Komentowana treść: Czym jest Amiga? - polemika
[#1] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Obawiam się, że opublikowanie takiego artykułu, to jak propagowanie liberalizmu w ZEA - reakcja ludzi będzie podobna :D

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 21:32:13 przez Geekboy68k
[#2] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Napracowałeś się chłopie, czyli idąc Twoim tokiem rozumowania, jeżeli w komputerze z PPC zainstaluję dodatkowo kartę z AGA to będę mógł nazwać go Amigą, tak zrozumiałem. Czemu nie. Co do zachwytu nad super chipami Amigi, zobacz, że inni mieli lepsze , ale prowadzili jeszcze gorsza politykę marketingową niż Commodore. Tak więc polemizowałbym z tym zachwytem. O sile Amigi decydowało to, że ludzie potrafili wykrzesać ze sprzętu więcej niż zakładali projektanci, no i oprogramowanie, które było tylko na ten komputer. Zauważ, że kiedy zaczęły wychodzić wersję programów również na PC, Amiga zaczęła tonąć jeszcze szybciej.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 22:03:38 przez Ender
[#3] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Myślałem, że sezon ogórkowy już się skończył.
[#4] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Ender, post #2

Dokładnie, przytoczone argumenty są bez sensu - idąc ich tokiem myślenia, Amigą mogłoby być PlayStation, NeXT Station, pecet z Voodoo3 czy nadchodząca Tegra 5 - każde z tych urządzeń oferuje rewolucyjne możliwości w swoim segmencie, a wg autora jedyne czego im do szczęścia brakuje, to nalepki z checkmarkiem. Zwróć też uwagę, że pod koniec swojej egzystencji Amiga przestała in plus odstawać od innych dostępnych na rynku rozwiązań. Mało tego, ze względu na kompatybilność wsteczną każdy kolejny model był coraz mniej rewolucyjny. W zasadzie poza Amigą 1000/500 trudno wstawić kolejne wersje do muzeum techniki jako przykład innowacji czy niesamowitych osiągów. Teraz pojedź na zlot Amigowców i powiedz wszystkim posiadaczom 1200-tek, że ich sprzęt to marny klon martwej idei sprzed lat :D

Być może czas się pogodzić, że reguły gry ustala właściciel znaku towarowego - odwieczne prawo kapitalizmu. Amiga Inc. chyba nic nie produkuje, a jedynie udziela licencji, więc o klarowną definicję tu trudno... Ktoś pokusił się i wystosował list do firmy z prośbą o wyjaśnienie, czy AmigęONE należy klasyfikować jako Amigę, jej kontynuację, rozwinięcie czy może zupełnie odrębny sprzęt? Nie, lepiej naparzać się w Sieci. I tyle w temacie.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 22:24:32 przez Geekboy68k
[#5] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Ender, post #2

Co do zachwytu nad super chipami Amigi, zobacz, że inni mieli lepsze


Acorn Archimedes z filmu ma 10 razy szybszy procesor od procesora w A500.

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 23:07:20 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#6] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Świetny artykuł. W końcu Ktoś wyjaśnił (oczywista,skadinad) różnice między Amiga a post/neo/"amigowym" badziewiem
[#7] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Ciekawy punkt widzenia. Az korci mnie by napisac riposte ;)
[#8] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Z sama trescia nie bede polemizowac, bo niektorzy po prostu zyja w swoim wlasnym swiecie i juz, ale dorzuce takie male 3 grosze:
1. Nie wiem na jakich 'nowych' amigowcow autor liczy, i skad sie oni maja brac.
2. Ludzie wracajacy do Amigi po latach zapewne przechodza podobne etapy - poczytac ppa czy inne fora, przejrzec oferte efunzine czy innych sklepow, i juz po kilkudziesieciu minutach mozna miec rozeznanie czym sie rozni skanapkowany 'klasyk' od Pega i AONE. Nie widze powodu by z gory uwazac ze ludzie to debile, nie potrafia czytac, szukac i potrzebuja takiego (tez stronniczego) przewodnika stada. Niech sobie kazdy wybierze co mu potrzeba, w czym problem?
3. Na koniec juz moze troche uszczypliwie, ale podana 'definicja Amigi' to jak dla mnie maslo maslane i ciezko na to patrzec.
[#9] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Abstrahując od całości tekstu, ułożonego i napisanego w całkiem logiczny sposób, to chciałbym przyczepić się do jednej, małej nieścisłości:

Marką tego komputera jest "AmigaONE", a oznaczeniem modelu nie jest "ONE" a "X1000".


Skoro "AmigaONE" to marka, to jakie oznaczenie modelu powinna nosic pierwsza AmigaONE, bazująca na płytach teron? Przypominam że w czasach gdy się pojawiła, to często była nazywana (badź określana) jako Amiga ONE, co można byłoby rozumieć nie inaczej, jak Amiga (marka) model "ONE". Dopiero późniejsze pociotki dostawały dodatkowe przydomki w rodzaju "micro" czy "X1000". Oczywiście można by to określić jako swoiste "chciejstwo" jej nabywców bądź producentów, niemniej brak jasnego określenia modelu, z niejako - podtekstem na słowo "ONE" w tym przypadku stanowi pewien wyjątek od całościowej reguły użytej jako jeden z głównych argumentów w tym artykule. ;)
[#10] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Ja takich amigowych dywagacji przeżyłem już wiele. Po prostu, każdy dość mądry człowiek lat około 35 (czyli tuż po roku Chrystusowym), robi sobie podsumowanie własnego życia. Fajnie że przez pryzmat Amigi, przy okazji.
Tak czy inaczej, Amiga, dla nas, dzieciaków zawsze będzie mjastersztykiem. Kto jest "dzieckiem" (oczywiście dorosłym), to przy Ami zostanie. Bo Ami to hobby i Amiga RULEZ
Niesamowita przygoda! :D
[#11] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Geekboy68k, post #1

Obawiam się, że opublikowanie takiego artykułu, to jak propagowanie liberalizmu w ZEA - reakcja ludzi będzie podobna


Ale dlaczego? Żyjemy tutaj, teraz i tylko niecałe kilkadziesiąt lat. Jeżeli ktoś jest szczęśliwy dzięki Amidze, to warto to opisać. :)
[#12] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Ender, post #2

Acorn Archimeds z twojego linka został wprowadzony na rynek w 1989. A500 a tym samym Amiga 1000 w 1985. Cztery lata to sporo w świecie informatyki.
[#13] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Ender, post #2

Słabo czytasz ze zrozumieniem, zauważ, że ta teza bazuje na stwierdzeniu mr Jimmy Maher.
Czy Amiga 500 z rozszerzeniem pod klapkę do kompatybilności z AT była zgodna z IBM PC? Był procek, OCS emulował bogajże CGA i była na karcie pamięć, te cudowne 640KB RAM ;) No i jakiś "bios". Było? Było. Dlaczego podoba sytuacja (tj. motka 68k + kompletny chipset OCS/ECS/AGA) miałoby być traktowane inaczej?
dalej
O sile Amigi decydowało to, że ludzie potrafili wykrzesać ze sprzętu więcej niż zakładali projektanci,

Akurat tych hacków bazujących na nieoficjalnych trybach, zakazanych instrukcjach itp. jest zilion razy mniej na amidze niż było na c64/128 więc z tym wykrzesywaniem więcej niż zakładali projektanci to bym się wstrzymał.
Zauważ, że kiedy zaczęły wychodzić wersję programów również na PC

No nie oszukujmy się, gdy dla amigowców szczytem dostępnej technologii była A1200 z 4MB fast PCtowcy mogli korzystać z 33MHz procków (jeśli nie więcej) i jeśli chodzi o gry to ograniczały ich przez dłuższy czas kiepskie karty graficzne (a później drogie karty graficzne) i drogie karty dźwiękowe z bodajże 3 czy 4 standardami dźwięku. Amiga wygrywała jakiś czas bo była kompaktowa i względnie niedroga. I to były jedne z głównych czynników trwającej popularności, ale w końcu zaczęła wyraźnie mocno odstawać możliwościami i się dobre czasy skończyły.
[#14] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Przecież temat został wyczerpany w epickim wątku http://www.ppa.pl/forum/pregierz/11651/moja-definicja-amigi#m387490
[#15] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@KingJulian, post #14

Ale to wątek pokoleniowy. Tam na pewno uciekło wiele niuansów i wielu byrzydali zakpiło z pomyślunku. Artki czy wątki nie są na całe życie. :)
Pokolenie ludzi jest związane z czasowością ludzi związaną z okresem minimum 15 lat. W światach komputerowych dzieje się to trochę, nawet szybciej.
Nawet Witkacy się zestarzał, ale to nic nie znaczy. Oczywiście z pewną rezerwą. Lub jakosik tak. :)
Ja lubię takie artki, bo autor jest ubrany w garnitur. A My przeceiż możemy lać pomyje w te i we wte. Jak komu pasuje. Ale jeżeli pomyje nie lecą, to coś musi w tym być. ;)
[#16] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@michalmarek77, post #6

Świetny artykuł. W końcu Ktoś wyjaśnił (oczywista,skadinad) różnice między Amiga a post/neo/"amigowym" badziewiem

Cóż, w sumie nie wyjaśnił. Z artykułu można wywnioskować jedno - CHIPSET PONAD WSZYSTKO . Dla niego nawet teoretyczne nowe Amigi z Commodore to już nie Amigi bo nie mają Chipsetu - ba, zapytany kiedyś, czy jakby sam Jay Miner zaprojektował nową Amigę ale już bez chipsetu, to czy dalej byłaby to Amiga, odpowiedział jasno - NIE :) .

Podsumowując, artykuł nic nie wyjaśnia, a podane przypisy np. książka The Future Was Here: The Commodore Amiga - człowieka , który NIC nie znaczy w historii amigi , są ... cóż, są jakie są ;)

Takie jest moje zdanie ;)
[#17] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Olo, post #16

Nieszkodzi że coś się wyjaśnia lub nie. Ważne że ściągamy pajęczynę z monitora i czytamy. Chodzi o ruch, różne poglądy. Na tym polega życie. :)
[#18] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #5

Chodziło mi o możliwości graficzne.
[#19] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Sir_Lucas, post #12

Zgodzę się, że cztery lata to dużo, natomiast A500 to wg mnie poprawiona A1000 dla zwykłego użytkownika. Ja chciałem zwrócić uwagę na układy graficzne w obu komputerach.
[#20] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Ender, post #19

Dla mnie prawdziwą amigą to jest od A1000 do A4000 tylko z chipsetem graficznym ocs,ecs,aga . Reszta się już nie liczy . Nawet A1200 z kartą graficzną to już nie jest w pełni Amiga tylko klon idący w kierunku komputera PC.
Jeśli ktoś by wymyślił kości graficzne AGA2 które by były kompatybilne wstecz z AGA i ECS i itp i złożył wszystko w całość (np hipotetyczna NATAMI )to była by Amiga.
Dlatego zgadzam się z artykułem i przedstawioną w nim definicją amigi.
[#21] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Dlaczego wiedzialem ze cos takiego powstanie i bylem pewien ze to jubi zrobi... hmmm?
[#22] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Myślałem że PPA niczy mnie nie zaskoczy, ale jak widzę możliwości macie w tym względzie wielkie, publikować manifesty amigowego Adolfa Hitlera - nie ma to tamto..... Nie czytałem artykułu w całości, gdyż nie jestem lekarzem psychiatrą by dogłębnie studiować ten przypadek. Parę razy wypisywałem się stąd, potem po kilkunastu miesiącach wracałem w nadziei że ludzie się zmianiają, ale to nadzieja płonna. Pora więc odejść ostatecznie.

Na zakończenie powiem tylko tyle STOP DLA RASIZMU!!!! Tak jak dla niejednego osobnika w tym kraju, powiedzmy takiego kibola Ruchu Chorzów, człowiek o oliwkomym kolorze skróry nie jest już człowiekiem i trzeba go n.....ć, tak dla Jubiego Amiga z procesorem PPC to już nie jest Amiga i trzeba ja przy każdej okazji n.....ć co uskuteczniał przez co najmniej ostatnie kilka miesięcy. Przy czym w przypdadku Ruchu, klub jak i inni włodarze zdecydowanie się od takich ludzi odcieli, tymczasem PPA wypchnęło Jubiego na Ambonę.

Zachęcam wszystkich normalnie myślących do odwiedzania strony amigaone.pl, każda Amiga począwszy od Amigi 1000 skończywszy na Amidze One X1000 jest tam równo traktowana i nigdy to się nie zmieni. Dzięki temu nie ma tam kłótni, nienawiści, trollowania, banów itp. Oczywiście ktoś moze powiedzieć że o klasyku na forum rozmawia się mniej. Nie jest to jednak moją winą że na Amigę 1000 wydaje się teraz mniej softu niż na Amigę X1000. Ja ze swej strony zawsze jednak podkreślam wartość tej pierwszej, chociażby w wideoblogu "Alfabet Amigi", gdzie klasyk zawsze zajmuje większość materiału, i zapewne w kolejnych odcinkach to się nie zmieni.

Wszystkich których nie interesuje rasizm, wbijanie szpil i ogólnie pojęty "jubilizm" jeszcze raz zachęcam do odwiedzenia amigaone.pl.
Żegnam.

Pozdrowienia dla amigowców. Niech żyje amigowy friendship!!!
[#23] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@djpiotrs, post #20

No, ale A4000 miała zorro i karty graficzne, więc chyba te dopuszczasz. Rozumiem gdybyś odrzucał jako "ortodoks" PCI, zresztą jak sobie uważasz. Mnie nurtuje to co napisałem już na początku, jeżeli umieszczę układ AGA, dodam procesor PPC (który będzie emulował 68k), będzie tym wszystkim rządził MorphOS, AmigaOS, AROS to czy dla Ciebie to będzie Amiga, czy koniecznym będzie użycie znaczka jak przy pierwszych Amigach, czy jeżeli nazwę ją Amiga Two to będzie nowy model dla Ciebie/Was? Pytam, bo wielu zgadza się z tym co napisał Jubi, ja jakoś nie do końca.
[#24] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Dużo tekstu .. o niczym.
Jubi zrobił założenie, że Amiga=chipset i resztę dopasował do tego założenia.. błędnego założenia.
Amiga /klasyczna/ to sprzęt + system. Nie oddzielnie. Zresztą w "tych" czasach tak po prostu było..
Zaś sama definicja co jest a co nie jest Amigą - to zupełnie inna kwestia. Formalnie rzecz ujmująć ponieważ "Amiga" jest znakiem zastrzeżonym to tylko właściciel praw do nazwy /marki/ ma prawo decydować co za produkt pod tą nazwą będzie sprzedawał. I tyle - czy to się komuś podoba czy nie.
I nie ma co tu kruszyć kopii .. o kopie.
[#25] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@MaaG^dA, post #24

System amidze w wielu przypadkach do niczego potrzebny nie był.....
Na Amidze rządziła jazda po rejestrach......System=Amiga ? To tak jakby, np Basic z C=64 definiował ten sprzet.....
[#26] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@djpiotrs, post #20

Oczywiscie ze artykul to swieta prawda. A kto mowi inaczej dorabia jakas idee tylko nie wiem po co. Czesc tutejszych osob okolo 40tki wraca do amigi z nostalgii. I to nie prawda ze potrzebujemy na sile te amigi unowoczesniac. My chcemy tamtych amig, do tamtych gier i tamtych dem. I nie ma sie co oszukiwac - amiga sie w tej chwili nadaje tylko do nostalgii. Super ze jakis zapaleniec zrobi jakas nowa karte lub rozszerzenie ale to nadal ma sens tylko w klasycznej amidze (podobne rzeczy powstaja np do c64 albo spectruma). Ale wymyslanie calkiem nowych komputerow i nazywanie ich amigami to nieporozumienie. No bo co tak naprawde ma wspolnego morphos na maku z amiga. bez jaj. to juz wiecej ma moj pc z winuae :) (chyba nie musze dodawac ze mam kilka prawdziwych amig)
[#27] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Artykuł niestety niepotrzebnie rozjątrzył załagodzone dotąd animozje, "wsadził kij w mrowisko". Osoba, która jest autorem jest znana ze swoich stronniczych i subiektywnych opinii. Doprawdy nie jest prosto pogodzić całe to środowisko. Na pewno może to zrobić tylko wytrawny negocjator, a nie polityk z ekstremum lewicowego bądź prawicowego.

Prawda jest taka, że obecne "ugrupowania" post-amigowe (wliczając MorphOS, AmigaOS 4, klasyka) przejawiają skrajnie ekstremistyczne poglądy na sprawę. Nikt nie dąży do kompromisu, bo każdy broni swoich racji.

Najlepszym, według mnie, określeniem Amigi jest tzw. "look & feel", czyli osobiste odczucie każdego z nas. Dla jednego obcowaniem z Amigą może być MorphOS zainstalowany na Macu, dla drugiego AmigaOS 4 na jego X1000, a dla innego zwykła Amiga 1200. Czy nie wystarczy spojrzeć na to pod takim kątem? Tylko akceptując inne zapatrywania na sprawę Amigi, które istnieją w środowisku można dojść do rozwiązania konfliktu. Innymi słowy potrzeba tolerancji i akceptacji.

Niestety obawiam się, że moje słowa trafią w ścianę, bo zarówno użytkownicy MorphOSa i AmigaOS 4 mają "w nosie" pokój. Trochę to dziwne. Ponieważ sam jestem przedstawicielem użytkowników Amigi Klasycznej, która według wielu jest trupem (co jest nieprawdą, użytkowników klasyka jest o wiele więcej niż użytkowników MorphOSa i AmigaOS), myślę, że nie uda mi się ze swoimi racjami przebić gdzieś "wyżej". Klasyk w polskim Internecie został zmarginalizowany, mimo że amigowców działających na klasykach jest najwięcej.
[#28] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@jarek72, post #26

Może i tak, ale nie wrzucajmy się do jednego wora. Ja nie mam 40 lat (z kilkanaście to tej magicznej liczby mi brakuje) i nigdy nie patrzałem przez pryzmat gier amigowych - bądź co bądź też dobrych. Dla mnie za tym komputerem stał przede wszystkim elastyczny system operacyjny. Jeżeli ktoś nie poznał specyfiki działania amigi (tych "starych" i tych "nowych" ) z tej perspektywy też mogę zacząć wszystkich do jednego wora wrzucać bez względu na pogląd "prawdziwości". Rozdrabnianie się na drobne, a dla każdego coś innego. Niepotrzebnie zmarnowana energia przy upublicznianiu swojej perspektywy w powyższym artykule, cała filozofia.


Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 12:29:09 przez Lokaty
[#29] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Hextreme-Attic, post #27

Sądzę, że to nie jest kwestia tego, do czego dążą użytkownicy - oni mają sprzęt i system. I czy to się komuś podoba czy nie - każdy idzie swoją drogą w swoją stronę... no chyba że Hyperion i MOS-team zaczną pracować razem.. dopóki to nie nastąpi - nie ma ani szans, ani sensu myśleć o tworzeniu "wspólnego" systemu... bo to ani nie zadziała, ani nie ma sensu...
[#30] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@michalmarek77, post #25

Dla jednych jazda po rejestrach to ZMORA, dla innych rzeczywistość. Wiem coś o tym, bo jestem programistą i szukałem parę lat temu pomocy na PPA... Trafiłem na niewłaściwych ludzi.

Amiga to całość: sprzęt z oryginalnymi kośćmi, system oraz kompatybilność.

Nie pogodzisz retromaniaków i osób, które obecnie próbują beznadziejnie doganiać świat pod kątem technologicznym.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem