[#151] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #149

Też zawsze wylutowuje złącze klawiatury, wtedy jest najwygodniej.
Takie "zapyziałe" luty to ja czyszczę tylko cyną i dużo fluxa i nowa cyna i znowu fluxa... Jak zacznie śmierdzieć kwasem to cyna się zacznie przyjmować. Ale to tylko w wypadku jak gdzieś na elementach typu rezystor, kondensator, dlawik... Jak jest np na układach taki syf, to wtedy najlepiej go zdjąć (układ) i czyścić płytę pod nim... Bo się można czasem zdziwić.
[#152] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #149

Fotka dedykowana teoretykom, którzy uważają, że wymiana kondensatorów nie jest konieczna. W A600 ta teoria się nie sprawdza.


Im więcej takich wątków, tym większa ilość osób zaczyna myśleć.
I o to głównie chodzi.

Ale niestety - niektórych przekona jedynie czarny ekran.
A potem płacz i zgrzytanie zębów. I dobrze - chytry traci dwa razy.

P.S.
Widziałem znacznie gorsze przypadki.
[#153] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@stachu100, post #152

Witam.
Też niedawno wymieniałem kondensatory w jednej A600 bo narobiły pod siebie.
Elektrolit uszkodził dwie ścieżki w okolicy wzmacniacza i Paula "chyrczała".
Bardzo pomogła strona http://www.amigapcb.org/ gdyż łatwiej było wyszukać uszkodzone ścieżki.
Commodore przed bankructwem stosowało tanie i kiepskie podzespoły w celu obniżenia kosztów.
Teraz my za to płacimy.
Pozdrawiam.
[#154] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@ted, post #153

Tutaj muszę uściślić, że THT miały 90% nominalnej pojemności.
Co myślicie o tych polimerowych(A750MS108M1CAAE013, A750KS477M1CAAE013)
One nie wyleją?
[#155] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #154

Polimerowe z natury nie wylewają bo mają elektrolit w formie stałej, ale oczywiście będą się degradować w czasie jak każdy inny kondensator (chyba że o czymś nie wiem). Ja wmontowałem sobie polimery i mam spokój ducha. ;)

Tu podawałem listę kondensatorów do zamówienia na Mouserze - gdzie się dało wstawiłem ceramiki, gdzie się nie dało polimery. Najtaniej nie jest ale w sumie jest to zabieg jednorazowy na przewidywalną przyszłość więc nie wiem czy jest sens oszczędzać.
[#156] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@teh_KaiN, post #155

Też mam taki plan. Gdzie się da dam tantale/multi. Znalazłem tantalowe 100uf 10v 6.3mm i nie wiem czy 10v wystarczy.
[#157] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@ted, post #153

Commodore przed bankructwem stosowało tanie i kiepskie podzespoły w celu obniżenia kosztów.

Informacja z pewnego źródła czy "urban legend"?
Ten problem nie dotyczy wyłącznie komputerów marki Commodore. To jest wiedza powszechna. Pomijając sprzęt komputerowy jako entuzjasta wszelkiej maści taśmociągów zdarza mi się serwisować np. magnetofony DAT, DCC i CC z początku lat 90-tych gdzie również stosowano elektrolity SMD. Szkody wyrządzone przez te kondensatory są dużo większe niż w Amigach gdzie temperatura pracy jest jeszcze stosunkowo znośna w porównaniu do niektórych z w/w urządzeń. Sprzęt w którym stosowano powierzchniowy montaż elementów w tamtym czasie dopiero zaczął trafiać pod strzechy. Trudno było przewidzieć jak zachowają się kondensatory po 20 czy 30 latach pracy choć wierzę, że odpowiednie testy na starzenie się elementów były już wtedy możliwe do przeprowadzenia. Same kondensatory też były takiej jakości jakiej były...
[#158] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Kilos, post #157

Informacja z pewnego źródła czy "urban legend"?

To, że kondensatory SMD w amigach są kiepskiej jakości chyba jest jasne.
Cena komponentów na pewno grała rolę, a czy wtedy było wiadomo, że wyleją po kilkunastu latach?
Nie spotkałem się z masową paniką i wymianą elektrolitów w PS1, a wyszła 2 lata później, więc zakładam, że w latach 90 dostępne były kondensatory lepszej jakości
Nie wiadomo jaki cykl życia był zaplanowany dla Amig. Wątpie, że na 20-30 lat.

Fakt jest taki, że w amigach z SMD trzeba je wymienić, bo to tykająca bomba.


U was też zdażało się, że biały nadruk schodził z PCB po wylewie? Oglądam fotki z recapów i nie znalazlem podobnego efektu. Myślałem, że może zbyt agresywnie czyściłem, ale na fotkach widać, że białe linie są już przemieszczone zanim zacząłem cokolwiek robić.

Czym przylutować nowe kondensatory SMD? Hotem, aby uniknąć naprężeń? Czy to trochę na wyrost? Nie mam taśmy kaptonowej ani pasty lutowniczej. Może gorące szczypce? Dać trochę cyny na pady, potem flux i szczypcami położyć element na miejsce? Nie mam doświadczenia z SMD

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:59:51 przez snifferman
[#159] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #158

Ja cynuję delikatnie obie nóżki, pozycjonuję na padach, przyciskam lekko od góry, żeby kondzioł się nie ruszył, po czym cienkim grotem dotykam jednej nóżki aż "złapie" do pada, a potem to już jest w miarę łatwo, bo to samo robię z drugą nóżką, a na końcu z grota podaję jeszcze nieco więcej cyny na obie nóżki (oczywiście zawsze mam problem, jaka jest optymalna ilość). Moim skromnym zdaniem wylany elektrolit z największą przyjemnością konsumuje nadruk i maskę na pcb.
A teraz z innej bajki, jak wygląda kwestia potencjalnych wylewów w przypadku przechowywania nieużywanego sprzętu? Mam jeszcze kilka płyt A600 do recapu, które czekają na lepsze czasy (wiadomo praca, życie). Próbuję zminimalizować ryzyko, przechowując sprzęt do góry nogami, ale może to nie jest konieczne, bo w końcu niepracujący kondensator nie wytwarza ciśnienia wewnątrz obudowy. Może się ośmieszam, ale lepiej dmuchać na zimne .
[#160] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Michciu, post #159

Wymontuj stare kondensatory z płyt i będziesz mógł przechowywać płyty i 100 lat bez ryzyka wylania.
[#161] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Michciu, post #159

kondensatory nie padają tylko przez pracę czy przegrzanie, ale też przez sam wiek, z czasem ulegają korozji metalowe elementy, parcieje guma która uszczelnia spód kondensatora, przez co zaczyna przepuszczać elektrolit. Kładzenie "do góry nogami" coś pomoże, ale nie zlikwiduje niebezpieczeństwa w całości, ponieważ same opary potrafią skorodować ścieżki.

Jedyny 100% sposób to usunięcie kondensatorów, przynajmniej tych SMD aluminium ( przewlekane bardzo rzadko wylewają ), w A600 to 5 minut roboty.
A potem najlepiej wlutować gdzie się da ceramiki, a gdzie nie da rady ( bo pojemność za duża lub charakterystyka nie ta jak do audio ) to dać kondensatory ze stałym elektrolitem ( polimerowe ), to wtedy czy Amiga będzie pracowała, czy nie, to dłuuugo będzie z kondensatorami spokój ( tak ze 100 lat pewnie )


Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 17:26:17 przez UJP
[#162] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Marcin74, post #160

Witam.
A może by tak ktoś opracował podstawki pod kondensatory elektrolityczne?
Wtedy można by włożyć kondensatory przed uruchomieniem a potem przed schowaniem komputera do szafy wyjąć je i nie będzie problemu że wyleją na pcb.
Pozdrawiam.


Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 19:00:10 przez ted
[#163] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@ted, post #162

A może by tak ktoś opracował podstawki pod kondensatory elektrolityczne?

Przesada... Jak już coś zrobić to pożądnie. Nie chce mieć w środku amigi "kota schrödingera". Co tydzień będziesz ją rozkręcał i sprawdzał czy "kot" żyje?

To ja już wolę zrobić edycję LEAK-FREE. Tak z resztą zrobiłem w swoich A500+.
Wszystko Ceramiki+Polimery. W moich A1200 kondensatory były wymieniane, ale THT są chyba aluminiowe, więc będę musiał do nich zajrzeć i profilaktycznie przeszczepić na polimerowe.

Co do tantali, to też nie są idealne. Jeden dostał zwarcia i dymek poleciał. Przy mocnym zasilaczu podejrzewam, że byłby w stanie doprowadzić do szybkiego zapłonu. Do przechowywania retrosprzętów są jednak bezpieczne. Pomijam specyfikację do audio itp, bo ja nie slyszę żadnej różnicy.
[#164] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #163

Niestety nie obyło się bez strat. Przy pomiarach i inspekcji pod mikroskopem okazało się, że dwie ścieżki są przerwane.

Jedną udało mi się naprawić poprzez usunięcie powłoki ochronnej i ocynowaniu




Po naprawie:






Przy próbie naprawy drugiej ścieżki niestety straciłem pada. Nie chciało mi się bawić doklejanie nowego, więc naprawiłem na brzydko :D




Efekt końcowy.



Czym czyścić osady po wylewie kondensatorów?
W tych najgorszych miejscach przelutowałem wszystko nową cyną z dużym dodatkiem Fluxa, a całość przemyłem izopropanolem, ale nie bardzo wszystko rozpuszcza.

Słyszałem o occie i kwasku cytrynowym oraz wd40 i spray`u "kontakt". Co polecacie?
[#165] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #164

Co to masz za mikroszkop?
[#166] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@tbone, post #165

Mikroskop, to trochę za dużo powiedziane, bardziej zabawka, ale ma wifi i nie muszę kabli rozwijać.
[#167] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #164

Woda + jakiś nie za silny kwas są najlepsze (właśnie ocet czy kwas cytrynowy). Elektrolit z kondensatorów ma odczyn zasadowy, który kwas zobojętnia, poza tym dobrze rozpuszcza się w wodzie, najlepiej ciepłej. Potem wycieramy i czyścimy izopropanolem.

WD40 to jest nafta w aerozolu, nie polecam, nie usunie elektrolitu a niepotrzebnie natłuści wszystko dookoła.
[#168] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #167

Elektrolit z kondensatorów ma odczyn zasadowy


Tego nie wiedziałem. To tłumaczy użycie kwasu do czyszczenia. Dzięki.
[#169] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #168

Niestety przy dalszych testach okazało się że jeden kanał "charczy". Przy spawdzeniu oscyloskopem, zamiast sinusa 500hz miałem tylko górną "połowę" i to taką "wyschodkowaną". a po jakimś czasie kształt fali zmienił się na bardziej prostkątny. Tak jakby sinus, z obciętymi wierzchołkami. Podejrzewam uszkodzenia ścieżek/przelotek w okolicy U15.

Gdzie jeszcze szukać? Jak to diagnozować?
[#170] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #169

Co do części ujemnej sinusa, to do toru audio przypadkiem nie idzie również ujemne napięcie? Jeśli tak, to może nie dociera tam gdzie powinno?
[#171] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@teh_KaiN, post #170

Może coś zwarłem przy wymmianie kondensatorów.
Jeden kanał brzmi dobrze, także zasilanie na U15 powinno być ok.

Czy w poszczególnych stopniach powinienem mieć sinusa, dowiem się chociaż, na którym szczeblu jest problem. Nie jestem specem od audio.

Tutaj mogę mierzyć?



Jutro do tego przysiądę
[#172] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #171

Witam.
Też niedawno walczyłem z "harczeniem" A600.
Kondensatory wylały i uszkodziło 2 ścieżki: jedną w kanale lewym a drugą w prawym.
Tutaj masz mapę ścieżek: http://www.amigapcb.org/
Możesz miernikiem sprawdzić poszczególne przejścia.
Na początek proponuję sprawdzić ścieżki do C331, R331, C332.
Zamiast oscyloskopu lepiej użyć "szukacza sygnału audio". Ja korzystałem z K7000 Welleman-a.
Sprawdź jeszcze czy AVref=2.5V na nóżkach 10 i 12 wzmacniacza.
Pozdrawiam.


Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 14:53:42 przez ted
[#173] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@ted, post #172

Tutaj masz mapę ścieżek: http://www.amigapcb.org/

Tak, używam tej strony dość intensywnie.

Zamiast oscyloskopu lepiej użyć "szukacza sygnału audio". Ja korzystałem z K7000 Welleman-a.

Mam Generatory w oscyloskopie. Moim zdaniem ocyloskop to ""nowe okno" na świat elektroniki, zwłaszcza cyfrowej (przynajmniej dla mnie). W audio możesz czegoś nie słyszeć, a zobaczysz na wyświetlaczu. Dzisiejsze cyfrowe modele(wcześniej też były, ale potwornie drogie), to potężne narzędzia z analizatorami logicznymi, generatorami i dużą pamięcią.

Niestety bez odpowiedniej wiedzy użytkownika, to tylko szpanersko wyglądający sprzęt na regale.
[#174] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@snifferman, post #164

A oto moja płyta:
Panie, przecie płyta jak ze sklepu, ale czy na pewno?. Pod kondkami, na padach zielony syf , tu też i tu pod kondensatorami. Fajny ten twój mikroskopOK.
[#175] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@AD99, post #174

Witam czy macie namiar na kogoś kto wymienia kondensatory z warmińsko mazurskiego?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem