[#61] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Marcin74, post #60

Oki, dzięki za info

Też się skłaniam ku bipolarnym, ale mam ambitny plan by przed docelową wymianą zrobić testy porównawcze

Natomiast nie pomyślałem o ceramicznych, jaki wpływ na jakość dźwięku ma montaż ceramików?
[#62] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@RaNGuN, post #61

Wpływ na jakość dźwięku

Na Rev. 2.0 piszczy
Na Rev. 1.5 super
Na Rev. 1.3 dobry, od czasu piszczy
[#63] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@RaNGuN, post #61

Natomiast nie pomyślałem o ceramicznych, jaki wpływ na jakość dźwięku ma montaż ceramików?
Negatywny, chociaż możliwe, że przy jakości Paulowego dźwięku, mało zauważalny przy odsłuchu. Z ceramikami na bazie materiałów X7R i X5R (a przy pojemnościach rzędu mikrofaradów tylko te wchodzą w grę) są trzy problemy:

1. Przy polaryzacji napięciem stałym ich rzeczywista pojemność jest znacznie mniejsza od znamionowej.
2. Pojemność w sposób nieliniowy zależy od przyłożonego napięcia. Jeżeli przez kondensator przechodzi sygnał audio o dużej amplitudzie, to zostaje on nieliniowo zniekształcony.
3. Konstrukcja tych kondensatorów powoduje, że łatwo je uszkodzić (zmniejszenie pojemności) przy lutowaniu. Wskazane wstępne podgrzanie i/lub lutowanie gorącym powietrzem.

Zdecydowanie nie polecam kondensatorów ceramicznych jako wyjściowych toru audio. Lepiej użyć zwykłych elektrolitów dobrej firmy (Nichicon, Panasonic), albo kondensatorów elektrolityczno-polimerowych. Używanie kondensatorów Low ESR nie jest konieczne, bo przy obciążeniu wyjścia nawet bezpośrednio słuchawkami, impedancja kondensatora jest znacznie mniejsza niż impedancja obciążenia, a kondensatory tego typu są optymalizowane pod zasilacze impulsowe i mogą być nieco bardziej nieliniowe od zwykłych.

Zainteresowanym tematem polecam: Temperature and Voltage Variation of Ceramic Capacitors, or Why Your 4.7µF Capacitor Becomes a 0.33µF Capacitor
[#64] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #63

Mądrego to i przyjemnie poczytać. Nie wiem czemu ludziska się tak ostatnio do tych ceramicznych kondensatorów skłaniają kiedy zwykłe kondensatory elektrolityczne są praktycznie najlepszym rozwiązaniem dla naszych przyjaciółek. Jeśli oryginalne wytrzymały przeszło 20 lat (a nie były najlepszej jakości) to jeśli teraz wymieni się je na takie same tylko dobrej firmy to spokojnie i kolejne 30 lat wytrzymają.
[#65] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #63

Dzięki za fachową odpowedź!

A przy okazji czy ktoś z Was poleci jakieś dobre źródło kondensatorów polimerowych? "Znany portal elektroniczny" owszem ma w ofercie, ale nie da rady kupić kompletu do A1200/A4000 bo brakuje kilku modeli.

Pytyanie czy jest sens, bo jak napisał Krashan oryginalne wytrzymały 20 lat, więc nie katowane Nichicony/Panasonici wytrzymają pewnie znacznie dłużej i nie ma co się za bardzo doktoryzować nad tym
[#66] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@RaNGuN, post #65

Ja kupuję w TME, mają wszystkie do A1200/A4000
[#67] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@wali7, post #66

No wydaje mi się, że np. nie mają polimerowego 4.7uF, minimalna pojemność to 10uF, ostatnio chciałem skompletować do A4000 dla kumpla i czegoś jeszcze brakowało. Dodatkowo mają przeważnie wyższe napięcia, a co za tym idzie jest większa obudowa, no i niepotrzebnie wygląda to jeszcze mniej oryginalnie Bipolarnych SMD też nie mają.

Aliexpress raczej nie wchodzi w grę, bo cholera wie co "Chinczyki" przyślą

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 10:39:22 przez RaNGuN
[#68] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@RaNGuN, post #67

Bipolarnych SMD też nie mają.
A po co Ci do Amigi kondensatory bipolarne? Na wyjściach audio spokojnie mogą pracować standardowe.
[#69] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #68

Co mogę powiedzieć, czerpię wiedzę z internetów Jest sporo opinii, że bipolarne są lepsze, a na pewno nie gorsze. Dodatkowo spotkałem się z płytami do A4000 po recapie które miały wlutowane kondensatory w torze audio odwrotnie (2x 22uF), nie znalazłem żadnej informacji czemu tak, ale zarółno to co "miałem w rękach" i to co widziałem w necie (płyty A4000 po recapie) to raczej nie przypadek i pewnie ktoś ma jakąś teorię, że tak jest lepiej (chyba, że to błąd Commodore jak na A3640 i po prostu label jest odwrócony o 180 stopni, powiem szczerze nie sprawdzałem). Po prostu prubuję ustalić coś konkretnego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 10:59:24 przez RaNGuN
[#70] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #55

Witam was.
Zabrałem się za wymianę kondensatorów i lipa.Zacząłem od kondensatorów audio ,to są te dwa przy złączu klawiatury, ale odlutowały mi się ścieżki przy płycie w momencie kiedy lutowałem nowe.Reszty się nawet nie tykam.Czy jest to do uratowania ?Głupi byłem ,bo dzwoniłem kilka dni temu do gościa który naprawia telewizory (dobry fachowiec) i mówił ,że wymieni bez problemu.
[#71] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@RaNGuN, post #69

W torze audio Amigi 1200 (a podejrzewam że również A600 i A4000, bo to chyba ten sam schemat) nie ma sensu na wyjściu stosowanie kondensatorów bipolarnych. Na wejście nieodwracające wzmacniacza operacyjnego będącego pierwszym stopniem toru audio jest podane stałe napięcie 2,5 V. Między pierwszym, a drugim stopniem (którym jest wtórnik napięciowy) jest sprzężenie rezystancyjne, więc na wyjściu drugiego stopnia jest również składowa stała 2,5 V. Do wyjścia podłączone są dodatnie bieguny kondensatorów wyjściowych audio. Ujemne zaś mają poprzez rezystory połączenie z masą. Analizę teoretyczną poparłem pomiarem napięcia na tych kondensatorach miernikiem. 2,5 V jak w mordę strzelił. W związku z tym są cały czas spolaryzowane i wszystko gra.
[#72] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@cinu77, post #70

Da się odratować. Przestań grzebać więcej i oddaj płytę do serwisu który np. robi laptopy. Mają hot-airy, znają się na BGA - zrobią Ci to tak, że nie będzie śladu.
[#73] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Hubez, post #72

Spróbuje oddać do tego gościa jak napisałem w poprzednim poście, zobaczymy co powie.Jak sie tego nie podejmie to zrobie tak jak napisałeś.Człowiek się uczy na błędach ehh...
[#74] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #63

Trzeba przyznać, że plusem kondensatorów ceramicznych
są ich nieduże rozmiary, więc łatwiej przylutować, np. dwa
nad złączem klawiatury.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 15:24:10 przez Andrzej11
[#75] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Andrzej11, post #74

Akurat te dwa nad złączem klawiatury sa od audio i nie powinno sie tam wstawiać tantalowych i ceramicznych.
[#76] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Marcin74, post #75

Sprawdzałem tantale jak i ceramiczne w przyzwoitych warunkach odsłuchowych i nie ma żadnej różnicy na mój przytępiony słuch
Można sobie poteoretyzować, ale w tym wypadku można to sprawdzić za pomocą własnej pary uszu, high fidelity nie będzie nawet z kondensatorami bipolarnymi po 1k za sztukę
[#77] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Marcin74, post #75

Jeśli zastosuje ceramiczne w torze audio, to jest szansa , że podczas użytkowa amigi uszkodzę ją?
[#78] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@_Skiba, post #77

Jeśli zastosuje ceramiczne w torze audio, to jest szansa , że podczas użytkowa amigi uszkodzę ją?
Nie.
[#79] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #78

No to w takim razie po co ten cały hałas, skoro nic się nie stanie
[#80] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Kilos, post #76

Zrobiłem dzisiaj testy porównawcze na A1200 z różnymi kondensatorami w torze audio - kilka gier z fajną muzyką:
1. tantale - duże zniekształcenia przy wyższych poziomach dźwięków, w przypadku cichej muzyki całkiem znośnie,
2. ceramiczne - zniekształcenia przy niektórych utworach i tak jak w przypadku tantali im wyższy poziom dźwięku tym większe zniekształcenia.
3. elektrolity aluminiowe - dźwięk normalny w całym zakresie poziomów.
Też nie mam super słuchu muzyka ale różnice były zauważalne.
Chcę zrobić jeszcze bardziej miarodajne pomiary oscyloskopem na wyjściu dla różnych kondensatorów ale potrzebował bym jakiegoś generatora dźwięku na Amigę - jeśli ktoś zna taki program to proszę o informacje.
[#81] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@_Skiba, post #79

Coś to się stanie, ceramiki mają trochę inną charakterystykę niż elektrolity co ma wpływ na jakość dźwięku ( chyba najistotniejsze jest to że ze wzrostem napięcia spada wyraźnie ich pojemność ), ale ja wymieniłem u siebie w A1200 i A500 co się dało na ceramiki i nie usłyszałem różnicy, może mam za kiepski słuch ? albo trafiłem na dobre kondensatory ?



Ostatnia aktualizacja: 24.10.2016 22:43:55 przez UJP
[#82] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Marcin74, post #80

Wszystko jest bardzo względne, a w tym jakość samych kondensatorów, ja zrobiłem tylko szybki test porównawczy na ucho z GBA gdzie btw "fabrycznie" na wyjściach OP AMPa Georg Braun zastosował ceramiki, jakość dźwięku z GBA jest na poziomie A500, A600 czyli dużo gorsza niż z A1200 więc i trudniej wyłapać różnicę, można się zbliżyć do jakości A1200 kombinując trochę z pojemnościami w układzie OP AMPa co też mam zamiar uczynić.
Zgodzę się z Tobą w ciemno co do tego, że najlepsza jakość będzie prawdopodobnie ze zwykłymi elektrolitami bipolarnymi czy też nie.
Jeśli chcesz zrobić konkretny test to używając różnych typów kondensatorów wciągnij ten sam fragment utworu do kompa i zlep to w całość. Myślę, że będzie bardziej miarodajny niż raw data z oscyloskopu
[#83] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@UJP, post #81

Też wymieniłem kondensatory na ceramiki Muraty i zadnej roznicy dzwieku nie zauwazyłem. Także myślę, że to kwestia producenta i jakości wykonania



Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 07:13:13 przez Jarkman
[#84] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Jarkman, post #83

Moim natomiast zdaniem jest to kwestia tego, że ci, co już wymienili, teraz „wiedzą lepiej”... Dla mnie płyta A1200 z kondensatorami ceramicznymi w torze audio jest płytą uszkodzoną.
[#85] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Krashan, post #84

Gadasz tak jakbyś po wlutowaniu zwyklasów miał dźwięk Dolby Surround. Tak jak wielu, ja różnicy nie widzę. Pierniczenie tego typu podobne do gadania, że dodanie karty do A1200 z innym procesorem niż 68020 to nie Amiga.
[#86] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Jarkman, post #85

Sądzę, że na większość wymieniaczy kondensatorów w torze audio działa "efekt placebo"...
[#87] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Kilos, post #82

No własnie chciałem wygenerować sygnał o jednej częstotliwości i sprawdzić przebieg na oscyloskopie. Zrobić to dla kilku różnych czestotliwosci i kilku różnych poziomów sygnału dla poszczególnych kondensatorów. Do tego własnie potrzebował bym programu do generowania dźwięku na Ami. To powinno wyraźnie pokazać różnice pomiędzy kondensatorami.
[#88] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Marcin74, post #87

LF-Generator autor SP9UNB. Poszukam wieczorem na dysku i jesli nie znajdziesz na necie to moge przeslac na priv.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 11:08:01 przez sq7bti
[#89] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@sq7bti, post #88

Jeśli znajdziesz to będę wdzięczny bo ja znalazłem w necie kilka syntezatorów dźwięku na Ami ale nie potrafią one generować dźwięku o jednej częstotliwości. Jeśli wszystko się uda to zamieszczę zdjęcia z testów.
[#90] Re: wymiana kondensatorów Amiga 600

@Marcin74, post #89

poszlo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem