Komentowana treść: A1222+ dostępna w sprzedaży
[#91] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #90

Widziałeś ile osób było zaangażowanych w produkcję Wiedźmina 3 z 2015r? Porównaj to do Diablo z 96. No właśnie. Nie da się tego porównać. Koszty projektów niszowych to nie tylko development. Dla przykładu - chcesz poskładać z części z półki inwerter 150kW. Bierzesz igbt od infineona i kosztuje on - dla Ciebie - przy zamówieniu 100szt. 400 euro. Dla OEM z automotive biorącego dziesiątki tysięcy co miesiąc kosztuje 150. Jest przebitka? No jest. Oczywiście, że to samo dotyczy CPU, RAM, etc. etc. Koszty certyfikacji dla małych serii też są dużo większe, bo muszą być rozdzielone na mniejszą populację produktów... Dlaczego ktoś się czepia ceny samej w sobie? Bo jest zwyczajnie naiwny, nie ma wiedzy o rynku i projektach, albo zwyczajnie ma to w d... tylko chce sobie ponarzekać. Więc dla mnie sama wycena produktu jest naturalną konsekwencją w/w.

Niestety nie zmienia to faktu, że dla wielu osób jest to bardzo wysoki koszt jak na możliwość uruchomienia AOS4, a do tego trzeba dołożyć właśnie jeszcze tego radeona raczej z second handu, bo GCN umarło i mamy RDNA, jak rozumiem sterownik RDNA jeszcze nie obsługuje. I coraz więcej ludzi się zastanawia po co ten upór brnięcia w PPC, które już bardziej dostępne nie będzie, ani szybsze, ani tańsze. Doprawdy nikt nie rozważał zrobienia jak Apple zrobiło już kilkukrotnie? Walić starą nieprzyszłościową architekturę, wejść w nową dynamicznie rozwijaną, a stary soft wspierać przez emulację? Przecież całe NG to jest realizacja tego właśnie pomysłu. Dalej ktoś się w obozie NG łudzi, że PPC się odbije od dna?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 09:35:37 przez abcdef
3
[#92] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #91

To nie upór brnięcia w PPC. Nie mamy takich zasobów ludzkich, pieniężnych i patentowych jak Apple czy Sony aby zmienić platformę.
Developerzy mają już swoje lata, młodzi nie garną się do developerki, a Microsoft nie chce nas wykupić :)

Jeszcze pociągniemy PPC parę lat a potem pewnie to wszystko się zakończy :(

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 10:45:53 przez Amig_OS
3
[#93] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #92

Zgadzam się. Chciałbym tylko dodać, że system Amiga OS4 mógł powstać na maki PPC i wtedy wszyscy (czerwoni i niebiescy (którzy mają już taką wersję systemu MorphOS)) byliby szczęśliwi na wspólnej taniej platformie, tylko że komuś hajs by się nie zgadzał, więc powstają kompy typu A1222, żeby odcinać kupony.

Ja to rozumiem że każdy robi co chce, ale chyba nie cena jest tutaj zaporą, ale słaby sprzęt który za nią stoi.

Amiga NG jest niszą, ale nie bójmy się mówić, że jak ktoś zrobi coś słabego, to jest to słabe.
Do diaska, to nie jest słaby port gry na Amigę klasyczną czy Amigę NG, to jest kawał sprzętu "z pupy".
Jeśli tak ma wyglądać "Amiga NG" w wykonaniu włodarzy Amiga OS4, to wolę poczekać na wersję Morphos'a x64, bo prędzej taka powstanie, niż sprzęt dla AOS4 dogoni stare Maki G5, na których działa MorphOS.
2
[#94] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #92

Jasne, to rozumiem - wiadomo, że całe retro to nisza, a NG to kompletna nisza. I też mam świadomość, że produkcja rzeczy niszowych kosztuje więcej niż przy produkcji wielkoseryjnej. No ale.... Tabor miał być właśnie przełamaniem tej niszowosci, i przy wszystkim swoich ograniczeniach miał być łatwym i stosunkowo niedrogim wejściem do świata OS4.

Niestety, został stworzony 10 lat po zapowiedzi, cena która jeszcze w 2020 r. miała wynosić (również przy produkcji niskoseryjnej) 350-400 EUR teraz jest cztery razy wyższa. To nie są rzeczy, które można ignorować. W efekcie masz płytę, która już w momencie startu jest kompletnie przestarzała, procesor bez fpu z bardzo słabą wydajnością. Kilkunastoletnie Power Mac to przy nim demony prędkości.

Więc tak serio, ile osób zapłaci za coś takiego 1700 euro? Pewnie będzie mniej użytkowników niż beta-testerów. Sam pewnie rozważyłbym kupno tego jako ciekawostkę, ale nie widzę dla tego wydatku uzasadnienia. Oczywiście rozumiem, że to moje indywidualne przekonania, a dla kogoś może to być super okazja.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 11:29:51 przez Splavinho
3
[#95] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #92

Zaraz, zaraz... nie mamy? Ale mamy by opracowywać platformę PPC zmieniając jej specyfikację (i co za tym idzie projekt) ze 3x po drodze? Tak, wiem w jakich bólach projekt powstawał bo dopiero co skończyłem oglądać panel dyskusyjny z Trevorem dot. głównie tego projektu. Przy czym X5000 to jeszcze rozumiem czemu się skończyło jak skończyło. Ale tutaj im dalej tym bardziej wygląda to na świadome wejście na pole minowe. Nic w PowerPC się nie zmieni, a POWER to dopiero jest cenowa porażka. Im prędzej decyzyjni sobie z tego zdadzą sprawę tym lepiej, bo będą w stanie jeszcze coś zrobić.
2
[#96] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@karolb, post #93

Amiga to nie komputer z demobilu.

To komercyjny projekt opierający się na własnych rozwiązaniach czyli produkcji własnych komputerów Amiga z AmigaOS. Produkty są nowe z gwarancją, serwisem i niosą z sobą całą spuściznę amigową.

MorphOS skończył się w momencie odejścia BPlanu, Genesi i RuneSoft czyli ostatniego developera który wydawał gry dla MorphOSa. MOSTeam nie stać na kupno licencji gier czy programów a co dopiero na wydanie własnej platformy sprzętowej.
MorphOS na x86 .... naprawdę wierzysz w to ?!?!


Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 12:26:40 przez Amig_OS
[#97] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #95

Skoro już wiemy co jest najlepsze dla Amigi to czy jesteś w stanie zająć się tym ?
[#98] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #96

Mocne słowa o nowości odnosząc się do newsu o komputerze, który ma nieprodukowany, niewspierany procesor z nieprodukowaną kartą graficzną.

Podejrzewam też że nie wiesz na co stać MorphOS Team a na co nie skoro np. biblioteka do programu pocztowego Iris jest licencjonowana.
3
[#99] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #98

Nie ma to jak wypowiedzi krytyczne developera MosTeamu w wątku o AmigaOS.
Rozumiem gdyby MOSTeam wyprodukował własny sprzęt i mógł coś zaoferować w korzystnej cenie a tak jest to trochę śmieszne i brzmi jak krzyk rozpaczy.

PS.
Wiemy już , że MOST stać na 1 licencjonowaną bibliotekę - szacun.
0 - licencji gier
0 - wyprodukowanych komputerów
0 - sklepów internetowych
0 - licencjonowanych serwisów napraw gwarancyjnych


Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 13:22:18 przez Amig_OS
[#100] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #97

Nie, nie jestem, bo mam własne życie, własny kredyt na który - wbrew pozorom - amigowaniem nie da się zarobić, nawet jeśli ma się umiejętności. Nawet mając smykałkę do interesów Apollo teamu. Ale od takich rzeczy są bounty, zrzutki celowe. I są ludzie chętni się zrzucać na amigowe rzeczy co zresztą nieraz w przeszłości miało miejsce. Więc zanim napiszesz, że czegoś się nie da zorganizować bo brak hajsu to zadaj sobie jedno zajedwabiście ważne pytanie - a próbował ktoś pozyskać finansowanie takiego projektu czy od razu był skreślony bo jak tu na nim zarobić gdy nie można sprzedać drogiego klocka...
2
[#101] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #98

Mocne słowa o nowości odnosząc się do newsu o komputerze, który ma nieprodukowany, niewspierany procesor z nieprodukowaną kartą graficzną.


Sprzęt jest nowy i na gwarancji. Karty graficzne są dalej dostępne.
Jak się skończą to przejdziemy na kolejny poziom tak jak to było w przypadku RadeonHD-> RadeonRX
[#102] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@abcdef, post #100

Teraz widzisz do krytykowania jest wielu a jedynie 3xA coś namacalnego zaoferowało:)
Nawet developerzy MOSa przylecieli tylko, że ... z pustymi rękami ... i najbardziej krzyczą nie kupować !

Kto będzie chciał ten kupi i to chyba tyle.
[#103] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #99

0 - wyprodukowanych komputerów
0 - licencjonowanych serwisów napraw gwarancyjnych


Chyba jedno wynika z drugiego, c'nie? pomysł
1
[#104] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@recedent, post #103

Pomoc przybyła, naczelny adwokat mosa.

Nie wszyscy producenci zapewniają własny serwis.
Dotyczy to np. składanych komputerów PC i licencji OEM.
[#105] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #102

Ale ja zachęcam do kupowania wszystkiego pod AmigaOS4.x: Sam460, X1000, X5000. Wszystkie te komputery mają jakiś tam sens. Tabor/X1222 nie ma. Będziesz mieć nowy komputer ale nie odpalisz nowoczesnej przeglądarki, którą odpalisz na 20 letnim PegasosieG4. Gdzie sens, gdzie logika.
4
[#106] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #81

Zapytam bo sie nie znam.
Rozumeiem ze pod PPC kompilator kompiluje kod z instrukcjami dla FPU "indirect".
A czy da sie zmusic kompilator jakims parametrem zeby po kompilacji program kozystal z bibliotek mathxxx.library?
Ja wiem ze to nie rozwiarze problemu obecnego softu ale mogloby pomoc przy tworzeniu przyszlego.
Lub rekompilacji starego.
1
[#107] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #105

Widziałem na G4 A1106 i się załamałem. To mam pojęcie jak to wygląda na Pegu z G4.
Kolega zmienił dysk na mSATA i dalej ślimaczyło niemiłosiernie.


Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 14:20:08 przez Amig_OS
[#108] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #104

A po co "producent" (cudzysłów dlatego, że MorphOS-Team nigdy produkcją sprzętu się nie zajmował) miałby zakładać jakieś centrum serwisowe (na dodatek autoryzowane), skoro - jak słusznie zauważyłeś - nie produkuje i nigdy nie wyprodukował żadnego sprzętu?

A teraz na temat:

Ludzie od systemu AmigaOS4 wymyślili, że stworzą (takie ładne słowo) ekosystem. Założenie takie, że są użytkownicy, są deweloperzy, są producenci sprzętu. I teraz: deweloperzy tworzą oprogramowanie, producenci sprzętu... no cóż, produkują sprzęt, a użytkownicy to wszystko finansują. Tylko że tych ostatnich trochę jakby mało. Stąd pomysł - stwórzmy komputer w stylu "entry level" - na tyle tani, żeby można było ściągnąć nowych użytkowników z nową kasą. Niestety, na skutek serii niefortunnych decyzji i splotu groźnych wypadków premiera przesunęła się o głupie 10 lat, a kosztorys grubo rozminął się ze wstępnymi szacunkami. Czy Tabor przyniesie przemienienie? Nie wiem, stawiam że nie bardzo. Ale przecież jestem jak Trevor, ja też czasem błędnie oceniam sytuację. Więc - zobaczymy...
4
[#109] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Phibrizzo, post #106

Można kompilować kod pod to para-fpu w Taborze do pewnego GCC, z tym że dawno temu wyłączono wsparcie i tych tylko GCC 8 ma je. Nowsze już go nie mają czyli jesli coś wymaga GCC większego niz 8 to sie nie zbuduje. Nie jest to problem z Ansi C, ale nowe aplikacje C++ będą niedostępne dla Tabora albo będą działać pod emulacją fpu czyli wolno.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 14:36:14 przez michal_zukowski
2
[#110] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #107

Zgadzam się, w takim razie jaki jest sens wypuszczania na rynek czegoś o prędkości między Pegiem G4 i PowerBookie 1.67Ghz? Nawet jeśli przyjąć, że obecnie 70% rzeczy robi się w przeglądarce (komunikatory,poczta,praca,etc) to jaki jest sens wypuszczania komputera za 5000zł, który ani nie ma prędkości ani nawet możliwości zobaczenia dowolnej z wymaganych obecnie stron? Do zabawy z OS4 wystarczy Sam460 albo Qemu na szybkim procu. Myślisz, że samo nakupowowanie licencji coś da? Kod Wayfarera jest w rękach programistów AmigaOS4 od 2 lat? Zrobili już coś co działa?
1
[#111] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #110

O przeglądarkę na X5000 ze sprzętowym dekodowaniem video dla RadeonRX i obsługą wielu rdzeni jestem spokojny - bo takie są założenia :)

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 14:48:16 przez Amig_OS
[#112] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #111

X5000 mimo braku altiveca to dobra maszyna, ale co powiesz użytkownikom, którzy wydadzą te 5000zł na Tabora? że wejść to sobie mogą na Aminet, OS4Depot czy Amigans.net? Że reszta stron im nie potrzebna? Że nie kupią nic na Allegro, nie sprawdzą jakiegoś twitter/facebooka. Nie poczytają newsów na portalach. Nie zrobią przelewów bankowych. No za co mają wydać te 5000zł?
3
[#113] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #112

WF to raczej ciekawostka niż przeglądarka zarówno pod AOS czy MOS.

Amigi nikt nie kupuje do obsługi "internetów" - jeśli tak myślisz to daj sobie spokój.
Do drzwi już puka AI i nasze przeglądarki i systemy są nic nie warte.
Postęp technologiczny nie dla nas.

Pozostaje amigowanie i tyle.

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 15:18:06 przez Amig_OS
[#114] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #113

Do amigowania A1222+ wydaje się fajny sprzęcik i nie jest to emulator, pod którym pójdzie tylko jeden os, a to na plus. Do przeglądania całego internetu są inne sprzęty. Jak będę miał listę programów głównie tych klasycznych, które dobrze działają na A1222+ to wezmę pod uwagę zakup.
1
[#115] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #113

Do drzwi już puka AI i nasze przeglądarki i systemy są nic nie warte.

AI zazwyczaj liczone jest zdalnie, a nie lokalnie.

Ale zgadzam się, że natywne programy dla Amiga OS są najfajniejsze. Według mnie Wayfarer się do tego zalicza.

Chyba chciałbyś mieć obsługę 80% stron jak użytkownicy MOSa z poziomu swojej AmigiOne.

Ja złożyłem mojego PC samodzielnie za "grosze", tzn. CPU 500 zł, płyta 500 zł, pamięć 100 zł i mi wystarczy do większości zastosowań. Więc ten postęp nie odcina ludzi którzy mają odrobinę mniej wydajny sprzęt.

Gdyby zatem Tabor kosztował ~4 razy mniej (czyli nie 5000 zł, tylko 1200 zł), w teorii mógłby stać na moim biurku. Póki co mam Sam440ep, ale to wypożyczony komputer i nie będę w nim nic wymieniał.
1
[#116] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
Ile razy trzeba powtarzać że każdy komputer jest wart wyłącznie tyle co oprogramowanie do niego?. Oprogramowanie oczywiście natywne, specjalnie napisane pod nowe Amigi. Wymieńcie te super programy na Amigi NG warte zakupu komputera za tysiące euro w 2024 roku.
3
[#117] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@rbej1977, post #116

I te stare programy z klasycznej Amigi. One będą działać szybciej jak na najszybszym klasyku.
1
[#118] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
O co ten hałas? Wypuścili sprzęt i rynek zweryfikuje czy to dobrze czy źle.
3
[#119] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #112

No dobra ale ... taniej się już nie da ... to już po kosztach elektrośmieci ... zamiast PS5 ;)


https://kittenlabs.de/real-gaming-router/

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 17:38:45 przez Amig_OS
[#120] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Amig_OS, post #119

A wiesz, że ten router ma prawie taki sam proc co Tabor? (różni je liczba corów i lekko mniejsze taktowanie). Rdzeń ten sam.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem