięki ITU.
[#128] Re: ACA500

@ITU, post #126

Panowie, bo ja to się nie znam - WB pokazuje niecałe 500Kb Graphics Mem oraz ok. 1500 Other Mem, na Amidze 500 1Mb.
Chciałem się upewnić, że to jest normalne / lub nie.
[#129] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #128

Jeśli ta Amiga miała konfigurację 512kB chip / 512kB slow pod klapką, to normalne w domyślnej konfiguracji ACA500. Jeśli jest taka możliwość najlepiej przekonfigurować rozszerzenie pod klapką na chip RAM (większość ma przełącznik do tego). Wtedy będziesz miał 1MB chip (512 kB na płycie, 512kB pod klapką) oraz 1,5MB slow z ACA500.


Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 10:59:05 przez strim_
[#130] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #128

"Tradycyjnie" dodam do wypowiedzi strima, że sposób w jaki przekonfigurujesz twoje rozszerzenie pod klapką aby dawało dodatkowe 0.5 MB chip RAM zależy od wersji płyty A500 (z tego co pamiętam, w najstarszych wersjach nie da się, ale ich nie jest wiele). A w niektórych wersjach mobo możesz stosunkowo prosto dorobić sobie 2 MB chip ram.
Mogę ci pomóc z przeróbką (zwłaszcza z 1 MB chip, z 2 MB jest już trochę więcej zabawy, co wymaga trochę czasu).

PS. Jeszcze dodam, że przyczyna znikania 0.5 MB slow ram w podstawowej konfiguracji ACA500 z A500 jest nakładanie się obszarów pamięci - 1.5 MB z ACA nakrywa całkowicie slow ram. Ale to jest plus, bo dla programów taka pamięć jest slow ram (niektóre starsze gry po zmianie slow na chip traktują taką Ami jak model z 0.5 MB RAM), a w rzeczywistości jako pamięć lokalna CPU, do tego SRAM, daje prockowi kopa. Rozmawialiśmy o tym na Amizaduszkach.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 13:27:13 przez wali7
[#131] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #120

do mnie też paczuszka przyszła (a)migiem, tego samego dnia, szacun. :) Choć odebrałem ją dopiero wczoraj z poczty, a testy będą jutro, ale już się jaram. OK
[#132] Re: ACA500

@wali7, post #130

Czyli zestaw 2 mb chip i 2 mb na ACA jako slow jeśli dobrze rozumiem, zadziała i będzie git?
[#133] Re: ACA500

@Ender, post #132

Można mieć 2MB chip ale to jest zupełnie niezależne od tego czy jest zainstalowana ACA czy jej nie ma (kwestia tego jaki dokładnie model A500 mamy, ile ma pamięci na płycie, ile pod klapką i jak są one skonfigurowane).

Jeśli chodzi o Slow RAM, to z tego co rozumiem z menu konfiguracyjnego i dokumentacji, ACA obsługuje do 1,5MB Slow RAM. Pozostałe 0,5MB może być wtedy użyte na MAPROM (co dzieje się domyślnie) albo zwykły Fast RAM.

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 20:33:38 przez strim_
[#134] Re: ACA500

@strim_, post #129

Strim:

> Jeśli ta Amiga miała konfigurację 512kB chip / 512kB slow pod klapką, to normalne w domyślnej konfiguracji ACA500.
------------------
Aha. Dzieki. No to przynajmniej tyle wiem.


> Jeśli jest taka możliwość najlepiej przekonfigurować rozszerzenie pod klapką na chip RAM (większość ma przełącznik do tego). Wtedy będziesz miał 1MB chip (512 kB na płycie, 512kB pod klapką) oraz 1,5MB slow z ACA500.
-------------------------
niestety przełącznika nie ma.
Jest tylko zworka oznaczona "JP1", ale jak ja zdjąłem, to po powstaniu ACA500 pokazał się tylko zielony ekran z rzędami cyfr.
Czyli do "zabawy" dopałka się nie nada dla posiadacza tego rodzaju rozszerzenia do 1Mb.
Będzie tylko do "pracy" (czyli OctaMED itp).
Większość gier/dem na WDHload rapotuje, że potrzebuje 1Mb chip, i że nie pójdzie z HDD (karty CF).
Chyba potulnie powrócę do HxC, a dopałki będę używać do pracy, czyli do użytków (jak na razie działają poprawnie).

Wielkie dzięki za pomoc.
Y
[#135] Re: ACA500

@wali7, post #130

Wali7:

> Mogę ci pomóc z przeróbką (zwłaszcza z 1 MB chip, z 2 MB jest już trochę więcej zabawy, co wymaga trochę czasu).
---------------
Niewykluczone, że skorzystałbym z oferty pomocy któregoś dnia, bo aktualnie jest jak jest.
Btw, podłączyłem rozszerzenie do mojej A500Plus (2Mb+8Mb oraz dwa wyższe kickstarty, 2.9 chyba, oraz 3.1) no i dopałka w ogóle nie działa. Pokazuje tylko żółte ekrany i resetuje komputer w nieskończoność.
[#136] Re: ACA500

@wali7, post #130

Z drugiej strony, jeśli coś stosunkowo szybko do tej ACA500 nie wyjdzie (jak RAM, czy coś), to w sumie zaczynam się poważnie na Itu zasadzać (za rogiem, w mroku) z garścią banknotów, żeby łyknąć TO: http://retroami.com.pl/product.php?id_product=15
I z tym to już miałbym dosłownie komplet. Z resztą też tania ta dopała.

Tylko teraz powstaje pytanie, czy jak to podepnę do ACA500, to już od razu programy będą widzieć to, jako mnoooooooooogość FAST-Ramu? Żeby normalnie chodziło to i owo, jak WHD, niektóre twardodyskowe itp?

Proszę wybaczyć laikowi.
[#137] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #136

czy jak to podepnę do ACA500, to już od razu programy będą widzieć to, jako mnoooooooooogość FAST-Ramu?


Tak.

żeby normalnie chodziło to i owo, jak WHD, niektóre twardodyskowe itp?


Tak właśnie powinno być ;). Tylko niezależnie od tego dobrze podklapkopwe rozszerzenie przekonfigurować na chip RAM, żeby mieć 1MB chipu (spora część gier na WHDload wymaga 1MB chip RAM).

Poza tym ACA1220 jest spoko, ale ja bym brał ACA1232 - znacznie szybszy procesor, ma MMU, etc. :P
[#138] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #136

Tak, w systemie od razu pojawia się dodatkowe 128 używanego ramu. WHDLoad śmiga.
[#139] Re: ACA500

@strim_, post #137

Strim:

> Tylko niezależnie od tego dobrze podklapkopwe rozszerzenie przekonfigurować na chip RAM, żeby mieć 1MB chipu (spora część gier na WHDload wymaga 1MB chip RAM).
----------------
I to jest właśnie poważny ból, bo nie umiem tego zrobić, a nie chciałbym też, żeby się na końcu okazało, że to co nie poszło - i tak nie pójdzie. ;) Hahah.


> Poza tym ACA1220 jest spoko, ale ja bym brał ACA1232 - znacznie szybszy procesor, ma MMU, etc. :P
------------------
Wiesz co, zapewne masz rację, ale ja tego w A500 i tak nie wykorzystam, tak myślę.
Że nie wspomnę o cenie (dla mnie do 400 zł to jest "tanie" a ponad 400 zł to jest "jesteś wypisany z rodziny".


ITU:
> Tak, w systemie od razu pojawia się dodatkowe 128 używanego ramu. WHDLoad śmiga.
---------------------
No to zaczynam się nastawiać na ACA1220. Tzn. już na 100% to wezmę, tylko chyba w tym miesiącu już nie zaryzykuję (a szkoda).
No wiesz, pytam o ten RAM, bo ja to od wielu lat jestem tak zwany "A500 1Mb" i po prostu się nie znam. Więc też nie chciałbym zmierzyć się z sytuacją, gdy podłączy się 128Mb, a program powie: "Wymagam min. 1024 Kb of FastRam", no nie. ;) Chyba mógłbym zechcieć ten sprzęt UKARAĆ ;) a to się zazwyczaj źle kończy. ;) ;) ;) ;)

Tymczasem Jens był uprzejmy odpowiedzieć na moje mękolenie (czy jest w ogóle takie słowo?), że na razie nic nowego do ACA500 nie będzie, bo "Your best bet is to look at the ACA1220", czyli dokładnie tak, jak myślałem.
Bardzo dobrze.
[#140] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #139

Mogę Ci przekonfigurować tą pamięć bez problemu - trzeba tylko pocztą podesłać płytę.
Może na jakimś zlocie ktoś Ci to zrobi od ręki.
[#141] Re: ACA500

@jarob, post #140

Przecież ta rekonfiguracja podklapkowego ramu na pełny 1MB chip, to kwestia połączenia (można przewodem z przełącznikiem) dwóch punktów lutowniczych na płycie (wielkich jak cholera).
Poradziłem sobie z tym ja to myślę, że każdy sobie poradzi (tak, jestem lewy do lutowania), ewentualnie można podeprzeć się z zdjęciami z internetu ok, racja
[#142] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #139

Jeżeli będziemy organizować Amizaduszki, to ci to przestawię. To jest przestawienie 3 zworek na płycie (z tym, ze to nie są klasyczne zwory, tylko trzeba przeciąć skalpelem, a drugą podlutować). Z rozkręceniem i skręceniem Ami jakieś 5 min :)
[#143] Re: ACA500

@wali7, post #142

Dzięki, Panowie.

To przy którejś okazji można by to pomęczyć, bo w ogóle zauważam, że soft jest idiotycznie pisany: taki na przykład OctaMED ładuje sample - z tego co widzę - tylko co chipmem, więc nawet jeśli dokupię 128Mb, to dosłownie na _nic_ mi się nie przyda, bo pamięci na sample wciąż będę miał 1Mb (a konkretnie ze 490Kb, po załadowaniu 3.1).
Ech, zawsze po grudzie, jak mawiał kapitan Andromedy, Dylan Hunt.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2013 22:21:00 przez YERZMYEY/HOOY-PROGRAM
[#144] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #143

W wersji Sound Studio na pewno nie ma takich ograniczeń pamięciowych, a jest zgodny z poprzednimi wersjami (o ile zapiszesz moduł w "starej" wersji pliku).

Więcej można przeczytać tutaj: http://www.soundonsound.com/sos/1997_articles/may97/octamedstudio.html

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 00:24:10 przez Tom3k
[#145] Re: ACA500

@Tom3k, post #144

Aaaa, dobra. Już wszystko wiadomo.
Akira odpisał.

"WinUAE can configure 8MB of Chip RAM. NO REAL AMIGA can do this.
Samples are put in Chip RAM because that's where the DAC has access to the sample data, it cannot access any other memory. All custom chips (graphics, audio and whatnot) can only access Chip RAM.
Later hacks and shits has made it possible to use Fast RAM too, though."

Czyli tak, jak myślałem, dokładnie.

Jeszcze TSC dodał to, co Ty mówisz właśnie - "Octamed only used chip memory and did not start using a configurable fast memory option until Octamed 6 (I think) and Octamed SoundStudio. All Amiga trackers were this way until Octamed Soundstudio from what I understand. Don't quote me on the last bit."

Ale to przynajmniej oznacza, że WYJĄTKOWO nie jest to tym razem moja wina, ni błąd. To po prostu tak jest (kłania się 640Kb pierwotnej - konwencjonalnej - pamięci PeCeTa i problemy z tym związane).

Chyba założę wątek "Jak zrobić 2Mb ChipRam w A500". ;)
A swoją drogą - ile jest max tego? 2Mb właśnie?

Pozdrrrrrrrrrr.
Y
[#146] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #145

Dokładnie, żadna istniejąca Amiga nie ma więcej niż 2 MB Chip RAM. System pozwala na obsługę więcej, to i w WinUAE możesz mieć 8 MB. A ChipRAM to ta pamięć do której bezpośredni dostęp mają układy graficzne i dźwiękowe. Jeżeli masz w pamięci Fast coś do zagrania, to najperw musisz to procesorem (bo blitter działą tylko w obrębie chip ram) przerzucić do chipram, oczywiście tego rodzaju ficzer musi wsperać soft. Nie wiem czy jakikolwiek Tracker to potrafi. Gdy dane masz już w ChiPAM, układ dźwiękowy (Paula) ładuje to za pomocą swojego DMA. Taka jest architektura Amigi. Tego nie przeskoczysz. Po prostu chipset tyle adresuje (to trochę inne ograniczenie jak atarowskie ST RAM i TT RAM, bardziej podobne do amigowego Z2 i Z3 RAM.... ale to inna bajka).
Ale jak przekonfigurujesz swoje rozszerzenie "pod klapką", to będziesz miał 1 MB chip RAM, i miejsca na sample będziesz miał 2x tyle, soft od razu to zauważy. Od strony technicznej, ta zmiana polega na przestawieniu (dwie zwory na płycie) adresu tego bloku 0.5 (a właściwie 1.5) MB w obszar adresowany przez chipset Amigi.

Jako ciekawostkę podam (może nie wiesz), ale taka A4000 ma na płycie zworkę przestawiającą ilość ChipRAM między 2 a 8 MB.... tylko układ kontrolera (jakiś następca Alice) nigdy nie wyszedł z faz wczesnego (?) prototypu i ta zworka zwyczajnie nie działa.

Wątek u jak założyć 2 MB ChipRAM w A500 już jest, nie musisz zakładać. Da się :)
1. kupno (dosyć drogiego) rozszerzenia MiniMegiChip, czy jakos podobnie się nazywa, lub
2. dolutowanie na płycie. Jeżeli masz płytę rev 8, to przeróbka stosunkowo prosta i tania (w praktyce koszt pamięci), jeżeli masz Rev 6, to musisz dokupić Agnus od A3000, który obsługuje 2 MB chip RAM (ten na płycie rev 6 widzi 1 MB). Do A500 rev 6 ich nie montowano, były tylko w A3000, te z rev 8 odpadają, bo one są od A500+ i A600 i mają inne obłożenie nóżek.
Rev starsze od 6 wymagają rzeźbienia na płycie i często mają jeszcze starsze Agnusy (przy bardzo starych płytach możesz trafić na model obsługujący tylko 0.5 MB, chociaż możliwe, że one były tylko w A1000).
Odsyłam do wątku, tam są wszelkie szczegóły. Poszukaj wyszukiwarką.

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 00:56:42 przez wali7
[#147] Re: ACA500

@wali7, post #146

Rozumiem.
No to kiedyś przy okazji może się to przestawi.

Pewnie jeszcze jeden powód, by się szarpnąć w przyszłym miesiącu na ACA1220.
Na zasadzie Orient-Mana: pomóc nie pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi.

Czyli jakby było coś kolejnego w Krakowie, to będę upraszać o pomoc sprzętową. ;)

Pozdrrrrrrr.
Y
[#148] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #147

Dopisałem jeszcze o rozszerzaniu do 2 MB ... patrz wyżej ;)
[#149] Re: ACA500

@wali7, post #148

PS. Skoro mi się tak dobrze pisze dziś w nocy, to jeszcze kilka uwag:
Z architekturą Ami jest tak, że z punktu widzenia CPU, pamięć chip i ram się niczym nie różnią (system tylko próbuje alokować dane najpierw do fast, o ile program wyraźnie nie żąda chip, ale to sprawka systemu operacyjnego), one się różnią tylko z punktu widzenia chipsetu - on Fast RAM nie widzi. A taka goła A500 0.5 MB miała całą pamięć na programy dostępną dla chipów graficznych, muzycznych i blittera (bo to był chip ram). Cały chipset ma dostęp do tej pamięci (w przypadku gołej A500 jest to CAŁA pamięć) przez swoje własne DMA, procek robi swoje, chipset swoje. Wzajemnie sobie nie przeszkadzają, bo dostęp do chip RAM jest przeplatany między chipset a CPU - pamięć jest taktowana podwójnie - 14.28 MHz, a Cpu i chipset mają dostęp 7.14 MHz. Nie ma prawie żadnej straty na wydajności CPU, nawet gdy chipset młóci mnóstwo danych w tym samym obszarze RAM. To była tajemnica wydajności Amigi i dowód geniuszu Minera. Tylko że jest to system zamknięty - on zaprojektował to pierwotnie jako superwydajną konsolę do gier, taka PS4 tamtych czasów. Dajesz szybszy CPU - wszystko się sypie, nagle chipset zaczyna dławić CPU (bo ten nie ma dostępu do chipRAM kiedy chce, musi czekać aż chipset skończy. Chipset ma priorytet zawsze), tu pomaga dodanie Fast RAM - lokalnej pamięci CPU, która nie jest dławiona przez chipset (bo nie jest do niego podpięta). Ale to rodzi Twój problem :) masz 1.5 MB dodatkowego RAMu, szybszy niż 7.14 MHz procek ma dostęp zawsze kiedy chce.... ale tego RAMu już chipset nie zobaczy.
W zasadzie goście z Commodore powinni w miarę montowania w Ami szybszych CPU próbować proporcjonalnie przyspieszyć chipset i chipram (i dać jej więcej). Jakąś namiastkę w chipsecie AGA zrobili, ale on już dławi CPU skutecznie (chip RAM jest zbyt wolny... nie wiem, może zwyczajnie się nie dało, bo układy na rynku były zbyt wolne?), więc pierwotna myśl Minera już została zaprzepaszczona.
Dobranoc


Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 01:31:05 przez wali7
[#150] Re: ACA500

@wali7, post #149

No niezupełnie tak jest przede wszystkim dlatego, że chip ram jak nazwa wskazuje zasadniczo służy jako baza dla chipsetu. To, że dodano możliwość użycia jako systemowej (jest w puli adresowej CPU) ma w zasadzie znaczenie takie, że goła a1000/2000/500/600/1200/3000/4000 będzie po prostu działać na pamięci chipsetowej tak czy siak! Ale nie zmienia to też faktu, że goła A1200 po dodaniu 8MB fastu nabiera dopiero spodziewanej prędkości. Realne problemy były zasadniczo 2 z czego tylko jeden naprawdę poważny.
a) chip limit 2MB - tu jest ten poważny problem, bo te 2MB bardzo szybko przestało być zadowalające
b) stała prędkość CPU<->CHIP (tak, przepustowość zwiększyli przez 32bit datapath, ale poza tym nic się więcej nie zmieniło więc niezależnie od ilości chip i prędkości CPU było to wąskie gardło). Ale jeśli pamięci byłoby więcej to można by ograniczyć żonglowanie danymi i kopiowanie małych porcji z fast do chip i vice versa (które występują obecnie żeby obejść ograniczenie chip). Ostatecznie chipset i tak przestałby być odpowiednio szybki (stąd karty rozszerzeń) więc ani ilość, ani prędkość chip ram nie jest aż tak długofalowym problemem, natomiast w latach gdy amiga była na szczycie podejrzewam, że ILOŚĆ>PRĘDKOŚĆ.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem