[#91] Re: GBA1000 SUKCES!!!!!

@pong777, post #90

Spróbuję napisać artek o GBA1000 dla PPA. Taka kalkulacja na pewno się tam pojawi. Na razie nie próbowałem tego podliczać, w częściach to wyjdzie chyba między 1000 a 2000 zł. Raczej średnio opłacalna zabawa :) . Ale przecież nie o to chodzi.
[#92] Re: GBA1000 SUKCES!!!!!

@wali7, post #91

Bardzo dobry pomysł z tym artykułem. Oczywiście w hobby cena to parametr drugorzędny :D ale pytałem tak z ciekawości i trochę dla "potomnych".
[#93] Re: GBA1000 SUKCES!!!!!

@wali7, post #91

Moje gratulacje!
Zrobić coś i udowodnić samemu sobie że się da - bezcenne!
Opłacalność faktycznie żadna (jeszcze przecież dochodzi obudowa + klawiatura + akcesoria), ale frajda niesamowita. Ot, hobby.
[#94] Re: GBA1000 SUKCES!!!!!

@wali7, post #91

Gratulacje OK
[#95] Re: GBA1000 SUKCES!!!!!

@wali7, post #91

Gratulacje, będziemy czekać z niecierpliwością na artek.
[#96] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

Prace z uruchamianiem GBA1000 powoli idą do przodu. Dzisiaj podpiąłem klawiaturę (były z tym problemy, ale ostatecznie udało się je rozwiązać i działa OK). Znalazłem też na sieci bootowalnego ADF z Sysinfo (odpalam płytę z HxC - tak jest zdecydowanie wygodniej), więc mogłem wykonać pierwsze testy, prędkościowo wyszło coś ponad 17x A500 (nie pamiętam dokładnego rezultatu), ale było to pod 46 MHz - nie mam innego kwarca :) ... jak kupię 100 MHz (w GBA1000 przebieg z generatora taktujący CPU jest dzielony na pół), to będzie 50 MHz.
Pamięć pokazuje jak trzeba, pokazuje też działającą "kartę" oktagon (i jej sterownik), więc przynajmniej jak na razie kontroler IDE wydaje się być sprawny. Podepnę dysk i sprawdzę, ale dopiero gdy wypalę sobie eproma z kickiem 3.1 (nie będę kombinował - zrobię partycję za pomocą narzędzi z OS3.1 - są wygodne). Fast RAM też wydaje się działać bez zarzutu.
I tu pytanie/prośba: czy nie ma ktoś z kolegów sprzedać/podarować/wymienić się klawiaturą do A1000, A2000, A3000, A4000 lub CDTV (to optymalny wariant)? Ew. pożyczyć... (ale wolałbym nie, bo z wyjątkiem klawiatury od A1000, musiałbym przelutować kabel, bo złączka w GBA jest kompletnie "odjechana"). Jakby co mam na wymianę sporo różnych podzespołów do Amig, mogę też wykonać jakiś kabelek w rozliczeniu, przerobić pecetową stację na amigową....
Mogłaby też być obudowa od klawiatury Infinitiv, nawet bez elektroniki (zamontowałbym tam klawiaturę A500). W sumie jakby ktoś miał klawiaturę od A500, to też by się nadała. Przeglądałem Allegro, ale tam ceny z kosmosu wymyślone przez naszych handlarzy-zdzierców. Na ebay taniej, ale transport kosztowny. :(
[#97] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #96

Wali mam jakąś klawiaturę w garażu z okrągłym wtykiem 5DIN, jakby pasowała to oddam za przesyłkę.
Aha nie wiem tylko czy działa.
[#98] Re: GBA1000 stan prac

@Sosabowski, post #97

Jeśli to amigowa klawiatura, to na pewno do czegoś się przyda. Gdyby była niesprawna, to podmienię ją klawiaturą do A500 - one chyba mają te same wymiary. Jedyny tylko minus (z klawiaturą od A500) to fakt, że klawiatury dużych Amig przesyłają sygnał reset jako kod klawiatury, tym samym kablem co kody naciśnięcia klawiszy, klawiatura od A500 ma osobny kabel na sygnał reset - po założeniu takiej klawiatury nie da się zresetować komputera "trójklikiem".
A jakby to była klawiatura od PC..... to w sumie też się przyda, bo dobrym kablem tez nie pogardzę.
Dzięki. Zamieść fotkę tej klawiatury (albo wyślij mi na maila), to będzie wiadomo co to jest.
[#99] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #98

Co do klawiatury - jak walczyłem z interface klawiatury PC<>Amiga, to nie udało mi się znaleźć tego kodu, tak, aby zadziałał (z A500 czy A1200). Być może w dużych Amigach to funkcjonuje jakoś inaczej...
[#100] Re: GBA1000 stan prac

@MaaG^dA, post #99

Gdzieś widziałem projekt takiego interface (może na Aminecie?). Ale jak jest z kodem resetu też nie wiem.
[#101] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #100

To klawiatura pecetowa
[#102] Re: GBA1000 stan prac

@Sosabowski, post #101

Szkoda. Sama tylko obudowa od zewnętrznej amigowej klawiatury by wystarczyła, bo one maja takie same wymiary co klawiatura od A500.
Póki co jeden z kolegów zaproponował mi obudowę do klawiatury od Infinitiva, więc na razie będę szedł w tym kierunku.
Wielkie dzięki za zainteresowanie.
[#103] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #100

Ja myślę, że to jednak programowo jest zrobione. Bo kto i jak miałby dekodować "magiczny kod" ?
[#104] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #1

Dzisiaj dotarł do mnie kwarc 100 MHz i FPU. FPU niestety jest 33 MHz, szybszego nie mieli,za to kupiłem tanio - 30 zł (nowy!). W związku z tym pytanko - jak wygląda sprawa z żywotnością i stabilnością 68882 po przetaktowaniu z 33 na 50 MHz? Ma ktoś doświadczenia w tym temacie? Póki co działa (chyba) dobrze w GBA1000, SysInfo pokazuje 1.35 MFlops.
Co do osiągów CPU, pokazuje 10.32 Mips przy taktowaniu 50 MHz.

Powoli przymierzam się do budowy kontrolera USB (karta Thylacine), właśnie zamówiłem chip SL811HST (Embedded USB Host/Slave Controller). GALe do tej karty przypadkiem mam (kupiłem na zapas dla GBA1000 i mi zostały :) ), kolejne pytanie: kto z kolegów potrafiłby zaprogramować mi układy GAL16V8?
Ta karta jest naprawdę prosta w budowie (z lutowaniem chipu USB będzie zabawa, bo ma bardzo drobny raster - więc najprawdopodobniej zlecę to w jakimś serwisie GSM). Polecam własnoręczną budowę, na sieci jest komplet dokumentacji. A GBA ma specjalizowane złącze dla tej karty, więc nie zajmuje ona slotu Zorro (sama Thylacine to oczywiście karta Zorro II). No i największy plus - karta bez problemu dogaduje się z Poseidonem.
Poniżej Thylacine w wersji dla GBA1000: tradycyjne Zorro, a w poprzek złącze do GBA. Zdjęcie ze strony Georga Brauna.



Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 00:43:07 przez wali7
[#105] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #104

Witam
A PCB ? będziesz zbierał chętnych na wspólny zakup ? Jeśli tak to chętnie sie dopisze na 1 szt. No i gratulacje z powodu uruchomienia GBA1000, w zasadzie to nie miałem wątpliwości że ci się uda. Moja GBA 1000 na etapie ok 30% zlutowane, ale i tak niema czym się chwalić.
[#106] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #105

Na pewno zamówię kilka PCB, planuję też od razu (jeśli wyjdzie taniej, bo jeśli nie to poczekam :) ) zamówić PCB dla karty graficznej. Z innych rzeczy, to można też dorobić kartę rozszerzenia RAM dla GBA1000 o kolejne 32 MB. Komplet dokumentacji też jest dostępny. Pewien problem to kostki EDO RAM (w sumie to dobrze, że to nie SRAM, bo koszt byłby zabójczy), których nigdzie nie znalazłem w sprzedaży. Można je znaleźć na kostkach SIMM (akurat są na ebay po kilka $) i wylutować. No ale to sprawa dalsza, wszystko po kolei:
Dzisiaj wypalam kicka3.1, jak uda się, to testuję twardziela, a potem montuję Ambera i resztę układów od Flicker-fixera. Jeszcze mam do wlutowania chinche, bo póki co nie mam zielonego pojęcia, czy moja GBA generuje jakikolwiek dźwięk (ew. inny od tak lubianego przez wszystkich 50 Hz ;) ). A na końcu obudowa.
No to wciągam Cię na listę chętnych na PCB dla karty Thylacine. Płytka jest mała, to i koszt nie powinien być przesadnie wielki.
Przy okazji, miałby ktoś namiary na sprawdzoną, solidną i najlepiej niedrogą firmę produkującą PCB?
[#107] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #106

Na PCB do karty graficznej też chętnie się zdeklaruje ( nawet jakiś czas temu kupiłem grafikę z odpowiednim chipem do tej karty). Nie mam doświadczenia w firmach od PCB, dotychczas tylko słałem zapytania, myślę jednak że można brać pod uwagę firmę Merkar z Katowic
[#108] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #107

Jaki chip idzie do tej karty?
[#109] Re: GBA1000 stan prac

@iZi, post #108

Grafikprozessor Cirrus Logic GD5426/28
[#110] Re: GBA1000 stan prac

@KrisbA, post #109

Mam starą kartę ale proc niestety GD5420.
[#111] Re: GBA1000 stan prac

@iZi, post #108

GD5428
To jest po prostu karta Picasso II, można do GBA użyć dowolnej karty ZII, ale Georg Braun zrobił projekt PCB karty graf. do montażu równolegle do PCB płyty głównej (a nie prostopadle jak w zwykłych kartach). Dzięki temu całość bezproblemowo mieści się w obudowie od A1000. Ja będę robił własną obudowę (bedzie mogła być ciut większa, akurat na pełnowymiarową kartę ZII, więc niewykluczone, że poszukam jakiejś lepszej karty graficznej, bo Picasso II to jednak badziew jest (w porównaniu do konkurencyjnych kart ZII).
[#112] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #106

Napisz dokładnie jakie to kości, mam parę luźnych simmów, może by przypasowały.
[#113] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #106

Pamiętaj i o mnie, również chętnie dopisze sie do listy zamówień na płytki i scalaki.
[#114] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #111

Jak mniej więcej jest cena takiego klonu picasso II bo jeśli karta na efunzine kosztuj 499 to taki home made wychodzi dużo taniej, rozumie że karta współpracuje z szyną ZII np: mogła to by być fajna alternatywa dla Amigi-500 na Aminecie jest hack jak założyć Picasso II do A-500.
[#115] Re: GBA1000 stan prac

@iZi, post #112

Właśnie - paczkę SIMM-ów też mam - może się znajdą odpowiednie.
[#116] Re: GBA1000 stan prac

@iZi, post #112

Te kości DRAM to 71C17403 (na zdjęciach w dokumentacji widzę, że Georg zastosował 71C17400).
[#117] Re: GBA1000 stan prac

@amizet, post #114

Prawie na pewno wyjdzie taniej, chociaż roboty będzie sporo, sam chip graficzny trzeba będzie wylutować z jakiejś starej karty PC.
Podejrzewam, że ta karta spokojnie pójdzie w każdej Amidze. W końcu to Picasso II (tyle że na przerobionej PCB), a GBA1000 ma 100% slot ZorroII (wiele busboardów ma niepełne sloty ZII).

Właśnie na ebay pojawiły nieużywane GD5428 po 15$ http://www.ebay.com/itm/CL-GD5428-80QC-A-Manu-CIRRUS-LOGIC-Encapsulation-QFP160-Video-DAC-with-Color-/370978152016?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item5660055e50 . Zamówiłem dwie sztuki :)

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 00:00:13 przez wali7
[#118] Re: GBA1000 stan prac

@wali7, post #104

jak by była możliwość to też reflektuję na PCB do USB :)
[#119] Re: GBA1000 stan prac

@QUAD, post #118

wali7 - mogę ci takowego gala zaprogramować (mam piccogala i Top'a 3000)
[#120] Re: GBA1000 stan prac

@stryker, post #119

Super, to spróbuję jakoś się z Tobą skontaktować na priv co do szczegółów.
A większe GALe (20 i 22) też możesz programować?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem