[#1] wymiana kondensatorów Amiga 600
Witam
Dziś zacząłem wymieniać kondensatory w mojej Amidze..
znalazłem na płycie (chyba) kondensator o oznaczeniu 22 35A 24T..
byłem dzisiaj w kilku hurtowniach w Poznaniu i nie znalazłem takiego kondensatora.. reszta wymieniona.. Amiga działa cudnie :D
czy ktoś z Was szanownych forumowiczów wie jaki to kondensator??

Pozdrawiam
Skiba

[#2] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Skiba, post #1

Dziwne oznaczenie...

To na pewno kondor? Podeślij fotkę...
[#3] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@quantor, post #2

aaaaaaaaa
znowu muszę ją rozkręcić :D
za kilka minut wkleje

[#4] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@quantor, post #2

http://wstaw.org/h/96364ee09e4/
trochę słabo widoczne..
reszta wymieniona

[#5] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Skiba, post #4

a ile wyniosla cie wymiana, pytam z ciekawości, bo u mnie sie to szykuje :(

[#6] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@bacus10, post #5

wymieniłem na elektrolityczne... zapłaciłem niecałe 9zł.. ale kilku nie dostałem niestety
Amiga włącza się w około 7 sekund a nie 2,5 minuty jak to miało miejsce przed wymianą
robiłem to pierwszy raz na płycie 600-tki i stwierdzam, że trzeba być ostrożnym i mieć pewną rękę

[#7] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Skiba, post #6

lol, Amiga szybciej sie uruchamia?? Nie widze związku

[#8] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@arti4-92, post #7

pewnie self test przechodzi normalnie a nie dopiero za ktoryms razem jak sie "nagrzeje" czy w inny sposob zaskoczy
[#9] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@arti4-92, post #7

Chodzi o to, ze przy starych kondensatorach pewnie po prostu 2,5 minuty nie mogla sie uruchomic, a nie to, ze z nowymi jest szybsza czy cos.

[#10] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@jw_amigowiec, post #9

nie jest szybsza tylko szybciej się uruchamia...
i widzę różnice w działaniu samej stacji dysków.. lepiej czyta dyski

[#11] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Skiba, post #10

wiesz, te kondensatory są do odfiltrowania zasilania, to wsio, bez czesci z nich amiga powinna ruszyc.

[#12] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@arti4-92, post #11

the settlers, cannon fodder nie działały... po wymianie działają pięknie
jak to wytłumaczyć?? stacja nie czytała, teraz czyta

[#13] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@arti4-92, post #11

Arti, wybacz, ale elektronik z Ciebie zaden ;)

Kondensatory to cos wiecej, niz elementy do "odfiltrowania zasilania". Sa to dosyc wazne elementy, nierzadko ich stan i jakosc ma spory wplyw na dzialanie ukladow elektronicznych. Sekcja zasilania to jedynie kropla w morzu stosowania kondensatorow. Jedyna roznica, ze w sekcji zasilania (i nie mowie tu o zasilaczach impulsowych) stosuje sie na ogol kondensatory o duzej pojemnosci i (najlepiej) niskiej rezystancji wewnetrznej.

Co do tematu - ja bym zastosowal lepszej jakosci kondensatory, z doswiadczenia wiem, ze tanie elektrolity nie maja dlugiej zywotnosci (nie mowiac juz o trzymaniu parametrow i wyzej wspomnianej impedancji wewnetznej, ale ona ma bardziej znaczenie w technice audio).

[#14] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@jw_amigowiec, post #13

myślałem o kondensatorach tantalowych ale niestety nie było takich na stanie,
wiec brałem to co było. Zamówię tantalowe w necie i wymienię wszystkie :)

jeśli ktoś z Was może rozszyfrować te oznaczenia 22 35A 24T to proszę o pomoc



Ostatnia modyfikacja: 19.02.2011 20:32:35
[#15] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Skiba, post #14

Zapytaj Staszka on pewnie będzie wiedział co to za kondensatory . :D
[#16] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Skiba, post #14

a skad te cyferki wziales?
[#17] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@jw_amigowiec, post #13

A no żaden . Kiedyś zaproponował mi wyminę procka na Apollo 1240 za pomocą brzeszczota,lutownicy oraz odkurzacza . . .

[#18] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Skiba, post #14

C459 wg oznaczenia w na schemacie to 22 μF/35V

Pozdrawiam serdecznie
Amiksds



Ostatnia modyfikacja: 19.02.2011 22:56:20
[#19] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Valwit, post #16

z kondensatora :)

[#20] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Amiksds, post #18

dziękuje bardzo OK

[#21] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@jw_amigowiec, post #13

Dwa kondensatory z pokazanych na zdjeciu nie służą do filtrowania zasilania.



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2011 09:35:08



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2011 09:35:58
[#22] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@arti4-92, post #21

Zgadza się ale one są w obwodzie jak ich nie ma to jest przerwa.
[#23] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Dark_luke, post #22

Nie, nie ma przerwy(w przypadku tych które filtrują zasilanie).



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2011 09:37:43
[#24] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@arti4-92, post #23

Witam może dosyć tych pi... Kondensator był tak jak ktoś zauważył 22uf na 35 volt aż mnie zdziwiłeś tym że w sklepie nie potrafili odczytać po symbolu jest to zwykłe oznaczenie "elektrolitów"smd powinni mieć tego na pęczki bez problemów. Co robią jaką rolę spełniają kondensatory elektrolityczne to nie tylko blokują zasilanie od strony zasilacza ale i od strony układów aby powstałe zmienne nie przenikały do innych układów po linii zasilania. Kiedyś kondensatory o niskim esr były bardzo drogie i Amiga ich nie miała proponowałbym kondensatory o pojemności powyżej 1000uf zastąpić takimi . Tantale do pozostałych pojemności też są dostępne i pomału je wymień . Pamiętaj kup sobie jakąś kolbę za parę złotych żebyś tego nie robił lutownicą transformatorową. No i ostatnia sprawa Amiga po wymianie tych elementów jeśli poprzednie były uszkodzone (stare) na pewno będzie lepiej działać. W mojej praktyce dwudziestoparoletniej serwisanta RTV. Elektrolity to 70% usterek.



Ostatnia modyfikacja: 20.02.2011 10:30:25
[#25] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Dziadziomiecio, post #24

tez byłem zdziwiony ze nie znali oznaczeń
kolbę mam już kupiona, tantale już są zamówione..
dzięki za wskazówki OK

[#26] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@arti4-92, post #7

bo g...o wiesz nt elektroniki ;) pewnie się resetowała non stop albo wisiała zanim się zagrzało i wstawała

[#27] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Dziadziomiecio, post #24

Witam kolegę po fachu.

Dla przykładu podam, że padnięte kondensatory to około 50% usterek w OTV.

[#28] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Skiba, post #25

Witam,

Nie to żebym był jakimś specem ale nigdy nie widziałem żeby ktoś używał tantali w układzie zasilania. Zawsze i wszędzie były elektrolity plus ewentualnie jakieś stałe czy ceramiczne do filtracji innych zakłóceń.

Lepiej się upewnij czy taka zamiana ma sens. Tantale nie mają bodajże polaryzacji a w zasilaniu ona jest jednak wymagana.

Pozdrawiam

[#29] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Thom/CT, post #28

Tantale mają polaryzacje ale oznaczoną odwrotnie jak w zwykłych elektrolitach, czyli paskiem oznaczona jest elektroda dodania co trzeba mieć na uwadze podczas montażu bo po włączeniu zasilania może być przykra niespodzianka i kondensator rozerwie. Moim zdaniem stosowanie w amidze tantali czy też kondensatorów low ESR mija się z celem, ponieważ parametry obwodów zasilania i sygnałowych nie są krytyczne pod względem prądowym czy napięciowym, więc zwykłe elektrolity ale dobrej jakości spełnią dobrze swoje zadanie. Jeśli byłoby inaczej inżynierowie projektujący amigę zastosowali by je.
Pozdrawiam serdecznie Amiksds
[#30] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Amiksds, post #29

piszesz dobrej jakosci


tzn. jakie polecasz

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem