Komentowana treść: A1222+ dostępna w sprzedaży
[#61] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #60

Polaris 580 nie ma już wsparcia od AMD. Nie jest już produkowany.
1
[#62] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #60

GoldenCode przepisuje swoje gry pod Tabora o czym można przeczytać poniżej:

"Krótkie filmy ze wszystkich gier, które kodowałem i/lub przenosiłem i ulepszałem dla NG Amiga, teraz w pełni „taboryzowanych” przy użyciu SPE na Taborze A1222.
Odpowiednie pliki wykonywalne zostaną udostępnione bezpłatnie właścicielom oryginalnych gier"

https://www.youtube.com/playlist?list=PLCCIXjzIOcuxkKN4wrOCGPw0LKJHHm0tp

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 13:26:57 przez Amig_OS
[#63] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #62

ale on chyba wersje Tower 57 to juz wiele lat temu zrobil pod Tabora.
[#64] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #62

Takie gry trzeba jakoś specjalnie przerabiać dla Tabora? Dlaczego nie miałyby się tak po prostu uruchomić w wybranej przez użytkownika rozdzielczości? Procesor jest aż za mocny, układy graficzne jeżeli są lepsze niż Voodoo3 to też jest ok, RAMu wystarczyłoby nawet tyle co jest w Efice.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 14:18:17 przez MDW
1
[#65] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #63

Co pisze autor na swojej stronie:

(...)
Ponieważ premiera AmigaOne A1222 Tabor jest tak blisko jak nigdy dotąd, całkowicie „taboryzuję” wszystkie gry, które kodowałem, przenosiłem i ulepszałem.

Mimo że dostosowałem już niektóre gry do SPE, we wszystkich nadal brakowało dźwięku, ponieważ wtedy nie było sterownika dźwięku, więc nie dostosowywałem kodu audio dla SPE, ale po prostu całkowicie wyłączyłem dźwięk w tych grach.
Ale teraz, jeden po drugim, problem ten jest naprawiany
(...)

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 15:06:10 przez Amig_OS
1
[#66] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MDW, post #64

Ja bym to nazwał optymalizacją czyli wykorzystyanie cech procesora aby gra czy program działał jeszcze lepiej.
1
[#67] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #66

Ja bym to nazwał optymalizacją czyli wykorzystyanie cech procesora aby gra czy program działał jeszcze lepiej.

To nie jest assembler tylko C/C++. Można ewentualnie jakieś parametry kompilacji dobrać, ale to też bez zauważalnego rezultatu. Tower 57 to jest gra 2D, tutaj nie ma jakichś ciężkich obliczeń. Nawet PPC z klasycznej Amigi by się przy tym nudził. No bo co tutaj optymalizować? Sprawdzanie kolizji 2D między nawet 30 obiektami. Tutaj zamulić może najwyżej rysowanie tego wszystkiego (bo pewnie odbywa się bez udziału akceleratora). Ale tego jakoś bardzo się nie przeskoczy, bo to sprawa karty graficznej i wybranie niższej rozdzielczości załatwia sprawę.

Wiem, że pierwsza wersja Tower 57 sportowana z PC działała na G4 z prędkością kilka FPS. Ale to trochę inna bajka. Gry na dzisiejsze platformy nie liczą się z niczym i robią dziesiątki tysięcy nadmiarowych operacji, są pełna szkolnych błędów. Obecna wersja Tower 57 dla AmigaOS4/MorphOS została już uwolniona od narzutów "nowoczesnego programowania".

Przy całym zacofaniu świata NG trzeba jednak pamiętać, że te 25-letnie procesory to mimo wszystko są naprawdę mocarne układy. Wystarczy, że nie zwalniamy ich jakimiś skrajnie nieoptymalnymi webowymi technologiami, skryptowymi intepretowanymi językami czy innymi cudami XXI-wiecznej myśli informatycznej stworzonymi przez programistów, którzy dostają zawału serca gdy trzeba zaalokować i zwolnić pamięć, a najmniejszą jednostką pamięci jaką znają jest megabajt.

Na forum widzimy kilka wątków opisujących czyjeś boje z jakąś optymalzacją. Ale trzeba zwrócić uwagę na to, że to zawsze dotyczy typowego 16-bitowego rzeźbiarstwa na skrajnie wolne procesory. Po to właśnie przesiadaliśmy się na NG żeby uwolnić się do czegoś takiego. Nie znaczy to, że od razu popaść w "nowoczesność", która zje każdy układ przy pokazywaniu prostej listy (pozdrawiamy stronę Twittera). Na AmigaOS4/MorphOS/AROS są już jakieś standardy, nie trzeba wszystkiego przepisywać pod każdy kolejny procesor tak samo jak w dzisiejszym świecie nikt nie przepisuje pecetowej gry pod i3, i5, i7. Nawet dla 64-bit, ARM czy PowerPC po prostu się kompiluje kod i (jeżeli nie ma tam szkolnych błędów) to powinno wszystko działać. O ile jest pisane przez w miarę świadomego człowieka, a nie nowoczesnego senior-developera dla którego Quake 3 to gra retro, którą za dzieciaka pokazywał mu ojciec.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 16:02:47 przez MDW
4
[#68] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MDW, post #67

Ale Daniel jest perfekcjonistą i lubi dopieszczać swoje produkty - jest z tego znany.
Nie wystarcza mu odwalanie pracy na poziomie zwykłej kompilacji ... - jak sugerujesz.

Daniel bawi się swoimi projektami i gdy jest zadowolony wypuszcza je do ludzi.
Obecnie bawi się w Souverän Soccer AGA 020.

https://www.youtube.com/playlist?list=PLCCIXjzIOcux7vB7iYpyr1OhOssiA0axW


Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 16:18:14 przez Amig_OS
1
[#69] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #60

I liga - X5000, X1000, A1222, SAM460 oczywiście wiadomo kto jest liderem, zobaczymy kto w tej lidze będzie outsiderem. Natomiast łączy te komputery jedno, bezproblemowa (bezprzelotkowa), możliwość połączenia współczesnego sprzetu, takiego samego jak W PC, czlyli jak sobie wyciagnę z mojego PC Polarisa 580, czy twardy dysk SATA, albo np. kartę dźwiękową na PCI-E, to włożę to do tych komów i będzie działać. Co ważne jest system, który (oczywiście nie w takim stopniu jak np. Windows), zrobi z tych rzeczy użytek.

II Liga - Pegasos, AmigaONE od Eyetechu SAM 460 - mają ten sam system, ale przestarzały hardware odpowiadający pecetom sprzed 20 lat, czyli AGP, ATA itp.

III Liga - Amiga klasyczna z kartami G3, G4 - jest moc, ale system przez to że działa za pośrednictwem WOSa, nie jest w stanie tego wykorzystać na pełne 100%.

IV Liga Pistorm (pewnie lider), Warp, Vampire i tym podobne rozwiązania. Duża moc jak na 68K, no ale tylko 68k, a więc i system operacyjny nieco słabszy i w porównaniu do III ligi, barak WOSa dla ARMa.

V Liga - Amigi klasyczne z turbinami wykonanymi w technologii lat 90-tych

VI Liga - A500 do Superfroga


Ta lista jest tendencyjna i opiera się na przeliczeniu szybkości z ceną. Jeśli brać pod uwagę czynniki natury emocjonalnej, takie jak sentyment do danej platformy lub zadowolenie z użytkowania to wynik byłby zupełnie inny w zależności od użytkownika. Superfrog jest tak samo stary jak Doom III z dzisiejszej perspektywy, chyba że będziemy się czepiać.
[#70] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@koczis, post #69

Taaak, to faktycznie powód do dumy, że A1222 z 2024 r. jest szybsze od mojej Amigi 500 z 1987 roku i Amigi 1200 z 1994. Myślę, że jest też szybsze od ZX Spectrum, C64 oraz Atari 8-bit. Jest to niezmiernie ważne i rozstrzygające na korzyść tego wybitnego urządzenia ;) Cierpię niezmiernie z powodu niemożności włożenia Polarisa do mojej Amigi 1200, przez to niestety jestem dopiero w V lidze a nie w I. Co prawda do tej pory wydawało mi się, że to właśnie w I lidze jest najwięcej kibiców a nie w V, ale widocznie byłem w błędzie i 7-u użytkowników Tabora to w tej chwili absolutna ekstraklasa. Co z tego, że jest wolniejszy i mniej użyteczny od Raspberry Pi 5, PC za 50 PLN czy najgorszego telefonu z Androidem, ale za to emuluje moją A120 - co prawda najgorzej, ale za to 20 razy drożej :D Plus jest taki, że gdy kupię to wtedy znajdę się w I lidze. Minus z kolei jest taki, że nikt poza autorem tej klasyfikacji jej nie podziela, więc ciężki dylemat przede mną szeroki uśmiech
4
[#71] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MDW, post #67

Po to właśnie przesiadaliśmy się na NG żeby uwolnić się do czegoś takiego.

Dodam moje trzy grosze:

Optymalizacja to rzecz kluczowa niezależnie od platformy - klasycznej czy NG.

Ja byłbym spokojny o Tabora, ponieważ Amiga OS 4.1 nie ma dużych wymagań i sam system nie przymuli przy niższych zasobach. USB 2.0, pamięć, procesor nie stanowi problemu, szczególnie przy natywnych dla OS 4 aplikacjach.

Z drugiej strony padały tu porównania, ale warto zauważyć, ze karty na PCI-Express typu karta graficzna dają duże możliwości rozbudowy tego sprzętu.

Dla przykładu ja w PC obecnie nie mam karty (bo używam użytków), a ostatnia karta jaką kupowałem miała bodajże 1GB pamięci graficznej (GTX 1050Ti). Tutaj wepnie się chyba kartę z RTX.

Szkoda tylko, że największy atut, jakim miała być przystępna cena, została "lekko nadszarpnięta". Ja należę obecnie do odbiorców z małym portfelem, choć moja sytuacja może się polepszyć w przeciągu kilku lat, może krócej, jeżeli w czerwcu obronię pracę i zacznę coś zarabiać.

Ten sprzęt jest dla pasjonatów Amigi i jej oprogramowania. Nie ma racjonalnego powodu, że używam Deluxe Paint V itp. Bo niby teraz jest coś lepszego. Tak się składa, że DPaint V ma tyle funkcji o których mi się nie śniło przed zakupem wersji pudełkowej.

Podobnie gry tekstowe, które mają w sobie to "coś". Obcowanie z grami tekstowymi uruchamia wyobraźnię i inne mechanizmy.

Albo jeżeli dana gra udostępnia edytor - coś fenomenalnego w moim odczuciu. Fascynowało mnie to jak grałem w Robbo, tak i dziś!

To jest coś zbudowanego przez wielu Amigowców, którzy trwali przy platformie. Nie każdego to rusza. Mnie tak.

Serdecznie pozdrawiam.
1
[#72] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #68

Ale Daniel jest perfekcjonistą i lubi dopieszczać swoje produkty - jest z tego znany.
Nie wystarcza mu odwalanie pracy na poziomie zwykłej kompilacji ... - jak sugerujesz.

No chyba, że aż tak. To się chwali. :) Coś poprawić zawsze się da.
Obecnie bawi się w Souverän Soccer AGA 020.

Aaa tak, o tej piłce nożnej słyszałem. Bardzo ciekawy projekt. Tego na Amidze jeszcze nie było.
[#73] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@koczis, post #69

Są ludzie, których obchodzi tylko Liga VI, a czasami V. To są rzędy wielkości większe liczby. Amiga to był tani, wydajny komputer 16-bitowy - ja tutaj tego nie widzę. Nie widzę też, żeby się nagle wszyscy rzucili na oprogramowywanie tego. Za taką kasę można mieć lepsze rzeczy, także retro.
1
[#74] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@luka, post #1

Lepiej zainwestować w klasyczną a4000 z ppc na pci
1
[#75] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
Cena jak za retro, wydajność tak samo. Ani to klasyczna Amiga ani Amiga Next Gen. Typowe żerowanie na najbardziej hardcorowych psychofanach Amigi a nie żadna pierwsza liga.
1
[#76] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #75

Cena normalna jak na taki projekt.

Nienormalne to jest kupowanie np. telefonów za 8-10 tyś przy wielomilionowej produkcji.
Czy płacenie za cyfrowe gry dla PC i PS po 300 - 500 zł - a miało podobno być taniej :)
Idąc dalej cyfrowe ale nie własne tylko wypożyczone ale zapłacone z nawiązką.

Zastanówcie się co piszecie.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 20:26:24 przez Amig_OS
3
[#77] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MDW, post #72



przecież to jest +/- coś jak Striker tylko z teksturą a'la mode7

na snesie Striker właśnie tak wygląda
[#78] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #75

a4000 z ppc daje ci kompatybilność wstecz i nowe możliwości grania w nowe porty gier
[#79] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Dorian3d, post #74

Dla userów os4 lepiej dołożyć ten 1000zł i kupić używane X5000. Ma chociaż procesor z FPU.

Tabor przy X5000 to jak 68060LC przy pełnym 68060. Można uruchomić fpu emu... Tutaj też.
3
[#80] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #79

LC nie uznaje tego miałem takie 60 rozdałem za darmo
[#81] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Dorian3d, post #80

No to już wiesz jaka jest różnica między Taborem a X5000

Oczywiście Hyperion klepał ten emulator FPU pare lat więc to nie jest takie dziadostwo co emu fpu dla 68k, ale +/- wiadomo czego się spodziewać. Dlatego też MorphOS Team od razu powiedział Trevorowi, że portu MorphOSa nie będzie i żeby Trevor w to g. nie pakował. W 68k jest o tyle dobrze, że istnieją wersja dla 030 bez fpu więc nie licząc demek to apki działają ok, ale w PPC zawsze było FPU więc nikt nie kompilowal kodu bez FPU bo i po co.

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2024 22:38:47 przez michal_zukowski
5
[#82] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #79

Dla userów os4 lepiej dołożyć ten 1000zł i kupić używane X5000.

Problem taki, że kupno X5000 czy nawet X1000 z "drugiej ręki" graniczy z cudem.
2
[#83] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #81

> PPC zawsze było FPU więc nikt nie kompilowal kodu bez FPU bo i po co.
Nie było potrzeby. Tracisz kompatybilność z kodem pod resztę sprzętu PPC lub łatac odpowiednie cześci kodu aby go nie naruszały.
Dodatkowo aktualnie jest problem bo SPE nie jest już wspieran od GCC 8.
Będzie to na pewno bardzo problematyczne dla nowych posiadaczy A1222+.
Są skazani na A-EON i ich oprogramowanie dotyczące odtwarzania np. video - wszystko musi lecieć przez VA-API i Radeony.
Starsze oprogramowanie - losowo. Mogą być duże problemy. Czarne listy itp
Możesz resztę przeczytać tutaj: http://eliyahu.org/tabor/faq.html

Wszystko zalezy od developerów czy chcą się bawić w specjalną kompilację pod SPE.
2
[#84] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@markusg, post #83

http://eliyahu.org/tabor/benchmarks.html

No benchmarki nie nastrajaą optymistycznie, nieraz jest wolniejsze niż PegasosG4 i Sam460 (odnosnie CPU)
2
[#85] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #84

Tak wygląda to strasznie.
Jedne użytkownik z forum amiga-news.de robi sobie statystyki benchmarków odnośnie emulacji.
Jest tam wynik A1222+

link

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 00:04:05 przez markusg
[#86] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@markusg, post #85

Nie, no, luz. Może procek jest trochę słabszy niż to co daje emulacja na QEmu, ale za to prędkość pamięci w Taborze jest dużo wolniejsza niż pod Qemu.
3
[#87] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #86

Tak - jest stroniczy dla emulacji ale bardziej chodziło o poróbnanie ostatnich tabel dotyczących prawdziwego sprzętu.
widziałem x5000 za 2000 euro (jeżeli strona nie kłamie )


http://www.ggsdata.se/index-en.php?page=Datorer/amiga-en.php

to chyba jest bardziej opłacalne jeżeli ktoś myśli przyszłościowo o sprzęcie dla AOS4
Mnie niestety na to nie stać.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 00:21:28 przez markusg
2
[#88] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@davidtychy, post #82

Ostatnio była X5000 na Amibay za 1600 euro. Tyle samo co za komplet A1222+...
1
[#89] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #76

Czyli 99.99% ludzi jest nienormalna bo ich życie nie zatrzymało się w latach 90-tych i za 1600 euro wolą kupić Iphona czy Macbooka niż A1222 oraz płacić 300zł za gry na Playstation, niż do końca życia grać w Super Froga. Dzięki za wyjaśnienie pojęcia normalności.
3
[#90] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #89

Raczej nie potrafisz czytać że zrozumieniem.

Czepiasz się ceny małego projektu gdzie wiadomo, że koszty produkcji, projektowania i wytworzenia małej serii są droższe niż produkcja np. milionów telefonów które powinny być co raz tańsze.
Kupujesz kolejny telefon, telewizor i siedzisz cichutko zamiast zamiast tam krzyczeć, że drogo.

Producenci gier skarżyli się na koszty produkcji, że są duże bo pudełka, tłocznie i po przejściu na wersje elektroniczne miało być taniej.

Tymczasem jest drożej, gry są wydawane w wersji beta, są niedopracowane a betatesty są zrzucane na kupującego bo potem się wyda jakiś patch.
Płacisz jak za pełnowartościowy produkt, nie czytasz licencji gdzie pisze, że grę tylko wypożyczasz.
Dlaczego tam nie krzyczysz, że drogo tylko pokornie płacisz ?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 08:27:15 przez Amig_OS
3
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem