Komentowana treść: A1222+ dostępna w sprzedaży
[#151] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@karolb, post #93

Zgadzam się. Chciałbym tylko dodać, że system Amiga OS4 mógł powstać na maki PPC i wtedy wszyscy (czerwoni i niebiescy (którzy mają już taką wersję systemu MorphOS)) byliby szczęśliwi na wspólnej taniej platformie


Ja bym był ostrożny ze stwierdzeniami typu "wszyscy byliby szczęśliwi". Ja na przykład już bym nie amigował, no bo używanie Maca może i dla Ciebie amigowaniem jest, ale dla mnie na pewno nie.

Co do doganiania Maców G5, przemilczę.
[#152] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #139

> Tak więc z pewnością jeden z najbliższych odcinków specjalnych będzie poświęcony obsłudze klasycznego oprogramowania 68k w systemie AmigaOS 4 i wytłumaczeniu dlaczego jest tak dobre i wydajne.
------------------
A ja bym na przykład bardzo chętnie coś takiego obejrzał.


Spoko, będzie. W sumie jednak w ostatnich dniach pojawił się interesujący news dla fanów emulacji na ARM:

AmigaKit Ltd ma przyjemność ogłosić ważny rozwój oprogramowania dla nadchodzącego systemu komputerowego A600GS. Nowa biblioteka graficzna ARM jest preinstalowana, co przyspiesza działanie aplikacji AmiBench i 68K.

Biblioteka ARMgraphics.library została stworzona przez wewnętrznego programistę AmigaKit, aby ominąć wąskie gardło funkcji graficznych 68K. Przyspiesza wydajność renderowania grafiki w aplikacjach.

AmiBench jest preinstalowany w systemie komputerowym A600GS. Otwiera środowisko pulpitu w wysokiej rozdzielczości 1080p z ikonami True Color. Teraz może korzystać z nowej biblioteki graficznej ARM do różnych celów, w tym do szybszego renderowania okien, ikon i tła.

Zewnętrzni programiści mogą korzystać z tej biblioteki, korzystając z jej potężnych funkcji z aplikacji 68K. Daje także twórcom gier 68K możliwość ulepszenia swoich gier dzięki szybszemu renderowaniu grafiki.

Biblioteka zapewnia połączenie pomiędzy programami 68K a natywnym procesorem ARM.

Trwają dalsze prace nad łataniem funkcji graficznych systemu 68K, tak aby starsze aplikacje, które nie zostały napisane do korzystania z biblioteki graficznej ARM, mogły na tym skorzystać.


Tak więc jak pisałem w piątem że ARM nie daje żadnego wsparcia grafiki to byłą to prawda. Teraz cóż, zobaczymy, no i zobaczymy czy ta biblioteka będzie działać z wszystkim czy tylko z A600GGS. W każdym bądź razie w przypadku AmigaOS 4, wsparcie grafiki realizowane przez graphics.library PPC jest od wielu wielu lat, jak i wiele innych rozwiązań, więc chętnie pokażę jak te klasyczne rzeczy biegają.
[#153] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #151

Skoro na Amigans.net jest wiele postów o qemu i traktuje się emulator uruchomiony na pececie albo nawet Macu z armem jako coś normalnego, a wczesniej większość przeżywała ekstazę, że na kradzionym romie z BlizzardaPPC mogą uruchomić AmigaOS4.x na PowerUP to chyba dodatkowy port AmigaOS4.x na jakąś maszynę byłby wartością dodaną? Chyba, że AmigaOS4 pod pecetem jest ok, a natywny port na Maca G5 byłby już nie ok?
3
[#154] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Splavinho, post #148

Raczej lekka ironia na temat Twojej wydumanej klasyfikacji, gdzie tragiczny sprzęt z 2024 r. porównujesz na poziomie wydajności z komputerami 30-letnimi

Jak się zastanowić to jest to jedyne porównanie jakie ma sens w przypadku systemów NG. Do rozwiązań współczesnych nie mają startu, i nie piszę tu o jakiś wypasionych RTXach i i9 tylko o przeciętnej klasy kilkuletnim sprzęcie. Nawet ten Doom3, którym fani OS4 tak lubią się chwalić chodzi w jakimś żałosnym klatkarzu ledwo przebijając 30 fps. Padają więc argumenty że soft z epoki lepiej chodzi na systemach NG niż na klasyku, tylko pewnie ten sam soft chodzi jeszcze lepiej na Winuae. Argumentu z nowego softu za bardzo nie ma więc co im w sumie zostało jak wspominki?
3
[#155] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Private_Public, post #154

Dla mnie Amiga OS4 pod Winuae jest na 5 minut, po czym przełączasz ekran na windows i odpalasz neta. Jakoś brak zaangażowania pod emulatorem. Co innego na dedykowanym sprzęcie. Chce się więcej czasu spędzać na amigowym systemie i coś sobie działać na nim.
1
[#156] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Private_Public, post #154

Powiem jak to wyglądało po stronie MorphOSa.
Na początku XXI wieku procki Amigowe były za wolne za oprogramowanie. Co z tego że był Photogenics 5, skoro wygodnie sie nie dało rysować, albo były jakieś froggery ale divxy czy nawet mpegi1 były za wolne na 68k. Wprowadzenie w 2002/2003 roku Pegasosów 1 pozwolilo oglądać te divxy, chodzi po necie a potem mieć 3d i tak do 2005 roku mniej wiecej dało się dość wygodnie korzystać z kompa. Taką prędkość obecnie mają maszyny z pistormem. Potem weszły CSSy i Ibrowse stracił racje bytu więc 2006-2008 powiedzmy było znów słabo (sputnika pominę), ale potem wszedł OWB od Faba i mieliśmy ładny amigowy interfejs w stylu IBrowse ale nadal było dość wolno bo 1GHz jest słabą opcją. Następnie powstały porty na Maki, dodatkow maki były dość tanie wiec nie żal bylo je kręcić i taki mak 1.42Ghz i MorphOSowe OWB było dość wygodnym tandemem do siedzenia na sieci. Taki stan trwał gdzieś do 2016 gdzie OWB przestał wspierać aktualne standardy www no i wymagania samych stron wzrosły i o ile PowerMaki G5 wystarczały to słabsze maszyny miały już wyraźną lukę miedzy ich prędkością a prędkością jakiegoś peceta z Chrome.
Kolejne lata to dalszy wrost wymagań aplikacji webowych + rozwój Wayfarera. Niestety prócz PowerMaców G5 PCIe nie ma sie na co przesiadać więc pomimo obsługi aktualnych standardów sieciowych jest wolno (na g5) albo bardzo wolno na pozostałych maszynach. Co ważne, nie ma aż takich problemów z pamięcią, 2GB adresowalnej pamięci nadal by były wystarczające, o ile prędkość procesora wzrosłaby jakies 2, 3 razy.

Teraz pytanie po co ten rozwój oprogramowania: a no to po to, że jesli będzie przejście na inną architekturę, albo powstanie coś w rodzaju Amithlona dla PPC, to będzie gotowe oprogramowanie. Tak jak mieliśmy gotowe oprogramowanie na 68k w 2000 roku, ale było mało używalne. Po 20 latach rozwoju NG największym problemem jest prędkość, drugim są problemy z endianami. Okazało się, że ani brak ochrony pamięci, ani 31bitowa adresacja nie kopie po kostkach tak jak brak szybkiego proca. Dla 68k np. prędkość jest tylko jednym z problemów bo pistorm jest od dwóch lat, a brak jest sensownych natywnych aplikacji wykorzystujących daną amidze prędkość.

Odnośnie Tabora - no teraz wchodzi Tabor z procem na poziomie prędkości 2008 roku. O ile chodzenie po stronach na X5000 czy PowerMacach G5 jest wolne, ale możliwe to taki Tabor (awet jesli by bylby kompilator) będzie za wolny na cokolwiek.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 13:55:05 przez michal_zukowski
4
[#157] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #150

Spoko spoko, amiguję od 32 lat bez ani jednego roku przerwy. Miałem A500, miałem A1200, potem Blizarda PPC, potem A1 G4 XE, teraz X1000 i X5000. Dla mnie jest to najlepszy sprzęt do Amigowania i tyle, Gdybym uważał że to nie jest najlepszy sprzęt to bym go sprzedał i kupił A500. Gdybym jak twierdzisz piszesz nie szyderczo, tylko z powagą swojego naukowego autorytetu był jedynym człowiekiem na świecie, który tak uważa to Amig NG nie byłoby w sklepach i nie dyskutowalibyśmy pod tym newsem, prawda specu od statystyk? No i Panie doktorze od statystyk ile zespołów gra w exstraklasie a ile w 5 lidze.


I po co dalej brniesz w taką złośliwą retorykę? Wcześniej nie wyszło, to teraz dalej szyderę ukuteczniasz. Ja przecież nie kwestionuję tego, że to dla Ciebie najlepszy sprzęt do Amigowania. Kwestionuję kryteria które przyjmujesz do definiowania tego co jest najlepsze "obiektywnie" a nie "dla Ciebie".

Oczywiście, że więcej zespołów gra w 5 lidze niż w ekstraklasie, ale kibiców więcej mają zespoły ekstraklasowe. Legia czy Lech mają więcej niż Wietcisa Skarszewy. A ilu kibiców/użytkowników mają AmigiOne czy A1222 w porównaniu do klasyka? Widziałeś kibiców Legii, którzy na forum Wietcisi toczą boje o to, że ich klub jest lepszy? Skoro to taka ekstraklasa, to dlaczego dyskusja o tym toczy się na ppa a nie Twoim portalu dla ekstraklasowiczów? A tak w ogóle - po co te sprzęty porównywać, skoro to są inne kategorie sprzętu, z innych epok? Przecież 5 lat w rozwoju elektroniki to przepaść, a co dopiero 30?

A co ma w ogóle do tego to, że coś jest w sklepach czy nie? To, że A1222 powstałą po 10 latach i w końcu można ją kupić, definiuje jej ekstraklasowy poziom? Wymyśliłeś sobie kryteria, porównujesz rzeczy nieporównywalne żeby uznać że Twoje jest bardziej Twojsze niż innych. Tylko po co? Żeby udowodnić że nowy komputer z 2024 r. będzie szybszy od takiego sprzed 30 lat? A szybkość decyduje o tym co dla fanów retro jest użyteczne?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 14:08:04 przez Splavinho
5
[#158] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #152

Mam nadzieję, że Panowie z Retro Games Ltd spojrzą łaskawym okiem na tą bibliotekę ze stajni AmigaKit i nadchodząca A500/A600 Maxi bedzie hitem!
2
[#159] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #146

Jak jest za taką cena, to warto brać. X5000 040 kosztuje już niestety ponad 3000 euro.

W okolicy tej ceny można by się pokusić o złożenie kompa z płytą Talos II Lite i procesorem IBM POWER9 v2 CPU (4-Core, 3.2GHz base / 3.8GHz turbo, ....) ...
https://www.raptorcs.com/TALOSII/
2
[#160] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
Dobrze, że A1222+ ujrzała w końcu światło dzienne. Lepiej dla amigowego świata!
[#161] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Rafael/ARMO, post #159

To by dopiero było narzekanie, że AOS4 na tym nie chce ruszyć.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 14:11:27 przez amikoksu
1
[#162] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Rafael/ARMO, post #159

Trochę tak niefortunnie wyszło z tym Taborem, ale kto mógł przewidzieć bieg wydarzeń 10+ lat temu?
[#163] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
nie wierzylem ze to wyjdzie, myslalem ze w miedzyczasie zaczna cos nowszego dlubac.
przeczytalem cala dyskusje i w sumie mysle ze do czasu az ktos robiacy na ami cos wiecej niz czytanie maili i ukladanie okienek, nie przesiadzie sie na to cudo i nie wypowie sie na temat zyskow i strat, to nie bedziemy wiedziec wiele wiecej niz teraz.
2
[#164] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #153

Skoro na Amigans.net jest wiele postów o qemu i traktuje się emulator uruchomiony na pececie albo nawet Macu z armem jako coś normalnego, a wczesniej większość przeżywała ekstazę, że na kradzionym romie z BlizzardaPPC mogą uruchomić AmigaOS4.x na PowerUP to chyba dodatkowy port AmigaOS4.x na jakąś maszynę byłby wartością dodaną? Chyba, że AmigaOS4 pod pecetem jest ok, a natywny port na Maca G5 byłby już nie ok?


Gdyby AmigaOS 4 poszedł w Maki, to nie byłoby prawdopodobnie sterowników do nowych kart graficznych, sterowników do kontrolerów SATA itd. Słowem techniczne zatrzymalibyśmy się na roku 2004 czyli na A1 G4XE, Maki dałyby co najwyżej trochę lepsze taktowanie proca względem poczciwej A1 XE i nic więcej.
2
[#165] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Splavinho, post #157

A tak w ogóle - po co te sprzęty porównywać, skoro to są inne kategorie sprzętu,


No ale przecież ja od samego początku o tym mówię. To nie ja wyskoczyłem z pomysłem porównań z dopalonym klasykiem, tylko abcdef. Dla mnie jest to kompletnie bez sensu. Przecież gdyby nie ta bezsensowa sugestia, to nie pisałbym o tych innych ligach itp. Nikt nie robi porównań zespołu LZS Chrząstawa np. Legią. Co oczywiście nie oznacza że czasami fuksem gdzieś tam w Pucharze Polski jakiś czwartoligowy zespół wygra z eksrtaklasowcem. To i ja powiedziałem nawet, cytuję " że jak wrzucisz do bębna maszyny losującej 100 programów dla 68k, to może się zdarzyć jakiś co na PiStormie zadziała szybciej", no ale nadal nie zmienia to faktu że to zupełnie inna klasa sprzętu i porównywanie tego jest po prostu głupie.
[#166] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #164

To nie tłumaczy braku portu na Powerbooki G4. Cała infrastruktura laptopowoprzenośna nie jest w AmigaOS4.x tknięta i teraz przy zmianie technologii nie dość że trzeba będzie przerabiać sterowniki to jeszcze trzeba będzie dorobić te wszystkie utilki do jasności, zmian prędkosoci, multitoucha, obslugi baterii, czujnikow temperatury i ich wplywu na pozostale elementy systemu oraz Wifi. To wszystko pierdoły, ale czy AmigaOS4.x stać obecnie na dodatkowe 1.5 roku developmentu takich rzeczy przy ewentualnej zmianie architektury?
1
[#167] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #166

Stać będzie tylko jak te 1000 płyt Tabor się sprzeda, czego im szczerze życzę.
[#168] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #165

No ale przecież ja od samego początku o tym mówię. To nie ja wyskoczyłem z pomysłem porównań z dopalonym klasykiem, tylko abcdef. Dla mnie jest to kompletnie bez sensu. Przecież gdyby nie ta bezsensowa sugestia, to nie pisałbym o tych innych ligach itp. Nikt nie robi porównań zespołu LZS Chrząstawa np. Legią. Co oczywiście nie oznacza że czasami fuksem gdzieś tam w Pucharze Polski jakiś czwartoligowy zespół wygra z eksrtaklasowcem. To i ja powiedziałem nawet, cytuję " że jak wrzucisz do bębna maszyny losującej 100 programów dla 68k, to może się zdarzyć jakiś co na PiStormie zadziała szybciej", no ale nadal nie zmienia to faktu że to zupełnie inna klasa sprzętu i porównywanie tego jest po prostu głupie.


Ok, rozumiem. W takim razie nie ma nawet z czym polemizować, bo jak widzę poglądy mamy zbliżone.

Mnie właśnie ta klasyfikacja ligowa sprowokowała do tej lekkiej ironii, dlatego że też nie rozumiem porównywania różnych kategorii sprzętów, bo to są kompletnie inne rzeczy.

A co do A1222 - cieszę się, że wyszedł, bo każdy amigowy sprzęt, który wychodzi mnie cieszy. Pomimo ograniczeń i ceny, która jest trochę zaporowa, ale tak jak pisałem - rozumiem, że niszowe rzeczy kosztują więcej. Poczekam na pierwsze testy i zobaczę czy warto się skusić - w sumie tylko natywnego sprzętu do OS4 mi brakuje do kolekcji, aczkolwiek przy tej cenie może warto jednak zapolować na X5000.
1
[#169] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #166

To nie tłumaczy braku portu na Powerbooki G4. Cała infrastruktura laptopowoprzenośna nie jest w AmigaOS4.x tknięta i teraz przy zmianie technologii nie dość że trzeba będzie przerabiać sterowniki to jeszcze trzeba będzie dorobić te wszystkie utilki do jasności, zmian prędkosoci, multitoucha, obslugi baterii, czujnikow temperatury i ich wplywu na pozostale elementy systemu oraz Wifi. To wszystko pierdoły, ale czy AmigaOS4.x stać obecnie na dodatkowe 1.5 roku developmentu takich rzeczy przy ewentualnej zmianie architektury?


Według mnie nie będzie żadnej zmiany architektury. Jak już pisałem wcześniej NXP przedłużyło żywotność PPC i ten laptop tworzony przez ACube ma proca, który mabyć dostępny aż do 2035 roku. Myślę że wszystkich tych sterowników nie trzeba będzie pisać od zera. AmigaOS ma np. sterowniki do sprzętów dotykowych. Nie wszystko jest też absolutnie niezbędne aby taki laptop zadziałało z AOS4, część rzeczy można dorobić z czasem.

No i spokojnie, ja wiem że wielu już nie wierzy w AmigaOS 4.2, tak jak wielu nie wierzyło w Tabora, ale może się okazać że A1222, nie będzie dla nich jedynym tegorocznym zdziwieniem.
4
[#170] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Splavinho, post #168

O, jest recenzja na blogu Epsilon's World - jeszcze nie przeczytałem, ale wrzucam dla ciekawych :)

link
2
[#171] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Splavinho, post #170

Niestety, oprócz opisu systemu, jak by to była jakaś instrukcja, niczego się nie dowiedziałem.
No może uzyskałem informację, że sporo nie działa, i jeśli potrzebuje komputera to Tabor nie dla mnie.
2
[#172] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@MUFA-amigaone-pl, post #169

Gorzej jak Amiga 500 z pistormem i z jakims nowszym rpi będzie szybsza niż maszyny z PPC. Jaki argument (prócz dużo lepszego systemu) pozostanie użytkownikom?
2
[#173] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Aniol, post #171

No właśnie jeszcze nie miałem okazji przejrzeć, ale pewnie masz rację - z tego co się dało wyczytać wcześniej sporo nie działa i raczej nie ma nadziei, że będzie działać.

Aczkolwiek recenzję przejrzę wieczorem, głównie z ciekawości. Gdyby cały ten sprzęt kosztował połowę tego co obecnie (a 2 razy tyle, ile miał kosztować według deklaracji z 2020 r.) to pewnie bym kupił żeby sobie samemu potestować. A tak, to trochę nie widzę sensu (poza tym, że fajnie by było jakiś sprzęt z OS4 mieć w domu, a to trochę za mało ;))
1
[#174] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #172

Amigi 500 nowej nie kupisz.
1
[#175] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@amikoksu, post #174

ale ja nie mam fetyszu posiadania samych nowych rzeczy, dla fana starych komputerów byłoby to lekko karkołomne :)

ps. https://www.tindie.com/products/bobsbits/a500-amiga-500-replica-pcb/

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 16:00:07 przez michal_zukowski
3
[#176] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@Splavinho, post #170

to raczej instrukcja ogarniania os4 dla nowych userów, powinni ją dołączyć na plycie bo Epsilon się zdrowo napracował przy tym
1
[#177] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #175

Rozumiem ale niektórzy wolą jednak nowy sprzęt i przy okazji na gwarancji. No a ta replika to jakaś taka wybrakowana.
Swoją drogą takie sobie jest porównywanie klasycznych Amig (z jakimiś wynalazkami) z Amigami ng.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 16:16:59 przez amikoksu
1
[#178] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #176

no właśnie przejrzałem na szybko, faktycznie wygląda na instrukcję OS4, ale całkiem kompleksowo zrobioną ;)
[#179] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży

@michal_zukowski, post #172

Gorzej jak Amiga 500 z pistormem i z jakims nowszym rpi będzie szybsza niż maszyny z PPC. Jaki argument (prócz dużo lepszego systemu) pozostanie użytkownikom?


Na pewno nie będę nikomu doradzał głupoty jaką by było rozpoczęcie prac nad zmianą architektury. Powiedzmy sobie szczerze takie prace potrwałyby pewnie z 10 lat. Przez te 10 lat Qemu będzie się pewnie rozwijać, pecety będą się rozwijać bez wątpienia. Można więc założyć że emulacja na PC będzie szybsza niż na X5000, wraz z rozwojem Qemu, emulacja będzie też lepsza bardziej dokładną, kompatybilna być może że wsparciem 3D itd.
Jeśli to nastąpi to radziłbym amigowym włodarzom zadbać o coś w rodzaju Amithlona z mikrokernelem Linuxa, tak by PC bootował się w sposób przezroczysty z AmigaOS. Nie wiem na ile to możliwe, ale ewentualnie zaleciłbym stworzenie pod wybraną płytę U-Boota, lub chociaż modyfikację oryginalnego firmware, tak by na starcie pojawił się jakiś boing, czy coś co jest dzisiaj w Amigach One. Dalej by cała para X86 nie szłaby tylko w emulację zaleciłbym stworzenie czegoś w rodzaju WOSa na X86.

No i tyle, realistyczne beż obciążania zasobów ludzkich na dekadę w realizację mżonki o przepisaniu całego systemu na X86, który nawet gdyby jakimś cudem powstał byłby pewnie niedoskonały, niekompatybilny., bez oprogramowania, bez sterowników itd. Jak ktoś chce taki system może go mieć już dziś, niech sięgnie po Arosa.
1
[#180] Re: A1222+ dostępna w sprzedaży
Ale piękna dyskusja nam się tu rozwinęła. Popularne polskie portale technologiczne, które mają milion czy dwa miliony odwiedzających, nie mogą nawet pomarzyć o takich komentarzach.

Ja jestem gotowy na przesiadkę na coś co będzie mi emulowało maszynę z PPC. Byle tylko ta emulacja została jakoś zgrabnie ukryta przede mną. Nie mogę widzieć przy bootowaniu żadnego innego systemu. No i muszę dostać 100% tego co mam w tej chwili, a niestety zupełnie się na to nie zanosi. Obecne rozwiązania dla mnie są zupełnie bezużyteczne i z mojego punktu widzenia wręcz nie działają. No ale niech pracują, może kiedyś wyjdzie z tego coś działającego. Jest mi zupełnie obojętne czy moją kolejną maszyną dla MOSa będzie: prawdziwe PPC, emulowane PPC, ARM64, AMD64 czy nawet bardzo szybkie emulowane 680x0. Tylko rozwiązanie musi mi zapewniać min. to co miałem na biurku w 2003 roku.

W dzisiejszych czasach sprzęt nie ma znaczenia. Właściwie ideą NG było uwolnienie się od sprzętowej kuli u nogi i zachowanie tego co jest warte zachowania. Sprzęt zostawmy kolekcjonerom i fanom najstarszego retro.

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 16:34:25 przez MDW
4
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem