kategoria: A500
[#151] Re: ACA500

@abcdef, post #150

Ja przedstawiam to z punktu widzenia Amigi z CPU 7.14 MHz. Miner zrobił naprwdę dobrze przemyślaną konstrukcję, gdzie nic niczego nie spowalnia. Dodanie Fastu do gołej A500 podnosi prędkość o kilkanaście procent. Właśnie dlatego, że przepustowość ChipRAMu została dobrana tak, aby procek dostawał dostęp właściwie zawsze, kiedy tego zarząda. A możliwość operowania danymi przez chipset i CPU w tej samej, CAŁEJ przestrzeni adresowej daje bardzo wiele.
Dokładnie jak piszesz - już w A1200 dodanie Fastu przyspiesza komputer ponad dwukrotnie, własnie dlatego że w AGA niewiele rzeczy (poza zmianą magistrali na 32 bit) ulepszono. I Chip RAM stał się kulą u nogi CPU.
2 MB Chip to też realne ograniczenie, ale dopiero w AGA. Jeszcze pod koniec lat 80 2 MB ram, nieważne że w ramach UMA, to było dużo.
[#152] Re: ACA500

@wali7, post #151

W związku z zaistniałą sytuacją oraz przedstawioną problematyką, zwracam się niniejszym z uprzejmym zapytaniem, na jaki termin planowane jest w Krakowie następne Posiedzenie Kolektywu.
(Bo jeśli za 12 miesięcy, to trochę keeshka ;) ).
[#153] Re: ACA500

@wali7, post #151

OK, info JAK ZROBIĆ SOBIE 1Mb ChipRam z ACA500.
Niestety nie dotyczy to wszystkich Amig 500 (żałuję).




Siedzieliśmy nad tym korespondencyjnie.

Jens napisał:

____________________
A simple way to extend your chipram to 1MByte is to use an ECS Agnus and activate the "Chipmap" feature of the ACA500. The stock firmware of the ACA500 does not activate Chipmap yet. However, the latest version does:
http://wiki.icomp.de/wiki/File:Menu500_V081.zip

Unpack that archive to a FAT-formatted CF card, insert the card into the AUX slot and remove any card from the Boot slot. Start the computer, press F10 for expert menu, then F for flash update. Follow the instructions on screen. After the update, it will activate ChipMap if you have an ECS Agnus, so you can use 1MByte Chipram.
____________________

Czyli trzeba było sprawdzić, czy moja Amiga ma ECS Agnus 1Mb.



JAD napisał:

_______________________
Jest taki program WhichAmiga. On pokaze, ktory to Agnus.
Program jest tu: http://aminet.net/package/util/moni/WhichAmiga
_______________________


OK, sprawdziłem. Co prawda tu i ówdzie wyświetliło napisy "OCS" (a wiecie, że się nie znam, więc zamarłem ;) ), ale między innymi pojawił się napis:
"Custom Animation Chip: ECS PAL Fatter Agnus 8372A, 1Mb".


No to goł. Odpaliłem zawartość archiwum Menu500_V081.zip, tak, jak poradził Jens.

No i szto???? DZIAŁA!! :)

Mam teraz 1Mb ChipMem i resztę - 1,5Mb FastRam.

Pojawiła się więc solidna podkładka, by zasadzać się w przyszłym miesiącu na ACA1220!!!!!!! =8-D
[#154] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #153

o, ciekawa sprawa, no to fajnie, nie trzeba grzebać w bebechach.
[#155] Re: ACA500

@wali7, post #154

No i wszystko perfekcyjnie działa. Założyłem 4Gb kartę CF, druga jest do przenoszenia danych z PC i Amigi 1200. Ram przekonfigurowany na 1Mb ChipRam, więc na sample mam całkiem sporo - wystarczy do poważniejszych zadań.
Pierwsze efekty współpracy z urządzeniem już mam - http://soundcloud.com/yerzmyey/yerzmyey-give-it .
Prawda naprawdę skrajnie wygodna, bezproblemowa, szybka. Jak na razie ACA działa w pełni stabilnie, żadnych narowów (haha).
[#156] Re: ACA500

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #155

Oczywiście serdecznie zapraszam do dodawania komentarzy na temat karty ACA500 w karcie produktu.
[#157] Re: ACA500

@ITU, post #1

Na allegro dziś zakończyła się aukcja. Cena końcowa to 305 zł i oczywiście nie przekroczyła ceny minimalnej.
Dlaczego nie przekroczyła było oczywiste od początku - nie jest to po prostu więcej warte.
[#158] Re: ACA500

@11111olo, post #157

Nie koniecznie.
Ktoś kto chciał mieć kupił w sklepie od ręki. Ci którzy licytowali na allegro to łowcy okazji którzy chcą kupić taniej licząc że sprzedaje ktoś komu się znudziło czy odwidziało.


Pozdrawiam
[#159] Re: ACA500

@RadoslawF, post #158

Taa.
Czasem w licytacji idzie coś w absurdalnie wysokich cenach bo to jest okazja.

Jak ktoś sprzedaje coś nowe to jak mu to mogło się znudzić?
Czasem pomyśl co piszesz ;)
[#160] Re: ACA500

@11111olo, post #159

Jak dorośniesz to zauważysz że na allegro są w ofercie np. "nowe" ale dziesięcioletnie samochody z przebiegiem kilkuset tysięcy. Przy nich karta do Amigi kupiona tydzień czy dwa wcześniej jest faktycznie nowa.

A że coś w licytacji idzie powyżej realnej wartości, zdarza się, kto bogatemu zabroni ? a biedny ma radochę jak się z tego pośmieje. Do dzisiaj się śmieje na wspomnienie cen kilku sprzętów na allegro, z uwzględnieniem niesprawnej i niekompletnej A4000T którą pewnie więcej osób pamięta.


Pozdrawiam
[#161] Re: ACA500

@RadoslawF, post #160

Jak dorośniesz to zrozumiesz co oznacza słowo nowe - nie myl z nieużywane czy leżak magazynowy.

Za nowe rzeczy można uznać te które były wyprodukowane góra kilka miesięcy wcześniej i do tego jest na nie co najmniej 24 m-cy gw.
[#162] Re: ACA500

@11111olo, post #161

Naprawdę dorośnij, tylko w tym roku i tylko w dziale Amigi było kilka ofert pod tytułem "nowa Amiga xxx" gdzie zamiast iksów był podany model Amigi. To ile lat te nowe Amigi miały i do ilu lat mogę coś uznać za nowego ?


Pozdrawiam
[#163] Re: ACA500

@11111olo, post #157

Ten co naprawdę chciał kupić, zrobił to korzystając z odnośnika do sklepu, gdzie miał towar od ręki, reszta jak napisał RadosławF, to łowcy okazji, którzy chcieli kupić kartę poniżej wartości sklepowej.

Jak pisałem w innym wątku, aukcja została wystawiona do celów reklamowych i informacyjnych dla osób, które mają A500 i chciały by mieć więcej radości z jej użytkowania.

Póki co nie widziałem jeszcze głosu niezadowolenia od kogoś, kto kartę kupił. Jęczą ci, którzy zwykli jęczeć dla zasady, a sprzętu nawet nie powąchali. Jak zatem ktoś taki może stwierdzać z całą pewnością, czy ACA500 jest czy nie jest warta swojej ceny? Przecież to nie jest tylko suma cen podzespołów, to chęć, długa i ciężka praca kogoś kto to zaprojektował i wprowadził na rynek, by żyło się lepiej .
[#164] Re: ACA500

@11111olo, post #157

Trudno oczekiwać, że cena na Allegro przekroczy cenę nowego produktu wprost ze sklepu.
ACA500 jest świetna. Kupiłem i jestem bardzo zadowolony.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 18:24:38 przez wali7
[#165] Re: ACA500

@RadoslawF, post #162

Grow up Radziu.
To że ktoś pisząc nowe sprzedaje stare tak Cię rusza to mnie bardzo dziwi. Amigi przestali produkować jakoś w 95r. (jak się mylę to mnie popraw) więc nowych amig nie ma.
Nawet jak by była oryginalnie zapakowana to nie ma gwarancji że na pewno jest sprawna.

Chyba że Ci chodzi o te NEO dziadostwo co sprzedają po 3-4 tyś. To można uznać za nowe.

Co do ceny na allegro to wiadomo że takie akcje to wtopienie piątki za wystawianie aukcji z ceną minimalną.
Cena/jakość jest po prostu za wysoka. I bezmyślne dodanie dwóch gniazd CF.
[#166] Re: ACA500

@11111olo, post #159

Jak ktoś sprzedaje coś nowe to jak mu to mogło się znudzić?

Nie zauważyłeś, że ta ACA500 z Allegro to była aukcja ITU, czyli właściciela RetroAmi? Nic nikomu się nie znudziło, tylko kolega się zareklamował Gdyby sprzedawał ktoś inny mógłbym się z Tobą w części zgodzić. Poza tym nigdy nie miałeś tak, że coś kupiłeś, a za chwilę trafiłeś inną okazję i sprzedawałeś kilku(tygo)dniowy sprzęt? Mi się zdarzyło. To tylko kwestia oceny własnych możliwości finansowych i ew. straty (czy warto ją ponieść).

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 18:37:00 przez Tom3k
[#167] Re: ACA500

@11111olo, post #165

Chłopie 2 sloty CF to strzał w 10! Zajebista sprawa, która pozwala chociażby postawić system dla innej Amigi (która korzysta z kart CF jako HDD) w 5 minut bez konieczności bawienia się w mieszanie dyskietkami etc, wgrywasz gotowy konfig już. Pozwala na bezproblemowe przenoszenie danych z PC na Ami i odwrotnie. Albo nie wiesz o czym piszesz, albo specjalnie prowokujesz brednioserial.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 18:39:01 przez ITU
[#168] Re: ACA500

@11111olo, post #165

Próbując mnie obrazić zdrobniając moje imię udowadniasz tylko jakim jesteś dzieciakiem i jak bardzo brakuje ci argumentów.

Mnie dziwi że nie że nie czytasz ze zrozumieniem wątka w którym się udzielasz. To nie mnie rusza że ktoś pisząc nowe sprzedaje stare tylko ciebie co oznajmiłeś w poście nr. 159 przypominając mi że oferowano "nowe" urządzenie.

Pisząc o "nowych" Amigach miałem na myśli Amigi a nie neoAmigi. W miejsce iksów trzeba było wstawić A1200, A600 i A500.

Dlaczego bezmyślne dodanie gniazd, cztery to za dużo a jedno za mało.


Pozdrawiam
[#169] Re: ACA500

@Tom3k, post #166

Przeczytaj 157 post i jeszcze raz się wypowiedz.

To że ITU jest właścicielem retroami to nie wiedziałem.
Teraz chociaż będę wiedział kogo zapytać czemu tam są takie kosmiczne ceny (na niektórych nawet 1000% przebitki!).
[#170] Re: ACA500

@11111olo, post #165

I bezmyślne dodanie dwóch gniazd CF.

Oczywiście tu też nie widzisz wygody jaką dają dwa gniazda CF. Przecież jedno z nich obsługuje FAT32 zaszyty w ROMie (czyli nie potrzeba żadnych sterowników), więc łatwiej jest przenosić dane. Całkiem niedawno stawiałeś zarzut na forum, że Amiga nie potrafi bezpośrednio odczytywać FATa, a teraz robisz zarzut dokładnie odwrotny (gdy sprzęt z kartą ACA500 nabiera cech, które wychwałałeś). Poza tym nie sądzę, żeby dodanie drugiego gniazda CF jakoś znacząco powiększyło cenę, więc to chyba lepiej, że są dwa niż jedno?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 18:43:37 przez Tom3k
[#171] Re: ACA500

@11111olo, post #169

zemu tam są takie kosmiczne ceny (na niektórych nawet 1000% przebitki!).

Na których jest 1000% przebicia? Serio pytam, bo nie zauważyłem, a chętnie się dowiem. Spytaj, wszystkim przyda się taka informacja.
[#172] Re: ACA500

@Tom3k, post #170

Jacy wy jesteście fajni!!!!!!!!!

Nie chodzi o to że są dwa gniazda CF tylko o to że nie ma gniazda IDE. Od zawsze słyszę karta CF jest be, problematyczna itd. Jak Jens zrobił taki twór do którego nie ma obudowy to dołożenie gniazda IDE nie było by strzałem sobie w kolano.

Radek nie wiem ile masz lat ale po tym co piszesz to musisz być bardzo stary. Niestety stary nie oznacza automatycznie mądry.

W 159 poście napisałem:

Jak ktoś sprzedaje coś nowe to jak mu to mogło się znudzić?


Widzę że jednak poszedłeś po rozum do głowy i zmieniłeś post.

1000% jest np. na baterii.
Na allegro taka sama bateria jest po 1zł. Nawet z wysyłką wychodzi taniej i jeszcze na piwo zostanie.
Na kartach sieciowych na RTL1839 ciężko powiedzieć ile jest drożej (kilkanaście zł). Mam kilka takich kart w jakimś kartonie. Nie sprzedaję bo to jest warte tyle co piwo ;)
[#173] Re: ACA500

@11111olo, post #172

Nie chodzi o to że są dwa gniazda CF tylko o to że nie ma gniazda IDE

Tu się z Tobą zgadzam w 100%, wcześniej nie zrozumiałem, że o to Ci chodzi. Pewnie, że byłoby lepiej, gdyby były gniazda IDE. Ale nie róbmy zarzutu, że jest gniazdo CF (bo to jest OK), tylko że NIE MA gniazda IDE.

1000% jest np. na baterii.

No dobra, ale w tym przypadku te 1000% to jest 9 zł, więc chyba można to wybaczyć. Za to na droższych rzeczach marża jest raczej niewielka, dla mnie to się liczy przede wszystkim.

Na kartach sieciowych na RTL1839 ciężko powiedzieć ile jest drożej (kilkanaście zł).

Na nowych?

Mam kilka takich kart w jakimś kartonie. Nie sprzedaję bo to jest warte tyle co piwo

Ale ITU sprzedaje NOWE karty, a nie używane.


Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 19:00:50 przez Tom3k
[#174] Re: ACA500

@11111olo, post #169

Pomyślmy, jeżeli adapter myszy z allegro kosztuje 40 złotych, to 1000% przebitki będzie dawało cenę 400 złotych. Micromys v4 kosztuje bodaj 125 złotych. Do 1000% jeszcze sporo brakuje. Inna sprawa poza ceną to funkcjonalność i uniwersalność.

Spoko, znalazłeś jedną baterię, poszukaj dalej, może znajdziesz coś jeszcze? Te baterie kupiłem po 5 zł na rynku lokalnym, dodałem do tego VAT (sprzedawca nie był VATowcem) i jakąś marżę i masz 10 zł.

Kata sieciowa (nowa, z RTL8139D) to koszt na Allegro pewnie 12 - 15 + wysyłka - o ile dostaniesz nową.

Złącza CF są w tym wypadku idealne, nie zajmują wiele miejsca i zapewniają wygodę użytkowania. Jak jeszcze ktoś wyczai kartę CF, która będzie działała z hotplug ACA500 to miodzio.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 19:03:56 przez ITU
[#175] Re: ACA500

@ITU, post #174

Złącza CF są w tym wypadku idealne,

Są fajne, ale czasem sprawiają problemy czy niekompatybilności z softem (opisywane często na forum), więc tu Olo ma trochę racji. Ale tak jak napisałem wcześniej - to nie jest zarzut, że są gniazda CF, tylko szkoda, że nie ma gniazd IDE. Poza tym te 3 stówy to prawie darmo, więc dla mnie bardzo OK.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 19:06:07 przez Tom3k
[#176] Re: ACA500

@ITU, post #174

Nie wiem jakie są koszty produkcji tego urządzenia ale zdajesz sobie sprawę że takie coś można samemu zrobić za kilkanaście zł?
Jak ktoś ma dwie lewe ręce to kupi za 40 zł taki adapter więc nawet najładniejsza obudowa i wykonanie nie przebiją ceny.

Co do karty sieciowej. Kilka lat temu przestali je produkować więc nowej nie da się kupić. Nawet w Twoim sklepie nie ma żadnej informacji o gwarancji więc albo sprzedajesz leżaki magazynowe albo używki.
Na allegro taka używka kosztuje 2 zł.
link
I znowu 1000% przebitki.
Zapomniałem że trzeba doliczyć wysyłkę która jest tańsza niż w Twoim sklepie :(
[#177] Re: ACA500

@11111olo, post #176

Acha, a czy adapter z Allegro zadziała w Atari ST, Commodore 64/128? Micromys V4 tak

Karty sieciowe sprzedawałem nowe, z gwarancją 24 miesiące. Zatem jak porównujesz to znajdź nową kartę do porównania. Nie sprzedaję sprzętu używanego, od tego jest Allegro.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 19:14:35 przez ITU
[#178] Re: ACA500

@11111olo, post #176

Dalej udowadniasz swoją niewiedzę w temacie.
Karta sieciowa w jego sklepie to nówka produkowana od niedawna, to do czego podałeś linka to karty na PCI, żeby tego użyć w Amidze trzeba wydać na odpowiednie sloty koło tysiąca złotych. Uważasz że ktoś to kupi to produkuj. Powodzenia życzę.


Pozdrawiam
[#179] Re: ACA500

@11111olo, post #176

takie coś można samemu zrobić za kilkanaście zł?

Nie kumam. Kilkanaście złotych do 40 zł to przebitka mniej więcej podwójna. Biorąc pod uwagę, że to 100% marży to ok. 15-20 zł to przecież nic wielkiego. Ledwo trochę powyżej podatków. Rozumiem, że gdybyś Ty prowadził firmę to zadowoliłbyś się marżą 2-3zł? To byś nawet na ZUS nie zarobił, nie mówiąc o reszcie Mówisz, że takie coś można zrobił samemu za kilkanaście złotych. A ile czasu potrzeba na to? Swoją pracę wyceniasz na mniej niż 15zł? Odlicz podatki. Bądźmy poważni.

nowej nie da się kupić.

Znam firmę (nawet kilka firm), gdzie mają zafoliowane nowe pudełka z takimi kartami. Nie wiem z jaką datą produkcji, ale nawet jeśli kilka lat temu to co z tego? Przecież od leżenia nic się nie psuje, a w razie czego jest gwarancja, której nie masz przy używce za 2 zł. To zdecydowanie nie to samo.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2013 19:29:13 przez Tom3k
[#180] Re: ACA500

@RadoslawF, post #178

Radek chyba walisz dyktę, bo nie wierzę żebyś pisał takie rzeczy w pełni świadom.

Karta o której piszę.
link

Tych kart już nie produkują!
Tobie może chodziło o tą kartę. Cenę przemilczę.

Tomczyk czy z Radkiem razem walicie dyktę?

Nie kumam. Kilkanaście złotych do 40 zł to przebitka mniej więcej podwójna. Biorąc pod uwagę, że to 100% marży to ok. 15-20 zł to przecież nic wielkiego. Ledwo trochę powyżej podatków.


ITU pisał

Micromys v4 kosztuje bodaj 125 złotych.

Post 169.

Kilkanaście zł vs 125. W obu przypadkach jest to cena brutto bo nie znam sklepu który sprzedaje części w cenach netto.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem