[#91] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@mmarcin2741, post #89

Gość ma w tym LCD włączony jakiś odjechany tryb wyostrzania obrazu. Gdyby mój LCD wyświetlał taki obraz, to też nie miałbym o nim dobrego zdania...



[#92] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Krashan, post #91

Ta, i wielce "udowadnia" wyższość CRT...

Ci dwaj wyżej też piszą pełne bólu posty, że im niby LCD im nie przeszkadza, a jednak do Amigi się podpina na go siłę, jakaś inżynieria wsteczna i inne "argumenty", które jedyne co mówią to, że "się nie powinno"

U mnie ten Cannon Fodder wygląda tak jak u Krashana, tak jak cała reszta Amigi, Commodore i Atari dlatego wszystkie moje CRT-ki poszły w dobre ręce.
[#93] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@mccnex, post #92



Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 19:06:57 przez mmarcin2741
[#94] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Krashan, post #91

Przecież w nowych telewizorach LCD/LED jest cała masa opcji do video, w tym wszelakie filtry.

Można sobie powyłaczać prawie wszystko...
[#95] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@David, post #94

Można sobie powyłaczać prawie wszystko...
Można, ale po co. Lepiej ponarzekać jakie to LCD są beznadziejne. Poza tym część ludzi nie umie tego wyłączyć, albo nie wie co właściwie trzeba wyłączyć...
[#96] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Krashan, post #95

Najważniejszym kryterium oceny obrazu jest
kontrast a podświetlenia pod kolorem czarnym
raczej nie sposób wyłączyć.
[#97] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@David, post #94

Tia, można wyłączyć wyostrzanie a już na siłę włączony deinterlacing dla trybów 240p/288p czy input laga który deintercaling dodaje już nie wyłączysz.
[#98] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@mmarcin2741, post #96

Teraz to są wyświetlacze OLED z lepszym kontrastem niż CRT, nawet LCD są np. https://www.eizoglobal.com/products/coloredge/cg3145/index.html
Niedługo będą też panele LCD z podświetleniem FALD z bardzo dużą liczną stref podświetlenia w których kontrast będzie też lepszy a efekt bloomingu porównywalny z CRT

Zawsze można też się tanio wykpić i kupić tanią plazmę. Efekt retro jest mega, szczególnie na emulatorach i/lub dobrych skalerach.

Poza tym nawet dobry IPS (VA przemilczę bo nie lubię tego syfu za kolory) z ambientowym oświetleniem ma czarny czarny i ciężko się mocno czepiać do jakości obrazu większość czasu.

CRT w domu musi jednak być bo jak ktoś przyjdzie i będziemy chcieli mu pokazać gry to przecież nie na LCD bo to wygląda suabo
[#99] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@XoR, post #98

Chcialbym sie z Wami podzielic moimi spostrzezeniami. Dlugo sie wahalem ale zdecydowalem sie na jednak na telewizor CRT 14 cali. Kazdemu polecam. Amiga 500 podlaczona SCARTem smiga pieknie. Obraz wiecej niz dobry z wielkim plusem. Ponadto podlaczylem PSXa kablem RCA i tutaj podobnie. Rewelacja! Mam jeszcze SNESa ale podlacze dopiero jak kupie specjalny kabel z wtykiem EURO do niego. Reasumujac jesli masz kawalek wolnego miejsca ( ja mam CRT schowany pod stolikiem i prawie go nie widac) to kupujac telewizor CRTka do retrokompow czy retrokonsol na pewno sie nie rozczarujesz. Echh.... Kocham te retrograty!

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 18:35:49 przez kurfursten

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 18:36:29 przez kurfursten
[#100] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@XoR, post #98

Miałem ips 23 cale podłączone do a1200, ale obraz był słabszy
niż winuae z filtrem crt na tymże samym monitorze.

Także jak komuś zaprezentować amigę to chyba opcja
winuae + filtr crt + ips będzie najlepsza.

Crt może wywołać uśmiech politowania na twarzy gościa.

Zgadzam się, że na 14/15 calach najlepiej wygląda - rozdziałka
320x224 dobrze dostosowana do wielkości monitora.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 19:02:02 przez mmarcin2741
[#101] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@mmarcin2741, post #100

Jaki model TV LCD warto obecnie kupić by mieć dobrej jakości obraz i by nie było migotania w trybie interlaced?
Połączenie z Amigą oczywiście przez euro złącze.
[#102] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@krzych2019, post #101

Tu sami hardkorowi entuzjaści, którzy jadą na crtekach.
[#103] Re: Do Amigi lepszy CRT!

@mmarcin2741, post #102

a własnie że nie sami i to smuci cafe
[#104] Re: Do Amigi lepszy CRT!

@XoR, post #103

Mnie tam nic nie smuci. Każdy używa, co komu pasuje.
Wiadomo, że crt to spora niewygoda i właściwie tylko
do amigi albo innych leciwych sprzętów.

Chodzi tylko o rzetelną informację. Jeśli pojawi się "nowy"
amigowiec, to taka osoba nie powinna być zniechęcana
do crt z automatu. Być może na lcd nie poczuje tego feela,
jaki miał kiedyś na amidze w latach 90 i sobie odpuści.

Uważam, że warto zadać sobie trudu, załatwić jakiegoś
crt i ocenić samemu.

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 23:21:22 przez mmarcin2741
[#105] Re: Do Amigi lepszy CRT!

@mmarcin2741, post #104

..Każdy używa, co komu pasuje.
Wiadomo, że crt to spora niewygoda i właściwie tylko
do amigi albo innych leciwych sprzętów..

Uważam, że warto zadać sobie trudu, załatwić jakiegoś
crt i ocenić samemu..


Dokładnie OK
[#106] Re: Do Amigi lepszy CRT!

@BULI, post #105

Ja mam 3 monitory CRT: Commodore 1084S-P1, Commodore 1084 i Atari SC1425.

Fajne, ale na biurku się nie mieszczą. Potrzebuję LCD ze SCART-em lub S-Video, bo mam dodatkowo ośmiobitowe Atari i ZX Spectrum.

Mam monitor LCD LG 1721A, ale niestety nie jestem z niego zadowolony. Tor audio ma bardzo wysoki poziom szumów, a tryby interlaced migają (podłączony do Amigi po SCART). Podobno obsługuje 15 kHz, ale nie sprawdzałem jeszcze bo czekam na zamówioną przejściówkę.

Więc mam takie konkretne pytanie, czy macie może monitory, najlepiej z głośnikami wbudowanymi, które spełniają się dobrze w trybach przeplotu A1200, a jednocześnie mogą być wykorzystane do komputerów 8-bit (SCART lub S-Video). Wszystko jedno czy stare, czy nowe modele. Potrzebuję czegoś uniwersalnego, niekoniecznie o "100% wierności koloru" i "głębokiej czerni". Co macie i co polecacie?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 00:47:06 przez Rockford
[#107] Re: Do Amigi lepszy CRT!

@XoR, post #103

a własnie że nie sami i to smuci cafe


Ten monitorek crt sony zostawia w tyle nawet oleda 4k:



Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 16:28:48 przez mmarcin2741
[#108] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@mmarcin2741, post #100

Moja A1200 podłączoną przez przejściówkę 23 pin na 15 pin VGA do monitora Dell u2410 obraz idealny zero obcinania obrazu jedynie widoczne minimalnie pionowe pasy nie przeszkadzają trzeba się wpatrzyć. Monitor startuje przy 15kHz. OK
[#109] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Steishen, post #108

Daj jakieś zdjęcia czy film jak to wygląda.
[#110] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@nostrum666, post #109






No dobra udało się jak ktoś będzie chciał to podeślę więcej zdjęć.
OK

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 09:18:56 przez Steishen
[#111] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Steishen, post #110

Dysk Google, zapodaj.net itd.
[#112] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Steishen, post #110

Całkiem nieźle to wygląda - czy jest opcja zmiany proporcji na 4:3?
Sam posiadam Della 2007fp, właśnie w proporcjach 4:3, jednak nie łapie sygnału ani przez VGA, ani przez composite (s-video nie sprawdzałem z Amigą).
Co ciekawe, z Wii i PS2 nie ma problemu na tych złączach.
[#113] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Pentanteles, post #112

Ma możliwość zmiany 4:3, 16:9, 16:10. przez composite działa ale obraz jest gorszy niż przez VGA.OK
[#114] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Steishen, post #113

BTW Jaki telewizor CRT z małym tyłem polecacie? 14 cali z wejściem scart i composite byłoby OK. Z S-video leszcze lepiej.
Mam LG M1721A, ale chętnie porównałbym go z jakimś kineskopem za kilka złotych
[#115] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@recedent, post #1

Szkoda oczu na CRT, już dawno się odzwyczaiłem, chyba by mi teraz wypaliło gały :)

LCD w zupełności wystarczy, u mnie to wygląda tak:
- mam 22 calowy LCD Iyama fullhd, ale aspekt mam ustawiony na 4:3 żeby mi nie zniekształcało do 16:9
- poki co używam OSSC poprzez SCART, jakość bardzo dobra, lagów brak
- efektu dopełnia nakładka scanline OSSC która redukuje troche pikselizację w starych grach, "naśladując" wygląd CRT,

Co mogło by być lepiej?
- gdyby OSSC miał flickerfix i nie robił przerwy podczas zmiany rozdzielczosci było by pięknie, dlatego poluję i czekam na nowy Indivision MK3. Nie wiem czy też robi przerwy podczas zmiany rozdzielczosci, ale ma i flickerfix i nakladke scanline, w dodatku jest montowany wewnatrz wiec nie zajmuje dodatkowo miejsca
- można by zamienić 22 calowy monitor 16:9 na od razu 4:3
1
[#116] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@recedent, post #1

Jak myślicie?

Trudny wybór. Po przeanalizowaniu skłaniałbym
się raczej w kierunku crt.

Kolega z forum strefapsx wykonał tu pracę:
https://strefapsx.pl/forum/tv/screenshoty-crt-lcd-scanlines-monitor-rgb/



1
[#117] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #116

CRT jest oczywistym wyborem - grafiki dem o gier były pod to rysowane. Ale poza tym same minusy - stare graty, duże
rozmiary. sam mam, ale powoli mi zawadza.
1
[#118] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@marianoamigo, post #117

Ja mam LCD w rozmiarze 4:3, typowo Palowski, wyświetla przeplot (laced), potężna rozdzielczość, nie niszczy tak wzroku jak CRT. Cyknę fotę potem.
[#119] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Hubez, post #118

Mam 1084 i wygląda to fajnie, ale trochę niewygodne i po dłuższym czasie jednak męczy oczy. LCD wygodny lekki i tak nie wypala oczu. Może mieć opóźnienia spore. W dynamicznych grach da się to odczuć. U mnie wygoda górą i CRTki zafoliowane na półkach. Może jak będę miał więcej miejsca i czasu to wrócą do łask.
1
[#120] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #116

Popieram kolegę. Tylko CRT. dla przykładu moje porównanie




moim zdaniem chyba najlepiej z powyższych wypada... wiem, będę wisiał... ATARI
niestety, nie posiadam monitora Commodore dla porównania.
Monitor NEC CRT - do PC

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 23:23:24 przez newguru

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2023 23:39:13 przez newguru
4
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem