Komentowana treść: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition
[#211] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@RadoslawF, post #209

Art. 278. § 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.


Romy to oprogramowanie więc tyczy się tego § 2.
[#212] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michalmarek77, post #207

Tak, chodzi tylko i wyłącznie o używanie nielegalnego oprogramowania. Wskazałem tylko problem, niech reszta rozsądzi we własnym sumieniu czy kradzież to coś czym się powinni chwalić.

Co do noża w plecy to może tak nie oceniaj. Pamiętaj, że bigfoot w krótkim czasie 7 lat temu napisał emulator pegasosa wraz z emulacją Radeona. Nie umniejszając nic Toni Wilenowi, programiści MorphOS Teamu mogliby w tydzień zrobić coś bardziej dopracowanego przeznaczonego dla MorphOSa. Brak wersji Morphosa do uruchomienia na emulatorach to celowe dzianie i polityka Teamu. Aha, teraz priorytetem jest jak wiadomo wsparcie dla Sam wraz z obsługiwanym przez niego sprzętem. Jeśli sprzętowcy z Morphos teamu będą się nudzić po release 3.8 to pewnie będą porty na kolejne maszyny.





Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 23:30:49 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 23:31:26 przez michal_zukowski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 23:41:08 przez michal_zukowski
[#213] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michal_zukowski, post #211

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez zgody osoby uprawnionej uzyskuje cudzy program komputerowy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.


Korzyść majątkowa była by gdyby zawartość tych ROMów sprzedawali. Samo używanie nie oznacza korzyści majątkowej.
Nie jestem też pewien czy zawartość tych ROMów ma status programu komputerowego.
To co z tym doniesieniem na policję ?
[#214] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michal_zukowski, post #212

Szkoda, że MOSteam nie zmienił podejścia do MOS PUP i nadal nie ma (oficjalnie) wsparcia dla wielu rzeczy w kwesti obsługiwanego hardware, o aktualizacjach komponentów systemu nie wspomnę bo zawsze słyszę, że to nie ma sensu. Możrbi tak jest, że zbyt praktyczne to nie będzie, ale może dzięki temuwięcej ludzi zapozna się z tym systemem.
Jakby nie oceniać ruchu hiperionu, to na pewno na nim nie stracą.
Nie miałbym nic przeciwko podobnemu posunięciu ze strony MOSTeam.
[#215] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michalmarek77, post #207

Kolosalnie 100 osób. Gdyby w Polsce było to 10 000 to mógłbyś napisać kolosalnie, a tak to nadużywasz słownictwa. Przyrost jest, może jak na nasze warunki zauważalny, ba nawet spory jak na mikro rynek, ale nie kolosalny bez jaj. Zobaczymy ilu z nich zostanie, czy za chwilę rzucą to, bo się znudzi. A poza tym nie jest tak różowo z instalacja jak czytam, no i stery chyba stare, bo z wersji 3.x. To za co te 120 zł ? Zanim napiszesz mi, że się nie znam, proszę zastanów się czy nie uległeś modzie nadużywania słów/złego doboru słów jaki panuje w mediach. Normalnie: zjawiskowo, jak milion dolarów, celebryta itd.
[#216] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@Ender, post #215

Kolosalnie , w stosunku do biezacej liczby uzytkownikow AmigaOS 4.x w Polsce /i nie tylko/, w tym przypadku jest jak najbardziej na miejscu...Takiego boostu w przypadu systemow amigowych nie bylo od dawna. A ze to nadal mikro skala, ktora nic nie znaczy i znaczyc nie bedzie w IT to kompletnie inna kwestia..
Te 100 osob, to zakup w jednym sklepie! Mocno watpie by to byla calosc sprzedazy w Polsce. O innych krajach nawet nie wspominam...
No i z czasem, jakby nie patrzec, ten system bedzie trafial co coraz szerszej liczby osob. Do o wiele wiekszej nizli to mialo miejsce przed WinUAE z PPC...
A MorphOS , niezaleznie od HW na jakim jeszcze nadal sie bedzie pokazywac, to bedzie coraz wiekszy margines w stosunku do systemu Hyperionu. No o ilu zytkownikow SAM skusi sie na ten system ? Trzydziestu, w skali swiata ?
Nie twierdze, ze to dobrze, bynajmniej, od zawsze twierdzilem i twierdze, ze Hyperion to najgorsze co Amige spotkalo. Fakt jest jednak taki, ze dzieki WinUAE definitywnie wygrali boj z MophOS.
[#217] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michalmarek77, post #216

Wszystko OK, przyrost 100 użytkowników w Polsce w ciągu krótkiego czasu jest w skali Amisystemów sukcesem. Ale co dalej? Bo ta emulowana Amiga ma 128 MB RAM. To wystarczy aby w środowisku OS4 odpalać programy dla OS3.x, ale zdecydowanie za mało aby używać czegoś większego napisanego dla OS4.
Piszę to na podstawie moich krótkich doświadczeń z Efiką, gdzie 128 MB to jest dramatycznie mało (256 MB również byłoby bardzo poważnym ograniczeniem). A wymagania programów dla Morphosa są bardzo podobne do tych skompilowanych dla OS4.
Jeżeli ktoś ma używać odpalonego pod emulatorem OS4 tylko po to, aby odpalać programy napisane dla OS3, to jest absurdalne i bezsensowne. Pomijając potencjalne problemy np. z kompatybilnością, czy braku hardwarowego 3d.
I stawiam tutaj tezę, że tak jak Efika jest marną reprezentacją możliwości Morphosa (moim zdaniem jest wręcz antyreklamą), tak samo jest w przypadku OS4 odpalonego pod WinUAE.
[#218] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@wali7, post #217

Bo ta emulowana Amiga ma 128 MB RAM.


Kto wie ile będzie miała jutro. WinUAE jest przecież najbardziej rozwijanym programem "amigowym"...

Jeżeli ktoś ma używać odpalonego pod emulatorem OS4 tylko po to, aby odpalać programy napisane dla OS3, to jest absurdalne i bezsensowne.


Ale nowsze wersje biliotek, plików systemowych czy kickstartu też mają swoje zalety. Jakie MUI jest w AOS4.1 68k?
Taki np. Roadshow chyba też jest w pakiecie. (Napisałem "chyba", bo jeszcze nie dorwałem płytki w swoje łapki...)

Może niech ktoś zrobi porównanie softu i plików systemowych AmigaOS 3.9 vs AmigaOS4.1 68k.



Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 11:43:14 przez Dopuser
[#219] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@Dopuser, post #218

Roadshow dla userów winuae nie ma chyba znaczenia :)
[#220] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@BULI, post #214

Jest sens, po prostu nie ma czasu. W Teamie jest jedna osoba, która zajmuje się obecnie testowaniem wersji dla PowerUP, tylko po prostu nie ma na to za dużo czasu więc to już tak trwa od wielu lat i pewnie będzie jeszcze trwało. Co do WinUAE i MorphOSa to Morphos wykorzystuje w sposób bardziej zaaawansowany możliwości kart i procesorów z PowerPC i na razie WinUAE ma za słabą emulację.
[#221] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@RadoslawF, post #213

Jeśli w Romach jest kod wykonywalny (a jest, podobnie jak w amidze, snesie, sega megadrive) to jest to program komputerowy. Doniesienie na policje dla tego paragrafu składa osoba pokrzywdzona. Ja nie jestem pokrzywdzony. Napisz do DCE bo to chyba oni mają prawa autorskie.
[#222] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@Dopuser, post #218

Tyż prowda (jak mawiają starzy górale). Jednak obok ilosci pamięci są inne limity, choćby wspomniany brak akceleracji 3d. Wiem, że mozna zrobić i to. Można, ale ktoś to musi zrobić i to wymaga czasu.
Z bibliotekami też prawda, bo stare programy OS3 pod MUI bardzo zyskują pod Morphosowym MUI4 (jak również te używające ASL, bo te requestery w MOSie są również obsługiwane przez MUI).
Do tego dochodzi kwestia wydajności emulowanego PPC. Tutaj róœnież jest tak sobie, oczywiście mozna czekać na nowsze CPU z rodziny x86, ale tutaj ostatnimi czasy sporo pary idzie w produkcje wiekszej ilosci rdzeni, a jak wiadomo, WinUAE jest jednowątkowy (chyba, żeby emulacja PPC szła w innym wątku).
W takiej sytuacji, kto wie, skoro tyle osób kupiło OS4 aby odpalać go na PC, może miałoby sens wypuszczenie OS4 (albo MOSa) jako samodzielnego systemu operacyjnego pod x86? Z wbudowanymi emulatorami PPC i 68k?
[#223] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michal_zukowski, post #219

Roadshow dla userów winuae nie ma chyba znaczenia :)


Ale dla prawdziwej Ami, albo jej implementacji FPGA, już jakieś ma, zakładając że jest szybsze niż Miami. To że dzisiaj testuję system na WinUAE nie wyklucza użycia na oryginalnym hardware.
Ot, miły dodatek.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 12:50:23 przez Dopuser
[#224] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@wali7, post #222

skoro tyle osób kupiło OS4 aby odpalać go na PC, może miałoby sens wypuszczenie OS4 (albo MOSa) jako samodzielnego systemu operacyjnego pod x86? Z wbudowanymi emulatorami PPC i 68k?


Wyglądało by mi to na gwóźdź do trumny AmigaONE...
Prędzej chyba się doczekamy MOSa na PCta!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 13:00:26 przez Dopuser
[#225] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michalmarek77, post #216

No i z czasem, jakby nie patrzec, ten system bedzie trafial co coraz szerszej liczby osob. Do o wiele wiekszej nizli to mialo miejsce przed WinUAE z PPC...


Przed emulacją PPC nie mógł (AOS 4.x) trafiać. Masz gwarancję, że kolejne wersje będą powstawać równie szybko jak te na realny sprzęt z PPC? Ta wersja to taka zanęta, a właściwe łowy to wersje na PPC i realny sprzęt. Dlaczego się pojawiła? Będę okrutny, bo jest obsuwa z wersją 4.2, bo ludzie są zmęczenie czekaniem i psioczyli, a może po prostu chcą wybadać rynek, czy warto skoczyć na x86. Nie masz też gwarancji ceny kolejnych wersji jeżeli się ukażą. Do tej pory AOS 4.x był piracony, więc lepiej sprzedać parę sztuk po atrakcyjnej cenie, niż nie mieć nic. Mnie cały czas zastanawia jak to jest, że ludzie muszą uruchamiać komputery za gruba kasę i używają sterów z 3.x, bo te nowe nie działają. Pytałem na forum, ale wiara skrzętnie unika odpowiedzi. O ile w przypadku WinUAE to jeden pies, o tyle jak się wywali 15 tys za wypasioną A4000 PPC to już chyba nie. Mój ton to niejako odpowiedź na pewne podsumowanie roku . Jak coś co nie działa do końca tak jak powinno i potrzeba wgrywać starsze wersje sterowników może nazywać się FE? Stosunek tej firmy do klasykowców oddaje akcja z Amigą 3000 i błędem zgłoszonym przez lekarza_medycyny. Wszyscy NG cierpimy na za mało oprogramowania, bo uruchamianie staroci (poza grami) to w większości masochizm.
[#226] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@Ender, post #225

Po cholerę w ogóle uruchamiać NeoAmigi?
Na WinUAE AmigaOS 4.x to kaprys, który można zrealizować natychmiast, bez szukania i dokupowania zbędnego, nikomu niepotrzebnego zlomu (hw). Jak ktoś lubi system, takie cos jest IMO wystarczające - na jednej maszynce można wtedy bawić się swym hobby/nostalgia jak i z niego korzystać w nieporównywalnie wydajniejszy sposób niż na jakiejkolwiek noeAmidze...
[#227] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michal_zukowski, post #221

OK. Przyjmuje do wiadomości że zawartość ROMu jest programem.
Rozumiem że nie jesteś osobą pokrzywdzoną i doniesienie nie złożysz, tylko dlaczego jako osoba nie pokrzywdzona krytykujesz takie działania i co gorsza wprowadzasz ludzi w błąd że jest przestępstwem czy kradzieżą ?
Do DCE nie będę pisał bo to nie oni insynuują ludziom ze są złodziejami lub przestępcami.
Powołałeś się na konkretny paragraf i nie odpowiedziałeś na zarzut że używanie zawartości ROMu nie umożliwia "osiągnięcia korzyści majątkowej". Odpowiesz teraz czy dalej będziesz tego unikał ?
Wedle mojej wiedzy korzyść majątkowa nastąpi kiedy sprzedam zawartość tego ROMu lub przy jego pomocy będę prowadził działalność zarobkową. Zabawa emulatorem nie jest działalnością zarobkową więc ten przepis nie ma zastosowania w tym przypadku. A może chcesz udowodnić jakie korzyści majątkowe uzyskałem bawiąc się zawartością tego ROMu ?
[#228] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@RadoslawF, post #227

Wedle mojej wiedzy korzyść majątkowa nastąpi kiedy sprzedam zawartość tego ROMu lub przy jego pomocy będę prowadził działalność zarobkową. Zabawa emulatorem nie jest działalnością zarobkową więc ten przepis nie ma zastosowania w tym przypadku. A może chcesz udowodnić jakie korzyści majątkowe uzyskałem bawiąc się zawartością tego ROMu ?


To dlaczego Sony zwalczało Bleema (Bleemcasta) i wygrało? Działalności na konsoli nikt nie prowadził? Pytam z ciekawości.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 15:18:02 przez Ender
[#229] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@RadoslawF, post #227

Jako katolik gdy widze grzech moim obowiązkiem jest jako osoby wierzącej poinformować zainteresowanych o niegodziwości działania. To chyba proste i nie wymaga komentarza?

O ile się nie myle korzyść majątkowo obecnie w rozumieniu prawa, jest także wejscie w posiadanie bez płacenia za oprogramowanie.

"1. wchodzac w posiadanie programu komp. nie placac za niego nie zwiekszaja sie
pasywa bo - nie placisz za ten program. Korzyscia majatkowa bedzie tu wiec
zachowanie pewnej wartosci majatkowej, ktora utraciloby sie w przypadku
legalnego nabycia oprogramowania

2. przez wejscie w posiadanie programu komp. zwiekszaja sie aktywa, bo program
taki posiada wymierna wartosc majatkowa. Tu wiec korzyscia majatkowa bedze
wartosc, jaka przedstawia soba program

Zestawienie obu wyjasnien - powiekszaja sie aktywa poprzez wejscie w posiadanie
programu o okreslonej wartosci majatkowej bez pomniejszenia o kwote, ktora w
normalnych warunkach trzeba by za to przysporzenie zaplacic."

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 15:38:54 przez michal_zukowski
[#230] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michal_zukowski, post #229

Jako katolik gdy widze grzech moim obowiązkiem jest jako osoby wierzącej poinformować zainteresowanych o niegodziwości działania. To chyba proste i nie wymaga komentarza?


No zobacz też jestem katolikiem a nie przypominam sobie aby na religii uczyli mnie że mam wszystkim dookoła zwracać uwagę jak uznam że grzeszą. A że jesteśmy z tego samego miasta to może podasz w jakiej parafii tak nauczali ?

Zestawienie obu wyjasnien - powiekszaja sie aktywa poprzez wejscie w posiadanie
programu o okreslonej wartosci majatkowej bez pomniejszenia o kwote, ktora w
normalnych warunkach trzeba by za to przysporzenie zaplacic."


Ale nie ma szansy na wyliczenie wartości zawartości tego ROMu. A może ty znasz jakąś metodę ? Bo właściciel jak wynika po braku zainteresowania też nie potrafi.


Pozdrawiam
[#231] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@Ender, post #228

To dlaczego Sony zwalczało Bleema (Bleemcasta) i wygrało? Działalności na konsoli nikt nie prowadził? Pytam z ciekawości.


Bo uznało ze ponosi straty finansowe z jego powodu.
Ale bardzo ciekawy jestem jak i kiedy Sony go zwalczało w naszym kraju ? Napiszesz ? Bo nie dyskutujemy o prawodawstwie w USA czy Japonii.
[#232] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@RadoslawF, post #231

Bez wątpienia zawartość ROM kart PPC jest programem, i bez wątpienia posiadanie go bez stosownej zgody właściciela praw majątkowych (DCE) jest według polskiego prawa przestępstwem. Jednak (jak wspomniał rzookol) ściaganie następuje na wniosek strony pokrzywdzonej.
Nie ma się ca bawić w udowadnianie, czy ma to sens czy nie, bo to już stosowni prawnicy wielokrotnie analizowali (inna sprawa, czy z sensem ;) ), a ustawodawca przyklepał stosowną ustawą. Warto wspomnieć, że do programów nie stosuje sie prawo użytku dowolnego, umozliwiające względnie bezkarne ściąganie fimów, czy książek (ogólnie pod względem praw autorskich prawo europejskie jest bardzo liberlane w porównaniu do amerykańskiego... ale w naszym przypadku i tak posiadanie zawartości tych romów podpada pod "paragraf").

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 18:09:08 przez wali7
[#233] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@RadoslawF, post #230

Jest taki ustęp ze św. Pawła, który pisze, że gdy ujrzysz że "brat" postępuje niewłaściwie, masz obowiązek mu o tym powiedzieć. A jeśli nie posłucha, to wybrać się ponownie większą kupą "współbraci" i ponowić monit.... Dopiero wtedy masz wyjść, otrzepać pył z butów i możesz zapomnieć o sprawie.
serio. Jak nie wierzysz, to znajdę stosowny akapit.
[#234] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@wali7, post #233

Jest taki ustęp ze św. Pawła, który pisze, że gdy ujrzysz że "brat" postępuje niewłaściwie, masz obowiązek mu o tym powiedzieć.


Od interpretowania biblii to u nas są księża a nie wierni. Bo jak o tym zapomnisz to ktoś ci przypomni cytując fragment taki jak "oko za oko, ząb za ząb" zapominając o innych fragmentach mówiących o "miłosierdziu".
[#235] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@wali7, post #232

A sens nazywania kogoś przestępcą czy złodziejem widzisz ?
Obie definicje już w tej rozmowie podawałem i nikt ich nie zakwestionował. Tylko rozmowa zaszła na religię.
[#236] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@RadoslawF, post #234

Bo jak o tym zapomnisz to ktoś ci przypomni cytując fragment taki jak "oko za oko, ząb za ząb"


Nie wiedziałem, że kolega starozakonny... Przypomnę tylko Mt 5,38-42 :)
A kolega wali7 mówi o: Mt 18,15-18. Polecam znaleźć w swoich egzemplarzach Biblii.
[#237] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@RadoslawF, post #230

http://pierzchalski.ecclesia.org.pl/index.php?page=10&id=10-01&sz=&pyt=346
http://www.katolik.pl/grzechy-cudze,2497,812,cz.html?idr=942


i dziesiątki innych stron o tzw. grzechu cudzym

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 18:44:21 przez michal_zukowski
[#238] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michal_zukowski, post #237

A wiecie, że Radio Maryja jest z nami już 23 lata?

A tak serio, zmieńcie temat, bo wieje nudą.
[#239] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@michal_zukowski, post #237

To co ty napisałeś nie było zwróceniem uwagi na zauważony grzech cudzy tylko było formą wyzwiska. O ile drugi link to książka która nie koniecznie jest zgodna z doktryną kościoła to w pierwszym linku nie ma mowy o grupowym zwracaniu uwagi i robienia tego publicznie.
Ale jak poszukasz to może jednak znajdziesz (lub sam zrobisz) stronę gdzie przeczytamy że nazywanie ludzi nieskazanych prawomocnym wyrokiem sądu przestępcami a potem tłumaczenie tego własnym fanatyzmem religijnym jest dopuszczalne.
[#240] Re: Przedsprzedaż na AmigaOS 4.1 Final Edition

@recedent, post #236

Nie wiedziałem, że kolega starozakonny... Przypomnę tylko Mt 5,38-42 :)


Ale dlaczego mnie to piszesz ?
To co ja napisałem wystarczająco wyraźnie pokazuje że mam świadomość o fragmentach głoszących przeciwstawne poglądy. To mój rozmówca o tym zapomina.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem