[#151] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@druzil28, post #150

nie wiem jak można wytrzymać przy tv dłużej niż kilka minut

Proste, jak kogoś głowa boli, to lepszy lcd.
1
[#152] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@brain030, post #144

Doprawdy nie wiem jak koledzy dają radę z ekranami CRT. Mam Sony Trinitrona 14" i granie na nim dłużej jak 5 minut powoduje łzawienie oczu i odrzucenie od ekranu. Nie jestem w stanie znieść tego migotania, no ale może to tylko moje osobiste odczucie.


Może z tym Trinitronem jest coś nie tak? Albo "SKS", bo kiedyś były tylko CRT i się używało
[#153] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@karolb, post #152

kiedyś były tylko CRT i się używało

Miałem w latach 90 kolegę, który twierdził, że nie gra w gry, bo go od
tego głowa boli. Nikogo potem nie poznałem, kto by miał taki kłopot.
Rzadkie przypadki, zapewne mniej niż 10 procent, ale bywa i tak.

Osobiście nie widzę migotania nawet przy pal 50hz, przy 60hz
ntsc obraz już jest stabilny jak skała.

Jak ktoś jest wrażliwy, to może się pocieszyć faktem, że xbox
i ps2 działały, zdaje się, standardowo w 480i. Czyli migotanie
dostawało się w pakiecie i ludzie na tym grali.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 02:24:21 przez Marcin27411
[#154] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #153

Że nie widzisz migotania to może jakaś ułomność Twojego wzroku. Spróbuj spojrzeć nieco obok monitora, a nie na sam ekran, czyli tzw. "kątem" oka.
CRT fajnie mieć dodatkowo, "raz na rok odpalić" demko czy grę jak w epoce, natomiast przy obecnych odbiornikach myślę że w epoce byłby to "no-brainer" jakiego ekranu używać mając do dyspozycji obecną technologię i nie byłby to CRT.
Kiedyś grali w różne rzeczy, ale mamy 2024 i szerszy wybór. Fama niesie, że graliśmy nawet z dyskietek

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 06:47:01 przez Jacques
2
[#155] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #153

W latach 90'tych używałem bez problemu ekranów CRT, teraz zupełnie nie jestem w stanie, ale postarzałem się od tego czasu o 30 lat i pewnie w tym jest sedno. Widzę migotanie bardzo wyraźnie (nie wiem jak można tego nie dostrzegać), na jasnym tle jest to wręcz nie do zniesienia, do tego dochodzi za duży kontrast, które zawsze mają takie telewizory i marna ostrość, która przeszkadza choćby przy czytaniu tekstu w systemie. Nie chodzi o ból głowy, tylko o oczy, które nie potrafią na to patrzeć.
1
[#156] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@brain030, post #155

czytaniu tekstu

Czytanie psuje wzrok i męczy. Zawsze byłem na bakier, nawet lektur szkolnych
nie czytywałem i dzięki temu wzrok, odpukać, nie sprawia problemów.
1
[#157] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@brain030, post #155

Jak dla mnie to prosta sprawa - do okazjonalnego pogrania w gierki czy obejrzenia paru dem - wolę CRT, ale do dłuższego posiedzenia w jakimś IDE czy edytorze tekstu zdecydowanie LCD - nie męczy tak wzroku i jest wyraźniejszy. Co do samych CRT - efekt migotania jest rzeczywiście widoczny gdy się spojrzy lekko obok monitora, ale patrząc wprost powinno być to niemal niedostrzegalne. Sprawdzałem wczoraj na swoim starym Philipsie. Jeśli widać to wyraźnie przy normalnym użytkowaniu patrząc wprost na ekran, to albo ktoś jest bardzo czuły albo sam monitor jest dupiaty. Pamiętam kiedyś w szkolnej pracowni jeden z monitorów to była taka porażka, że wyraźnie było widać lecące pasy przez cały czas, niezależnie od kątu patrzenia. Tak więc śmiem twierdzić, że jakość i stan techniczny samego monitora też ma tu znaczenie.
[#158] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@diobou, post #157

do dłuższego posiedzenia w jakimś IDE czy edytorze tekstu zdecydowanie LCD - nie męczy tak wzroku i jest wyraźniejszy

Edytor tekstu to dosyć nietypowe zastosowanie Amigi, szczególnie
w dzisiejszych czasach. W tego typu zastosowaniach biurowych
często polecano monitor monochromatyczny hercules, co było
zapewne dobrym wyjściem.
do okazjonalnego pogrania w gierki czy obejrzenia paru dem

Ja potrafie grac na poważnie i długo. Smużenie, utrata ostrości
lcd niestety to uniemożliwia.
[#159] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #153

Osobiście nie widzę migotania nawet przy pal 50hz, przy 60hz
ntsc obraz już jest stabilny jak skała.

Może nie widzisz bo Twój wzrok się do tego przyzwyczaił ale za ileś lat odczujesz tego skutki. Mnie już bliżej do 50tki i powiem Ci, że po 40tce, po tylu latach z komputerami, wzrok mi się szybko pogorszył i nawet pani okulistka, po badaniach mi powiedziała, że mam starowzroczność (sic!)
[#160] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@diobou, post #157

Ja odnoszę się do telewizorów Sony Trinitron, które wiele osób tutaj zachwala. Mam taki jak na zdjęciu, typowy w latach 90 model 14"/50Hz. Nigdy nie dorobiłem się prawdziwego monitora do 8-bitowców, ani Amigi. Pierwszy monitor CRT Belinea miałem przy użytkowaniu PC i tam nie było 50Hz, tylko 75Hz i miał on nieporównywalnie lepszy obraz. Na tym monitorze oczy się nie męczyły i wszystko było ok, choć teraz już nie mogę tego zweryfikować gdyż od dawna go nie mam. Nie da się go porównać do telewizora Sony, a moje odczucia przy używaniu dotyczą właśnie Trinitrona, migotanie przy 50Hz jest ogromne.

[#161] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@recedent, post #1

Najlepiej CRT i to z jak największymi zniekształceniami obrazu, największym blurem, jakimiś dziwnymi paskami. Tak żeby nawet w lowresie nie było widać gdzie dokładnie się postawiło biały pixel na czarnym tle. W czasach wszędobylskiego AI nic w informatyce nie jest już pewne czy powtarzalne. Wszystko jest prawie pewne, wygląda prawie tak jak chce autor, więc i pixel może być prawie w tym miejscu w którym pokazuje monitor. Niech to co zrobi grafik zostanie zgrabnie rozsmarowane na ekranie jak… jak… niech każdy sam sobie dopowie.
1
[#162] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@MDW, post #161

największym blurem


Gdzie widzimy więcej szczegółów:


Final Fantasy 6

Najlepiej CRT i to z jak największymi zniekształceniami obrazu, największym blurem, jakimiś dziwnymi paskami. Tak żeby nawet w lowresie nie było widać gdzie dokładnie się postawiło biały pixel na czarnym tle.

Blur fotka wyżej, reszta argumentacji - to zależy od jakości monitora/tv
crt oraz kabla.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 15:26:11 przez Marcin27411
1
[#163] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #162

Zastanawia mnie w jaki sposób grafikowi udało się wypikselować zielone kafelki na tle których stoi pani z gołą pupą, skoro ich nie widział na CRT-ku na którym pracował. Normalnie Beethoven pixel-artu! pomysł
[#164] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #162

Mhm...a zrób fotkę z tego crt ale z odległości z której patrzysz zwykle na ekran tego tv, możesz też wrzucić fotkę obrazu z monitora, z emulatora (bo wnioskuję, że zeń pochodzi ten prawy obrazek), wnioski mogą być ciekawe...

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 16:24:53 przez Madman
1
[#165] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@recedent, post #163

Zastanawia mnie w jaki sposób grafikowi udało się wypikselować zielone kafelki na tle których stoi pani z gołą pupą, skoro ich nie widział na CRT-ku na którym pracował. Normalnie Beethoven pixel-artu! pomysł


Grafika była przygotowywana nie na domowym telewizorze, ale na stacjach
roboczych. Graficy zapewne musieli mieć podgląd obrazu na standardowym
crt tv.
This suggests that SNES development at Nintendo was split between the IBM-PC compatibles and the Unix-based Sony NEWS workstation!


The Sony NEWS originally came equipped with a dual 680x0 (68020 or 68030) processor configuration running at 16-25 MHz. Later, the Sony NEWS was moved to the MIPS architecture, with MIPS III and MIPS IV microprocessors such as the R3000,[6] R4000, R4400, R4600, R4700, and R10000. The fastest MIPS processors used in Sony NEWS workstations run at 200 MHz.

Sony NEWS workstation: 2x 68030 @ 25 MHz, 1280x1024 256-color display

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 16:40:32 przez Marcin27411
[#166] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@recedent, post #163

Nie jestem artystą pixeli, ale w DP można było powiększać i wtedy ta mała grafika była na całym kineskopie i wyglądała tak samo jak wersja LCD.

Odnośnie CRT, to te piksele mogą różnie wyglądać na różnych kineskopach. Były różne siatki, rozdzielczości, krzywizny, geometria. Z mojego doświadczenia mało kto się tym przejmował. Ja wtedy nie używałem nawet RGB w Amidze i sygnał szedł po chinchu, chociaż TV miał SCART.

Co do migania, to pamiętajcie, że w PALu jest przeplot i migotanie jest bardziej widoczne niż w trybie progresywnym.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 16:47:47 przez snifferman
1
[#167] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #165

Grafika była przygotowywana nie na domowym telewizorze, ale na stacjach roboczych. Graficy zapewne musieli mieć podgląd obrazu na standardowym crt tv.


Dobra dobra, tylko że gra została wydana w 1994 roku, czyli nawet hipotetyczna stacja robocza była podpięta pod monitor CRT. Czyli teraz tak - albo grafik namęczył się tworząc tło którego wiedział że nie będzie widać na docelowym sprzęcie odbiorcy końcowego, albo opowieści o tym że stare pikselki są fine-tunowane pod CRT właśnie, z jego niedoskonałościami i "ficzerami" są wyssane z palca.

Rozmawia dwóch grafików z Nintendo:
- Ej stary, czemu pikselujesz te szczegóły? Przecież na telewizorze i tak nie będzie ich widać...
- Może i nie będzie, ale ja będę wiedział że one tam są!

A wracając do rzeczy (na co zwrócił już uwagę Madman): Czemu obok siebie postawione jest zdjęcie ekranu CRT z bliskiej odległości i screenshot, zamiast zdjęcia ekranu LCD?

@snifferman:

Nie jestem artystą pixeli, ale w DP można było powiększać i wtedy ta mała grafika była na całym kineskopie i wyglądała tak samo jak wersja LCD.


Tu nie chodzi o powiększenie. Tła w obrazku po lewej stronie praktycznie nie widać. Można by rzec: "ale przecież można podkręcić jasność odpowiednim pokrętłem na monitorze i będzie widać". Pytanie tylko - dlaczego tego nie zrobiono przed wykonaniem zdjęcia? Może nie wyglądałoby ono wówczas tak atrakcyjnie i nie pasowało do tezy?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 17:08:07 przez recedent
2
[#168] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Madman, post #164

a zrób fotkę z tego crt ale z odległości z której patrzysz zwykle na ekran tego tv

Zrobienie takich fotek jest trudne i nie dałbym rady albo musiał
poświęcić masę czasu na to.
Skontaktuj się z autorami takich zdjęć i przedstaw swoje
żądania. Może się zastosują.
[#169] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@recedent, post #167

Może nie wyglądałoby ono wówczas tak atrakcyjnie i nie pasowało do tezy?

Wszystko możliwe. W każdym razie, nie znalazłem jak na razie kontrfotek
prezentujących wyższość lcd nad crt.
Ale te pixele to tak naprawdę mały pikuś. Opóźnienie i smużenie.

tu więcej info:
http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?pid=245562#p245562
Oczywiście monitor CRT reaguje pięknie i dynamicznie, obraz uchwycony na zdjęciu za każdym razem jest ostry, kineskop nadąża za dynamicznymi zmianami znakomicie. Opóźnienie jest zerowe. Jeżeli chcieć by się przyczepić to widać (ale tylko na zdjęciu) minimalną poświatę na cyfrze z poprzedniej klatki.


Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 17:49:58 przez Marcin27411
[#170] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #168

Zrobienie takich fotek jest trudne i nie dałbym rady albo musiał
poświęcić masę czasu na to.
Skontaktuj się z autorami takich zdjęć i przedstaw swoje
żądania. Może się zastosują.

Ale ja nie wiedziałem, że to nie twoje zdjęcia (choć tego po prawej za zdjęcie uznać nie można tylko zrzut ekranu jak wspomniał poprzednik) więc nie wiem skąd ten zarzut? Poza tym... ja chciałem Ci uzmysłowić, że pokazanie powiększenia ekranu (jakiegoś jego wycinka) nijak się ma do tego co się widzi siedząc, powiedzmy metr czy nawet dwa przed takim ekranem i gdybyś siedział ten metr czy dwa przed ekranem LCD to za ciula nie doliczyłbyś się ile tam jest pikseli a obraz wyglądałby na wyraźniejszy niż na tym zrzucie fragmentu ekranu. Tak samo jest z oglądaniem obrazu np. 1080p na monitorze a oglądaniem go na, powiedzmy tv ponad 50", na monitorze wyda ci się ostrzejszy bo piksele mniejsze, na takim tv musiałbyś się oddalić aby pikselozy nie dostrzegać

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 18:40:13 przez Madman
1
[#171] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Madman, post #170

Często różnice są nawet CRT vs CRT. Co do smużenia to zależy też jaką matrycę i odświeżanie ma LCD oraz przetwornik z sygnału analogowego na cyfrowy.

Tutaj jest 1084 vs Trinitron. Chyba już to kiedyś wklejałem

3
[#172] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@snifferman, post #171

Nie mogłem już edytować. Tutaj CRT vs LCD

2
[#173] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #162

Ja zdecydowanie i bez cienia zastanowienia od 30 lat wolę to co widzę po prawej stronie. Od zawsze nienawidziłem tego co robi z pixelami CRT. To była jedyna rzecz, której zazdrościłem pecetowcom gdy jeszcze używałem OCS/AGA. Ta ostrość obrazu, to że wreszcie bez powiększania obrazka mogłem go zobaczyć. Zresztą wtedy często oglądało się prace demoscenowe właśnie na powiększeniu żeby zobaczyć jak to jest narysowane, a nie jak to jest rozsmarowane po ekranie. Oczywiście tak zmodyfikowany przez CRT obraz ma swój urok, klimat. Ale dla mnie nie jest lepszy. Ja bardzo lubię grafiki w niskich rozdzielczościach, pixelart i chcę te pixele widzieć. Zresztą nie tylko ja. Dzisiaj to jest wręcz taki styl. Rozdzielczości mamy kolosalne, a masa gier jest w takim stylu. Po prostu niektórzy lubią pixele i nie chcą ich rozcierać, udawać wyższej rozdzielczości.

Dodatkowo nienawidziłem zniekształceń obrazu jakie daje CRT. Ciągle grzebałem w ustawieniach geometrii monitora SVGA. Chciałem naciągnąć na jak największy obszar roboczy ale wtedy robiła się beczka. No to wyciągałem rogi. Wtedy krawędzie były trochę jak łuk tatarski. A miałem kineskop, który w tamtych standardach CRT uważany był za płaski. Gdy kupiłem LCD to odżyłem. Idealna geometria, żadnej regulacji. Po prostu perfekcja z każdej strony do samych krawędzi obrazu. Ja i tak długo zwlekałem z przesiadką na LCD, bo niestety początkowo LCD było dosyć mizerne jeżeli chodzi o kąty patrzenia. Tego koszmaru nie mogłem zaakceptować i wolałem już cierpieć na CRT. Jednak cały okres używania Amigi z BVision3D miałem CRT i na początku Pegasosa I/G3 też używałem z CRT. Z pierwszego LCD (jakiś Samsung 1600x1200) nie do końca byłem zadowolony i nawet próbowałem go oddać na gwarancji pod zarzutem tego, że na górze ekranu widzę inne kolory niż na dole. Nie udało się więc przywykłem do tego. Ale to już jest nieaktualne od 20 lat. Dzisiaj LCD dla mnie nie ma wad.

Tak czy siak pewnie wszystko zależy kto co woli. Ja nie wyobrażam sobie używać komputera w obrazie tak kiepskiej ostrości. Nie chcę się zastanawiać czy ta ciapka na ekranie to kropka czy przecinek.

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2024 22:30:00 przez MDW
3
[#174] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@snifferman, post #172

Dzięki snifferman za te filmiki, ciekawe są. Powiem Wam, że zasadniczo to ja, kiedy pierwszy raz zobaczyłem w latach 90tych u kolegi obraz z amigi 500 na monitora 1084 to byłem w szoku jak ostry ten obraz jest, zazdrościłem koledze tego monitora choć sam miałem 14" tv Elemis (ten z szybą z przodu jak ktoś kojarzy i takim pilotem jak cegła) i doskonale rozumiem kolegę MDW bo też zawsze człowiek szukał tej idealnej geometrii, nawet później już mając pc, zawsze się te ekrany ustawiało i kombinowało aby nie było "jajo" W tym elemisie to niewiele tego overscanu widziałem ale nawet nie miałem jak geometrii ustawić bo to wymagało zdjęcia obudowy i regulacji potencjometrów, za głupi na to byłem a i gmeranie przy działającym kineskopie mogło się źle skończyć dla mnie, ówczesnego nastolatka Ja nie mam nic przeciwko używaniu CRT choć to już nie dla mnie kiedy czuję wieczorami zmęczenie oczu siedzeniem przez cały dzień w pracy a potem w domu przed monitorem lcd.
[#175] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@MDW, post #173

Ja zdecydowanie i bez cienia zastanowienia od 30 lat wolę to co widzę po prawej stronie.

30 lat temu to był 1994r i w PL za bardzo nie pamiętam, aby były LCD. W laptopach i może w banku widziałem. Odświeżanie i kąty widzenia były tak kiepskie, że ich jedynym plusem były małe gabaryty. Kursor ciągnął za sobą swój cień. Tak od 2005 miało to sens jakościowy i cenowy. Miałem Della C640 (rok produkcji chyba 2002) i nadawał się już do gier nawet. Teraz już go nie mam i nie sprawdzę, ale przy dynamiczniejszych scenach było widać, że matryca nie nadąża. WinUAE dział na nim znośnie.

Temat jest co lelsze do Amigi. Tutaj przewaga CRT to jedynie kompatybilność i sentyment. To jedyne "za" jakie widzę, żeby go postawić na biurku. Gabaryty i mało miejsca na blacie wymuszało czasem dziwne i niewygodne ustawienie. Można przeżyć z monitorkiem 14", ale ja używałem TV 24" albo 26". Jak stał w meblościance, to przełączenie kabla Scart z tyłu stanowiło wyzwanie Taki 15" TV LCD co waży 3kg i może zajmować tyle miejsca co obrazek na ścianie jednak u mnie wygrywa. Nawet jak ma 15 lat i wady widoczne przy skrolach.

Kineskop, kulkowa myszka, dyskietki. Fajnie się pobawić i powspominać. Używać i udawać, że to jest lepsze? No nie.

Ps. Żeby nie było, że jestem wrogiem CRT. Jak ktoś lubi, ma miejsce i chce sobie używać, to pewnie. Sam mam 1084, które czekają na naprawy i na pokazanie, że działa i da się jeszcze używać.
[#176] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@recedent, post #167

Rozmawia dwóch grafików z Nintendo:
- Ej stary, czemu pikselujesz te szczegóły? Przecież na telewizorze i tak nie będzie ich widać...
- Może i nie będzie, ale ja będę wiedział że one tam są!


Ach, ci artyści... ;)

"A Polch... O, ten jest zupełnie niesamowity. Kiedyś pokazywał mi stronę swojego "Funky Kovala". Był na niej rysunek bohatera trzymającego w ręce monetę. Na tym dolarze były umieszczone wszystkie napisy, jak na prawdziwym. Musiał to chyba pod lupą robić. Zapytałem go, po co to, przecież w druku tego zupełnie nie będzie widać. Odpowiedział: "No, jasne! Lecz ja wiem, że to tam jest"."

[#177] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@kempy, post #176

Odpowiadam na pytanie główne wątku ("Do Amigi lepszy CRT czy LCD?"):

- taki, jaki komu bardziej odpowiada.
4
[#178] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@snifferman, post #175

Temat jest co lepsze do Amigi.

Tak. Mowa jest o prawdziwej Amidze a nie emulacji uae na lcd.
Fotki, które powklejałem pokazują jedynie, w jaki sposób
crt zmienia pixele.

Na prawdziwej Amidze podłączonej do lcd recedent czy MDW
nigdy nie zobaczą takich pikseli. Wręcz przeciwnie, rozmycie
i artefakty będą większe na lcd niż crt.
[#179] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@snifferman, post #175

Temat jest co lelsze do Amigi. Tutaj przewaga CRT to jedynie kompatybilność i sentyment.

Naprawdę? A jakość obrazu nie ma tu przypadkiem znaczenia?
Nie będę gołosłowny. Zapożyczyłem fotkę tu z forum:



Słowo "Killing" - litery "ill" się po prostu zlały ze sobą.
Ostatnie słowo "games", to jest s czy 9? Trudno
powiedzieć.

Oczywiście mozna znaleźć bardziej drastyczne przypadki.

[#180] Re: Do Amigi lepszy CRT czy LCD?

@Marcin27411, post #179

Nie będę gołosłowny. Zapożyczyłem fotkę tu z forum:


Tutaj:
a) wygląda to na podły monitor
b) lub wygląda to na podły kabel
c) a na pewno nie jest odpowiednio wyregulowany
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem