kategorie: A1200, A500, A600
[#1] Monitor idealny do amigi dziś.
Witam. Zastanawiam się czy istnieje w miarę uniwersalny monitor który służyłby i do zabawy amigą jak i do pracy na PC. Z racji przestrzeni domowej na dwa monitory nie moge sobie pozwolić. Oczywiście co rozumiemy przez 'w miarę uniwersalny' każdy może sobie różnie interpretować. Wątek założyłem bo wiem że jeśli chodzi o pc to nie ma żadnego problemu natomiast dopasowanie do tego amigi to już problem z którym forumowicze mieli do czynienia. Co dla mnie oznacza uniwersalność:
1. Rozdziałka większą niż 1200x1024 dla pc.(najlepiej 4:3)
2. Przekątna nie więcej jak 20'
3. Można do niego podłączyć bezposrednio amigę bez scandublera.(ma jakieś porty starszej generacji))
4. Wbudowane głośniki.
5. Port dvi-d i vga i jakiś dla Amigi.
Czy coś w ten deseń jest dostępne w nowej ofercie bądź wśród starszych modeli? Dell 2007 odpada (nie współpracuje z amigą)
Pozdrawiam świątecznie.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2020 17:40:41 przez Bociek78
[#2] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #1

Tak, jest. Na forum jest lista takich monitorów.
[wyróżniony] [#3] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #1

Jeśli jakość matrycy i w konsekwencji wzrok nie ma znaczenia to były jakieś LEDowe BenQ które powinny spełniać powyższe wymagania. Na pewno znajdziesz wzmianki o nich gdy poszukasz tematów ze słowami "monitor" albo "LCD". Ta lista może też się przydać link

Od siebie mogę tylko dodać że takie Delle 2007 to dobre monitory na panelach IPS (były niby dwie wersje, druga z VA aczkolwiek rzadko spotykane) i świetlówkami które są lepsze dla oczu od większości tanich W-LEDów, nawet jeśli te LEDy są "flicker free". Nie wiem czy w ogóle jest jakiś IPS kompatybilny bezpośrednio a Amigą tak aby na porcie VGA obsługiwał tryby 15KHz jak i (S-)VGA i pozwalał na bezpośrednie przełączanie trybów graficznych bez przełączania wejścia w monitorze i cudowania z kabelkami. Czyli jesteś skazany na panel TN i rozmiarowo też chyba tylko 17"...

Ewentualnie są monitory z tunerem i wejściem SCART. Jakość trybów 15KHz bez przeplotu mizerna ponieważ traktowane są jakby miały przeplot i jest robiony deinterlacing + jakieś filtry grzebieniowe itp. a dodatkowo i tak trzeba by kombinować przełączać tryby 15KHz i VGA bo na wejściu SCART trybów z VGA nie obsłużą takie monitory. Od biedy by uszła taka opcja i część ludzi poleca ale takie monitorki są chyba tylko 16:9... i zazwyczaj na TN.

Tania opcja to użycie kabla S-Video na obecnie posiadanym Dell-u. Dalej będzie deinterlacing i dalej będzie potrzeba przełączania ale zostaje relatywnie dobry monitor dla PC i trybów VGA i opcja jak już wspomniałem jest zdecydowanie najtańszą z dostępnych i pod pewnymi względami najlepsza.

BTW. "Idealna" opcja (bo skoro o idealnym monitorze mówimy w nazwie tematu...) to zakup Open Source Scan Converter (takie coś link) + jakiś fajny monitor CRT
[#4] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #1

Ja zaś ostatnio odpaliłem gbs-a którego kiedyś udało mi się z pomocą paru osób zmontować.
Jeden go złożył, drugi dodrukował obudowę. Zakupiłem monitor NEC z allegro za 70zł - z wbudowanymi głośnikami i w czasie ogólnej krajowej kwarantanny złożyłem zestaw. Za te pieniądze jest spoko.

link

link

link

link


Ostatnia aktualizacja: 12.04.2020 18:56:18 przez mkdevil666
[#5] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@mkdevil666, post #4

Wiekszosc nec-ów działa na zwyklej przelotce d23-vga. Tylko wada taka ze w PAL ucina linie.
[#6] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@mkdevil666, post #4

Mam gbs-a ale niestety dla takiego laika jak ja ryzyko podłączenia tego urządzenia do ukochanej amigi zadecydowało ze leży w szufladzie. Na allegro ostatnio widziałem jakieś urządzenie wspomagające do gbs (?) ale nie jestem pewien czy to nie naciąganie na kasę. Sprzedawca na moje pytania nie odpowiedział.
https://allegro.pl/oferta/scart-do-gbs-8200-gbs-8220-i-vga-15khz-adapter-8887948342?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 08:51:29 przez Bociek78
[#7] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #6

To rozwiązanie może być na tyle wygodne, że nie trzeba rzeźbić do każdej z platform osobnego kabla. Wystarczy mieć odpowiedni scart i podłączyć do gniazda euro w tej przejściówce. Z innej strony to ciekawy taki dodatek, który kosztuje więcej niż sam gbs. Na ali gbs kosztuje ok. 60 zł z przesyłką i wcale nie trzeba długo czekać. Ja miałem w domu ok. 2 tyg. od zamówienia a wysyłka była z Hiszpanii. Cóż, obecnie mamy nieco inne czasy niż przełom 2019/2020. Swojego gbs używam co cpc, ale miałem od kolegi taki w domu z kablem do Amigi i powiem szczerze obraz był ok. Podłączałem do kilku monitorów lcd i efekt był lepszy niż zadowalający. Gbs gbsowi nie jest równy. Np. w moim mam na ekranie śmieci tj. kilkanaście kolorowych pikseli poza tym obraz jest ok. Z kolei gbs kolegi wyświetlał obraz mojej Amigi bez żadnej skazy.
[wyróżniony] [#8] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@XoR, post #3

Również posiadam Della 2007, używam go na co dzień, także do pracy i jestem bardzo zadowolony z jakości obrazu.
Monitor ten posiada też wejście composite, do którego podłączyłem Wii a wcześniej PS2 i działa bez problemu. Sygnał z Amigi niestety nie był rozpoznany. Czytałem, że nie działa także z C64.
Obecnie do S-Video mam podpięte PS2. Czy sprawdzałeś, że działa to z Amigą?
[#9] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Pentanteles, post #8

Swego czasu kupilem ten monitor bo sowie ubzduralem ze spelnia wszystkie cechy uniwersalnosci pierwszego posta. Niestety nie. Composite w tym dell nie obsługuje amigi ale już np Nintendo tak. Jest jeszcze wyjście s-video I fajnie byłoby to sprawdzić z amigą niestety nie mam takiej możliwości. Może ktoś to testował?
[wyróżniony] [#10] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #9

Na monitorze Dell 2001fp przez wejście s-video obraz jest ok. Testowane na Amiga 500 z konwerterem composite, vga, s-video.
[#11] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@misiomatyk, post #10

Jakiego konwertera użyłeś?
[#12] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #11

[youtube]https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3D1_tdj7CnBJ8&ved=2ahUKEwjY4cafr-XoAhVFiYsKHSG8DpEQwqsBMAF6BAgJEAg&usg=AOvVaw2q56WIdquBV72A6caQwkAU[/youtube]
[#13] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@misiomatyk, post #12

Niestety to cacko jest dziś nie do nabycia.
[#14] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@XoR, post #3

jakiś fajny monitor CRT


No nie wiem. Obejrzałem film, na którym monitor
crt dostaję tęgie bencki od lcd, także nie wiem.

[#15] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #13

Niestety, trudno znaleźć gdzieś tę płytkę.
Znalazłem za to schemat innego adaptera.
Na PPA jest już artykuł nt. zamontowania portu S-Video w A1200, jednakże wolałbym nie lutować bezpośrednio na płycie a dodatkowo móc używać adaptera z różnymi Amigami

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 19:54:39 przez Pentanteles
[#16] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Pentanteles, post #15

Dzięki za info. Poprosiłem Superbonio o zastąpienie rgb modulator właśnie płytką z s-video w a1200. Czy zadziała zobaczymy bo mój dell 2007 jest kapryśny.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 20:43:26 przez Bociek78
[wyróżniony] [#17] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #13

Dzisiaj na Allegro widziałem rgb2svideo
[#18] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #16

Schemat w lepszej jakości
Należy do dostosować do sygnału PAL wg instukcji z mojego poprzedniego postu
[#19] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #1

Cześć, ja używam BenQ BL912 przez VGA wspiera 15kHz (ma też wejście DVI, można mieć dwa urządzenia podłączone) , mam też DELL 2001FP (tylko modele wyprodukowane do czerwca 2005 wspierają 15kHz), niestety po każdym restarcie Amigi trzeba pozycjonować ekran. DELL 2001FP ma też gniazdo S-VHS (Commodore 64 współpracuje super) i composite. Jak masz LCD Tv z gniazdem Euro(rgb) to obraz jest naprawdę dobry, do gier i zabawy pod Workbench'em nie trzeba nic więcej. BenQ BL702A ten też wspiera /akceptuje 15kHz, poszukaj na portalach aukcyjnych.
[#20] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #1

Jest jeszcze Indivision: http://wiki.icomp.de/wiki/Indivision_AGA_MK2
Sam używam i obraz jest jak żyleta, chyba Indi i OSSC dają najlepszy obraz ze wskazaniem na to pierwsze i można praktycznie do każdego monitora podpiąć złączem VGA lub DVI.
Niestety też ciężko z dostępnością, chociaż chyba lepiej niż ten zewnętrzny scandoubler.
[#21] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #1

Jak kolega wyżej wspomniał scandoubler dałby najlepszy obraz i nie byłbyś uwiązany do starych monitorów, jednak to trochę drogie rozwiązanie. Zewnętrzny ma tą zaletę że można przełączać do innych Amig, ale za to więcej kabli na biurku. Ten gościu miewa wewnętrzne do Amigi 500 i 1200: https://www.amigapassion.co.uk/product/scanplus-ecs-amiga-500-500-plus-and-amiga-2000-scandoubler/ . Tylko teraz może być problem z wysyłką do Polski nawet jakby miał. Dostępne tanie konwertery euro do hdmi dają słabszy obraz niż lcd tv poprzez euro(rgb), przynajmniej moim zdaniem.
[#22] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@mmarcin2741, post #14

Ten gość ma wiedzę na bardzo kiepskim poziomie. Do tego porównuje budżetową 15 do topowych modeli.
[#23] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Mir3k, post #22

Wracając do głównego wątku najbliższy ideałowi jest znany i lubiany SAMSUNG 19" cali SyncMaster 940MG. Wyjścia ma chyba wszystkie poza hdmi. W moim przypadku mógłbym mieć na stałe podłączony PC przez DVI, a600 do VGA (scandoubler) a 1200 w zależności jaki kabel się napatoczy. Do ideału brakuje mi tylko większej rozdzielczości niż te dziwne 1440x900 (do pracy na pececie). Może ktoś się spotkał z takim modelem?
[wyróżniony] [#24] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@SimonGK, post #21

Jak kupowałem Indivision też zastanawiałem się nad ScanPlus i doszedłem do wniosku, że jednak Indivision jest znacznie nowocześniejszym rozwiązaniem, szczególnie, że ScanPlus ma tylko wyjście VGA. Wersja Indivision dla OCS/ECS jest w podobnej cenie i jest dostępny na stronie Individual Computers:
https://icomp.de/shop-icomp/en/shop/product/Flickerfixer_Scandoubler.html
Co ciekawe, żeby pojawiło się "Available for immediate delivery" i można zamówić trzeba najpierw zmienić typ komputera na A1200, a potem z powrotem na OCS/ECS.
[#25] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #1

BenQ BL702A 17 cali albo jego większy brat 19" bodaj 912A (na forum będzie model).

Rozdzielczość 1280x1024, podłącza się do Amigi za pomocą przejściówki; po ustawieniu clock/phase uzyskujesz bardzo czysty obraz. Mam 3 sztuki 702A na chacie.

Brak głośników i wejście jednak tylko D-SUB ale można to ładnie obejść za pomocą przełącznika sygnałów x2 lub x4.

Używam do MorphOS'a, Amigi 500/1200 i dwóch pecetów. Jestem bardzo zadowolony, co tu dużo mówić, wszystkie CRT jakie miałem (M1438S oraz 3x1084S w wersjach D1 i D2) sprzedałem w diabły.

Nowy Benek z gwarancją w granicach 350PLN, a ostatnio udało mi się kupić poleasingowy w bdb stanie za 150PLN.

Proponuję Ci kupić jeden na próbę i się przekonać (w razie czego sprzedać można bez problemu).
[#26] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@jargo, post #24

Mam, kupiłem do mojej 600. Geniany choć nie tani sprzęt. Scandubler indivision daje idealny obraz. Szkoda ze wersje dla a1200 nie są dostępne.

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 07:17:23 przez Bociek78
[#27] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@mccnex, post #25

Tak BenQ BL to dobry monitor najlepsze jest to, że mam takiego dell.




Po rozkręceniu okazało się że ma podzespoły BenQ BL .
[#28] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Dorian3d, post #27

A jaki to dokładnie model tego dell-a ?
[#29] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@kismat75, post #28

Dell 2001 fp ?
[#30] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #29

Model do czerwca 2005 ?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 13:30:04 przez Norbert
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem