Komentowana treść: Czym jest Amiga? - polemika
[#31] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Hextreme-Attic, post #27

Klasyk w polskim Internecie został zmarginalizowany, mimo że amigowców działających na klasykach jest najwięcej.


Jeżeli byłoby inaczej to dlaczego posiadacze starych amig nie zmieniają stanu rzeczy (oczywiście nie chcę tych bardziej zaangażowanych obrazić)? Rzeczywistość jest taka, że specjalnie nie ma o czym pisać. Można więc napisać kolejną/nową recenzję retrogierki, albo zagłębić się w użytkowe tutroriale nierozwijanego systemu i większości programów. Dla 'nowych' platform przynajmniej systemy są rozwijane i od czasu do czasu jakiś program się pokaże. Stary sprzęt doczekał się chwil, gdzie jego wsparcie jest mikroskopijne (można ostatnim czasem zauważyć przyrost nowych przystawek, więc jeszcze jest nisza w "artykularstwie", którą można zagospodarować) uwzględniając równie mały przyrost na nowszych platformach. Dopóki się to nie zmieni polski internet amigowy BĘDZIE opierał się na nowych rozwiązaniach. Pytanie, czy znajdą się aby chętni zmienić ten stan rzeczy?

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 12:43:20 przez Lokaty
[#32] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Hextreme-Attic, post #30

Dokladnie OK
[#33] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Hextreme-Attic, post #30

Nie pogodzisz retromaniaków i osób, które obecnie próbują beznadziejnie doganiać świat pod kątem technologicznym.


Dla jednych - czyli dla Ciebie - jest to "beznadziejne doganianie", a dla innych odskocznia od nudnej i oczywistej rzeczywistości.
[#34] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Hextreme-Attic, post #30

podam wam przyklad: mam starego vw garbusa. z sentymentu (bo kiedys go mialem). od swieta wyciagam go z garazu zeby sie przejechac. ale tylko niepelnosprawny umyslowo bedzie mi usilowal wmowic ze on moze zastapic na codzien mojego avensisa. pewnie ze jakis rozpalony nastolatek moze mi wmawiac ze na urlop z rodzina to i garbusem da sie pojechac. a tak naprawde to ani zona ani dzieci nie zechca o tym slyszec. i dodajac ze ten vw kosztowal mnie juz wiecej niz avensis to o czym mowimy jak nie o nostalgii a nie o rzeczywistych walorach.
[#35] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Hextreme-Attic, post #30

Grzebanie bezpośrednio po pamięci to relikt przeszłości /w epoce 8-bit było to normalne/ - teraz jest zupełnie inaczej - co ma tę zaletę, że nie musisz się bardzo martwić o to, co za hardware jest związane z systemem (system ma przecież sterowniki do sprzętu.. lub nie ma).
W przypadku systemu Amigi - grzebanie bezpośrednio po rejestrach od samego początu nie było zalecane - a że co niektórzy byli zbyt leniwi aby zapoznać się dokumentacją systemowego API i woleli działać z pominięciem systemu - to "ich problem".
[#36] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@MaaG^dA, post #35

pisanie bez "systemu" ma swoje zalety. zobacz na gigahercowe pecety. gierka chodzi plynnie a raz na kilkadziesiat sekund "chrupnie" bo akurat "system czegos chcial". w amidze z "kill sys" jak cos mialo chodzic w 50 klatkach na sekune to chodzilo.
[#37] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@jarek72, post #36

Niby tak, ale na windzie jak chcesz pograć w wymagającą grę to nie odpalasz raczej w tym samym czasie np. renderingu...
Tym bardziej w Amidze - system sam z siebie nie stanowił problemów obciążeniowych dla gry..
[#38] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Argument z Amiga UNIX chybiony zupełnie (miałby sens jeśli jakaś Amiga sprzedawana byłaby tylko z UNIXEM, a autor sam zamieszcza screen gdzie jest on jak opcja; poza tym ten model był identyczny sprzętowo z tym sprzedawanym wyłącznie z Workbenchem).
Cały artykuł jest nieobiektywny, ale to nie jest jakiś problem dla mnie. Jednemu chciało się napisać, reszcie poczytać - wolę takie artykuły (skondensowane poglądy w treści) niż wątki "never ending story".
Niestety artykuł jest nierówny - nie wiem czy tylko ja mam takie odczucia, ale od części FAQ wygląda jak kompilacja postów.
[#39] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@tszczurek, post #9

Pierwsza Amiga na początku nazywała się po prostu Amiga. 1000 dodano później. W przypadku AmigaOne jest podobnie.
[#40] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Ender, post #18

Chodziło mi o możliwości graficzne.


Jakie możliwości graficzne?
[#41] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #40

Ender kolejny raz pokazal, że zupelnie nie ma pojecia o czym pisze ....Nie warto zawracac sobie glowy.....
[#42] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Dobry artykuł. Jest tylko jeden szczegół:

Wreszcie, współczesny Mac to komputer nowoczesny, szybki, o wielkiej mocy, o designie na światowym poziomie - po prostu szczytowe osiągnięcie wśród komputerów osobistych.


Ty tak na poważnie?
[#43] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #40

Obu porównywanych komputerów.

@MM:Ty za to jak zwykle, wiesz lepiej o czym mówią inni, czytasz w myślach? Wróżę ci wspaniałą przyszłość na kanale izoterycznym (czy jak to się zwie) na platformie cyfrowego polsatu. Szklaną kulę i karty do Piotrusia już masz.
[#44] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Mufa, post #22

publikować manifesty amigowego Adolfa Hitlera


Bo widzisz, tutaj każdy może przedstawić swój punkt widzenia, byle bez złośliwości.

Jak Ty podzieliłeś amigowców na lepszych i gorszych, to było OK. Jak ktoś inny dzieli amigi na prawdziwe i nieprawdziwe, to nagle się oburzasz.

Jak Kali ukraść krowa to dobrze, jak Kalemu ukraść to źle?

Zachęcam wszystkich normalnie myślących do odwiedzania strony amigaone.pl


A ja wręcz przeciwnie

Widać niezła bieda musi być na tym Twoim forum, że nadal się reklamujesz na jakże znienawidzonym PPA :)

P.S. Do przeczytania pod Twoim nowym kontem na PPA :P
[#45] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Malin, post #42

Przede wszystkim musicie pamiętać że jubi ma bana i nikomu nie odpowie, no chyba
że dostał wcześniejsze ułaskawienie za artka .
Co do samego tekstu, nie będę go oceniał, bo to jest jego punkt widzenia i nie mam zamiaru go zmieniać.
Podziwiam że mu się chciało, szczególnie że jego sprawa była/jest spisana na niepowodzenia. Choć rozumiem
o co mu chodziło, to myślę że próba definiowania w sztywny sposób Amigi będzie niemożliwa do sformułowania,
w taki sposób żeby zadowolić i przekonać większość, o wszystkich nie wspominając.

Dla mnie wystarczająco Amiga "sama" się zdefiniowała, społeczność amigowa naturalnie dobierała nazewnictwo
w zależności od okoliczności, także klasyk, neo/ng Amiga jest jasne jak słońce. Chyba każdy wie o co chodzi,
gdy napiszę Maluch w stosunku do samochodu? Nie trzeba pisać Polski Fiat 126p, żeby wszyscy wiedzieli co
mam na myśli, podobnie jest z naszymi ukochanymi komputerami. Czasami nawet społeczność wpływa na
oficjalne nazewnictwo, jak to miało miejsce w przypadku wspomnianego samochodu.

Poza tym definicje mają pomagać a nie wprowadzać zamieszanie, w tym wypadku jubi niepotrzebnie zmusza ludzi
do myślenia w ten a nie inny sposób. Jeśli ktokolwiek miałby się pokusić o określanie co i jak to powinien wziąć
pod uwagę co ludzie myślą i mówią/piszą a nie tworzyć jakieś sztuczne dziwolągi, nawet jeśli robi to w dobrej wierze.
Przypadków tworzenia praw i innych ustaw oderwanych od rzeczywistości, mamy na co dzień aż za dużo, wystarczy
popatrzeć na wiadomości.

Swoją drogą, to dziwię się że redakcja PPA zdecydowała się opublikować artykuł jubiego, który dostał bana za natrętne
przekonywanie ludzi do swojego punktu widzenia
[#46] Re: Czym jest Amiga? - polemika
w tym diagramie definiującym, co jest, a co nie jest Amigą, właściwszym określeniem zamiast "naklejka" powinno być raczej "logo" - bo tak to wychodzi na to, że dysponując komputerem (nie) posiadającym amigowego chipsetu mogę niewielkim kosztem naklejki przesiadać się w dowolnej chwili między dwoma końcowymi typami :P
[#47] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Autor artykułu definiuje klasyka i nic ponadto, robi to dobrze, ale ma ostentacyjnie i centralnie w dupie nas - ludzi którzy mają swoje aspiracje, marzenia i wizje przyszłości, jakkolwiek amatorskie (czy o mocy tel. komórkowego!) te rozwiązania są.

Skoro autor tak do nas podchodzi, proponuję, by tak samo tratować jego.

Szkoda gadania.
[#48] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Jakiś czas temu popełniłem taki sobie artykulik w PPA TU
Dodam, że jedyne co bym zmienił w swoim artykule po lekturze tego tu komentowanego, to określenie "Amiga klasyczna" na "Amiga" W 99% zgadzam się z tezami wysuniętymi przez jubiego.
Moja definicja Amigi: komputery wyprodukowane przez firmę Commodore, oparte na architekturze 68k.
Firma Commodore produkowała też pecety na architekturze x86, ale to już nie była Amiga.

I korzystając ze sposobności;) składam serdeczne gratulacje z powodu zwinięcia interesu przez cwaniaczków, którzy sprzedawali pecety z linuxem i logo "Amiga", firmie Commodore USA. Tak trzymać i nigdy już działalności nie wznawiać

A teraz z największą przyjemnością czekam na nazwanie mnie faszystą, nowym Hitlerem. Podkreślam - zgadzam się z jubim OK
[#49] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Zaczynało wiać nudą, aż tu nagle kij w mrowisko. Jest fajnie, poleciały już adolfy. Teraz może jakaś ustawka ?

Te kłótnie nic nie wniosą, bo są bez sensu. Przekonywanie fanatyków jest bez celowe.
[#50] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@DeeL, post #49

Godwin WIN! FATALITY! ;)
[#51] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@tomaszek1983, post #48

Adolfa już mamy - Ciebie nazwiemy J. P. Goebbelsem (ministrem propagandy i oświecenia publicznego). :P
[#52] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@michalmarek77, post #25

System amidze w wielu przypadkach do niczego potrzebny nie był.....

To wyjmij z niej ROM (najważniejsza część systemu - czyli exec itd. - znajduje się się w nim) i spróbuj coś na Ami uruchomić. Tak że tego, chyba minimalnie się zapędziłeś - bo to, że user nie wiedział, że w ROMie ma zaszyty system nie znaczyło, że wtykane dyskietki z grami z niego nie korzystały, choćby i w minimalnym stopniu.
[#53] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Autor ma niestety rację. Jego definicję można by śmiało "zapodać" na wikipedie i temat byłby skończony. Dobrze opisał agonie Amigi w końcówce lat 90 i niestety (po raz kolejny) ma rację. Wiem, że wielu "amigowcom" nie pasuje jego definicja, cóż trudno, ale taka jest rzeczywistość. Amiga umarła wraz z Commodore i nic tego nie zmieni. Co prawda "śmierć" Amigi była przedłużana przez Escom, ale to był już KONIEC. To wszystko co powstało później, jest tylko próbą zarobienia kasy nas "trupie", a nie próbą reaktywacji "amigi" jako Amigi. Wszelkie reanimacje były związane z próbą dogonienia technologii (np. PPC), co po części okazało się sukcesem ale zarazem gwoździem do trumny (która już dawno była, metr pod ziemią). Cena za jaką próbowano/próbuje się "reanimować" wyrób "amigopodobny" była/jest ogromna, dosłownie. Co kompletnie uważam za bezsens, choć dla ludzi z grubym portfelem... tylko po co?
Pozwolę sobie zacytować fragment, który według mnie stanowi sedno:
W tym sensie nieprawidłowe posługiwanie się słowem "Amiga" przynosi tylko szkodę, ponieważ zamiast używać jej jako nazwy dla rewolucyjnego komputera, próbuje się rozszerzać to pojęcie na komputery zupełnie nie-rewolucyjne, wręcz zacofane względem mainstreamu o dekadę, pozbawione jakiejkolwiek sensownej mocy i straszące swoją zupełnie niewspółmierną do możliwości ceną.


P.S.
Dla zagorzałych fanów wyrobów "amigopodobnych" proponuje małą zabawę. Zdejmijcie/usuńcie nazwę, logo i to wszystko co kojarzy Wam się z Amigą z swoich "amig". Co ? Co stoi przed Wami? No tak, Wy wiecie.

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 11:03:13 przez MarioDay

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 11:05:44 przez MarioDay

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 11:06:55 przez MarioDay
[#54] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@djpiotrs, post #20

Nawet A1200 z kartą graficzną to już nie jest w pełni Amiga tylko klon idący w kierunku komputera PC

Jeżeli w mojej Amidze 1200 mam kartę graficzną zrobioną pod amigowe sloty ZORRO , to jest to dalej Amiga 1200 a nie PC. Idąc Twoim tokiem rozumowania, to A1200 z dyskiem twardym to też klon idący w strone PC .

Jeśli ktoś by wymyślił kości graficzne AGA2 które by były kompatybilne wstecz z AGA i ECS i itp i złożył wszystko w całość (np hipotetyczna NATAMI )to była by Amiga.

A co gdyby Commodore wyprodukował nową Amigę z nowym Workbenchem ale bez głupot w stylu chipsetów AAA , to co to już nie Amiga Jak pisałem, nie popadajmy w skrajności .

Zresztą co by nie pisać, chipset Amigowy był może wyjątkowy w latach 80-tych, ale później już nie. W 1992 r. premierę miała A1200 z AGA, również w tym roku pojawiła się karta EGS Spectrum 28/24, która jest kilkanaście/kilkadziesiąt razy szybsa od AGA . Sytuacja ta pokazuje , że produkcja własnych chipsetów przez C= była drogą do nikad, bo inni robili to zdecydowanie lepiej :D .

Zresztą co to jest Amiga , prawnie, to komputery produkowane przez właściciela praw do marki . Nasze odczucia są jednak zupełnie inne :) - dla jednego Amiga to tylko modele produkowane przez C=, dla drugiego kolejnymi Amigami są np. Apple PPC z MorphOS-em lub Amigi X1000 z OS4 . Czy jest o co kruszyć kopie ? :) cieszmy się z naszego Amigowania, i nie ważne czy to jest Workbench 3.x, AmigaOS4 czy MorphOS , ważne że jest zabawa :)
[#55] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@MarioDay, post #53

nieprawidłowe posługiwanie się słowem "Amiga" przynosi tylko szkodę


Komu? Komputerowi z lat 80tych?

ponieważ zamiast używać jej jako nazwy dla rewolucyjnego komputera,


Zamiast? To co, amiga klasyczna nie jest już nazywana Amigą?

próbuje się rozszerzać to pojęcie na komputery zupełnie nie-rewolucyjne


Na komputery które jednak są kontynuacją Amigi 68k.
A że nie są rewolucyjne? Innych przecież nie ma i dopóki się nie pojawią - będziemy Amigami nazywać to co jest :)
[#56] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@APC74, post #51

Adolfa już mamy - Ciebie nazwiemy J. P. Goebbelsem
Drugi, całe życie drugi
[#57] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@Mufa, post #22

@Mufa
przeczytałem ten stek bzdur Jubiego i już myślałem że nic z niego dobrego nie wyniknie a tu proszę bardzo:

Pora więc odejść ostatecznie.



brawo!
[#58] Re: Czym jest Amiga? - polemika
Jeden argument jest jakby z sufitu. Chodzi o joyboard. Co to ma wspólnego? To przedmiot spoza dyskusji, nie jest komputerem, konsolą ani nawet kalkulatorem. To modulator A520 jest Amigą, bo ma logo? Trudno ocenić czy na joyboardzie to była marka Amiga czy nazwa/logo producenta. Te same logosy są na kartridżach do gier na Atari2600. Czy to są Amigi? To jakby CBM wyprodukował joysticki z naklejką Amiga to czy one byłyby Amigami?

Pytanie dla zaawansowanych. Czy Arcadia jest Amigą?
[#59] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@_arti, post #7

Ciekawy punkt widzenia. Az korci mnie by napisac riposte


Jeśli tylko swoje wywody będziesz w stanie poprzeć odpowiednią ilością odwołań do źródeł i cytatów z historii Amigi potwierdzających twoje zdanie to bardzo chętnie przeczytam taką ripostę. Jeśli natomiast zamierzasz tylko przedstawić swoje niczym nie poparte odczucia i wrażenia to szkoda zachodu, w ten sposób nikogo nie przekonasz.

Mój artykuł można by rozbudowywać przykładami potwierdzającymi przedstawioną tezę w nieskończoność, ale w pewnym momencie musiałem powiedzieć stop, w przeciwnym wypadku byłby za długi. Jednakże osobom zainteresowanym tematem polecam ten film, wyprodukowany przez Commodore, gdzie w 4:00 istota Amigi jest doskonale uchwycona:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Gd1qQjb__1E#t=240

a w 3:38 mamy kolejny dowód na to, że termin "AmigaOS" był obcy Amidze, zamiast tego słyszymy o AmigaDOS.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Gd1qQjb__1E#t=218

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2013 19:28:01 przez jubi
[#60] Re: Czym jest Amiga? - polemika

@DeeL, post #49

A tak na marginesie. Jak możesz interesować się czymś co fizycznie i faktycznie nie istnieje - chodzi mi o NATAMI. Resztę twoich zainteresowań rozumiem ale o natami to nie mogę pojąć .
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem