[#661] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@dotmod, post #654

Mam na zbyciu dwa monitory Samsung SyncMaster 941MW, nie jest to 4:3 ale idealnie się sprawuje z Amisiami i wszelkim retro sprzętem pod Euro złącze. Jakby ktoś chciał to priv.


A czy obraz ze SCART nie drży? Bo kiedyś miałem styczność z Samsungiem 741MP i obraz delikatnie drżał w pionie (nawet non-interlace oczywiście), inni użytkownicy potwierdzili, że 941MP podobnie.
Natomiast nie wiem jak to wygląda w Twoim panoramicznym 941MW?


Ostatnia aktualizacja: 05.03.2018 14:17:44 przez Jacques
[#662] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@ponior, post #658

To kolego trafiłeś niestety na tą druga wersję monitora...Szkoda że nie trafiłeś tej dobrej bo obraz przez euro jest wręcz idealny i ostry jak żyleta a na 15kHz po VGA również nie mam nic do zarzucenia.
Wystaw swój monitor na allegro to zarobisz chociaż na dobrą wersję :)
[#663] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@FeRu, post #662

W najbliższym czasie będę testował z Amigą następujące monitory:
Benq G700AD
Acer AL1716
Hyundai X71S
LG L1753S
AOC 177Sa
Mam możliwość przetestowania kilku sztuk z każdego modelu, prawdopodobnie z tej samej serii produkcyjnej więc efekt może być taki sam. Znalazłem listę monitorów działających z Amigami, ale mało kto robił listę tych, które nie działają wcale. Te, które wypisałem wyprodukowane są między 2006 a 2009 rokiem. Przygotowuję właśnie kabel RGB/VGA bez buforowania, zobaczymy co z tego wyjdzie. Na szczęście mam nieużywany kabel DB23/Scart z oryginalnym wtykiem DB23, wlutuję do tego niego oryginalny kabel VGA z filtrami. Tylko znalazłem rozbieżność/wątpliwości jeżeli chodzi o podpięcie masy/GND na kablu, na niektórych schematach jest podpięta osobna masa dla sygnałów R/G/B natomiast standardowe kable VGA "wszystkie masy" mają spięte razem łącznie z ekranem od samej wtyczki. Przypuszczam, że nie ma to większego znaczenia.
[#664] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@FeRu, post #662

To kolego trafiłeś niestety na tą druga wersję monitora...Szkoda że nie trafiłeś tej dobrej bo obraz przez euro jest wręcz idealny i ostry jak żyleta a na 15kHz po VGA również nie mam nic do zarzucenia.
Wystaw swój monitor na allegro to zarobisz chociaż na dobrą wersję :)


Że tak tylko wtrącę, niestety LG M1721A występuje w dwóch różnych wersjach, w jednej obraz z tunera jest stabilny, w tej drugiej drży. Mam to szczęście, że kupiłem przed laty przypadkiem tę dobrą wersję.
Później chciałem dokupić drugą sztukę i zonk, trafił się egzemplarz "drżący", którego się musiałem pozbyć.

Są dwie wersje tego monitora wg symbolu, jeżeli dobrze pamiętam AF i AH, przy czym to nie jest kryterium umożliwiające upolowanie dobrego egzemplarza, bo ten sam symbol co mój "dobry" w innym egzemplarzu drżał.
Także niestety jak kupować to tylko osobiście ze sprawdzeniem na miejscu.

Podobnym drżeniem obrazu z tunera charakteryzują się wszystkie Samsungi 741MP i 941MP.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 14:52:32 przez Jacques
[#665] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #664

Co do M1721A jest jeszcze M1721A-BZ, czy to o tę wersję chodzi czy o serię producenta a symbol taki sam?
[#666] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #665

Tak, obie są BZ, w tym, że jeszcze dzieli się na AF i AH, ale to niestety nie decyduje o elektronice, jaka w nich siedzi.



Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 15:00:12 przez Jacques
[#667] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #666

Dzięki za zdjęcie tabliczki znamionowej. To dużo wyjaśnia. Rozumiem, że problemu z jednym i drugim modelem nie ma w przypadku użycia gniazda S-VIDEO, a problemy występują przy korzystaniu z VGA? Czyli ten symbol na końcu też nie decyduje o tym co się dostanie.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 15:08:50 przez Adinfo
[#668] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #667

Standardowe VGA 31kHz działa bez problemu niezależnie od elektroniki na jaką się trafi.
VGA 15 kHz nie testowałem.

Różnica jest w obrazie z tunera (SCART, S-Video, Composite) - w jednych egzemplarzach drży, w innych nie.
[#669] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #668

Nie sądziłem, że z S-VIDEO mogą być takie klocki. Znajomy ma ten "dobry model" i będzie się go pozbywał niedługo - jak cena będzie rozsądna to go przygarnę.
[#670] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #669

Mogą, tak samo Samsungi 741MP i 941MP drżą na wszystkich wejściach związanych z tunerem, nie tylko na SCART.
[#671] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #663

LG L1753S


Tego nie musisz testować, nie działa na 15kHz.
[#672] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #667

Wersja M1721A-AH, po VGA nie działa, przez scart działa, ale obraz drży.
Teraz dostałem z końcówką M1721A-AF i ten model działa i przez VGA i przez Scart prawidłowo. Z tym , że przez VGA obraz jest przesunięty za bardzo w prawo (można to wyregulować w menu) , niestety nie ma regulacji w pionie.
Rozkręciłem, je. W środku jest zupełnie inna płyta główna i inna matryca, tylko zasilacz jest ten sam.
Przy okazji miałem do wymiany 4 kondensatory, spuchnięte były ostro już. Radzę posprawdzać u siebie.
[#673] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@ponior, post #672

To ja tylko powtórzę, że rozróżnianie po wersji M1721AF czy M1721AH nie gwarantuje sukcesu ze stabilnym obrazem po SCART i trzeba sprawdzić przed kupnem dany egzemplarz, bo potrafi drżeć na monitorach o obu tych symbolach,
[#674] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@MariuszK, post #671

To dobrze, miałem do sprawdzenia kilka sztuk LG L1753S, to przynajmniej jeden model odpada. Przy okazji jeszcze sprawdzę mojego "starego" LG W2252V, ale wątpię czy podoła.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 17:02:45 przez Adinfo
[#675] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #674

Czy ktoś z was miał/ma LG M1721A i BenQ BL702A, który ma lepszy obraz z Amigi?
[#676] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #675

Benq.
[#677] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #674

Potwierdzone: Out of Range 15.6kHz / 50Hz na LG L1753S oraz W2252V. Mój TV Sony KDL-EX501 z 2010 roku to samo: nieobsługiwany zakres sygnału urządzenia. Oprócz tych monitorów co wcześniej podałem może ze 2-3 inne modele jeszcze będę miał okazję sprawdzić w najbliższym czasie.
Rozumiem, że jeżeli jakiś monitor "zagada" to obrazu z Kickstartu i tak bym nie zobaczył? - dopiero po przestawieniu parametrów wyświetlania pod WB czy się mylę?
[#678] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #677

Jeśli monitor "zagada" po vga to zobaczysz obraz z kickstartu
[#679] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Norbert, post #678

Dzięki.
Konwerter GBS-8200 również tego sygnału po VGA nie rozpoznaje. Tylko zielone poziome paski latają.
[#680] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #663

Jakby co, to przetestowałam Asus Vw222s po VGA - Out of Range w każdym trybie graficznym A600
[#681] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@ponior, post #672

Dzisiaj również stałem się posiadaczem LG M1721-AF.

Podłączyłem A600 przez VGA i nie ma żadnego problemu z wyświetlaniem.
Tryby z interlacem, jak i pozostałe porty video dopiero będę testować.
Faktycznie jest niewielkie przesunięcie obrazu, ale chyba większość monitorów tak się zachowuje przy tym połączeniu.

Czy w Twoim egzemplarzu głośniki generują dosyć słyszalny szum?
[#682] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Pentanteles, post #681

Niestety tak, głośniki LG M1721A szumią wyraźnie nawet przy ustawieniu najniższej niezerowej głośności. Ten typ tak ma.
[#683] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #682

Kolejne monitory sprawdzone:
Samsung SyncMaster B2330 (16:9) - Out of Range
Fujitsu L20T-1 ECO (16:9) - Out of Range
Benq GL2550 (16:9) model z HDMI oraz bez HDMI - Out of Range

DELL P2416Db (16:9)
- obraz przestawiony 4:3, tryby interlaced migają i obraz nie jest wtedy wyraźny, widoczne pionowe paski ale ustawiając odpowiednio pixelclock da się je nieco zamazać, regulacja phase nie powoduje większych zmian. Autokalibracja monitora działa poprawnie, obraz cały - nie przycięty. Test w trybach laced robiłem w DeluxePaint IV i pod romem diagnostycznym. Dobrze jedynie przy standardowej rozdzielczości. Przypuszczam, że w grach np. Agony dało by się pograć, ale to miganie obrazu wydaje się bardziej uciążliwe niż na moim starym monitorze Commodore 1084S-D2.

Czy kabel RGB z "buforem" czyli tym dodatkowym scalakiem zmienia coś w trybach z przeplotem? czy to miganie w trybach laced zależy jedynie od monitora czy od kabla RGB/VGA też (mam kabel bez elektroniki).
[#684] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #683

Buforowany interfejs nic nie zmieni w jakości obrazu, to zależy tylko i wyłącznie od monitora.

Ode mnie na szybko:
DELL 2709W - NIE DZIAŁA
BenQ GL2760H - NIE DZIAŁA
Samsung 214T - NIE DZIAŁA PO VGA, działa po S-Video i obraz (z CD32) bardzo ładny.
Acer V193 - NIE DZIAŁA
BenQ BL902 - NIE DZIAŁA
[#685] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #684

Dzięki z tym kablem, przynajmniej w początkowej fazie nie muszę z tym kombinować.

To na szybko kolejne uzupełnienie:
Acer AL1716 (4:3, May 2007) - Out of Range - nie działa
AGM A-17S (4:3, AG Neovo, Aug 2006) - Out of Range - nie działa
Benq G700AD (4:3, April 2008) - Out of Range - nie działa
Hyundai X71S (4:3, Aug 2007) - coś dziwnego łapie - gęste paski z fragmentami obrazu z Kickstart - kompletnie nieczytelne - rozjechany/pościnany obraz na całym ekranie, monitor niekompatybilny z Amigą

Uzupełnienie:
IBM ThinkVision 6636-AC2 (VLAMP55) May 2005 - nie działa
Videoseven V7 L17AS z szeroką ramką - nie działa

Jeszcze gdzieś się poniewierał ViewSonic VA916-2, muszę poszukać i sprawdzić.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 10:08:02 przez Adinfo
[#686] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Pentanteles, post #681

Tak, głośniczki delikatnie szumią. Gdyby ktoś potrzebował to mam 3 szt nowiutkich matryc do m1721a . Może ktoś ma taki ze zbitą matrycą? Prawdopodobnie podejda też do m1717a.
[#687] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@ponior, post #686

O, poszła PW z zapytaniem

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 10:14:32 przez Jacques
[#688] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #687

Pytanie do Was - monitory testowałem w celu uzyskania obrazu natychmiast po włączeniu Amigi, natomiast w przypadku VGA only i sterownika ładowanego przy starcie Amigi jak to wygląda przy grach z WHDLoad - włączam gry w PAL to obraz znika?
[#689] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #688

ja używam BL912 i spod WHDLoad prawie wszystko chodzi ot tak...
ze dwie, trzy gry może na razie miałem gdzie po zwykłej przelotce RGB-VGA obraz się stracił i było out of range. Ostatnie co pamiętam to Apano Sin zdaje się..
[#690] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@softiron, post #689

A jak wygląda zwykły PAL-owy interlace na monitorach łapiących 15 kHz po VGA, np. 640x512?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:22:49 przez Jacques
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem