[#31] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #28

Ja to widzę tak: zrobić kick tak uniwersalny jak się da. Chodzi o to żeby jak najwięcej przydatnych rzeczy tu wpakować użytecznych na A1200/4000. Nowe scsi.device i FastFileSystem to mus, bez tego całe przedsięwzięcie jest bez sensu. IMHO ładowanie do romu obsługi CD mija się trochę z celem. Lepiej wpakować nowe wersje handlerów, librarek - czegoś w tym stylu. Boing bagi w tym 1MB i tak się nie zmieszczą, ale wpakować tam tyle najpotrzebniejszych rzeczy ile się da.

Teraz pytanie czysto techniczne - czy jest możliwość użycia kości, które da się potem skasować (w sensie zawartość) i zaprogramować jeszcze raz? Jeżeli nie to w tym momencie dochodzą jeszcze koszta pamięci, które nie działają do końca (bo nie ta wersja handlera, biblioteki, "diwajsa", lub coś najzwyczajniej z romu nie "pójdzie"). No i jak wygląda sprawa w Amigach 32-bitowych? Tam zdaje się są dwie kości rom - sprawia to jakieś problemy?

[#32] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@Red_Bullet, post #31

Tylko pytanie co byłoby potrzebne do startu, a co można by ładować z dysku w trakcie uruchamiania WB? Myślę że boot z CD to ważny "update" kicka, bo mimo wszystko warto odchodzić od flopek. Masz system na CD, a starujesz z flopa, przecież to nie Winzgroza 95 Ustawić priorytet dla HD, a inne urządzenia zrobić na skrótach klawiszowych przy bootowaniu. Zrobić proste menu kicka z potrzebnymi ustawieniami i dać tam pewne pliki i biblioteki niewymagające już updatu, umożliwiające start itp. Reszta, która się nie zmieści leci już na dysk i jest dogrywana do pamięci w trakcie startu WB.

Kość oczywiście przydałaby się programowalna, najlepiej montowana zamiast oryginalnych kicków. Wynalazki na zorro to tylko dodatkowo zajęte porty, nie jest to nic "rewolucyjnego" (tzn jest to pewnego rodzaju odmiana, ale nie jest to zbudowanie od podstaw porządnego systemu i bootowanie go stąd, skąd jest, czyli kości kicka).
[#33] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #12

Są gdzieś może jakieś materiały na temat kicka? Co się tam znajduje i jaki jest to typ kości?
[#34] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #32

kwaku85 napisał(a):

> Myślę że boot z CD
> to ważny "update" kicka, bo mimo wszystko warto odchodzić od
> flopek.

Tylko po co bootować system z CDROMu jak w Amidze jest twardziel. Ja mogę bootować z CDROMu (mam nagrywarkę SCSI i SCPPC) ale i tak wygodniej się to robi (w sytuacjach awaryjnych czy innych eksperymentów) z dyskietek ZIP.

> Kość oczywiście przydałaby się programowalna, najlepiej
> montowana zamiast oryginalnych kicków. Wynalazki na zorro to
> tylko dodatkowo zajęte porty,

A to ciekawe. Zajęte porty. Po to jest Zorro aby wsadzać w nie karty. W mojej Amidze mam 7 slotów ZorroIII (tylko cztery zajęte), 6 PCI (tylko cztery zajęte) i slot Video (wolny). Nie sądzę aby teki eFlasher był ciężarem dla Amigi. A to dzięki Zorro i jego autokonfigu można łatwo zrobić raki zamiennik ROMu na płycie głównej. Jakoś Elbox bo tej pory nie zrobił eFlashera dla A1200.

> nie jest to nic "rewolucyjnego"
> (tzn jest to pewnego rodzaju odmiana, ale nie jest to
> zbudowanie od podstaw porządnego systemu i bootowanie go stąd,
> skąd jest, czyli kości kicka).

Nie rozumiem. A co za różnica czy bootuję Amigę z kości ROMna płycie głównej czy z kości flash z Zorro. Ja widzę tylko plusy dla ROMu na Zorro. Podstawowy to prędkość.
[#35] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kmilota, post #34

OK

[#36] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #32

Kwaku, nie da się w Ami odejść od flopek. NDOS pozamiatał wszystko jeszcze w epoce Amigi łupanej. Mam kolekcje kilkunastu dvd o tytule uber-majster-megha-mhrok Amiga Scene Collection. Większość starych rzeczy to NDOSY bez szans na zainstaowanie via WHDLoad. Wywalam FDD i mogę się pożegnać z tymi produkcjami. To tylko przykład przypadku ekstremalnego, ale tak niestety jest. Mam zrobiony zapas kilku stacji Samsunga (bo te opanowałem, działają z NDOS nawet na płytach z Amig ESCOM) i jak mi któras padnie to robię podmiankę. System i tak zawsze stawiam na piecu - więc tu czy z flopa czy z cd to jedna chwała.

Co do samego kickstartu to trzeba ustalić wersję zeznań (co jest istotne w takim custom kicku), wypalić jakieś kostki i testować jak to działa. Wypadałoby też przepatrzeć co jest w boing bagach istotnego z punktu widzenia tego projektu.

[#37] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@Red_Bullet, post #36

Mozesz podac model tego Samsunga? I czy konieczne sa jakies przerobki, aby czytalo NDOS-a na Ami Escom ?

[#38] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@Hellena, post #37

Proszę
http://www.pitsch.de/stuff/amiga/tepe/samsungsfd312b.jpg
http://www.pitsch.de/stuff/amiga/tepe/samsungsfd321bkfuj.jpg
http://www.pitsch.de/stuff/amiga/tepe/samsungsfd321bef.jpg
Ten samsung to typowa stacja do PC pełno tego a po przeróbce działa jak ta lala na Amisi.
[#39] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@Red_Bullet, post #36

Odchodzenie od dyskietek tylko w celu instalacji systemu. Wiem że NDOS nie pociągnie w ten sposób, dlatego chciałem zostawić możliwość normalnego bootowania z flopki po przytrzymaniu klawisza (przykładowo f)przy starcie systemu.
[#40] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@Dark_luke, post #38

Podziekowal ;)

[#41] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@Red_Bullet, post #31

Dzielenie kicka na dwie kości to żaden problem, ale ładowanie wszystkiego co się da do niego to trochę bez sensu. Moim zdaniem powinno się znaleźć tam to co powoduje restarty amigi przy ładowaniu patchy, reszta może być doczytywana z dysku w miarę potrzeb. Myślę, że kompatybilność powinna być pozostawiona na takim poziomie aby można było uruchamiać na nim przynajmniej WB3.1 dla A1200 i WB2.0 dla A600/500/2000.

[#42] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #41

Dokładnie tak. I w dalszym ciągu jestem za dołożeniem obsługi CDRomu, oraz pierwszeństwo boota z dysku. Zmiana sekwencji bootowania za pomocą klawiszy z klawiatury, bo raczej 90%uruchomień to dysk, a reszta to flopki, ewentualnie instalka systemu z CD- Bez dyskietek
[#43] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #42

Moduły blizzarda też podobno można ładować do kickstartu, ale nie miałem styczności z tym tematem. Co one dają?

Można też wrzucać wszystko co nie jest w formacie BSS czyli nie wykonuje operacji zapisu do obszaru gdzie znajduje się biblioteka/device.


Co do twojej wizji wyboru urzadzenia do bootowania, to trzebaby się skontaktować z kimś kto zna dobrze assembler i już robił coś przy bibliotekach kickstartu, np z panem o ksywce "piru", który już zrobił poprawki do execa. Gdyby sterownik od cd-romu potrafiła sam ładować sobie mountlistę i filesystem z romu, to by nie było problemu.

Ciekawe czy jakby wrzucić eide.device, czy by działały wtedy taśmy/interfejsy na 4 urządzenia bez ładowania go z poziomu systemu.

[#44] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #43

Powiedzcie najpierw czy podoba Wam sie pomysł z takim bootowaniem, bo jak dla mnie byłoby fajnie.
[#45] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #44

Pomysł nie jest zły, ale mi najbardziej by pasowało, gdyby amiga miała pamięć w której by przechowywała ustawienia z bootmenu a najbardziej gdyby mozna było zmieniać priorytety bootowania np najpierw FDD potem CD i dysk twardy. Brakuje trochę czegoś takiego jak ustawień biosu z PC.

[#46] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kwaku85, post #44

Pomysł nie jest zły ale:
Ktoś już pisał że pewnie nie da się upchać tego w standardowej kości 512kB kicka.
Zrobienie większego jakkolwiek pewnie możliwe do zrealizowania od strony sprzętowej to zostanie zakrzyczane przez ludzi mapujących kicki sprzętowo dzięki np. kartom firmy Phase5.
Rozwiązania w stylu eFlashera nie biorę pod uwagę bo to taka dyskietka tylko szybsza i nowocześniejsza od tradycyjnej kręconej w stacji mechanicznie.

Natomiast bardzo chętnie przetestuje bootowalną płytkę CD.
Mam SCSI które podobno teoretycznie pozwala na taki start.

Pozdrawiam
[#47] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@RadoslawF, post #46

Siedzę codziennie na piecach po kilka godzin i powiem Ci szczerze, że wchodzenie do boot menu, jeszcze przez Biosa, przez te zakładki i potem restart- po co. Dużo szybszym i wygodniejszym rozwiązaniem są skróty klawiszowe. W zasadzie zawsze używasz dysku na starcie, więc ustaw mu priorytet. Jeśli nie ma z czego wystartować to daj na flopkę jako drugi i trzeci CDrom, bo używasz go najrzadziej.Jeśli masz system na dysku a nie chcesz z niego startować- wciskasz klawisz skrótu odpowiedzialny za konkretny napęd i z tego ma startować. Najszybsze i najwygodniejsze rozwiązanie. W bootmenu zrobić ewentualnie dodatkowe menu ze zmianą priorytetów startu, dla tych co częściej odpalają dyskietki.

FlashRom jest dobrym rozwiązaniem, bo jest łatwiejszy do zbudowania i zaprogramowania. Uważam że to dobre rozwiązanie, byle umieć ładnie napisać cały "wsad" do niego, czyli podstawowe pliki rozruchowe, bootmenu, stery do CD itp itd. Reszta rzeczy ładowana już normalnie z dysku.
[#48] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@RadoslawF, post #46

RadoslawF napisał(a):

> Rozwiązania w stylu eFlashera nie biorę pod uwagę bo to taka
> dyskietka tylko szybsza i nowocześniejsza od tradycyjnej
> kręconej w stacji mechanicznie.

To nie jest taka dyskietka. Moja A4000 z tym eFlasherem uruchamia się bez resetów, takich jakby to miało miejsce podczas usuchamiania AmigaOS3.9 czy ładowania czegoś blizkikiem. Dodatkowo nie mam odtaniczeń co do partycji systemowej (botującej). Może mieć od razu np. 20GB.

> Natomiast bardzo chętnie przetestuje bootowalną płytkę CD.
> Mam SCSI które podobno teoretycznie pozwala na taki start.

Jakie to SCSI? Masz w ROMie karty filesystem dla CDROMów?
[#49] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@kmilota, post #48

kmilota napisał(a):


> To nie jest taka dyskietka. Moja A4000 z tym eFlasherem
> uruchamia się bez resetów, takich jakby to miało miejsce
> podczas usuchamiania AmigaOS3.9 czy ładowania czegoś
> blizkikiem. Dodatkowo nie mam odtaniczeń co do partycji
> systemowej (botującej). Może mieć od razu np. 20GB.

Miałem wrażenie że działa to na zasadzie urządzenia bootującego z którego jest montowana cała potrzebna reszta.
Był gdzieś publikowany opis tego wynalazku w naszym języku ?

> Jakie to SCSI? Masz w ROMie karty filesystem dla CDROMów?

A1200 kontroler do Blizard4/040/060, w A4000 kontroler do CSMK2.


Pozdrawiam
[#50] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@RadoslawF, post #46

A dlaczego ludzie od phase5 mieliby zakrzyczeć ten kickstart 1MB? Czyżby dlatego, że blizzki nie pozwalają mapować romu większego od 512k?

Zrobienie romu o wielkości 1MB jest jak najbardziej możliwe, w amidze jest przeznaczony cały 1MB na kickstart. Ludzie na forum angielskim już to robili, nawet gdzieś był opis jak. Wrzucenie czegokolwiek nowego do kickstartu wymusza robienie obrazu o wielkości 1MB, chyba, że się wywali bibliotekę workbench.library i będzie się ją ładowało z dysku (wada - przy próbie uruchomienia dyskietki na której nie ma tej biblioteki, workbench się nie uruchomi)

Co do bootmenu, to trzeba człowieka, który dobrze zna bebechy amigi i umie programować w assemblerze, po drugie mówiąc o biosie nie miałem na myśli czegoś takiego jak w PC, że trzeba restartować cokolwiek, tylko żeby ustawienia zapisywały się automatycznie przy wyjściu z bootmenu. Poza tym wolałbym aby po przyciśnięciu jakiegoś klawisza pojawiała się lista dostępnych napędów. W ten sposób można by było sobie wybierac z którego flopa, cd-romu czy partycji ma się zbootować, ale to moja opinia.

[#51] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #50

rafgc napisał(a):

> A dlaczego ludzie od phase5 mieliby zakrzyczeć ten kickstart
> 1MB? Czyżby dlatego, że blizzki nie pozwalają mapować romu
> większego od 512k?

Byłbym bardzo zdziwiony gdyby pozwalały.


Pozdrawiam
[#52] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #50

No tak, taką opcję tez dać, ale dopisać pierwszeństwo skrótu. Bo po co tam włazić jeśli nie chcesz oglądać tej listy? Wtedy wystarczy klawisz od odpowiedniego napędu, jeśli chcesz listę- to masz inny klawisz z listą i innymi opcjami bootmenu.
[#53] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #50

rafgc napisał(a):

> automatycznie przy wyjściu z bootmenu. Poza tym wolałbym aby po
> przyciśnięciu jakiegoś klawisza pojawiała się lista dostępnych
> napędów. W ten sposób można by było sobie wybierac z którego
> flopa, cd-romu czy partycji ma się zbootować, ale to moja
> opinia.

ale to juz jest. jak dodasz sterownik/mountliste CD to w boot menu wybierasz cd ktory sie tam pojawi i booci z tego
[#54] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@RadoslawF, post #49

RadoslawF napisał(a):

> Miałem wrażenie że działa to na zasadzie urządzenia bootującego
> z którego jest montowana cała potrzebna reszta.

To tak nie działa. To zastępuje ROMy na płycie głównej, tylko że można je programować z poziomu systemu.

> Był gdzieś publikowany opis tego wynalazku w naszym języku ?

Tak. Na stronie producenta.

> > Jakie to SCSI? Masz w ROMie karty filesystem dla CDROMów?
>
> A1200 kontroler do Blizard4/040/060, w A4000 kontroler do
> CSMK2.

One chyba nie mają takiej możliwości. Ztesztą wejdź do bootmeny tych kart i sprawdź, czy możesz zamontować CDROM.
[#55] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #50

rafgc napisał(a):

> Poza tym wolałbym aby po
> przyciśnięciu jakiegoś klawisza pojawiała się lista dostępnych
> napędów. W ten sposób można by było sobie wybierac z którego
> flopa, cd-romu czy partycji ma się zbootować, ale to moja
> opinia.

To już zostało zrobione. Jest to zastosowane w bootmenu rart BPPC i CSPPC.
[#56] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@Valwit, post #53

Możesz mi powiedzieć gdzie to jest, bo jakoś nikt o tym nie wspominał.

Co do bootmenu, to rzeczywiście się zagalopowałem, bo coś w tym stylu już jest, ale...

"To już zostało zrobione. Jest to zastosowane w bootmenu rart BPPC i CSPPC. "

a co jak ktoś nie ma BPPC albo CSPPC, cały czas mówimy przecież o kicku dla zwykłych amig z poprawionym scsi.device i innymi pierdołami.

[#57] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #56

wchodzisz do early boot menu, boot devices, zaznaczasz z czego chcesz boocic i jechane
[#58] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #56

rafgc napisał(a):

> Możesz mi powiedzieć gdzie to jest, bo jakoś nikt o tym nie
> wspominał.

Podczas uruchamiania Amigi przytrzymuje się ESC. Są jeszcze inne kombinacje klawiszowe. Wszystko opisane w dokumentasji od flasha dla CSPPC i BPPC.

> Co do bootmenu, to rzeczywiście się zagalopowałem, bo coś w tym
> stylu już jest, ale...
>
> "To już zostało zrobione. Jest to zastosowane w bootmenu
> rart BPPC i CSPPC. "

>
> a co jak ktoś nie ma BPPC albo CSPPC,

Może sobie kupić. Będzie miał to szybciej w domu niż zaprograamuje nowe kostki ROM.

> cały czas mówimy przecież
> o kicku dla zwykłych amig z poprawionym scsi.device i innymi
> pierdołami.

A co to są "zwykłe" Amigi. Zawsze myślałem że moja A4000 to zwykła Amiga, tylko większa.
[#59] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@Valwit, post #57

Chodziło mi gdzie w early boot menu jest do wyboru CD0, bez żadnych blizzardów, dlaczego posiadacze blizzardów chcą pozostawić w tyle użytkowników bez dopałek lub z dopałkami nie umożliwiającymi tego typu operacji jak boot z CD?

zwykła amiga to potocznie amiga bez dopałek, lub z takim wyposażeniem jakie miała fabrycznie

Może sobie kupić. Będzie miał to szybciej w domu niż zaprograamuje nowe kostki ROM

i cieszył minę że dla tak banalnej opcji wydał 1500zł zamiast 100zł.

[#60] Re: Może by tak nad Kick'iem popracować

@rafgc, post #59

rafgc napisał(a):


> i cieszył minę że dla tak banalnej opcji wydał 1500zł zamiast
> 100zł.

Jeśli to kosztuje 100zł, to w czym problem. Kupuj od razy i ciesz się nowym ROMem i bootowaniem z CD na klasycznej Amidze.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem