Komentowana treść: A1222+ dostępna w sprzedaży
[#31] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #30

Ok... a klasyk z pistormem vs to cudo?

Nie mam doświadczenia w użytkowaniu klasyków z PiStorm ale z tego co widziałem na różnych filmach to PiStorm już spokojnie nadrabia braki prędkościowe procesora klasycznej Amigi. Jednak z mojego specyficznego punktu widzenia NG nadal wygrywa nawet jeżeli CPU byłby wolniejszy. Takie rozwiązania są DLA MNIE całkowicie nieakceptowalne jeżeli nie mają akceleratora 3D i jakiegoś (nawet starego) OpenGLa używającego tego układu. Poza tym na AmigaOS 3 cały soft strasznie się zestarzał i nic się nie rozwija. Kompilatory C/C++ sprzed ponad ćwierć wieku, brak Gita, fajnie poukładanego środowiska deweloperskiego, jakiś (choćby szczątkowy) Python 3. Może dla kogoś to nie ma znaczenia ale dla mnie ma znaczenie, bo to są zabawki, którymi bawię się przez pewnie ok. 80% czasu używania MorphOSa.
Bardzo szybki (emulowany) procesor to naprawienie tylko jednego nieakceptowalnego elementu klasycznej Amigi. Zostało jeszcze kilka, których raczej nie uda się poprawić w czasie pozostałych mi 25 lat życia. Dlatego nawet nie patrzę w tamtą stronę. Każdy może mieć inne potrzeby. Aktualne kierunki rozwoju rozwiązań dla Amigi Classic są raczej odpowiedzią na potrzeby większości społeczności, nie moje potrzeby. Prawidziwa klasyczna Amiga może się rozwijać w SuperFrogowych kierunkach - mi to nie przeszkadza, bo ja mam to co chcę i na nic nie czekam. Wobec tego szczerze życzę sukcesów tym rozwiązaniom.
3
[#32] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
Ponad 5000zł za płytę i AmigaOS4? Z prockiem gorszym niż w Macu Mini G4 czy PowerBooku G4?


To nie jest taki jednoznaczne, co już nie raz było pokazywane, wszystko zależy od testu jaki kto sobie wybierze.

Tak, i pod QEmu mieć AmigaOS4.x z podobną prędkością a może nawet i większą.


To znowu nie jest takie oczywiste, Ja testowałem QEmu kilka miesięcy temu (oczywiście od tego czasu mogło się coś zmienić na plus) i to zależy jaki test sobie wybierzesz, by coś było lepsze coś wolniejsze. Poza tym to emulator, brak przynajmniej na dziś wsparcia grafiki 3D, jednak zauważalnie mniejsza kompatybilność i parę innych aspektów. Ja bym tam emulacji nad realny sprzęt nie postawił, no ale jak ktoś nie chce wydać pieniędzy, to może się w celach poznawczych pobawić, a nawet zrobić kilka filmów, które sugerują że używanie Qemu jest opcją lepszą (jednocześnie nie robiąc filmów, które byłyby argumentem na tezę wręcz odwrotną).

@HRW
1199 EUR za g...o.


Mamy kapitalizm, możesz skonstruować jakiś niszowy sprzęt, który będzie lepszy i tańszy. Chętnie kupię.

Zajęło im to tyle lat, że NXP zdążył napisać że nie polecają tego procesora do nowych projektów.


Nie polecają, natomiast A-EON ma dość duży zapas tych procków. Poza tym, nawet jeśli zapas będzie wykupiony (w co jeśli nie obniżą ceny nie wierzę), to NXP sugeruje podobne CPU jako zamienniki. Ogólnie to w 2027 prawdopodobnie chciano ubić PPC całkowicie, gdyż jeszcze kilkanaście miesięcy temu, według tego co podawali na swojej stronie, przewidywana dostępność każdego proca z tej rodziny nie przekraczała tej daty. Jak sądzę z powodu wojny na Ukrainie, nagle i nieoczekiwanie przedłużono dostępność kilku modeli PPC aż do 2035 roku. Oczywiście dla nas Amigowców używanie w 2035 roku procka, który zadebiutował w 2012 roku nie będzie powodem do chluby, ale pewnie dla wytyczenia toru lotu jakiejś rakiety manewrującej, moc tych CPU wciąż będzie wystarczająca. Zatem uwzględniając te nowe realia, nie sądzę byśmy doczekali kiedyś zmiany architektury dla Amigi NG.

A znasz miejsce skąd legalnie można OS 4.1 do takich testów pobrać?


Legalnie to można sobie taki system kupić (nie jest szczególnie drogi). Na przykład w polskim sklepie Archi-Tech, niemieckim Alinea Computer czy francuskim Amedia Computer. Pełną listę dealerów znajdziesz na stronie Hyperionu.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 13:44:45 przez MUFA-amigaone-pl
[#33] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MDW, post #31

Myślę, że nie do końca zrozumiałeś pytania. Mowa była o aplikacjach klasycznych, w moim rozumieniu chodzi o aplikacje 68k. One na pistorm wykonywane są z użyciem emu68, emulatora JIT pracującego na ARM w Raspberry Pi (w przypadku Pi3 to Cortex A53, w Pi4 to A72 - ta druga z pewnością szybsza niż proc w A1222+) W przypadku produktów PPC jest oczywiście natywny soft, który będzie działał dość szybko, ale nie bardzo widzę zastosowanie a1222 do "szybszego klasykowania" - są do tego lepsze rozwiązania i tańsze. Rdzeń e500v2 to niestety też prehistoria, a są produkowane ze względu na niszę (i peryferia do tej niszy dopasowane). Smuteczek. Byłoby to całkiem znośne dekadę temu. Teraz to raczej opcja dla mniej zasobnych w kasę hardkorowców NG.
1
[#34] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #33

To Ty chyba nie zrozumiałeś MDW. Do Superfroga to starczy i Tabor i Pistorm. W przypadku rzeczy pod system bardziej zaawansowanych, jak się domyślam taki PiStorm musi wszystko emulować (bo nie słyszałem by przynajmniej w oficjalnym AmigaOS były jakieś komponenty pod ARMa). Tabor musi emulować instrukcje 68k, ale nie musi emulawac np. Picasso, grafiki 3D, bibliotek, datatypów, pluginów itp. itd. Pomijam już fakt że część rzeczy klasycznych np. PersonalPiant, AmigaAMP, CED, Directory Opus itp.. po prostu doczekały się implementacji dla PPC a nie doczekały się takowej dla ARM.

Tak więc jak byś włożył do bębna maszyny losującej 100 przypadkowo wybranych programów z klasyka, to nie wykluczam że pewnie prarę może i by działało szybciej, zapewne na przykład zmodyfikowane Sysinfo, natomiast obstawiam że miażdżąca większość lepiej chodziłąby na A1222.
[#35] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #30

Tam siedzi stary PPC NXP QorIQ P1022, 1.2GHz.
A to cudo musi emulowac M68K, zeby uruchomic cos z klasyka, wiec nie spodziewalbym sie cudow.
Jezeli gola A1200 bylaby emulowana to juz bylby sukces, a mysle ze i z tym nie poradzi sobie A1222+.
[#36] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #34

PiStorm nie emuluje nic oprócz 68k. W każdym razie wersja z emu68. Cała reszta NIE jest emulowana tylko jest widoczna w przestrzeni adresowej 68k (więc i AmigaOS). Co oznacza, że mając odpowiedni sterownik napisany dla 68k można wykorzystać wszystko co ma SoC Broadcoma. Aktualnie ogranicza się to w sumie chyba tylko do SD. W przypadku Videocore funkcje sprzętowe (chyba z wyjątkiem skalowania) nie są zaimplementowane, ale jest to traktowane jako szybki framebuffer i jest sterownik RTG więc po co konkretnie emulować Picasso? Dalej - JIT w porywach osiąga jakieś 60-70% wydajności ARM więc aplikacja 68k która doczekała się edycji PPC będzie zapewne działać podobnie na obu systemach (tylko znów - pistorm jest tańszy). Dlatego sprzęt ciekawy dla tych co się już związali na dobre z NG i w sumie tylko dla nich. Ale dupy nie urywa, a jak się to na tle maca g5 prezentuje z MOSem to nie wiem, ale zakładam że blado. Przypominam mac g5 to maszyna z roku 2003 zdaje się. Może więc lepszym pomysłem byłoby drukowanie boingballa do zaklejenia jabłuszka i support aos4?
4
[#37] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #36

PiStorm nie emuluje nic oprócz 68k


Ja nie wiem czy Ty kiedyś widziałeś na żywo sprzęt AmigaOne czy sobie teoretyzujesz na swoich cyferkach. Jeszcze raz, jak sobie odpalisz takiego Directory Opusa, to rozumiesz że w przypadku kopiowania plików ten odpalony na Taborze będzie mógł korzystać z natywnej nieemulowanej wersji polecenia copy, z natywnego sterownika SATA albo np. NVME podpiętego pod PCI-e, co zostanie skopiowane na dysk, bez żadnych wąskich gardeł po drodze, ze jak tam odpalisz obrazek to on będzie korzystał natywnego datatypu na PPC itd. Jeśli sądzisz że Pistorm niczego nie emuluje to rozumiem że on też korzysta z dataypu na ARM i z natywnych bibliotek na ARM, z natywnych komend ARM, wtyczek do oprogramowania na ARM itd. Bo jeśli jednak tak nie robi to nie można go porównywać, bo de facto on emuluje wszystko, podczas gdy AmigaOne emuluje tylko niezbędne minimum.

To natomiast przekłada się na ogólną prędkość i ogólne odczucia. Jak przyjechał do mnie Remik ze swoim prototypem klona Amigi, który jest tak lekko licząc ze trzy razy szybszy od PiStorma i chcieliśmy na serio zrobić porównanie z X5000, która jest ze trzy razy szybsza od A1222 i puścić to na nasz kanał. Szybko jednak uznaliśmy że to jest totalnie bez sensu, bo to wyglądało trochę tak jak by A500 porównywać z A4000.

Cóż rozumiem że piątkowy wieczór może zakłócać tok logicznego myślenia ale nie brnij w to.

Co do robienia naklejek na Maca to możesz sobie takowe robić. Ja nie będę tu nawet pisać że do żadnego Maca z 2003 roku Polarisa nie włożysz, 4k nie obejrzysz w gry 3D (pod MOSem) z odpowiednimi efektami nie pograsz co na Taborze zrobisz. Ja polecam ten artykuł. No i żeby była jasność to nie był tekst pisany przez jakiegoś złośliwca, tylko przez fanów MOSa. Co ważne tekst został napisany 10 lat temu. No i myślę że nawet osoba, której przychodzi do głowy zestawienie możliwość PiStorma z A1222, postawi trafna diagnozę czy wraz z upływem dekady, problemy tam sygnalizowane się nasiliły czy zmniejszyły... Jedyne co z upływem dekady być może się jeszcze nie zmieniło to stosunek cenowy, choć i tu mam wątpliwości gdyż te 20 letnie Maćki są juz w takim wieku że mogą stanowić kąsek dla kolekcjonerów retro i jeśli jeszcze nie nastąpiło tam zjawisko skokowego wzrostu cen, jak to mieliśmy 10 - 15 lat temu w przypadku Amigi klsycznej, to najpewniej za chwilę to nastąpi. Wówczas i ten atut przestanie być aktualny.
[#38] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@powerzx, post #35

Tam siedzi stary PPC NXP QorIQ P1022, 1.2GHz.
A to cudo musi emulowac M68K, zeby uruchomic cos z klasyka, wiec nie spodziewalbym sie cudow.
Jezeli gola A1200 bylaby emulowana to juz bylby sukces, a mysle ze i z tym nie poradzi sobie A1222+.


Ciekawe po co zrobili AmigaOS 4.1 na BlizzardaPPC 160Mhz i jaką maszynę to według Twojej teorii emuluje, A500 skręconą do 1MHz?
[#39] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #32

Jeśli qemu i amigaos4 zadziała wygodnie z kartami 3d na pcie to nie widzę jednak przyszłości dla Tabora. No i nie odniosłeś sie do najważniejszego: nowszy Webkit nie jest do skompilowania dla procka dla Tabora. To najważniejszy zarzut.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 21:14:11 przez michal_zukowski
4
[#40] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #38

podejrzewam, że jednak coś koło 2mhz. Na mojej 240mhz miałem +/- A500 bez dzwięku z frameskipem 2.
[#41] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #40

Ja przecież nie mówię o E-UAE, które nomen omen chodzi na Taborze szybciej niż na G4. Pod emulacją w MOSie na pewno miałeś dużo więcej niż goła 1200.
[#42] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #37

Nie, to Ty nie rozumiesz. ARM to jest tylko rdzeń procesora. Peryferia to klocuszki podłączone do niego przez szynę i dostępne przez zestaw rejestrów w wybranych obszarach pamięci adresowej ARM. Peryferia nie wykonują kodu ARM. Dostają strumień dany adresowany do nich i go przetwarzają. Więc emu68 nie emuluje nic oprócz instrukcji 68k i jego przestrzeni adresowej, a w tej przestrzeni umieszcza owe klocuszki podpięte do ARM, które można - z poziomu AOS3.x - oprogramować natywnym, motorolkowym sterownikiem. Co oznacza, że jeśli powstanie sterownik videocore to będzie on natywny dla aos3 czyli skompilowany pod 68k. Tak samo ze sterownikiem do pcie (który rpi też posiada), albo usb3, czy wifi.

a nie będę tu nawet pisać że do żadnego Maca z 2003 roku Polarisa nie włożysz, 4k nie obejrzysz w gry 3D (pod MOSem) z odpowiednimi efektami nie pograsz co na Taborze zrobisz.

Hmm, włożysz polarisa z DX12 by zagrać w co konkretnie? Dooma 3? Czy jedi academy? 4k video decoding to robi prawie każda przystawka do starych tv... i to nie zużywając tyle prądu, ani nie zajmując tyle miejsca. I ma integrację z popularnymi serwisami vod. Jeszcze raz - dla fanów ng może to coś nieco bardziej przystępnego cenowo niż x5000, ale nie wnosi to żadnej konkretnej nowej jakości. I tak, małoseryjna produkcja urządzeń o takim skomplikowaniu jest droga i taka być musi. Ale ja nie poruszałem kwestii natywnych aplikacji NG (PPC) tylko przyspieszania aplikacji z klasyka (i os zresztą też) bo taki był poruszony wątek. Więc co w tej konkretnej kwestii miałby tabor wnieść czego nie wniesie pistorm? Bo tak się składa w ten sposób zrozumiałem odpowiedź MDW dot. wypowiedzi amikoksu - czyli przyspieszenia aplikacji 68k i tego czy do tego celu warto inwestować w ng. Moim zdaniem absolutnie nie warto. Jeśli ktoś inwestuje w NG to raczej nie po to by mu emulowana motorolka szybciej banglała tylko żeby mieć dostęp do innych, nowszych i lepszych aplikacji, a pracując pod systemem będącym kontynuacją aos3.9 tylko ładniejszym, bardziej elastycznym i z większą ilością ficzerów. Jak ktoś kupuje NG by oglądać wideo w 4k i wyciągać 400fps w quake3 to ... no cóż, jego hajs, ale zasadniczo da się taniej.
[#43] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #41

Tabor wymaga specjalnej wersji E-UAE. Pierwsza lapesz a os4depot nie bedzie działać szybko.
Wiekszośc "ciężkich" aplikacji wymaga specjelnej wersji pod Tabot/patchowania.
w inforacji o wydaniu A1222+ na ppa.pl w odróżniu od amiga-news.de nie zawiera odnośnika do ważnych informacji dla petencjalnych nabywców.
http://eliyahu.org/tabor/recommendations.html
Dodam tylko jedną rzecz. Wiem o tych rzeczach i chętnie bym kupił A1222+ gdyby cena była połowę mniejsza.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 22:05:04 przez markusg
1
[#44] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@markusg, post #43

[#45] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #44

to jest screen z linuxa. Jeżeli sam go przekompilowywałeś to bedzie działać Dodam ze ta wersja jaka ma być polecana przez aeon juz tez nie bedzie aktualizowana. Jedyna utrzymywana wersja pod ten procesor wersja linux ubuntu chyba 15 nie pamiętam dokładnie wersji. Jej wsparcie kończy sie w pierwszej połowie tego roku.
[#46] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@markusg, post #45

Mowa była o prędkości emulacji na takim sprzęcie, a nie wiadomo gdzie, w OS4 jest emulator procesorów 68k, sorry ale nie wiem kto kupuje taki sprzęt do grania w gry z A500.

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 22:31:33 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#47] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #46

Ja używam .Screen Qemu AOS4.1 i na nim euae. używałem był też na A1222 gdybym kupił


Ostatnia aktualizacja: 08.03.2024 22:35:30 przez markusg
[#48] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@markusg, post #43

w inforacji o wydaniu A1222+ na ppa.pl w odróżniu od amiga-news.de nie zawiera odnośnika do ważnych informacji dla petencjalnych nabywców.
http://eliyahu.org/tabor/recommendations.html


O tym poradniku informowaliśmy w lipcu 2023.

https://www.ppa.pl/aktualnosci/od-czego-zaczac-przygode-z-a1222.html
[#49] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #42

Heh
1. Ja już wszystko co miałem do powiedzenia w temacie odniesienia do PiStorma napisałem i jeśli ktoś pewnych argumentów nie rozumie lub nie przyjmuje do wiadomości, to ja na to nic nie poradzę. Może niektórzy mają czas na taką gadaninę na forach, lecz ja na dyskusje typu porównanie prędkości ścigacza i motorynki czasu nie mam.

2. Dzięki za wykład o przystawkach do TV w 4k. Natomiast jak dobrze wiesz to był tylko jeden z konrargumentów względem Twej odezwy o naklejanie boinga na stare Maki z 2003r z MOSem. Tak więc tutaj raczej powinieneś zrobić wykład o 4K w Macach pod MOSem.

3. Temat Tabora będzie u nas poruszany na kanale, no ale oczywiście nie w kontekście kuriozalnych i obrażajacych inteligencję widzów porównań, sprzętu o kompletnie różnej klasie. Natomiast jeśli uda mi się wypożyczyć A1222 do testów od mojego przyjaciela, który zapisał się do programu przedsprzedaży, to pewnie umówię się któregoś dnia z chłopakami z C.S-Lab na jakąś sesję porównawczą z ich SAM460 LE, co ma zdecydowanie większy sens.
3
[#50] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #46

Znaczy się, może nie specjalnie do gier z A500, ale UAE to miły dodatek do pogrania w gry z klasyka pod NG :).

Sysinfo może i pokazuje fajny wynik, ale wszystko wyjdzie w praniu jak będą chipsety męczone :).
1
[#51] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@powerzx, post #28

Zadne klasyczne oprogramowanie amigowe nie wykorzysta tego sprzetu, bo CPU w nim nie jest kompatybilny z M68k.
Zeby uruchomic cos z klasyka to bedziesz musial skorzystac z emulatora.


https://oldschoolgameblog.com/2011/12/02/running-napalm-on-amigaos-4-x/

https://www.ppa.pl/aktualnosci/payback-dla-amigaos-4.html

https://amigaos.exec.pl/kompatybilnosc.html



Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 07:24:52 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#52] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #49

Stare maki mają RTG, mają procesor który jest co najmniej tak samo szybki jak ta nowinka tutaj a kosztują grosze. Wiesz czemu w nowych PC się NVME przydaje? Bo gra waży 80GB i musi zassać kilka gb w kilka sekund żeby nie zanudzić gracza ekranem ładowania. Albo obrabia się całą galerię zdjęć naraz. Albo obrabia się filmy w 4k. Więc spoko, że w aos masz obsługę nvm, do czego konkretnie jest ci potrzebna, przydatna by być konkretnym atutem?

W przypadku AOS masz polariona nie dlatego, że to jest coś czego prędkość można wykorzystać przez użytkownika tylko dlatego, że to jest coś z czego nieco łatwiej było przenieść funkcjonalność linuksowego otwartego sterownika (+ jest to technologia bieżąca), ale nie jest wartością dodaną 4 czy 8gb hbm albo gddr6 (bo nie ma aplikacji potrafiących to wykorzystać dla aos4). Nie jest obsługa DX12 czy VK. Nie jest OpenCL. Jedyną realną rzeczą która jest do użytku to jest właśnie UVD (jak rozumiem bez VCE) i troszku procesory strumieniowe (tyle, że do gier z okresu radeona x800/geforce6800, które - uwaga, uwaga - były w wersjach AGP!). Bardzo fajnie, że ktoś zrobił sterownik dla nowych kart z akceleracją, ale tu trzeba sobie zdać w końcu sprawę, że funkcjonalność oddana użytkownikami to i tak tylko wierzchołek góry lodowej, a realnie możliwa do wykorzystania (przez brak softu) jest jeszcze mniejsza. Więc taki atut... no spoko, że jest, ale co konkretnie zmienia? Jest taka integracja by sobie oglądać streaming z netflix, disney, hbo, yt z akceleracją? Jeśli jest to jest to jedyna realnie funkcjonalność w miarę up-to-date. Jeśli nie to dla mnie argument tego samego typu "a na vampirze dzięki AMMX można oglądać mpeg2 w 640x480" ...

nie w kontekście kuriozalnych i obrażajacych inteligencję widzów porównań, sprzętu o kompletnie różnej klasie.
Różne przeznaczenie to jeszcze bym zrozumiał, ale o jakiej klasie mowa? Tu chyba wychodzi z kolegi przeświadczenie o jakiejś iluzorycznej supremacji wszystkiego NG...
2
[#53] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
I co takiego mogę robić na tym sprzęcie za 1600 euro co nie mogę zrobić na Rpi 400 za 100 euro?.
2
[#54] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #53

Biorąc pod uwagę że jest to portal amigowy, to na Rpi możesz co najwyżej odpalić UAE, jeśli chodzi o używanie amigowego systemu i oprogramowania.
1
[#55] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #53

Odpalić AOS4 i pod nim oglądać filmy 4k albo Dooma 3, ale też sporą część istniejącego amigowego softu 68k jak i nowsze edycje PPC. Możesz na RPi odpalić linuksa i mieć dostęp do większej ilości softu, ale to nie to samo. Swego czasu próbowałem Icarosa pod maszyną wirtualną, ale to też nie to. Myślę, że AOS4 jest pod względem "amigowości" jednak zdecydowanie wyżej niż cokolwiek na linux/windows z otoczką emulacyjną. I może powoli, ale jednak sukcesywnie jest rozwijany oferując coraz więcej opcji. Tylko przykre, że to na czym działa realnie ustępuje hobbystycznym komputerom jednopłytkowym poprzedniej generacji. Dlaczego piszę "poprzedniej"?
poprzednia: RK3399 ma 2x A72 1.8GHz, 4x A53, Mali T864 z GLES 3.0/OpenCL/DX11 feature level, dekodowanie VP8, VP9, H.264, H.265, VC-1, 4x PCIE 2.1, USB2.0 host, USB 3.0 host, SDIO, eMMC.
aktualna: RK3588 4x A76 2.6GHz, 4x A55, Mali G610, GLES 3.2/OpenCL 2.2/Vulkan 1.2, NPU (AI), LPDDR5, NVMe, eMMC, H.265, VP9 etc. do 8k, 2x USB3.1, 2x USB2.0, PCIE 3.0 4x, 3x PCIE2.0 /SATA3.0

Tylko jaki z tym jest problem? Nie działa AOS i apki amigowe... I działać nie będzie. No chyba, że pod pełną emulacją. Co nie jest praktycznie dla nikogo celem. Celem jest bezpośrednie wsparcie w miarę przyzwoitego nowego hardware w AmigaOS. Ale ze względu na topniejącą ilość developerów amigowych jest ciężko. Dlatego jest mnóstwo pytających o daną funkcjonalność, a nawet oferujących kasę na zrzutkach, ale realnie osób zainteresowanych wdrażaniem tych rzeczy i takich którym się to udało to za wiele nie ma. I tego nie zmieni PiStorm, nie zmieni też A1222. A to jest właśnie krytyczne do wdrażania takich rzeczy jak dekodowanie sprzętowe, akceleracja sprzętowa 3D, nvme, ethernet, wifi, usb... czy to na jednej, czy drugiej platformie.
3
[#56] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
Za taką kasę to w środku powinien siedzieć mocarny x86 z RTX od Nvidia. Całość pracowała by pod jakimś AOS 5.0 i byłoby tak samo Amigowo. Bo oprogramowanie a nie sprzęt siedzący w środku jest najważniejszy.
3
[#57] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #56

I co odpalisz na tym mocarnym x86? Przecież jeśli masz własny system to musisz dać własne sterowniki tak czy siak. I soft napisany pod ten system, bo przecież samo posiadanie x86 nie gwarantuje, że istniejący soft x86 na tym pójdzie. Vide linux... trzeba udawać podsystem windowsa by to jakoś działało. Jakoś to słowo-klucz. Kolejny problem to istniejąca baza oprogramowania amigowego dla PPC. Myślisz, że autorzy tak ochoczo wydadzą wersję x86? 20 lat temu zanim NG zabrnęło w ten PPCowy zaułek... no to jeszcze by miało szanse. Teraz nie ma najmniejszego sensu.
1
[#58] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #51

Zadne klasyczne oprogramowanie amigowe nie wykorzysta tego sprzetu, bo CPU w nim nie jest kompatybilny z M68k.
Zeby uruchomic cos z klasyka to bedziesz musial skorzystac z emulatora.
https://oldschoolgameblog.com/2011/12/02/running-napalm-on-amigaos-4-x/

https://www.ppa.pl/aktualnosci/payback-dla-amigaos-4.html

https://amigaos.exec.pl/kompatybilnosc.html


To są przykłady, które nie są tym co najlepiej przemawia. Ja mam takie zadanie do przemyśleń na weekend dla kolegów powerzx i abcdef, czy jak sobie wezmę program Multiview z AmigaOS 3.2, który jest dla 68k, i odpalę go na ekranie Workbencha 4.1 PPC, to czy ten program w celu zdekodowania pliku jpeg, będzie korzystał z procesora PPC? Czy jak sobie analogicznie odpalę program Avalanche dla 68k, to czy w celu zdekodowania arciwum RAR, będę musiał się opierać na emulacji 68K czy nie?

To są oczywiście przykłądy bardzo jaskrawe, są natomiast setki innych. W sumie to kilka miesięcy temu Ramik mnie cisnął o jakiś materiał dla początkujących, mówił

"My tu sobie gadamy o NDOS, JIT, Altivec, U-Boot, Kickstart, Blitter itp., a mnie na Facebooku zaczepiają ludzie dla których są to pojęcia kompletnie nieznane i czarna magia, wytłumaczmy im to"

Ja byłem sceptyczny uważając że starych amigowców to zanudzi na śmierć. Natomaist przyznam że teraz, gdy widzę co wygadują ludzie, którzy pod ksywką mają znaczek boinga (więc niby powinni się interesować), to z krzesła spadam. Tak więc z pewnością jeden z najbliższych odcinków specjalnych będzie poświęcony obsłudze klasycznego oprogramowania 68k w systemie AmigaOS 4 i wytłumaczeniu dlaczego jest tak dobre i wydajne.
[#59] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #52

W przypadku AOS masz polariona nie dlatego, że to jest coś czego prędkość można wykorzystać przez użytkownika tylko dlatego, że to jest coś z czego nieco łatwiej było przenieść funkcjonalność linuksowego otwartego sterownika (+ jest to technologia bieżąca), ale nie jest wartością dodaną 4 czy 8gb hbm albo gddr6 (bo nie ma aplikacji potrafiących to wykorzystać dla aos4)


No więc są to autorskie sterowniki Hansa, oczywiście tworzone w oparciu o konsultacje z ludźmi z AMD, natomiast nie jest to port sterowników z linuksa. Na marginesie sterowniki dla Polarisa dla Linuska PPC, nie istnieją o ile wiem do dziś. AmigaOS 4 potrafi korzystać z tych rzeczy. Wydaje mi się że Doom III odpalony w 1080p bierze już coś kolo 2GB VMem (kiedyś to podawałem dokladnie, ale nie chce mi się szukać, więc może nieco przesadzam), nawet Kas1e podawał kiedyś że stary jak świat Jedi Academy odpalony w odpowiedniej rozdzielczości, na jakimś tam zatłoczonym poziomie, potrafił mu wciągnąć 600MB. Zatem 4GB czy 8GB warto mieć, nawet jak nie teraz to na przyszłość.
[#60] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #52

Różne przeznaczenie to jeszcze bym zrozumiał, ale o jakiej klasie mowa? Tu chyba wychodzi z kolegi przeświadczenie o jakiejś iluzorycznej supremacji wszystkiego NG...


W sporcie masz klasy rozrywkowe.
I liga - X5000, X1000, A1222, SAM460 oczywiście wiadomo kto jest liderem, zobaczymy kto w tej lidze będzie outsiderem. Natomiast łączy te komputery jedno, bezproblemowa (bezprzelotkowa), możliwość połączenia współczesnego sprzetu, takiego samego jak W PC, czlyli jak sobie wyciagnę z mojego PC Polarisa 580, czy twardy dysk SATA, albo np. kartę dźwiękową na PCI-E, to włożę to do tych komów i będzie działać. Co ważne jest system, który (oczywiście nie w takim stopniu jak np. Windows), zrobi z tych rzeczy użytek.

II Liga - Pegasos, AmigaONE od Eyetechu SAM 460 - mają ten sam system, ale przestarzały hardware odpowiadający pecetom sprzed 20 lat, czyli AGP, ATA itp.

III Liga - Amiga klasyczna z kartami G3, G4 - jest moc, ale system przez to że działa za pośrednictwem WOSa, nie jest w stanie tego wykorzystać na pełne 100%.

IV Liga Pistorm (pewnie lider), Warp, Vampire i tym podobne rozwiązania. Duża moc jak na 68K, no ale tylko 68k, a więc i system operacyjny nieco słabszy i w porównaniu do III ligi, barak WOSa dla ARMa.

V Liga - Amigi klasyczne z turbinami wykonanymi w technologii lat 90-tych

VI Liga - A500 do Superfroga

Tak bym to mniej więcej usystematyzował, pod względem czystych możliwości, osiągów, funkcjonalności itp. Oczywiście rozumiem że nie każdy musi być kibicem exstraklasy i jest w Polsce sporo osób, którym rozrywki dostarczają rozgrywki na poziomie niższych klas.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem