Komentowana treść: Czym jest Amiga? - polemika
[#151] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@stachu100, post #150

Dajcie spokój, jak ktoś kilkanaście lat pracy włożył w robienie tłumaczeń to raczej nie przestanie tylko dlatego, że ktoś inny powiedział coś kontrowersyjnego. A jeśli tak chce zrobić to go nie przekonasz w drugą stronę. Każdy ma prawo się wypowiedzieć w dyskusji, a to, że mamy różne poglądy nie oznacza automatycznie "głupoty" jednej ze stron. Nie popieram wypowiedzi w stylu Radosława, ale nie można też popadać w drugą skrajność. A tak na marginesie dyskusja o "definicji Amigi" jest bez sensu. Nawet w czasach, gdy Amiga była popularna pojawiały się kontrowersje. Miałem znajomych, którzy uważali, że Amiga z kartą turbo to już "nie Amiga", a jednocześnie nie przeszkadzały im dynamiczne modyfikacje peceta. Jeśli ktoś uważa, że Amiga to tylko fabryczne modele wyprodukowane przez Commodore - nie przekona się go, że jest inaczej. Ale czy jest sens marnować życie na takie jałowe dyskusje? Niech każdy pozostanie przy swoim zdaniu i tyle, nie ma nic złego w tym, że mamy różne zdanie, wręcz przeciwnie - różnorodność to wartość, którą warto pielęgnować.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 09:41:34 przez Tom3k
[#152] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Tom3k, post #149

czy mógłbyś krótko napisać o tych 5%, które uzupełniasz Linuksem?
[#153] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@rwks, post #152

Właściwie chodzi o dwie rzeczy - pakiet biurowy i odtwarzanie niektórych filmów na stronach, reszta to drobiazgi nie warte odnotowania. Chciałem posiłkować się zestawem Wordworth Office, ale nie chce mi prawidłowo działać. Z filmami jest lepiej, bo co prawda OWB nie zawsze podstawia player, ale filmy mogę ściągnąć na dysk i oglądać. Wiem, że są to rzeczy do ogarnięcia (widziałem na youtube, że Wordworth 7 działa, poza tym chcę wypróbować jeszcze Final Writera i Fnal Calca), ale na razie jeszcze używam co jakiś czas Linuxa. Ogólnie planuję w ogóle z niego zrezygnować i korzystać tylko w sytuacjach awaryjnych.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 11:10:46 przez Tom3k
[#154] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@RadoslawF, post #145

Wszystko zalezy do czego potrzebujesz komuptera.
Jeżeli wystarczą ci klasyczne amigowe, czy starsze pecetowe gry, jeżeli nie MUSISZ zagladać na strony www z funkcjonalnymi obiektami we flashu (takim nieciekawym wyjątkiem jest strona obsługi konta w Raiffeisen Banku), jezeli nie musisz na komputerze oglądać filmów HD (a wystarczą te 720p czy DVD), jeżeli wystarczy ci funkcjonalność Google Docs, ew. któregoś z dostępnych edytorów.... to Morphos ci wystarczy całkowicie. OS4 być może też.
Oczywiście nie mówimy o specjalistycznych zastosowaniach naukowych, czy inżynierskich, gdzie niekiedy oprogramowanie działa stabilnie (i jest wspierane przez serwis) tylko na określonej wersji Windows.
Jeśli wyłączyć zastosowania zawodowe, to mi Morphos wystarcza w 95% zastosowań domowych. I nie brakuje tego, czego z końcem lat 90 brakowało amigowcom - mocy, bo tej na G4, czy G5 jest z wystarczającym zapasem. Brakuje niektórych programów - chyba najdotkliwszy brak to zintegrowany pakiet biurowy rodzaju OpenOffice, z gorszym bądź lepszym skutkiem zastępowany przez GoogleDocs (w dobie wszechobecnego netu to niewielki problem, ale OO bym nie pogardził ;) ).
[#155] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@wali7, post #154

Jeśli chodzi o strony internetowe to te, z których korzystam działają bez problemów. Nawet strony kilku moich banków, o co się bałem, działają prawidłowo. Jak chodzę po sieci znalazłem raptem kilka stron, na których były problemy, ale nie było to nic ważnego. Poza tym i tak w większości wystarczyło przestawić OWB, aby przedstawiał się jako FireFox. Sprawdzałem też OWB na paru stronach takich typowo testowych i wychodzi niewiele gorzej niż "wiodące" przeglądarki. Google Docs wypróbowałem i jest ok, ale chciałbym uruchomić Wordwortha czy Final Writera/Calca, bo funkcjonalnie spokojnie mi wystarczą, a fajniej mi się korzysta klasycznego softu szczególnie, gdy mam do dyspozycji wystarczającą moc G4. Braku obsługi Flasha praktycznie nie odczuwam. Gram głównie na Amidze i C64, więc nie ma żadnego problemu. Ogólnie jak ogarnę edytor to mogę nie używać peceta, a o to mi chodziło od początku :) Natomiast zastosowania zawodowe to inna bajka, tam wiadomo, że liczą się programy specjalistyczne i tego nie zmienimy. Mi chodzi o komputer w domu i pod tym względem jestem zadowolony z MOSa, chociaż przed zakupem Maka miałem małe wątpliwości czy będzie dobrze.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 11:55:22 przez Tom3k
[#156] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@wali7, post #154

Za dużo tych "jeśli", w czasach kiedy Amiga z trudem zaspokajało potrzeby domowego konta też wymyślało się różne "jeśli" dla udowodnienia że jednak Amiga wystarczy. A kiedy w końcu przestawała wystarczać u większości następowało całkowite odwrócenie się od niej. Ja zamiast zaklinać rzeczywistość kolejnymi "jeśli" najpierw rozbudowywałem swoją Amigę aby zmniejszać rosnący dystans do PC (060, GFX, karta sieciowa) a kiedy to nie wystarczało zamiast pozbyć się Amigi i wyklinać na nią na MPSa i średnio rzetelną prasę dokupiłem po prostu peceta nie pozbywając się Amigi. Rozpatrywałem Maka i zrezygnowałem z przejścia na niego (jako na podstawowego kompa) aby nie zamykać się w kolejnym hermetycznym getcie, większym niż Amigowe ale też zamkniętym getcie. Co nie przeszkodziło mi jednak dokupić Maka jako trzeciego komputera w zestawie,
[#157] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@RadoslawF, post #156

Nie rozumiem co chcesz udowodnić. Z klasykami wiadomo jak było i nie ma co do tego wracać. Natomiast gdy teraz wybierasz system do komputera, musisz patrzeć na to co będziesz na nim robił, bo oprogramowanie się różni. Przykładowo JEŚLI ktoś chce głównie grać wybierze Windowsa. JEŚLI kogoś interesuje otwarte oprogramowanie - Linux. JEŚLI retro - np. Amiga. Tak samo JEŚLI dla moich potrzeb MOS jest wystarczający (a tak jest), co dlaczego mam twierdzić inaczej? Zawsze będziesz mial jakieś "JEŚLI", to jest podstawowe kryterium wyboru. Wbrew temu co piszesz, nie ma uniwersalnego rozwiązania, zawsze masz jakieś ograniczenia, na które trzeba patrzeć. Windows też ma swoje, tyle że większość ludzi jest do nich przyzwyczajona, bo większość tego używa. A ja potrzebuję np. mieć nietypowe funkcje w edytorze tekstu (jak CED) do obróbki moich plików i jak mam stworzyć skrypty? Wybieram więc Amigę z ARexxem (i opcją "Start/stop recording script"), do tej konkretnej funkcji. Mam szybko i wygodnie, czego nie będę miał np. na Windows. Tak samo jeśli chce mieć wybór desktopów systemowych - wybieram Linuxa. A jeżeli potrzebuję oprogramowania typu CAD, wiadomo - Windows. O co tu się spierać? Jedno rozwiązanie nie wyklucza drugiego, a raczej uzupełnia. A tak swoją drogą to widzę, że w większości wątków, gdzie piszesz jesteś "anty", widać tak lubisz ;)

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 13:45:56 przez Tom3k
[#158] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Tom3k, post #157

Skoro mogę pozwolić sobie na posiadanie kilku komputerów to będzie tam miejsce na Amigę i neoAmigę, ale jeśli z przyczyn lokalowych mam miejsce na tylko jeden komputer to będzie to pecet jako sprzęt najbardziej uniwersalny. I kombinowanie w stylu "jeśli" nie gram to nie musi być windows, "jeśli" nie oglądam filmów w HD to nie musi być Intel/AMD przypomina kombinowanie w czasach Commodore że "jeśli" nie potrzebuje tego, tamtego i jeszcze dwudziestu innych "jeśli" to Amiga wystarczy.

I nie jestem anty, jestem realistą, jestem człowiekiem który nie dorabia niepotrzebnej ideologii i nie udaje kombatanctwa w stylu jestem takim świetnym Amigowcem bo nie muszę mieć peceta czy maka. Nikomu tez nie mydle oczu kombinacjami że "jeśli" nie grasz, "jeśli" nie potrzebujesz worda, "jeśli" nie musisz to czy tamto to Amiga czy neoAmiga wystarczy.

I cokolwiek zeszliśmy przez te "jeśli" od tematu.
[#159] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@RadoslawF, post #158

Ale przecież ja się z Tobą ogólnie zgadzam :) Tylko zrozum, że ludzie robią różne rzeczy na swoim sprzęcie. Do moich zastosowań wystarczy mi MOS i nie potrzebuję w tym momencie x86, co było moim celem. Tym bardziej, że mogę skorzystać z kilku rzeczy, których nie mam na pececie. To, że można na nim zrobić więcej mnie nie interesuje, bo mi jest to niepotrzebne. To nie jest kombinowanie czy żadna ideologia, tylko kwestia potrzeb. Jeden woli Linuxa, drugi Windowsa, a ja MOSa. Zależy co robimy na komputerze. Tak samo niektórym wystarcza tablet, chociaż na Androidzie zrobią mniej niż na desktopie. Jak będę potrzebował czegoś, co będę mógł wykonać np. tylko na WIndowsie to go zainstaluję. I już :) Po co mi system "uniwersalny", skoro nie korzystam z tych "uniwersalnych" funkcji? Dla dobrego samopoczucia? A tak na marginesie, to po przejściu z Amigi na peceta używałem długo różnych Windowsów i proces dojrzewania do przejścia na inny system trwał długo. A wiesz co było przyczyną? Że nie byłem zadowolony z Windowsa. Nie robię nic na siłę.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 15:17:37 przez Tom3k
[#160] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@RadoslawF, post #158

"jeśli" nie grasz, "jeśli" nie potrzebujesz worda, "jeśli" nie musisz to czy tamto
.

To wtedy jako amigowiec nie potrzebujesz peceta, tak samo jak w 1994 roku jak i dzisiaj :)
Z tym że mając neoamigę masz dość mocy do video/mp3/internetu/emulacji np. psx, mocy której brakowało w amigach klasycznych.

I jak napisał rwks - miło mieć jakąś alternatywę do windowsów i linuxa. Alternatywę amigową pęłną gębą :)
[#161] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@KJB, post #160

Po pierwsze nie są to Amigi tylko neoAmigi czyli wyroby Amigo podobne ale w sumie dobre i to na zasadzie lepiej tak niż wcale a po drugie alternatywą jest coś co w pełni zastąpi konkurenta, w jednym z wielu "jeśli" było że filmy owszem "jeśli nie wymagasz jakości HD", a było też sporo innych "jeśli".
[#162] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@RadoslawF, post #161

Najkrócej mówiąc: system operacyjny to tak złożony produkt, że żaden nie jest idealnym 100% zamiennikiem drugiego. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jeśli MorphOS zastępuje mi system na x86 we wszystkim co robię to dla mnie jest altenatywą. Dla kogoś innego może oczywiście nie być, bo ten ktoś ma inne wymagania odnośnie oprogramowania. Mam nadzieję, że chociaż z tym możemy się zgodzić.

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 17:09:21 przez Tom3k
[#163] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@RadoslawF, post #161

W przypadku filmów, osobiście do oglądania fimów HD wymagam wygodnej sofy. Każdy komputer, czy to z Windowsem, czy z Morphosem odpada w przebiegach. Zakładam że istnieją ludzie lubiacy oglądać filmy HD na komputerze, chociaż ich nie rozumiem.
Jeszcze dziesięć lat temu w komputerze głównie patrzyło się na jego ograniczenia sprzętowe ("tego się nie da, tamtego się nie da" ), obecnie większość tego typu barier zniknęła (albo soft nie nadąża za rozwojem sprzetu, albo ja nie nadążam za rozwojem sprzętu i softu ;) whatever...). W tym momencie dużo bardziej liczy się wygoda i ergonomia.
Dawniej głównie na komputerze się grało, obecnie co najmniej tyle samo siedzi się w sieci.... przyczyna prosta - dawniej nie było sieci. O ile gry są dosyć wymagające i sprzętowo/systemowo zależne (czyli gra na Wintel -> musi być WIntel, na Ami -> musi być Ami), to sieć jest dosyć uniwersalna: dowolny komputer (ale szybszy od Amigi 68k), ostatnio takze tablet, kompatybilna przeglądarka i voila - 60% współczesnych zastosowań domowego komputera masz spełnionych, nieważne czy Wintel, Mac, czy Ami-like system.
A JEŚLI dotyczą tych wszystkich dziwaków, którzy na przekór innym i zdrowemu rozsądkowi będą oglądąć film HD na monitorze 19 cali, słuchać Requiem Mozarta na PC z 24 bitowym dźwiękiem (i przy akompaniamencie rezonującej obudowy i wycia wentylatorów>> komputerowy audiofil), itp....
Spróbuj "Nowej Amigi" (czy to "prawdziwej", czy Morphosa, może AROSa....), w ostateczności Linuksa. Nie gryzą :) , a zdziwisz, jak bardzo świat alternatywny wobec WIntel rozwinął się.


Ostatnia aktualizacja: 13.09.2013 17:52:43 przez wali7
[#164] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@RadoslawF, post #161

Po pierwsze nie są to Amigi tylko neoAmigi


Po pierwsze to przecież napisałem że to są neoamigi a nie amigi.

ale w sumie dobre i to na zasadzie lepiej tak niż wcale


Dokładnie :)

a po drugie alternatywą jest coś co w pełni zastąpi konkurenta


Alternatywą jest coś, co zastąpi konkurenta w takim stopniu w jakim potrzebuje tego wybierający.
Innymi słowy alternatywne rozwiązanie jest wtedy gdy wystarcza wybierającemu alternatywę.
[#165] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@wali7, post #163

Ładnie powiedziane i bez użycia "jeśli" ale znaczenie to samo, rezygnujesz czy nie używasz tego, tego i tamtego i system "alternatywny" staje się wystarczający. Ale ja nie chce rezygnować z różnych potencjalnych możliwości nawet jeśli ich w danym momencie nie używam. Jestem zwolennikiem starego i dobrego podejścia że lepiej mieć i nie potrzebować niż nie mieć i potrzebować.
Co do świata alternatywnego to ten do Intela jednak się skurczył, Maki pracują już też na Intelu, co do konkurencji dla Windowsa, istnieć istnieje ale jest mała i na komputerach nie bije rekordów popularności. Co do mojej ich znajomości, maków używam od dawna, linuxa też sporo używałem i używam do dzisiaj, Morphosa oglądałem i testuje, nie zdecydowałem się jednak na jego rejestrację.
[#166] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@RadoslawF, post #165

ale powiedzmy szczerze, bez ściemy - w większości domów jest więcej niż jeden komputer, w dużej części więcej niż dwa urządzenia komputerowe (bo przecież tablet to komputer, konsola to komputer, TV z podstawową funkcjonalnością netową/medialną to też wbudowany komputer)

jeden z tych komputerów DLA NIEGO to może być maszynka z neoamigowym OSem, zapewniać te 90% JEGO potrzeb rozrywkowych i nie ogranicza to nikogo w niczym

od lat moje maszyny są na Linux, i dla tego jednego % rzeczy, których także pod Linuksem zrobić nie mogę (a nawet nie chce mi się instalować WINE czy Virtualbox) jest lapek żony z WinXP

na codzień z Win pracuje mi się dziwnie, a na Win8 to już zupełnie dostaje białej gorączki - nie chcę tego szajsu na żadnej z moich maszyn!!! never ever!!!
[#167] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@rwks, post #166

zobaczcie co właśnie pojawiło sie na distrowatchu! http://www.os4online.com/2013/09/os4-openlinux-14-and-pcos-enterprise.html
[#168] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@RadoslawF, post #165

Jestem zwolennikiem starego i dobrego podejścia że lepiej mieć i nie potrzebować


No to można mieć peceta i nie używać dopóki MorphOS wystarcza :) Jak czegoś nie będzie się dało pod MOSem to odpalić wingrozę :)
[#169] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@rwks, post #167

Just linux with boing :P
[#170] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Tom3k, post #162

zamiast pisać głupoty o wystarczaniu MOSa napisz wprost: 'rezygnuję ze stabilności, wydajności i dobrych programów i gier na rzecz niszowego systemu którego prawie nikt nie używa i prawie nic na nim nie ma bo JESTEM HARDKOREM'. To przynajmniej byłoby szczere ok, racja
[#171] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@XoR, post #170

Opowiadasz głupoty. Używałeś którąś z ostatnich wersji Morphosa dłużej niż godzinę?
Dla mnie komputer jest urządzeniem do odtwarzania muzyki (jeśli akurat jest włączony, siedzę w pokoju gdzie mam komputer a nie sprzęt audio, oraz nie chcę mieć w uszach słuchawek od ipoda), do oglądania pierdołowatych filmików z netu (normalne filmy oglądam na odpowiednio dużym telewizorze, siedząc na sofie), jako terminal internetu - sprawdzenie poczty, kontrola stanu finansów w banku, przeczytanie newsów na portalach informacyjnych, PPA, itp. Czasami potrzebuję napisać i wydrukować proste pisemko np. do szkoły w sprawie któregoś z moich dzieci. A raz na miesiąc odpalę jakąś gierke (poza Travianem, w którego ostatnio gram... na OWB działa świetnie).. niestety, rodzina, praca (perspektywa obligatoryjnej habilitacji w perspektywie kilku lat) nie zostawiają mi wiele wolnego czasu. Wymienione zastosowania komputera domowego to 99% tego, do czego go potrzebuję. A pokrywa je w 100% Morphos. I ma sporo plusów - szybko bootuje, bardzo szybko działa (nie wiem co rozumiesz jako "braki w wydajności", jeśli porównamy współczesnego PC z Win z MOSem odpalonym na szybkim G4 lub G5), jestem przyzwyczajony i lubie jego amigowy feeling (trudno się nie przyzwyczaic używając Ami nieprzerwanie od 1991 roku), niszowość systemu zmniejsza ryzyko jakiejś kradzieży danych (i np. pieniędzy z banku) po ataku hackerów. Jakoś nie zauważyłem specjalnie mniejszej stabilnosci od domowego Peceta z Win7 (który okupują dzieci), czy mojego lapka z OpenSuse którego używam do pracy. Oczywiście w zakresie opisanych zastosowań, bo jak dobrze poszukam, to znajdę pewnie coś wiechliwego na MOSie (ale nic mi nie przychodzi do głowy, bo takich programów dawno pozbyłem się z dysku).
Myślisz, że bardzo się ograniczam, jestem dziwakiem i moje życie jest uboższe od twojego?

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2013 12:09:49 przez wali7
[#172] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@XoR, post #170

Dobrze powiedziane hehe OK
[#173] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@XoR, post #170

rezygnuję ze stabilności, wydajności


Jakiej stabilności i jakiej wydajności brakuje na Morphosie pod procesorem PPC G4 1,25 GHz ?

proszę o przykłady

i dobrych programów i gier


Teraz powiedz jakich to programów i gier Tom3k używa na windowsie, że będzie musiał z nich zrezygnować pod MOSem?

Nie wiesz? No to przestań kaznodzieić
[#174] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@XoR, post #170

Hardkorem to jest ktoś, kto używa dzisiaj klasyka, systemu do 3.1 i twierdzi, że mu w większości czynności wystarcza standardowa Amiga 1200. Ja dodam od siebie nawet 68060 w legendarnym Blizie i "połatkowany" AOS 3.9 nie zbliża się do wygody (prędkość pracy) i stabilności jaką oferuje ten wyśmiewany Mak i MorphOS. Pytanie nadal usprawniają systemy na klasyka, bo MorphOS, ciągle się doskonali? Szczerze to ci powiem kupiłem tego klasyka do gier i tylko do gier, ale odkąd wyszło UAE poprawione specjalnie dla G5 to zaczynam żałować wydanych pieniędzy i to jest naprawdę szczere.
[#175] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Ender, post #174

...od domowego Peceta z Win7 (który okupują dzieci)...


Ciekawe dlaczego "okupują" tego PC'ta? Skoro "wyrób amigo-podobny" tak świetnie sobie ze wszystkim radzi

...wydajności i dobrych programów i gier na rzecz niszowego systemu którego prawie nikt nie używa i prawie nic na nim nie ma...

Sedno sprawy. Mogę jeszcze dodać. Mało "kompatybilnego" i cholernie drogiego. Ot, taka zabawka (-ki) dla dorosłych ok, racja

I na koniec.
Janek, nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Pewex`ami

Dzisiejsze "neoamigi" (wolę określenie "wyrób amigo-podobny". ) przypominają bony towarowe z okresu PRL. Niby szło nimi płacić ale wszyscy omijali je szerokim łukiem. Ciekawe dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 10:42:52 przez MarioDay

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 10:43:18 przez MarioDay
[#176] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Fajny artykuł, miło się czyta. Ostatnia część, ta z FAQ wypada dość kiepsko, widać trochę gorszą rękę autora w stosunku do początku tekstu. Są rzeczy z którymi bym się nie zgodził, albo polemizował. Wiadomo ilu amigowców - tyle definicji tego czym jest i nie jest amiga. Duże brawa należą się za analizę hol'a i próbę stworzenia jakiegoś w miarę sensownego przedziału czasowego dla różnych okresów świetności amigi. Samo analizowanie upadku dużego "C=" to już inna bajka, ale dla fana tego sprzętu zapewniam że interesująca, z czasem wiemy coraz więcej i mamy pełniejszy obraz tamtych wydarzeń.
[#177] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@MarioDay, post #175

prosta odp: cena
[#178] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@MarioDay, post #175

Ciekawe dlaczego "okupują" tego PC'ta? Skoro "wyrób amigo-podobny" tak świetnie sobie ze wszystkim radzi


Napisz na MorphOSa port Unity i Flasha i ręczę Ci, że obiekt "okupowania" się zmieni :)

Mogę jeszcze dodać. Mało "kompatybilnego" i cholernie drogiego.


Kompatybilność? Większa niż WinUAE (działa wszystko to co na UAE plus część softu bez potrzeby odpalania emulatora). Cholernie drogi? Nie no, jeśli nie stać Cię na PowerMaca za 50 zł to kto płaci Twoje rachunki za internet?
[#179] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@KJB, post #173

Jakiej stabilności i jakiej wydajności brakuje na Morphosie pod procesorem PPC G4 1,25 GHz ?

ten G4 to słabiutki cep a zegar jest śmiesznie mały
GCC słabo kompiluje dla PowerPC
OWB nie ma żadnych optymalizacji bo nikt ich dla PowerPC nie napisał
a na dodatek MorphOS jest cięższy niż opisujecie a przynajmniej jego niedoróbki go dobijają
a co do stabilności to oceniam ją na poziomie conajwyżej Win98

od dawna standardy w komputerach się zmieniły. Pisanie że jakiś G4 wystarczy do wszystkiego to oszukiwanie siebie i niczemu dobremu nie służy. Zresztą popatrzcie się na waszą złość w stosunku do amigowej braci która wybrała akurat inny kolor. Przecież gdyby nie było frustracji powodowanej używaniem złomu to by nie było tej złości. Koronnym przykładem jest Mufa który wydał kasę na X1000 a teraz zachowuje się jak frustrat opętany nienawiścią. Żałosne nie...

Amiga to jeden z retro komputerów z końca lat 80 i początku 90 i nie powodują nawet jednego złego odczucia a Neo-Amigi za to to jakieś ch** wie co, tylko szkodzi środowisku, męczy tylko ludzi czy są tego świadomi czy nie i wpędza w poczucie winy. Jak mocno to kontrastuje to z rolnikami Atarowcami którzy odpalając swoje PC do netu nie czują do nich nienawiści a swoje klasyczne Atari odpalają do zabawy i przez to nikt się nie obrzuca mięsem, wszyscy żyją w zgodnej retro atmosferze

wniosek: Atarowcy z wojny komputerów wyszli lepiej bo u nich wojna się skończyła i jest pokój pisze na klawiaturze a Amigowcy dalej walczą, ze sobą, ze światem, niewiadomo właściwie o co... boks

acha, to tak przy okazji. Pisałem to ale jeszcze raz napiszę: PowerPC zabiło możliwość rozwoju Amigi bo zabiło linię M68K. Teraz zabija rozwój neo-Amig bo zdechło. Historia lubi się powtarzać, dwa razy przez ten sam złom który oprócz big-endian ma mniej wspólnego z M68K niż X86. Do tego karty PowerPC do Amig były niewypałem, koszmarnie drogie, już wtedy podzieliły środowisko na dwa obozy i jeszcze w porównaniu do możliwości procesora były powolne. Pierwsze płyty PowerPC dla AmigaOS4 i MorphOS były niewypałami i każde następne też...

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 15:07:09 przez XoR

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2013 15:10:12 przez XoR
[#180] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@MarioDay, post #175

Ciekawe dlaczego? Może dlatego, że osoby z 5 komentarzami nie mają o nich bladego pojęcia. Nie mam ochoty na jałową dyskusję, róbcie sobie co chcecie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem