[#1] GBA1000 stan prac
Hallo ;)
Jak Wasze GBA1000? Ktoś juz uruchomił (pewnie nie, bo chyba każdy by się pochwalił na forum)?

Oto jak wygląda moja GBA1000, stan prac na 25.12.2013:


Zrobione:
- wlutowane większość podstawek dla scalaków (wolne pola lutownicze w lewym dolnym rogu są na FastRAM, on będzie bez podstawek)
- wlutowana większość elementów biernych: 99% rezystorów, 80% kondensatorów, 60% dławików
- wlutowane złącza IDE i FDD (nie widać na zdjęciu - wlutowałem po wysłaniu zdjęcia), złącze Zorro wlutowane jako pierwszy element
- wlutowany ChipRAM

Do zrobienia:
- wlutować resztę podstawek i elementów biernych
- wlutować złącza
- wlutować FastRAM
- zaprogramować układy programowalne i EPROMy (wszystkie GALe już kupiłem)
- wsadzenie wszystkich scalaków w podstawki, poprawne ozworowanie płyty

Teraz muszę kupić FastRAM, bo kipper zamówił złe układy - 3.3V zamiast 5V. Niektórzy podają, że ich GBA ruszyła z tymi układami, ale są i tacy, którym one się od razu spaliły. Lepiej od razu kupić poprawne niz mieć kilka razy więcej lutowania i debugowania. Ale to nie problem, bo mają je od ręki w Farnell.
Zaraz po Świętach wysyłam do Finlandii GALe i LSI1024 do zaprogramowania (hese), jestem juz umówiony. Plus jest taki, że hese ma swoją gba1000 i od razu moje układy sprawdzi u siebie.
Zamierzam poszukać układów pamięci dla FlickerFixera. Nie wiem jak sprawa ma się z dostępnością (moze być różnie), jeszcze ich nie szukałem. Na szczęscie nie są niezbędne do odpalenia płyty.
Nie mam też 68882 50 MHz (mam 25 MHz, ale raczej nie zaryzykuję przetaktowania), ale FPU chyba nie jest niezbędny do działania płyty.
Myślę, ze 70% roboty z lutowaniem (kilkaset elementów smd i kilkadziesiat podstawek dla IC) mam za sobą.
Mam wszystkie CustomChips z A500 Rev8 (to muszą byc kości ECS), z tym że jeśli GBA uruchomię, to odkupię je, bo wobec tej Rev8 mam własne plany :) . Mam 68030 50 MHz, mam Amber (mocno przepłacony, mam nadzieję, że było warto).
Córka cos się przeziębiła na Święta, więc zamiast odwiedzać rodzinę, w wolnych chwilach podganiam robotę nad GBA1000. Jeśli w pracy zawodowej nie wypadnie nic nieplanowanego i nie utknę z zamówieniem jakiejś zapomnianej, ważnej części GBA, to jest szansa na skończenie w styczniu 2014.
A jeśli uda się..... to........ nie będę zapeszał. :)

Jakby ktoś teraz zaczynał, to rada: lutujcie najpierw całą drobnicę, potem podstawki a na końcu złącza. Hese wlutował najpierw złącza i potem nie miał sie jak dostać do pól lutowniczych dla dławików przy złączach.
Druga uwaga - ci którzy tak ja zamówili FastRAM u Kippera (tak jak ja :( ), moim zdaniem lepiej od razu kupić wersję 5V, niż narażać się na niepotrzebny ból głowy i dodatkową robotę. SRAM 3.3V mozna wykorzystać jako jakiś custom made fast RAM dla minimiga - tam logika pracuje na 3.3V.

PS zaraz zabieram się za VideoHybrid - mam kilka martwych płyt A500, wylutuję VH i sprawdzę w sprawnej A500.


Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 12:41:59 przez wali7
[#2] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

Ja bym nie podołał wyzwaniu zlutowania tego wszystkiego. Nawet wyłączona lutownica mnie parzy po rękach :D
[#3] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

No cóż, moja i Sir_Lucasa jeszcze nie ruszone. Po obronie (luty-marzec) planuję zaczynać lutowanie. Do tego czasu muszę zebrać potrzebne elementy.
Kiedyś zdaje się, że pisaliśmy do Ciebie w sprawie nadmiarowych kompletów części, które posiadasz do odsprzedaży ale jakoś kontakt się urwał... masz jeszcze tego trochę? Jeśli tak to chętnie odkupimy. Na razie mamy procki 030 50MHz, Ambery i kilka A500 jako dawczynie organów.
[#4] Re: GBA1000 stan prac

@Jenot, post #3

Tak, drobnicy mam bardzo dużo. Coś tam komuś nawet wysyłałem, ale potem miałem ważną robotę i sprawa poszła w zapomnienie. Nadmiarowych części jest sporo, bo większość sklepów nie sprzedaje smd na sztuki, na pewno nie wyrzucę. Jak zaczniesz lutować, napisz co potrzebujesz, umówimy się.
Na pewno nie mam nadmiaru tych części, które są potrzebne w dużych ilościach np. kondensatory 100 nF (potrzebne ponad 100 sztuk), takie możesz spokojnie zamówić w sklepie.


Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 13:15:20 przez wali7
[#5] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #4

Ja na razie mam wlutowane zaledwie kilkanaście części z drobnicy, i całkiem sporo czeka na wlutowanie. mam zamiar w styczniu pociągnąć z tym. Złe wiadomości z tymi kośćmi RAM troche się zawiodłem, no ale cóż trzeba będzie kupić nowe. Nie mam jeszcze układów GAL ( wiesz gdzie dostać i ten LSI i GALE-e ) i widoków na ich zaprogramowanie. Eprom do IDE będę miał zaprogramowany w styczniu. Potem zobaczymy jak pójdzie.
[#6] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #5

LSI i część GALi kupiłem w SławMirze. Te mniej dostępne GALe na eBay. Uważaj na częstotliwość graniczną pracy układów - w GBA masz różne!
hese mi pisał, że LSI musi być ispLSI1024, a nie pLSI1024, bo tego on nie może zaprogramować (nie wiem u kogo będziesz programował). Zupełnie przypadkiem kupiłem właściwą wersję :)

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 13:38:46 przez wali7
[#7] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #6

"Zamierzam poszukać układów pamięci dla FlickerFixera. Nie wiem jak sprawa ma się z dostępnością (moze być różnie), jeszcze ich nie szukałem. Na szczęscie nie są niezbędne do odpalenia płyty."

O jakich układach jest mowa ? które to są ?
[#8] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #7

A już sobie odpowiadam MSM 514221
[#9] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #8

Do Flicker-Fickera potrzebujesz (obok Amber) 3x MSM 514221, oraz 4x UPD 42101. Nie mają ani w Mouserze, ani w Farnellu - to są stare układy. Znalazłem teraz na eBay. Kupiłem. Jak przyjdzie (z Chin), to zobaczymy ile jest to warte.
[#10] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #9

Ale można sie bez tych układów obejść ? Ja i tak na razie nie mam Ambera i nie wiem czy szukać go, bo mam monitor Philipsa pod amigę. poza tym ten układ jest trudno dostępny i drogi nie wiem czy warto sie w to pakować ?
[#11] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #10

Można nie robić flicker-fickera. Zworke S1 ustawiasz wtedy na zwartą.
[#12] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

Moja płyta póki co leży i czeka na lepsze czasy ;) Gdyby jednak była jakaś akcja organizowana zakupu części, to ja się piszę (też kupiłem pamięć FastRAM od kippera :( - w razie jakby co, mogę kupić części na firmę (mam także NIP EU), zatem będzie taniej o VAT.

Pozdrawiam
[#13] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

Mi skrót GBA kojarzy się tylko z Game Boy Advance. :)
[#14] Re: GBA1000 stan prac

@MDW, post #13

:D
To chyba Georg Braun Amiga, lub jakoś podobnie od nazwiska autora.
Właśnie sprawdziłem Video Hybrid - mam już dwa sprawne egzemplarze dla GBA1000 :)
[#15] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

Że tak się zapytam, ile kosztowały te płyty? A może ma ktoś jedną na zbyciu? W sumie powoli bym sobie to skompletował chętnie...
[#16] Re: GBA1000 stan prac

@alt_, post #15

Kipper rozprowadzał po 46$ (kanadyjskie) plus 2$ opłaty dla PayPal plus 3.5$ za wlutowanie TSOPa (opcja). Kipper chyba wszystkie sprzedał, zamówienie jednostkowe w wytwórni wyjdzie dużo drożej, niekiedy ludzie odsprzedają , szukaj na AmiBay.

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2013 22:24:12 przez wali7
[#17] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #16

W sumie tak tylko zapytałem, w razie gdyby komuś się odwidziało to składać. W sumie miałbym na stanie nawet większość elementów, poza Amberem, 030 i SRAMem.
[#18] Re: GBA1000 stan prac

@alt_, post #17

Alt: A może chcesz taki komplet odsprzedać? :)
[#19] Re: GBA1000 stan prac

@alt_, post #17

Masz wszystko? GALe, LSI1024 i pamięci do FF? To są rzadko używane obecnie elementy. Ambera nie potrzebujesz do złożenia płyty. SRAM w sumie też, bo gościowi któremu się one spaliły GBA wciąż działała. Chociaż oczywiście zabawa Amigą z 68030 i tylko chipramem ma mało sensu.
Goscie na Amibay twierdzą, że kipper ma wciąż pcb GBA1000 na sprzedaż. Więc pisz do niego. Z tym że spodziewaj się dopłaty za koszty przesyłki, z Kanady koszty przesyłki najtaniej wyjdą coś koło 20$.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 12:16:49 przez wali7
[#20] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

Szacunek!
brawo!
Zawsze byłem ciekawy ile % płyt daje się uruchomić. Dlatego wszystkim kibicuję i trzymam kciuki. OK
[#21] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

Super. Kibicuję Ci :)
[#22] Re: GBA1000 stan prac

@stachu100, post #20

To miłe kiedy specjalista chwali. Dzięki. Tak sobie myślę, że GBA1000 to projekt wyłącznie dla hobbystów. Przychodze sobie zmęczony z pracy, po obiedzie odpalam lutownicę i lutuję. A gdybym miał robić to po pracy polegającej na lutowaniu, to by mnie trafiło ;)
Na Amibay goście raczej nie chwalą się, że nie działa, więc trudno powiedzieć jaki jest odsetek porażek. Za to tych którzy uruchomili jest już kilku-kilkunastu. Ja miałem w ręce 6 PCB, wyglądały bardzo ładnie, wczoraj lutując miałem jedną tulejkę w otworze zatkaną jakimś opiłkiem, ale przetkało się bez problemu.
Jak goście opisują proces uruchomienia, to prawidłowo ozworowana płyta powinna ruszyć od razu. Czasem są jakieś problemy z dźwiękiem, czy fast ramem. Potem się to jeszcze konfiguruje z poziomu AmigaOS wydając komendę która programuje TSOPa - zmienia to sposób adresowania Fastu z 24 na 32 bity.
Jeśli uruchomi się chociażby do cykającej FDD, a nie np. w kółko mrugającej power led, to ewentualne debugowanie nie jest straszne.
[#23] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #22

troszkę pogrzebałem w necie, tego ispLSI 1024 powinno się dać zaprogramować programatorem isp dostępne na allegro za niewielka kasę nie wiem tylko jeszcze jaki soft potrzebny jest. Może ktoś wie. Poza tym GAL-e można zaprogramować GALBLASTEREM projekt i soft jest w necie. Twoja robota zmotywowała mnie do dalszej pracy :) ruszam z lutowaniem.
[#24] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #23

A może warto zapytać na jakimś atarowskim forum, bo tam jakieś GAL-e kiedyś programowali, może to podobny rodzaj układów, mają sprzęt i pozostaje tylko kwestia wkładów?
[#25] Re: GBA1000 stan prac

@Ender, post #24

wsady są w dokumentacji trudniej zdobyć programator i wiedze jak to poprawnie zrobić.
[#26] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #23

Ja wysyłam do hese, co prawda będę musiał zapłacić za wysyłkę i robotę, ale w zamian moje układy zostaną sprawdzone w działającym egzemplarzu GBA1000. No i gość to robił już dla kilku działających GBA (pół Europy u niego programowało ;) ). Moim zdaniem warto.
Właśnie sobie podliczyłem, rezystory mam już wszystkie wlutowane, kondensatorów 80%, dławików 80%. Równo 20 podstawek zostało do wlutowania: oba CIA, kickstarty, pamięci dla FF, Agnus i kilka GALi. Dzisiaj wlutowałem podstawkę dla Amber i buforów przed VideoHybrid. Jutro jadę kupić gniazda na krakowską giełdę elektroniczną, brakujące podstawki z krakowskiego Monster Elektronik, reszta części ze SławMiru (mają fajne ceny i spory asortyment, ale wiele elementów ma dosyć duże minimalne ilości zamówień), czego tam nie znajdę to z Farnella (np. SRAM). Pamięci do FF już jadą do mnie z Chin. Jakbyś chciał, to mogę Ci odsprzedać układy 74xx do montażu smd - w Sławmirze sprzedają co najmniej 10, a do GBA potrzebuję nie więcej niż 1-2 sztuki każdego typu.
Dzisiaj jeszcze sprawdzę miernikiem, czy ChipRam dobrze wlutowany (powinno się dać zmierzyć opór między nóżkami DRAMów a Agnusem). No i kilka kondensatorków dolutuję.
Powodzenia w lutowaniu.


Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 23:20:59 przez wali7
[#27] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #26

a nie daloby rady zrobic plyty amigi600 zeby zamienic moja stara na nowa tak zebym mozna ja bylo wsadzic w stara obudowe i podlaczyc wszystko ?,cos ala minimig
[#28] Re: GBA1000 stan prac

@SzaryWilk, post #27

Możesz zrobić minimiga i wsadzić do A600. :)
[#29] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #26

Napisz jakie masz na zbyciu bo kilka 74xx smd już mam, mam też praktycznie komplet podstawek. i większość gniazd. podwójne mam gniazdo pod klawiaturę - mogę odstąpić. Brak mi gniazda pod monitor te typu DIN jak uda ci sie kupić 2 to może się wymienimy ? Brak mi tez gniazda mini IDE44.
[#30] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #29

Brak mi tez gniazda mini IDE44

Jeżeli jest takie samo jak w A1200/A600 (a chyba tak), to tutaj masz.
Co prawda 2x40 a nie 2x44, ale brakujące 2x4 wystarczy dociąć nożykiem. OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem