kategorie: A1200, A500, A600
[#181] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@moulder, post #179

Overscan dobrze ustawiony?
[#182] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Atryda, post #181

To sa zwykle liniowe potencjometry? Zastanawiam się nad wymiana. Jakie będą pasować zamienne?

Oczywiście. I tak slora część obrazu jest poza obszarem wyświetlania w pionie. Poza tym to ustawienie overscan działa w Workbenchu , w grach jest jeszcze gorzej.
[#183] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@moulder, post #182

o sa zwykle liniowe potencjometry? Zastanawiam się nad wymiana. Jakie będą pasować zamienne?

Oczywiście. I tak slora część obrazu jest poza obszarem wyświetlania w pionie. Poza tym to ustawienie overscan działa w Workbenchu , w grach jest jeszcze gorzej.


Cos sie dziwnego zadzialo ja pisalem odpowiedz. Pierwszy wers odnosnie potencjometrow jest z innego watku

Oczywiście. I tak spora część obrazu jest poza obszarem wyświetlania w pionie. Poza tym to ustawienie overscan działa w Workbenchu , w grach jest jeszcze gorzej.
[#184] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@moulder, post #182

Oba monitory posiadają możliwość automatycznego centrowania obrazu oraz regulacji prawo/lewo, góra doł.
[#185] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Norbert, post #180

Ok w Workbenchu to dziala. Widze calu obszar ekranu, tylko mam czarny pasek maly z dolu. Ale w grach dalej jest obraz poza obszarem wyswietlania w pionie.
[#186] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@cytrynek, post #168

No i w końcu fajny monitor do Amigi, który można też używać na PC. Z tego co widzę, to wersja bez PIVOT'a (działająca z Amigą 15 kHz) jest oznaczona jako Dell E2214Hb (matryca TN i brak portów USB). Wersja z PIVOT'em i złączami USB/DP jest oznaczona jako Dell P2214Hb (matryca IPS).
[#187] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@moulder, post #177

Niestety wszystkie monitory NEC obcinają 16 dolnych pikseli obrazu PAL 640x256/15 kHz (w NTSC nie ma tego problemu, bo obraz jest węższy w pionie i ma 640x240 pikseli).
1
[#188] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@RomanWorkshop, post #186

I są ogólnie dostepne :)
[#189] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Atryda, post #184

NIe mają regulacji rozszerzania/zwezania obrazu w pionie.
[#190] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@moulder, post #183

Cos sie dziwnego zadzialo ja pisalem odpowiedz. Pierwszy wers odnosnie potencjometrow jest z innego watku

Bo to taki babol jest, że jak zaczniesz pisać jakąś odpowiedź z cytatem z jakiegoś posta a tej odpowiedzi nie wyślesz to później, odpowiadając na inny post, wkleja Ci automatycznie tamten tekst którego nie wysłałeś. Nie wiem czy to wina przeglądarki czy forum. Tak samo mam problem z nieprzeczytanymi postami, nie przekierowuje mnie do pierwszego nieczytanego postu tylko do ostatniej strony wątku i muszę sprawdzać daty postów i się cofać.
1
[#191] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Madman, post #190

Bo to taki babol jest, że jak zaczniesz pisać jakąś odpowiedź z cytatem z jakiegoś posta a tej odpowiedzi nie wyślesz to później, odpowiadając na inny post, wkleja Ci automatycznie tamten tekst którego nie wysłałeś.


"It is not a bug, it's a feature".
Kiedyś Hexmage prosił, żeby post który się z jakiegoś powodu nie wysłał zostawał "w pamięci" strony. No i Grzesiek coś takiego zmajstrował.
Jeśli więc piszesz posta, a potem się rozmyślisz i zamkniesz okno a potem zaczniesz pisać innego, to w okienku będzie juź siedział wcześniej wpisany przez Ciebie tekst.
3
[#192] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@recedent, post #191

"It is not a bug, it's a feature".


Ale to jest właśnie feature, tylko z fiuczerami tak jest że trzeba umieć z nich korzystać. Gdy tego nie potrafimy wydaje nam się że to bug jest:) A tak nie jest.ok, racjaok, racja

np: pisząc posta i sprawdzając zamieszczone odnośniki, gdy klikniemy w jedne to po powrocie strzałka w lewo mamy swój post. Co jednak jest przyszłościowym rozwiązaniem, w latach 90 tego nie było. Czyli feature.
[#193] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@recedent, post #191

Skoro to "feature" to ok.
[#194] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Madman, post #193

Moim zdaniem dobrej jakości CRT wraz z xRGB Framemasterem to jedno z najlepszych dostępnych rozwiązań. Mamy obraz w odpowiednich proporcjach, pracujemy na plamce nie na pikselu i mamy możliwość podłączenia każdego 8/16 czy 32 bitowego sprzętu. Wadą jest cena xRGB, ale można zastąpić innym scandoublerem. Odsyłam do krótkiego testu wideo, który popełniłem z takim zestawem. Sam monitor Samsung SyncMaster 757MB kosztował mnie poniżej 100 zł.
link
1
[#195] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@nowy80, post #194

Sam będę kupował.

Czy ktoś ma jakieś typy z nowych z kolei monitorów? Nieduży, PAL, wejścia: HDMI, SCART (Composite), RF.

Potrzebuję czegoś na imprezy. Z góry dziękuję.

EDIT: musi być jeszcze wejście Composite.

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 19:39:02 przez _DiskDoctor_
[#196] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@nowy80, post #194

xRGB Framemaster to trochę przeszłość i one nigdy nie były najlepsze do PAL (chyba przez RGB to jeszcze jakoś działa po update'ach ale samego PAL to chyba nie łapie... ale w sumie nie wiem)

Dzisiaj absolutnym TOPem jest Retrotink 5X-Pro https://www.retrotink.com/product-page/5x-pro

Podobno najszybciej łapie zmiany rozdzielczości i większym ograniczeniem jest sam monitor. Przy CRT zmiany powinny być praktycznie natychmiastowe. Ma też podobno bardzo dobry deinterlacing.

Sam myślałem czy nie kupić ale w sumie to większość retro w tym momencie robię na MISTer FPGA a tam scan-doublera nie potrzebuję bo ten wbudowany jest genialny a tym bardziej do Amigi do pulpitów bo tam mam framebuffer.
[#197] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@RomanWorkshop, post #186

Kupiłem monitor Dell E2214Hb za 158zł. z wysyłką i jestem zadowolony, bo jako pierwszy wyświetla mi cały obraz PAL 15kHz/50Hz z Amigi. Oczywiście są widoczne charakterystyczne pionowe paski, ale to normalne przy LCD. Monitor ma regulację położenia obrazu we wszystkich kierunkach oraz jego rozmiaru w poziomie. Załączam zdjęcia obrazu PAL po wybraniu opcji autodopasowania: link.
2
[#198] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@nowy80, post #194

Z tanich zabawek to najlepiej moim zdaniem gbs Control.

Natomiast co do crt to nie do końca mnie to przekonuje, plamka w monitorze crt jest dużo mniejsza niż przy telewizorach/ monitorach 15 kHz. Wiec piksel który otrzymamy będzie składał się z kilku plamek (przeskalowanych) także, będziemy to widzieć jak kwadracik, może jakiś filtr by to fajnie okiełznal, natomiast mogłoby się to odbić na opóźnieniu w wyświetlaniu obrazu.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 22:30:20 przez Mir3k
[#199] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@XoR, post #196

xRGB Framemaster to trochę przeszłość i one nigdy nie były najlepsze do PAL (chyba przez RGB to jeszcze jakoś działa po update'ach ale samego PAL to chyba nie łapie... ale w sumie nie wiem)

Nie znalazłem rozdzielczości, czy systemu który byłby nieobsługiwany przez xRGB. 5X-Pro to bardzo dobry sprzęt, choć mocno uproszczony pod względem ustawień. Jedni go za to chwalą inni wolą mieć kontrolę nad każdym aspektem ustawiań ekranu. Fakt że 5X-Pro jest tańszym sprzętem, to przemawia za jego zakupem. Jednak coś za coś, wykonanie (jakość wykonania plastików) moim zdaniem pozostawia wiele do życzenia. xRGB nie jest bez wad, jego największym problemem jest czas przełączania między rozdzielczościami. Jeśli masz sprzęt, który w locie zmienia rozdzielczości, może być to uciążliwe (np. konsole typu Dreamcast, kilka specyficznych tytułów). Jednak ja używam głównie do systemów 8/16/ początek 32 bitów, gdzie xRGB sprawia się bardzo dobrze.

Szczegółowy test xRGB dla różnych typów podłączeń i systemów:


Retrotink 5x vs Framemeister (porównanie jakości wykonania, dostępności gniazd, jakości generowanego obrazu)


Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 04:50:40 przez nowy80
[#200] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@nowy80, post #199

Jeszcze jedna dość istotna kwestia. Do swojego xRGB mam podłączoną dodatkowo przez złącze hdmi Meduse do której podłączam jeszcze kilka 8 bitowców. Pod kolejne wejście hdmi mam podłączoną ZZ9000 z Amigi. Dla wszystkich sprzętów mam potworzone szczegółowe profile z ustawianiami zapisanymi na karcie MicroSD siedzącej w xRGB. Inne sprzęty nie dają mi takich możliwości, z tego co się orientuje 5X-Pro również (brak wejść hdmi oraz uproszczona obsługa). Bardziej ciekami mnie pod tym względem, w którą stronę pójdzie OSSC Pro. Mam nadzieję że nie w stronę tak chwalonej w 5X-Pro uproszczonej obsługi. Osobiście wolę mieć możliwość zapisu ustawiań, odrębnie pod każdy podłączany sprzęt. Dla niektórych sprzętów posiadających i kartę graficzną i standardowe wejście RGB czy d-sub nawet kilku profili. Oba sprzęty generują rewelacyjny obraz, mają swoje wady i zalety. Jednak koncepcyjnie xRGB jest dla mnie bardziej użyteczny.
[#201] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@nowy80, post #200

Dzień dobry
Który monitor sprawdzi się lepiej DELL U2410 czy U2410F ?
[#202] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Maciek44, post #201

To te same monitory, mam i działa całkiem ok, ale trzeba wziąć pod uwagę że to spore klocki są jednak w porównaniu z aktualnymi monitorami

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 09:59:07 przez lopezpb
[#203] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@lopezpb, post #202

Czy działają one z Amigą (15 kHz)?
[#204] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@zbroy, post #203

Na drugiej podstronie wątku, w drugim bodajże poście masz link do tabelki. Może warto chociaż ten wątek cały przeczytać, hmm...?
[#205] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@zbroy, post #203

Tak, działa.
[#206] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@lopezpb, post #205

Dzięki za info OK Pozdrawiam
[#207] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@RomanWorkshop, post #197

mi sie udalo dzisiaj dostac E2214Hb za 100, musialem kupic bo moj 14" CRT CM8833-II do gier super, ale do workbencha sie nie nadaje
1
[#208] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@macRush, post #207

chyba może być



2
[#209] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@macRush, post #208

Gry odpali? A jesli tak to nie obcina ekranu ?
[#210] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@druzil28, post #209

A jakie chciałbyś zobaczyć ? Na razie odpaliłem tylko Cannon Fordder i działało. Podrzuć tytuły to odpale i podeśle zdj.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem