[#151] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #149

Czy Nec 72VM lub Nec 73VM też będą działać ?? Specyfikacje mają te same róznicy nei zauważyłem
[#152] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Umpal, post #150

Zwykła przelotka wystarczy. Jedynie do A4000 potrzebna jest albo oryginalna Commodore albo samoróbka z buforem.
[#153] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BlackTiger, post #151

72VM mam i nie działa, 73VM nie wiem.
[#154] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #149

Chłopaki, a w szczególności Jenot. Zrobiłem dzisiaj przelotkę (na pająka bez bufora) i jestem negatywnie zaskoczony efektem.
Po pierwsze, Amiga nie chce ani wyświetlić żadnego obrazu, ani zabootować (mruga tylko dioda power i tak w koło, a monitor wyświetla komunikat brak sygnału). Gdy odłączę kabel (przelotka dalej siedzi w gnieździe) i ponownie zresetuję z klawiatury, to się uruchamia. Gdy system jest już załadowany, to podłączam kabel od monitora i obraz wskakuje (ponowny reset z klawiatury sprawia identyczny problem z mruganiem diody power).

Sprawdzałem kilka razy połączenia i jestem przekonany, że są poprawne (inaczej nie miałbym chyba w ogóle obrazu, albo jakieś inne problemy, tak myślę).

Odnośnie samego obrazu, to nie rozumiem, dlaczego u Jenota wyświetlany jest on zupełnie inaczej niż u mnie. Porównując obydwa (moje) zauważalnie lepszy obraz jest przez SD, a nie przez adapter (a przecież miało być odwrotnie).

Zdjęcie lewe obraz przez VGA adapter - zdjęcie prawe przez Scan Doubler:


Przelotkę wykonałem według tego wątku: Przelotka RGB->VGA
Najpierw z postu #10, a później z #12, bo się różnią w kilku połączeniach.

Pytanie do Jenota: Jak uzyskałeś SysInfo na pełnym ekranie bez ramek i z taką jakością? U mnie, jak widać na zdjęciach, monitor niezbyt ładnie skaluje (niektóre pionowe linie są "zjadane"). Dlaczego nie wyświetla mi obrazu z pikselami w sposób natywny? (oczywiście w poziomie, bo w pionie jest nietypowo w przypadku 640x256)

Czy to ma znaczenie, że podpinam pod Amigę 2000?

I jeszcze jedna kwestia. Chciałem sprawdzić z jakimiś innymi trybami pod Workbenchem, ale oprócz zwykłego PAL-a i NTFS-a oraz A2024 nie ładuje mi innych trybów i nie mogę ich wybrać w prefsach (w Devs/Monitors mam ich sporo).
W Startup-sequence mam wymagany wpis:
IF EXISTS DEVS:Monitors
  IF EXISTS DEVS:Monitors/VGAOnly
    DEVS:Monitors/VGAOnly
  EndIF

  C:List >NIL: DEVS:Monitors/~(#?.info|VGAOnly) TO T:M LFORMAT "DEVS:Monitors/%s"
  Execute T:M
  C:Delete >NIL: T:M
EndIF


Czego mi brakuje, lub co robię źle? (w zasadzie w obu kwestiach)

[Update]
Oczywiście opisany problem występuje na monitorze NEC 71VM

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 14:44:05 przez Umpal
[#155] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Umpal, post #154

Po pierwsze, Amiga nie chce ani wyświetlić żadnego obrazu, ani zabootować (mruga tylko dioda power i tak w koło, a monitor wyświetla komunikat brak sygnału). Gdy odłączę kabel (przelotka dalej siedzi w gnieździe) i ponownie zresetuję z klawiatury, to się uruchamia. Gdy system jest już załadowany, to podłączam kabel od monitora i obraz wskakuje (ponowny reset z klawiatury sprawia identyczny problem z mruganiem diody power).

To że nie chce się uruchomić przy podłączonym monitorze przez przelotkę bez bufora to normalne i opisywałem to wcześniej przy okazji Neca 1550M - Amiga traktuje ten monitor jak Genlock i stąd czarny ekran. Bufor załatwia sprawę.
Pytanie do Jenota: Jak uzyskałeś SysInfo na pełnym ekranie bez ramek i z taką jakością? U mnie, jak widać na zdjęciach, monitor niezbyt ładnie skaluje (niektóre pionowe linie są "zjadane"). Dlaczego nie wyświetla mi obrazu z pikselami w sposób natywny? (oczywiście w poziomie, bo w pionie jest nietypowo w przypadku 640x256)

Ja nic nie robiłem specjalnego - uruchomiłem Sysinfo i obraz sam mi się przeskalował do pełnego ekranu. Podobnie inne rozdzielczości (pisałem, że jedynie z niektórymi grami AGA miałem problemy).
Wciskałeś przycisk Auto/Reset na monitorze?
Czy to ma znaczenie, że podpinam pod Amigę 2000?

To nie powinno mieć żadnego znaczenia.
I jeszcze jedna kwestia. Chciałem sprawdzić z jakimiś innymi trybami pod Workbenchem, ale oprócz zwykłego PAL-a i NTFS-a oraz A2024 nie ładuje mi innych trybów i nie mogę ich wybrać w prefsach (w Devs/Monitors mam ich sporo).

Sprawdź czy te pliki w Devs:Monitors są wykonywalne (powinny być). Startup-Sequence na pierwszy rzut oka wygląda poprawnie.
[#156] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #155

Pierwsza dobra wiadomość. Przywróciłem monitor do fabrycznych ustawień (nie sądziłem, że to będzie miało znaczenie) i teraz udało się ustawić ładniejszy obraz (przez SD wciąż lepiej niż przez przelotkę).

Nie trafiłem nigdzie na informację odnośnie problemów z bootowaniem, ale skro to normalne, to już się nie martwię.

Ciekawi mnie, czy mamy tę samą wersję oprogramowania w monitorze, bo możliwe, że są różne algorytmy skalowania.

Monitors są wszystkie wykonywalne. Ikonki nie były, więc zmieniłem, ale i tak nic to nie dało. Od czego to jeszcze może zależeć?
[#157] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Umpal, post #156

Każdy sterownik z MONITORS możesz też uruchomić z ikony po wgraniu Workbencha.
W ScreenMode powinny się one pokazać
Uzywasz WB 2.x czy 3.x. ?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 16:16:11 przez Norbert
[#158] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Norbert, post #157

Próbowałem też w ten sposób, ale nie są widoczne.
Mam 3.1 v40.42

[Update]
Sprawdziłem też na 3.9, ale też nie widzi innych trybów. Tracę rozum...

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2015 16:31:14 przez Umpal
[#159] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Umpal, post #158

Czy MultiSyncLCD1550V to to samo co MultiSyncLCD1550M tylko bez głośników?. Czy ktoś z kolegów wie jak ten monitor zachowuje się z Amiga?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2015 22:51:42 przez biolog77
[#160] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Umpal, post #158

Kości OCS wyświetlają tylko PAL/NTSC. O innych trybach zapomnij.
[#161] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@biolog77, post #159

To nie to samo. Mam 1550M i 1550V. 1550V nie działa z Amigą bez scandoublera.
[#162] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@cholok, post #160

Zobacz na zdjęcie zamieszczone w poście #154 - mam w A2000 ECS.
[#163] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Umpal, post #162

Widzę STD DENISE, a więc OCS.
[#164] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@cholok, post #163

Nie chcę się spierać, ale zarówno SysInfo jak i ShowConfig wymieniają ECS PAL Agnus:



Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 19:08:22 przez Umpal
[#165] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Umpal, post #164

Chipset ECS to komplet kości: ECS Agnus i ECS Denise, przy czym ten drugi odpowiada za wyświetlanie. Masz ECS Agnus, ale Denise zwykłe. Taki zestaw to OCS, czasami błędnie zwany niepełnym ECS, ale nazewnictwo niczego nie zmienia, PAL/NTSC only.
[#166] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@cholok, post #165

Dzięki za uświadomienie. Czy można zmienić OCS ma ECS zamieniając prosto jakiś układ? (bez lutowania)
[#167] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Umpal, post #166

Mając już Agnusa ECS, tylko wyjmujesz układ Denise OCS, wkładasz Denise ECS. Tu akurat jest prosto.

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2015 21:17:56 przez strim_
[#168] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@strim_, post #167

No to gites, prędzej czy później na takiego czipa trafię. Dzięki!
[#169] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Umpal, post #168

Przenosze post z innego watku.

Aktualnie poszukuję monitora który będzie obsługiwał wszystkie moje amigi. O ile w 1200 mam stary wew SD i Voodoo wpiętego w medka o tyle mam jeszcze a600 i a500 gdzie nie będę inwestował w SD. Szukam więc monitora który poprawnie obsłuży tryby PAL. Może zrobilibyśmy listę monitorów które się nadają do pracy bez SD.

Na pewno dziala
1. NEC Accusync 71 vm
2. Samsung 710mp

Mam gdzies jeszcze kilka modeli wypisanych nie mniej jednak to z reguly informacje z 3 reki i nie potwierdzone.
[#170] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@codi, post #169

Tu masz linkę od Pabloza (kilka stron wcześniej w tym wątku): link. Ja mam dwa monitory działające w PAL przez gniazdo VGA bez scandoublera: NEC 1550M i NEC 71VM. Obydwa z głośnikami. W niektórych trybach AGA (rzadko się trafia ale... np w SlamTilt) obraz jest z 1cm ucięty u dołu. Poza tym bez zarzutu.
[#171] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@codi, post #169

dopisz sobie do listy Benq BL702A , był temat o tym sprawdzony sam też mam i z powodzeniem używam a także NEC MultiSync 1550M sprawdzony śmiga
[#172] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #170

Widziałem ten link, głównie na nim opieram poszukiwania nie mniej jednak większość z nich pojawia się dość sporadycznie. Zebrałem do kupy listę może się przyda dla potomnych.

Nazwa | Test | Rozmiar | Format | Rodzielczosc | Matryca | Glosniki
NEC 1550M | Y | 15 | 4:3 | 1024 x 768 | 25 ms | Y
NEC Accusync 71VM | Y | 17 | 5:4 | 1280 x 1024 | 16 ms | Y
BENQ 702A | Y | 17 | 5:4 | 1280 x 1024 | 5 ms | N
BenQ BL912 | N | 19 | 5:4 | 1280 x 1024 | 5ms | N
Acer v226hql | N | 22 | 16:9 | 1920 x 1080 | 8ms | N
BenQ G2420HD | Y | 22,4 | 16:9 | 1920 x 1080 | 5ms | N
DELL ST2320L | N | 23 | 16:9 | 1920 x 1080 | 5ms | N
Samsung SyncMaster 940MG | Y | 19 | 16:10 | 1440 x 900 | 8ms | Y
Samsung Syncmaster 941MP | Y | 19 | 5:4 | 1280 x 1024 | 8ms | Y
Samsung Syncmaster 710MP | Y | 17 | 5:4 | 1280 x 1024 | 8ms | Y
Samsung Syncmaster 711MP | Y | 17 | 5:4 | 1280 x 1024 | 8ms | Y


Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 22:59:42 przez codi

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 23:03:06 przez codi
[#173] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@codi, post #172

Ja najbardziej zadowolony jestem z 1550M. Nieduży, z głośnikami, aktywnym hubem USB w podstawce (zasilanie Plipboxa, hub dla Rapidroada). Obraz soczysty i ostry, Pal, Multiscan/Productivity i tryby CV64 do 1024x768 działają idealnie.
[#174] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #173

Od kilku tygodni przeglądam internety w poszukiwaniu 1550M/71VM jest jeden 71VM ale sprzedający jest w rozjazdach i nie mogę się ostatecznie dogadać. Tymczasowo przytargałem 21calowe TV z piwnicy ale można ześwirować z pudłem wielkości 0.25m^3 na biurku - o jakości nie wspomnę.

Czy ten nec nie ma za wolnej matrycy? Jako jedyny ma w zestawieniu 25ms.
[#175] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@codi, post #174

Ja nie patrzę na specyfikację. Na pierwszy rzut oka obraz na 1550M jest lepszy niż na 71VM. Z drugiej strony 71VM też ma swoje zalety - rozdzielczość 1280x1024 i większy ekran.
[#176] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #173

A jak z czasem reakcji matrycy w tym NECu 1550M?
[#177] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BULI, post #176

Mnie cyferki średnio interesują - bardziej zależy mi na "organoleptycznym" sprawdzeniu. Przyjedziesz na Party to zobaczysz, będę miał 1550M. ;) Grałem i oglądałem dema na tym monitorze i nie narzekam. Oczywiście do 1084S trochę mu brakuje ale dla mnie wystarczy. Porównanie z wewnętrznym Scandy czy GBS wypada zdecydowanie na korzyść Neca.
[#178] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@BULI, post #176

W moim poście #172 w przedostatniej kolumnie jest czas reakcji matrycy. Dane wykopane gdzieś w internetach.
[#179] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jenot, post #170

Czy ktoś z forumowiczów korzystał z monitora Nec 1970NX bez SD? Wg Flat Panel Displays powinien działać, nie mniej chętnie bym poznał opinię kogoś kto go używa z Amigą.
[#180] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@codi, post #179

mam w tej chwili nec 1970NXp i niestety pare linijek w PAL obcina ale ntsc i multiscan robi pięknie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem