[#691] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #690

Drży, przynajmniej u mnie na każdym monitorze.
Na tym monitorze LG 27MA73D-PZ, przez scarta obraz jest idealny nawet w trybie interlaced, nic nie drży, jest extra.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:26:39 przez ponior
[#692] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@softiron, post #689

Ale tego BL912 używasz z ustawieniem VGA only czy obraz masz od razu (od Kickstartu)?
[#693] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@ponior, post #691

Na tym monitorze LG 27MA73D-PZ, przez scarta obraz jest idealny nawet w trybie interlaced, nic nie drży, jest extra.


No tak, tak samo obraz interlace z Amigi podłączonej do mojego TV Samsunga przez SCART jest stabilny.
Tylko przeważnie taki włączony post-processing oznacza spory input lag.

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:42:19 przez Jacques
[#694] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #692

obraz jest od razu od łapki z dyskietką.

wrzucałem nieco wcześniej w innym wątku sample obrazu

działa toto jak zwykły powiedziałbym crt czyli tryby które migają to tu też migają
[#695] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@softiron, post #694

No właśnie, Twój monitor łapie obraz od ręki. Przypuszczam, że monitory działające jedynie po załadowaniu VGAonly i multiscan nie będzie obrazu po wczytaniu gier w WHDload, pytałem dzisiaj znajomego co miał tak zrobione w A1200 i potwierdził to, ale mogę też to przetestować.
[#696] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #695

Tak będzie. Gry i tak będą przełączały na PAL, więc monitor który go nie łapie nie wyświetli obrazu.
[#697] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #696

Ciekawe jak w tym trybie zachowuje się oprogramowanie użytkowe takie jak DeluxePaint IV i trackery do muzyki, jeżeli używają własnych rozdzielczości w PAL to efekt może być taki sam.
[#698] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #697

Generalnie, wszystko co otworzy ekran w PAL czy NTSC - nie zadziała. Część programów umożliwia zmianę trybu na inny, część da się wypromować (Prefs/Icontrol - Mode Promotion) lub programy typu ModePro, część nie.
[#699] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@alt_, post #698

Czyli tak jak przypuszczałem. Mogę mieć Samsunga 710MP ale tylko odbiór osobisty i lipa. Sprzedający nie ma na niego pudła i boi się go wysłać więc odmówił.
[#700] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #679

Konwerter GBS-8200 również tego sygnału po VGA nie rozpoznaje. Tylko zielone poziome paski latają.
GBS-8200 w przypadku sygnału o częstotliwości odchylania poniżej standardu VGA (31,5 kHz) wymaga zespolonego sygnału synchronizacji (podłączonego do wejścia bodaj H, ale nie pamiętam, na płytce jest oznaczone z tego co pamiętam jako H sync or C sync czy coś w ten deseń) - dlatego przy testach z GBS-8200 warto się upewnić, czy podajemy dobry sygnał synchronizacji.

Amiga podobno nawet ma taki sygnał na 23-pinowym wyjściu RGB, ale nie wiem, czy nie muszą być jakieś dodatkowe warunki spełnione typu modulator :) (np. w Atari ST rodzaj sygnału na jednym z pinów wyjścia monitorowego zależał od obecności modulatora AFAIR)

Jeżeli sobie sami chcemy wykombinować zespolony sygnał synchronizacji to trochę linków można znaleźć w moim poście:
https://www.vogons.org/viewtopic.php?f=46&t=42218&sid=8e97f6e4ecd4f5ed8e53958fe6b39107&start=20#p548894

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 16:12:58 przez Krzyś
[#701] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Krzyś, post #700

Dzięki za informacje, rozeznam sprawę. Na ten moment chcę osiągnąć coś innego na GBS-8200, chodzi mi tylko o wyeliminowanie tego kabelka dołączanego do tego konwertera (zakłócenia, brak ekranowania) przez użycie samego kabla VGA z filtrami, w instrukcji jest podane, że gniazdo VGA może być zamiennie używane z tym wtykanym w PCB - P10 i P11, tylko nie znalazłem sposobu połączenia pinów w tym gnieździe VGA, dziś miernik w ręce i to sprawdzę sam.
[#702] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #701

Multiscan productivity - widzę, że nie ma to sensu przy gołej Amidze 500/600, z ECS i tak 640x480 w 4 kolorach mi pokazuje. Obraz mocno przesunięty, monitorem tego nie dałem rady wyregulować, lewa część Workbech obcięta.
[#703] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #701

tylko nie znalazłem sposobu połączenia pinów w tym gnieździe VGA, dziś miernik w ręce i to sprawdzę sam.
Rozkład pinów analogiczny jak w VGA.

Z dokładnością do tego, że synchronizacja zespolona powinna iść do H-SYNC (pin 13 gniazda VGA), jeśli chcemy zobaczyć coś przy odchylaniu < 31 kHz.

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 22:31:56 przez Krzyś
[#704] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Krzyś, post #703

Właśnie kupiłem używany LG 1717A-BZ za 80zł z przesyłką - stan dobry + pilot uniwersalny, faktycznie działa w trybie RGB-DTV, po przesunięciu w ustawieniach maksymalnie w lewo i do góry obraz jest poprawny. Niestety ten monitor ma taki objaw, że w głośnikach przy volume od 1 (minimalna głośność) słychać "przydźwięk" oraz brzęczenie zależne od tego co jest wyświetlane na ekranie (takie objawy jak były w starych telewizorach kineskopowych. Czy da radę te zakłócenia jakoś wyeliminować? (poziom głosu volume nie ma wpływu na te zakłócenia o są takie same na volume od 1 do maximum). To "brzęczenie" występuje na wszystkich wejściach tego monitora ale "brzmi" nieco inaczej (np. przy włączonym tunerze TV bez anteny).
[#705] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #704

To samo mam w przypadku m1721 - monitor prawie idealny, gdyby nie ten szum.
Po dłuższej chwili ten szum robi się nieznośny.
[#706] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@mikecios, post #527

Czy taki monitor działa z Amigą.?NEC 1570
[#707] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Pentanteles, post #705

Pytałem poprzedniego właściciela - on niczego takiego nie słyszał. W najgorszym przypadku wykorzystam głośniki z tego monitora i podepnę z tyłu obudowy prosty wzmacniacz z regulacją głośności i barwy, wtedy nie będzie tego przydźwięku.

Czy w LG 1717A-BZ wszyscy co go mają muszą w trybie RGB-DTV przesunąć obraz maksymalnie w lewo i prawie maksymalnie do góry? - to jedyna regulacja położenia w tym monitorze. Tak ogólnie to obraz w tym trybie jest zbliżony jakością do konwertera GBS-8200. Jedynie co to w LG nie ma "cienia kursora myszki", co występuje w chińskim konwerterze i bez ekranowania PCB białych kropek.

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 20:42:08 przez Adinfo
[#708] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #707

Znalazłem opis rozwiązania problemu z piszczeniem w głośnikach w przypadku monitora LG flatron M1917A: na płytce zasilacza jest 5 kondensatorów elektrolitycznych 2x 680 µF 16V, 3x 1000 µF 25V - były spuchnięte, po wymianie problem zniknął. U mnie sprawdzałem i 5 kondensatorów w tej sekcji filtrowania ma pojemność 1000uF 16V, widzę, że prawdopodobnie już ktoś je wymieniał, zastanawiam się czy dwa z nich nie powinny mieć 680uF, a ktoś dał 1000uF. W sumie nie znalazłem jeszcze schematu 1717A-BZ gdzie może faktycznie wszystkie są takie same.
[#709] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #708

Zniknął pisk czy szum także?
[#710] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Jacques, post #709

W zasadzie szum w tym monitorze jest niewielki ale piszczenie i brzęczenie zależne też od tego co jest na ekranie i ustawień monitora jest spore. Czy poziom głosu jest na 1 czy 10 "szum" sam w sobie jest niewiele większy na maximum.
Dopiero dzisiaj to wyczytałem a kondensatorów na 16V i większe akurat nie znalazłem w zasobach. Jak przelutuję na nowe to dam znać. Może nawet po wylutowaniu starych już będzie wiadomo ile mają pojemności (3 z 5-ciu są lekko wypukłe).

Pisk i brzęczenie z powodu słabych kondensatorów w sekcji zasilana już mi 2-3 osoby potwierdziły.
[#711] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #710

Na 5 kondensatorów wylutowanych z płytki zasilania w M1717A-BZ: 2 sztuki mają około 940uF pojemności, jeden 320uF, a dwa pozostałe 0,5uF i 0,9uF. To już wiadomo skąd zakłócenia. W domu znalazłem ale niestety na 10V, może dzisiaj uda mi się kupić nowe w sklepie elektronicznym. kondensatory tej kiepskiej firmy SAMXON już miałem kiedyś wylutowane z płyt PC - wszystkie padnięte i spuchnięte.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 08:44:32 przez Adinfo
[#712] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #711

Aż swój dzisiaj rozkręcę i zobaczę co tam się dzieje. Przy okazji zobaczymy jakie mam tam polutowane pojemności.
[#713] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@teh_KaiN, post #712

Sprawdź i podaj czy wszystkie mają 1000uF 16V czy dwa z nich mają 680uF 25V (podaj które to są).

Dokonało się: jako dawca kondensatorów posłużyła płyta MSI z 2006 roku gdzie były 3 sztuki 1000uF 16V - pojemność mają idealną i niskie ESR, za czwartą i piątą sztukę posłużyły kondensatory z płyty drukarki HP LaserJet 6L - jeden 1000uF 16V, drugi 1000uF 25V - grubszy ale się zmieścił.

Efekt brzęczenia i piszczenia zniknął, pozostał tylko lekki szum na ustawieniu głosu powyżej 0 - przypuszczam, że ten typ tak ma i tu już trzeba by kombinować pa płytce monitora z filtrowaniem i jakąś bramką, gdzieś widziałem schemat ale nie wiem czy mi się chce kombinować.
Nie wiem czy jeszcze jakiś wpływ miała by wymiana dwóch kondensatorów wejściowych 68uF 450V.

Przy okazji bo nie mam Amigi pod ręką sprawdziłem obraz z PC 1280x1024 - żyletka, ostry i wyraźny.
[#714] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #713

Byłbym skłonny pokombinować z tymi głośnikami, jeśli faktycznie szum by znikł po tym.

Sam też wymieniałem kondensatory w M1721, ale nic to nie zmieniło (poza, mam nadzieję, dłużsżą żywotnością monitora)
[#715] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Pentanteles, post #714

No właśnie, byłoby świetnie, bo szum w głośnikach od głośności 1 to tak naprawdę jedyna wada tego monitora...

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 15:12:18 przez Jacques
[#716] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #708

W zasilaczu masz po wtórnej 2x680uf/25V, 2x1000uf/16V, 1x1000uf/25V, po pierwotnej 1x1uf/50V, 1x47uf/50V i mam nadzieję że je wymieniłeś, te małe są najważniejsze!
W tym tygodniu robiłem 1xM1717 i 2xM1721, mają te same zasilacze i wszystkie miały spuchnięte kondensatory.

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 23:03:56 przez rj1307
[#717] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@rj1307, post #716

W moim monitorze ktoś już grzebał i wymienił spuchnięte 5 sztuk na krótkoterminowe badziewie. Wymieniłem tylko te po wtórnej ale ktoś tam wlutował wszystkie 1000uF 16V, takie same dałem, jeden akurat 25V bo taki miałem. Na płytce zasilacza są jeszcze dwa duże grubasy czarne 68uF 450V (tylko na jednym sprawdzałem pojemność i napięcie z obudowy) - oba wyglądają dobrze - nie są spuchnięte. mogłem je wylutować i przemierzyć. Jeżeli możesz podać identyfikatory tych kondensatorów który jest który z tych grubasów to jeszcze raz to sprawdzę, np oznaczenie C402 = 680uF 25V itp. (te C402 to tylko przykładowo podałem).

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2018 20:21:11 przez Adinfo
[#718] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@Adinfo, post #717

C101 - 68uF/450V
C102 - 68uF/450V
C105 - 47uF/50V
C106 - 1uF/50V
C202 - 680uF/25V
C203 - 1000uF/25V
C204 - 1000uF/16V
C205 - 1000uF/16V
C206 - 680uF/25V
[#719] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@rj1307, post #718

NEC 1570 NX działa z Amigą.?może ktoś wie.?
[#720] Re: Monitor LCD dla Amigi bez SD

@adammis56, post #719

Nie zadziała bez scandoublera.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem