[#1] Może by tak nad Kick'iem popracować
Ostatnio miałem przyjemność popracować chwilkę na A4000 i 1200 z kartami turbo na PPC, oraz systemem 3.9. Tu niestety przeraził mnie start Amigi z kartami PPC. Pół minuty nic się nie działo i dopiero jakieś próby załadowania WB. Rozumiem że etapu startu Blizzarda nie przeskoczymy, ale dowiedziałem sie ciekawej rzeczy na temat samego kicka, o ładowaniu go do pamięci, podmianach, pachowaniu, itp, itd. Także wieść o jakiś nowszych kickach niż 3.1 wywróciła mój świat do góry nogami
Osobiście jednak nie lubię kombinacji z jakimiś pachami i podmianami, zastanawia mnie czy jest możliwość napisania już poprawionego kicka i przenieść go do flasha na płycie?
[#2] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #1

Rafal Ch. pracowal nad tym ...

http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=72891&t=72891

[#3] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #1

Nie ma nowego kicka, ale istnieje możliwość wrzucenia patchy BB2, nowszego execa i innych bibliotek i device'ów co da umowny kickstart 3.9, z racji braku czasu na razie nic nie robię w tym temacie. Z racji, że nowsze biblioteki zajmują więcej mniejsca, trzeba robić ROM o wielkości 1MB, karty turbo chyba nie mają możliwości mapowania romów większych niż 512kB.
Podobno można wrzucić moduł posejdona i bootować z USB.

Czy ma ktoś może te pliki w tych tych wersjach:

shell 45.12
ram-handler 44.24
icon.library 45.5

[#4] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #3

W BoingBag 3 są nawet nowsze:

Shell 45.27
RAM-Handler 44.24
Icon.library 46.4.129

[#5] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@Shoonay, post #4

ale nie jestem pewien czy te wersje shell i icon.library będą działać na 68000

[#6] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #3

Z tego co widzę amiga ma przypisane 1MB na ROM, czy da się to jakoś w 1200 "rozblokować"? Strasznie ciekawi mnie temat bootowania z CD, szczególnie po IDE
[#7] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #6

Do kicka możesz wrzucić sterownik od CD i filesystem ale to nic nie da, bo samo z siebie CD nie podmontuje bez mountlisty, sterownik do CD musiałby być formie jakiegoś mudułu prawdopodobnie, który by załadował filesystem i podmontował CD. Być może to się komuś już udało, ale nic na ten temat nie wiem.

[#8] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #7

a jak to jest rozwiazane w ROMie CDTV i ACD32 ??

[#9] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@HOŁDYS, post #8

Tam masz extended rom i w tym romie masz zaszytą obsługę cd i systemu plików, sam CD nie jest na IDE tylko pewnie to jakiś wynalazek Commodore.

[#10] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #9

Co nie zmienia faktu że można olać CD i zająć się poprawkami kicka. Po cholerę kombinować, pachować, podmieniać i znowu restartować kompa, jak można sczytać z kości?



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2010 16:18:29
[#11] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #10

Podoba mi się Twoje podeście Kwaku :)

[#12] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #10

W takim razie czekam na twoją propozycję, co ma się znaleźć w takim kicku, dodam, że nie wszystkie biblioteki i device są ROMowalne, nie wiem niestety które, ale na angielskim forum było napisane.

[#13] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #12

Myślę, że najważniejsze pliki znajdują się w updacie romu z Boing Baga 2 + pliki z Boing Baga 3 dla OS 3.9.

[#14] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@radzik, post #13

Może warto wspomnieć jeszcze o modułach BlizzKick-a, które poprawiają to czego nie poprawiają BB1, BB2 i BB3.

[#15] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #7

[#16] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@mallorn, post #15

mallorn napisał(a):

> Boot z CD
> http://www.a1k.org/forum/showpost.php?p=238719&postcount=130
>
>
to jest akurat tylko propozycja a nie cos gotowe :)

ale watek jest o tym co chcecie zrobic: 1 mb pamieci flash zamiast kicka. i najwyrazniej to dziala.

btw: Kickiem - bez apostrofu.

dopisek: o ile mnie pamiec nie myli bylo jakies rozszerzenie do 1k2 z flashka z ktorej amiga bootowala. jakas karta usb moze?



Ostatnia modyfikacja: 26.01.2010 04:06:23
[#17] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #12

Ja nie mam możliwości powiedzieć co bym chciał, bo pojęcia o tym nie mam. Amigowiec ze mnie z rodziny WHDLoadowatych, rząd leniwych. Chętnie coś bym poczytał na temat, ale nic znaleźć nie potrafię mądrego. Ogólnie chodzi o to, żeby nie trzeba było kombinować z podstawianiem innego kicka z pamięci, co wymaga kolejnych resetów i czasu na start. Mój Piec szybciej sie uruchamia, a tak być nie może :(
[#18] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #1

kwaku85 napisał(a):

> Ostatnio miałem przyjemność popracować chwilkę na A4000 i 1200
> z kartami turbo na PPC, oraz systemem 3.9. Tu niestety
> przeraził mnie start Amigi z kartami PPC. Pół minuty nic się
> nie działo i dopiero jakieś próby załadowania WB.

A w bootmenu karty było wszystko poprawnie skonfigurowane, czy wszystko ustawione na automat? Amigi miały dydki SCSI i IDE, czy tylko SCSI?

Mi system AmigaOS3.9 na A4000 z CSPPC uruchamia się w 20s od włączenia zasilania.

> Rozumiem że
> etapu startu Blizzarda nie przeskoczymy, ale dowiedziałem sie
> ciekawej rzeczy na temat samego kicka, o ładowaniu go do
> pamięci, podmianach, pachowaniu, itp, itd. Także wieść o jakiś
> nowszych kickach niż 3.1 wywróciła mój świat do góry nogami
>

A ja mam ROM3.9 w eFlasherze.

> Osobiście jednak nie lubię kombinacji z jakimiś pachami i
> podmianami, zastanawia mnie czy jest możliwość napisania już
> poprawionego kicka i przenieść go do flasha na płycie?

Ja tak mam od paru dobrych lat. To rozwiązanie nazywa się eFlasher. Kupisz go tu: http://www.elbox.com/products/eflash_4000.html
Osobiście mam jedną z pierwszych wersji o pojemności 1MB.
[#19] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #3

rafgc napisał(a):


> Czy ma ktoś może te pliki w tych tych wersjach:
>
> shell 45.12
> ram-handler 44.24
> icon.library 45.5

Ja używam:
shell 45.7
ram-handler 44.23
icon.library 45.1
[#20] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kmilota, post #18

kmilota napisał(a):

> Mi system AmigaOS3.9 na A4000 z CSPPC uruchamia się w 20s od
> włączenia zasilania.

Bo masz eFlasher-a z ROMem z poprawkami...
[#21] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #7

Bootować możesz Amigę z CDROMu ale podpiętego przez SCSI. No i odpowiednia mountlista musi być w ROMie tarty procesorowej. Tak to jest np. w CSPPC.
[#22] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #10

Tylko że to już zostało zrobione dawno. Jest kilka opcji: eFlasher, lub jakaś karta rozszeżen USB na Zorro.
[#23] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kmilota, post #22

No ale nie każdy ma Zorro. ;) Ja np. nie mam Zorro III. ;) Ale min. Deneb (usb na min. Zorro II) ma 4 MB Flashu, które bodaj 2 MB można sobie zagospodarować do własnych potrzeb.

[#24] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@radzik, post #23

A co z Kickiem w wersji 4.0 dla klasyków? Wiem ze posiada opcję bootowania z CD, chociaż zapewne z kontrolera SCSI.
[#25] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #24

Ogólnie chodzi mi po głowie takie rozwiązanie, co by przyspieszyć start systemu. Zrobić tak sekwencję startową,żeby od razu bez żadnych opóźnień i szukania flopek startował automatycznie z dysku. Ale jeśli przy starcie trzymasz "c" (dla CD-ROMu), lub "f" dla flopki, to startuje z żądanego urządzenia. Ale to mi się tak marzy oczywiście :)
[#26] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #25

Hej. Samo botowanie można przyspieszyć np. jeśli nie używasz scsi w karcie bppc ze scsi wtedy wyłączasz je w bootmenu. Analogicznie jeśli masz i używasz scsi, a nie używasz ide to można np. za pomocą modułu do blizkicka wyłączyć ten kontroler. Możesz wywalić DF0: i zostawić sam dysk o ile mnie pamięć nie myli to wtedy rusza szybciej. Jednak nawet turbodymomen nie ruszy w kilka s. :(

Zresztą za wiele bez ingerencji w kick nie zrobisz. Ami jak PC robi POST na początku (cold start), potem szuka urządzeń botowalnych, następnie autokonfiguracja kart to niestety musi portwać, a hibernacji w ami się jeszcze nie dorobiliśmy - a szkoda :)

Choć z drugiej strony moja i tak szybciej wstaje od stojącego obok piecyka.

[#27] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #24

OS4 bootuje CD z IDE też.

[#28] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@11MASTEr, post #26

Właśnie o tą ingerencję w kick mi chodzi. Żeby zrobić taki wypasiony, bez musu patchowania. Ewentualna podmiana lub dodanie czegoś po starcie systemu, przy ładowaniu WB.
[#29] Re: Moűe by tak nad Kick'iem popracowaë

@kmilota, post #18

O! jak miîo spotkaë kogoô kto teű uűywa eFlash. Ja mam wersjë z 2MB.
Na GG posîaîem do Ciebie kilka pytaď, chciaîbym zasiëgnâę konsultacji u kogoô kto zna temat, jeôli mogë?



Ostatnia modyfikacja: 26.01.2010 23:10:08
[#30] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@11MASTEr, post #26

Co do hibernacji Ami, to gdzieś w czeluściach mojej pamięci kołacze się informacja (rodem bodajże jeszcze z MA) o jakimś programiku (chyba Aminetowym) realizującym coś w rodzaju hibernacji.

Dodane później:
Znalazłem: http://aminet.net/package/util/boot/FastBootV1_0
To ma sporo ograniczeń np. nie działa z kartą graf., ogólnie to staroć, więc może sporo innych dziwnych rzeczy wyjść. Zresztą służy nie do hibernacji, ale do przyspieszania bootowania... ale to dokładnie idea hibernacji - całkiem prawdopodobnie wywołanie programiku FastBootGRAB przed wyłączeniem Ami da coś w rodzaju hibernacji. Ale niech próbuje ktoś, kto nie ma ważnych danych na HDD! Ja tego nie próbowałem :)



Ostatnia modyfikacja: 26.01.2010 23:22:26
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem