kategorie: A1200, A500, A600
[#61] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Monitor idealny do amigi dziś.
[#62] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Monitor idealny do amigi dziś.
[#63] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Monitor idealny do amigi dziś.
[#64] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@XoR, post #32

p******ety... po co te pseudo profesjonalne wywody - tu ludzi interesuje wrzutka zdjęcia monitora z obrazem z Amigi jakie realnie generuje - a nie gdybanie, że coś jest takie czy inne. I najważniejsze realne do zakupu na popularnych portalach. Bo inaczej to jest zbędne - przynajmniej dla mnie. :)
[#65] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@mkdevil666, post #64

Jak ktoś chce to prędzej czy później upoluje, raczej nie na Allegro ale już na Ebay tak.
[#66] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Monitor idealny do amigi dziś.
[#67] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Monitor idealny do amigi dziś.
[#68] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Monitor idealny do amigi dziś.
[#69] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Monitor idealny do amigi dziś.
[#70] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Monitor idealny do amigi dziś.
[#71] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Mir3k, post #70

Niestety na LCD zawsze będzie smużenie. Nawet w hipotetycznym przypadku gdyby komórki w panelu zmieniały orientację natychmiastowo to dalej będzie smużyło ponieważ efekt występuje w oczach. Dlatego też panele OLED też smużą. Choć oczywiście prawdziwe LCD mają jeszcze czas zmiany kolorów który sam z siebie zwiększa smużenie.

CRT ma idealną ostrość ruchomych obiektów własnie dlatego że miga i jak twoje oczy śledzą ruchomy obiekt to widzą go tylko przez krótką chwilę a potem nie widzą nic bo nic nie jest wyświetlane w tym miejscu więc w oczach/umyśle tak jakby obiekt przesuwa się razem z oczami i wydaje się płynny i ostry.

BTW. komputerowe monitory zazwyczaj bardziej migają niż telewizory i europejskie monitory 15KHz ponieważ jako że są dostosowane do wyższych częstotliwości odświeżania i mają luminofor z krótszym czasie persystencji.

Osobiście jednak uważam że miganie 50Hz to kwestia bardziej przyzwyczajenia oczu. Zawsze na początku jak włączam CRT po dłuższej przerwie to to miganie jest męczące, nawet wyższe częstotliwości, ale potem się przyzwyczajam i mi to tak nie przeszkadza. Znacznie bardziej też jest to męczące jak się próbuje używac pulpitu, czytać tekst itp, a w grach jest relatywnie ok. Kiedyś to w końcu się grało i używało CRT całe dnie i w zasadzie migania już nie widziało ;)

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 23:37:39 przez XoR
[#72] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@mastabaniak, post #58

bycie konsultantem przy powstaniu trzech modeli monitorów LCD


Czyli hipotetycznie można by założyć że byłbyś w stanie zbudować taki własny "drive board" do panelu z ciekło krystaliczną matrycą? Lub nową "elektronikę" do monitora CRT aby łapał PAL?


Bo czy w dzisiejszych czasach nie jest łatwiej zbudować uniwersalny kontroler do panelu/kineskopu. Niż budować scandoubler/FF.

Tzn łatwiej w sensie trudniej, no bo co stoi na przeszkodzie aby przerobić monitor aby łapał PAL.


Tzn zatrudnić Inżyniera, powiedzieć mu że to szczytny cel. Wybrać jakiś nowy monitor i oprogramować go tak aby współpracował z Amigą.pomysłpomysł

Czy to by nie było idealne rozwianie jeśli chodzi o idealny monitor do Amigi na dziś.


I czy dało by się tak zrobić z CRT, no bo to że monitor nie łapie PAL-u to chyba nie wina kineskopu?

I nie dało by się zrobić tak że wywalamy stare bebechy z takiego CRT podpinamy nową PCB i mamy fajny monitor, można by jeszcze dorzucić wejście cyfrowe
[wyróżniony] [#73] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@tWINpIX, post #72

Polecam LG M1717A
[wyróżniony] [#74] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@BULI, post #55

Apripo Della U2410 i 50hz- obsługuje i przesów/scroll jest płynny
[#75] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@BULI, post #74

Ten byłby idealny gdyby był trochę mniejszy.
[#76] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #75

Po żmudnych poszukiwaniach natrafiłem na najbliższy ideałowi (teoretycznie) Samsung Syncmaster t200hd. Ma wszystkie znane mi wtyki. Czy ktoś zna ten model z praktyki?
[wyróżniony] [#77] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #76

Tak mam taki .Na zwykłym-starym kablu Rgb miał problem tracił sygnał pod A500 duzo lepiej działał mi LG 198wa-bz;(choc moze to wina starego kabla-schematu);Jednak na nowym kablu-schemacie z trzema rezystorami pod A600 działa jak marzenie w przeciwienstwie do LG który dostał jakąś gotujaca sie zupę na ekranie.
[#78] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Jupiler, post #77

Gdzie nabyles taki kabel? No i chyba można zmienić aspekt na 4:3 jak się komuś podoba? Głowię się jeszcze nad XL2270HD. To już pełne HD wiec do peceta odpowiednie.

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 07:13:51 przez Bociek78
[wyróżniony] [#79] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #78

Na allegro lub na Olx wystawia ten sam gościu cena chyba około 45 zł
[#80] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Jupiler, post #79

Tak z innej beczki to polecam uchwyt biurkowy na dwa monitory - bardzo fajne wykonanie. Pozwala na małej przestrzeni wygospodarować centrum multimedialne.


link


link


Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 11:51:09 przez mkdevil666
[#81] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@mkdevil666, post #80

Potwierdzam, to świetne rozwiązanie- mam tak w pracy
[#82] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #78

W czasie gdy takie monitory produkowano pracowałem w sklepie komputerowym więc trochę się tego przewinęło. Funkcji tunera specjalnie nie testowaliśmy więc nie powiem czy działa dobrze, ani tym bardziej z Amigą. Zapewne deinterlacing jest aplikowany zawsze, nawet w trybach bez przeplotu. Jako monitory to takie typowe TN-ki, nic szczególnego. W tamtym czasie monitory nie miały A-FRC więc mając panel 6-bit wyraźnie nie były w stanie poprawnie wyświetlić wszystkich 16 milionów kolorów a jako TN kąty widzenia były dość słabe. Z tego co pamiętam takie monitory z jakiegoś powodu miały trochę ciemniejszy obraz niż podobne modele bez tunera.

Dell U2410 szczególnie jeśli wyświetla natywnie 15KHz będzie zdecydowanie lepszym wyborem do Amigi. Panel w U2410 jest świetny. Może kontrast nie jest najwyższy ale kąty widzenia i smużenie są lepsze niż w większości dzisiejszych IPSów i ma bardzo miłe dla oka światło.

Sam Dell U2410 przede wszystkim wygląda świetnie na biurku. Nie żadne tam badziewie z tanim błyszczącym przeźroczystym plastikiem ani nie sprawia aby był z poprzedniej epoki tylko bardzo stylowy sprzęt. A czy 24" to duży monitor? Ja bym powiedział że 24" 16:10 1920x1200 ma idealny rozmiar, rozdzielczość i wielkość piksela. Super się tego używa jako monitor i zarówno filmy/gry 16:9 jak i 4:3 mają akceptowalny poziom czarnych pasów a filmy FullHD wyświetlają się bez skalowania.
[#83] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@XoR, post #82

Tak się zastanawiam nad zakupem, ale są dwie wersje U2410 i U2410F czy obie działają z 15KHz ?
[#84] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@lopezpb, post #83

Mój monitor jest w wersji (F) dell U2410f produkcja lipiec 2011 rok i działa 15kHz nie wiem czym różni się model bez (F). OK
[#85] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@XoR, post #82

Przy takim odświeżaniu oczy nie bolą?
[#86] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #85

Przy jakim odświeżaniu?
[#87] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@BULI, post #86

Może nie do końca to romumiem ale jakie jest odświeżanie obrazu przy monitorach wykorzystujących vga (15 khz)
[#88] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Bociek78, post #87

50 i 60 Hz
[#89] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Steishen, post #84

Da się do tego podpiąć soundbar Della?
Są zaczepy i zasilanie?
[#90] Re: Monitor idealny do amigi dziś.

@Raybeez, post #89

Z tego co widzę są specjalne głośniki do niego.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem