[#1] Monitor LCD dla Amigi bez SD
Wiem że tematów było dużo ale de-aktualizują się z racji upływu czasu.

Chciałbym Monitor dla PC i Amigi zarazem. W Ami będę miał kartę zgodną z P96, o scandoublerze nie myślę, stąd pytanie czy możecie polecić coś z nowszego asortymentu.
Dobrą opcją wydaje się być:
IIYAMA ProLite (X2377HDS-B1)
Lecz jest troszkę za duży, mierzę w 21" MAX
Czy macie jakieś propozycje? Chciałbym aby PAL, 15KHZ łapało.

Obecnie mam 27" LG Monit/TV i jest zbyt duży panel, brak komfortu podczas grania bo trzeba nieźle się głową namachać :/

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:23:25 przez BomberMAX
[#2] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BomberMAX, post #1

Dla mnie monitor 23" przy rozdzielczości Full HD nie jest za duży, 21" byłby za mały (za niski).

Ja obecnie do PC (już długi czas) mam monitor Samsunga 22" o proporcji 16:10 i rozdzielczości 1680x1050 i proponuję rozejrzyj się za czymś takim. On wtedy jest wyższy i krótszy zarazem, a dalej panoramiczny. I czasem tu i tam takie można kupić.

Z tym że do MorphOSa i mini maka zarazem mam osobny monitor o proporcji 4:3 i rozdzielczości 1280x1024 i rozmiarze 19". Kupiłem używany z matrycą PVA firmy NEC. Obraz bajka.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 14:36:32 przez gilban
[#3] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BomberMAX, post #1

A i z tego co wiem to żaden współczesny monitor na złączu VGA nie obsłuży Ci 15 kHz bo i po co? Dlatego pomyśl o scandublerze nawet wkładanym w port video. Chyba że będzie to monitor przemysłowy do specjalnych zastosowań.
[#4] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@gilban, post #3

A to nie jest tak, że karty RTG zgodne z P96 (a o takiej karcie wspomina BomberMAX swoim post'cie) potrafią wygenerować tryby zgodne z VGA?
[#5] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@tomekwojcik, post #4

To znaczy karta graficzna tak. Jednak nie jest scandublerem i obrazu z AGA czy OCS/ECS nie pokaże. Jeżeli to będzie scandubler lub jakaś ACA to wtedy tak. Jednak z tego co wiem że niektóre karty graficzne stare często nie potrafią gadać z nowymi monitorami.

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 16:48:40 przez gilban
[#6] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@gilban, post #5

A co powiecie na rodziałkę 1280x1024 - ktoś używał? będzie to TV/Monit .... uża szansa że VGA przepuści sygnał na 15KHz.
[#7] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BomberMAX, post #6

Napisz co to jest za monitor. Symbol, bo nikt tu czarodziejskiej kuli nie ma.
[#8] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@gilban, post #3

A i z tego co wiem to żaden współczesny monitor na złączu VGA nie obsłuży Ci 15 kHz bo i po co?

Mam Benq G2420HD który całkiem fajnie obsługuje 15kHz, działa z Amigami, wystarcza przelotka RGB-VGA.
Ale to pewnie kwestia definicji "współczesny"... a po co?.. a no po to żeby jeden monitor obsłużył PC i Amigę.
[#9] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@mallorn, post #8

masz może jakieś screeny jak to działa z Ami ten benq?
[#10] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Mariodj, post #9

Proszę: link1, lnk2

Obraz jest naprawdę dobry, nie żyleta z CRT, ale zadowalający - nie za bardzo sam mogę w tej chwili zrobić screeny, dość powiedzieć że nie ma żadnych zakłóceń.
Minusy:
1. lekko rozmyte krawędzie, z racji tego iż zazwyczaj obraz jest w innej niż natywna rozdzielczości LCD.
2. proporcje ekranu (Benq nie ma trybu 1:1)

Temat był już tutaj na forum.

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 06:17:22 przez mallorn
[#11] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@gilban, post #7

Chodziło mi o samą rozdzielczość czy ktoś ma taki monitor aby podłapać temat czy nie będzie rażąco dużych pixeli - ale wiem ze nie będzie najgorzej.

Model jaki wyhaczyłem to Samsung 941MP.
[#12] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BomberMAX, post #11

Ja mam 24'' Samsung T24B750.
Ładny i dobry ekranik

Poszukaj na necie parametry..
[#13] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Voyox, post #12

Za duży Panie :D
Ale jak na tyle cali to zacny!
[#14] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BomberMAX, post #13

A co powiecie na:
17" 1280x1024, 15kHz:
Benq BL702A ?
[#15] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BomberMAX, post #13

Generalnie na każdym monitorze LCD będziesz miał piksele, ponieważ on ma inną budowę, a Amiga ma rozdzielczość bardzo małą. Dlatego jak gramy w gry, to lepiej jest grać na TV LCD, ale z większej odległości. Z monitorów Panoramicznych mniejsze rozdzielczości zaczynają się w przekątnych od 19" w dół. Przy tych o przekątnych 4:3 czy 5:4 rozdzielczości mniejsze niż 1280x1024 są w starych monitorach 15". Inna opcja to albo monitor kineskopowy, który ma inną budowę i obraz jest najładniejszy w grach, albo TV typu plazma, gdzie też obraz jest dużo ładniejszy.

Generalnie każdy monitor LCD (te LED to jest to samo, tylko elementem podświetlającym matrycę są diody a nie specjalne świetlówki) pracuje natywnie w maksymalnej rozdzielczości i jak my sobie ustawimy mniejszą to on sobie ją zaczyna skalować do maksymalnej, dlatego obraz robi się zamazany. Tylko kineskopy i plazmy potrafią pracować poprawnie w niższych rozdzielczościach.
[#16] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@gilban, post #15

plazma ma piksele ustawione na sztywno dokładnie tak samo jak LCD i też ma natywną rozdzielczość.

Plazmy mają ladniejszy obraz w starszych urządzeniach od LCD ale to akurat to wynik migania (tylko trzeba 100Hz wyłączyć) i specyficznego szumu który wpływa na oczy i mózg niż rozdzielczości. Szczególnie w starszych plazmach Panasonica który miały 720p czyli dość duże piksele różnica pomiędzy typowym LCD była bardzo duża potęgowana dodatkowo tym że one akurat używały zwykłego skalowania bilinearnego a większość LCD upierało się na te popularne w tamtym czasie filtry rozmywająco-wyostrzające obraz od których się niedobrze robiło. Dzisiaj LCD są trochę lepsze niż kiedyś choć i tak do Amig i innych starych komputerów i konsol plazma lepsza. Niestety plazmy to przeszłość
[#17] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@mallorn, post #14

Coś więcej na temat tego BenQ możesz powiedzieć?
[#18] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #17

Chłopcy na Amibay-u coś tam testują link
[#19] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@biax, post #18

Mam je w hurtowni, 410PLN z wysyłką gdyby ktoś potrzebował.
[#20] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #19

Alcik, To może sprawdzisz jeden egzemplarz czy rzeczywiście łapie 15kHz ?
[#21] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@biax, post #20

Jeśli będę miał gwarancję od kogoś, że go potem kupi ;) bo chwilowo mnie nie stać. Chodzi o to, że w razie draki będę miał zrypki od szefa że zamówiłem wynalazek na sklep i nie ma co z nim zrobić :D

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:16:16 przez alt_
[#22] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #21

Jasne, myślałem, że masz bezpośredni dostęp do sprzętu ...
[#23] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@biax, post #22

Zaryzykowałem i zamówiłem jedną sztukę. Może wezmę na SACP nawet :)
[#24] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #23

O kurcze, zarąbiście :)
[#25] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #23

Daj znać czy działa
[#26] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BomberMAX, post #1

brak komfortu podczas grania bo trzeba nieźle się głową namachać


Bo za blisko jesteś!!!

Ja mam TV 40'' i podczas grania jestem jakieś 2.5 metra od TV. I głową nie ruszam.
[#27] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #23

no to zapodaj jakieś porządne fotki jak przyjdzie
jak radzi sobie z grami, trybami laced, szczególnie takimi a'la 1280x512i
[#28] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@XoR, post #27

Myślę, że wymęczymy go na SACP solidnie i na pewno opiszemy wrażenia. Ze sklepu prosto do auta a potem kierunek Katowice.
[#29] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@XoR, post #27

Monitor przyjechał, faktycznie działa w 15kHz.

Niestety obraz jest porównywalny z monitorami z tunerem typu Samsung 710MP - lekko rozmyty, z czarną obwódką dookoła, kluchowate piksele. Tryby laced migają. Zaletą jest to, że bez problemu przeskakuje między PAL, NTSC i np. Multiscanem. Zdjęcia później.
[#30] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #29

Daj filmik. Jak podłączony i jak działa razem z przejściami obrazu.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem