[#151] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@MUFA-amigaone-pl, post #149

Czekaj czekaj... Chcesz powiedzieć, że:

1. Specjalnie włożyłeś do swojej ultra X5000/040 starego, zajechanego talerzowca żeby wytknąć MorphOS-owi że wolno się gra wczytuje,
2. Marnujesz 1 slot rozszerzeń na kartę dźwiękową?

Bez obaw, mogę Ci wysłać dźwiękówkę na USB. Syn kiedyś kupił do laptoka i leży mu w szufladzie, bo po lapku zostało tylko wspomnienie (chyba że zgubił). Testowałem ją kiedyś z MorphOS-em, działa.
2
[#152] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@recedent, post #151

Po pierwsze to nie testowałeś jej na X5000 040. Mogę Cię zapewnić że USB na tym komputerze, to jedna z największych ułomności MOSa. Np. klawiatura wykrywana jest od wielkiego dzwonu, jeśli wystartujesz MOSa i możesz pisać to jest sukces. Najczęściej jednak musiałem kilkukrotnie używać przełącznika mojego KVM aby wreszcie za którymś razem ją wykryło. Czasem nie chciało i pomagało dopiero fizyczne wyciągnięcie i włożenie wtyczki USB. Mnie to generalnie w ogóle nie dziwi, bo to typowe przypadłości wieku dziecięcego X5000 040, który jest komputerem nieco innym niż X5000 020. Zatem 040 na AmigaOS 4 przed kilku laty też tak miał, tyle tylko że tam jest kiludziesięciu betatesterów i problem ów został już dawno rozwiązany. Przypuszczam że w niebieskich rękach jest tylko jedna X5000 040 (no bo skoro Olsen pisał U-Boota, to chyba musi ją mieć) i nie ma kto tego zgłaszać. No ale teraz kiedy zakończono produkcję 020, w związku z czym 040 ma oficjalnie wejść do sprzedaży detalicznej, może się znajdzie jakiś gość, który to zgłosi i może się znajdzie jakiś gość, który to MOSie poprawi.

Tak więc nie ma co się rozpędzać, najpierw opanujcie podstawy typu klawiatura, potem można pomyśleć o poważniejszych urządzeniach jak karty muzyczne. Na dziś przy szwankującym USB istnieje duże ryzyko że taka karta leżałaby u mnie tylko w szufladzie, tak jak u Twojego syna.

A co do dysku, jak pisałem wziałem taki jaki miałem akurat pod ręką. Zapewniam że gdybym pod ręką miał akurat SSD, to też nie leciałbym specjalnie do sklepu by kupywać talerzowca. Slotu PCI-E nie marnuję, jest więc korzystam. Nie mam żadnych innych rozszerzeń na PCI-E x1, więc nie potrzebuję by ten slot zwolnić dla czegoś innego.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 12:51:33 przez MUFA-amigaone-pl
[#153] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@michal_zukowski, post #150

Przeglądarka jest OK. Nie podzielam zdania większości forumowiczów PPA iż jest to przeglądarka powolna. Dla mnie chodzila bardzo podobnie jak Odyssey (no ale to pewnie ze względu na surową moc komputera), choć nie robiłem testów. Jedynie YT mogłoby działać szybciej, no i cały podsystem graficzny MOSa, co by się okienka tej przeglądarki płynniej skalowały. Pozostałych rzeczy nie testowałem więc się nie wypowiadam. Zresztą to jest chyba wątek na temat gry Doom, a nie sprzetów AGP czy klienta poczty.
1
[#154] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@MUFA-amigaone-pl, post #152

Rafał, ale napisałeś przecież:

uciąłem moment ładowania gry, by nie zanudzać widza gdyż proces ten trwał ponad minutę(sic!


Nie dodając przy tym: "gdyż na potrzeby testu założyłem stary, zajeżdżony dysk twardy".
Czy tak się zachowuje bojownik o Prawdę?
4
[#155] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@recedent, post #154

Recedent - czego Ty się spodziewałeś ? laurki ?
w ramach porównania niczego z czymś, jeszcze będzie milion rzeczy jaki to AmigaOS jest latami do przodu przed Mosem z dwudziestoma wtrąceniami o niesamowitych programistach AmigaOs i beznadziei starych sprzętów MOSa ledwo co obsługujących jakiekolwiek sprzęty.
3
[#156] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@recedent, post #154

Przecież nie ukrywałem tego i dodałem to w następnym komentarzu. Dla jasności film był nagrywany na:

X5000 040 4x 2.2GHz z czego MOS wykorzystuje jeden rdzeń

4GB RAM z czego MOS wykrył mi coś koło 1.7GB

Dysk talerzowy 2.5 cala 5200 obrotów 512GB. - niech będzie że "zajeżdżony" choć ja tego nie wiem, dostałem go w prezencie. Sam poza instalacją MOSa, wcześniej podłączyłem go tylko 2 razy przez stację dokującą USB, w tym raz po to by przegrać pliki Dooma 3 z AmigaOS 4 na MOSa - nawiasem mówiąc znaczy to że system plików SFS jest kompatybilny, choć wydaje mi się że Rzookol przed laty głosił inne opinie. No ale może coś mi się tu pokręciło.

Radeon X1950 Pro 512MB marki Power Color. Z czego MOS wykrył 256MB (o ile mnie pamięć nie myli).

Myszka i klawiatura Logitecha. Podczas testów chyba był też podłączony pad Logitecha, ale nie sprawdzałem czy działa.

Dooma odpalałem w FullHD i najwyższych detalach (o ile w przypadku Morphosowej wersji gry zmiana detali cokolwiek daje), w trybie okienkowym, gdyż gra nie chciała mi się uruchomić w trybie pełnoekrenowym (przynajmniej w tej rozdzielczości i tych detalach - niższych nie sprawdzałem bo na AmigaOS 4 też będę kręcił w tych ustawieniach).

Jak widać tryb okienkowy powoduje przycięcie górnej części ekranu gry, w tym licznika FPS. Nie potrafiłem tego problemu wyeliminować. Próbowałem też włączyć timedemo i mam materiał filmowy z tego wydarzenia (czyli jak się gra spektakularnie wywaliła) lecz nie dołączałem go do mojego wideo by nie kopać leżącego.

To tyle, mam nadzieję że wszystkie szczegóły i okoliczności wyjaśniłem. Niczego nie ukrywam. Niczego nie robiłem złośliwie, jeśli coś co mi się nie udało, udało się zrobić komuś innemu, to nie dlatego że ja nie chciałem, a dlatego że nie jestem ekspertem od MOSa i nie wiem jak np. zmniejszyć belkę okna, czy jakich sztuczek użyć by gra ruszyła w trybie fullscreen.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 13:25:22 przez MUFA-amigaone-pl

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 13:25:58 przez MUFA-amigaone-pl
1
[#157] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@recedent, post #151

Tak dla jasności dopytam. X5000 ma tutaj w testach CPU P5040, który wyszedł gdzieś w 2012-2013?
starego, zajechanego talerzowca

Może szkoda kupować SSD dla komputera z 10 letnimi podzespołami, ale do testów, to nawet ja bym znalazł kilka SSD, chociaż nie mam w kolekcji zbyt wiele PC/MAC
[#158] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@MUFA-amigaone-pl, post #147

Ten materiał o prawdzie jaki przygotowujesz to porównanie OS-ów dla X5000 040?

Czyli rozumiem że oprócz AOS4 i MOS będzie też porównanie do tego jak działa gra na Linuxie?
1
[#159] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@XoR, post #158

Przyznam że w głowie miałem już ułożoną inną koncepcję jak ma wyglądać gotowy film. Niemniej Twój pomysł jest ciekawy i daje do myślenia czy by pierwotnej koncepcji nie zmienić. Takie porównanie Dooma dla AOS4 i Linuksa, miałoby dużo większy sens i można by je zrobić na poważnie. Zatem nie wykluczam że tak właśnie będzie, czyli konkretne i rzeczowe porównanie Dooma 3 dla obu zawodników wagi ciężkiej (Linuksa AmigaOS 4), a na deser żartobliwy krótki klip z harców kogucika z wagi piórkowej (wersja dla MorphOS). Dzięki za podrzucenie wartościowego pomysłuOK
2
[#160] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@MUFA-amigaone-pl, post #159

A mogłbyś się wstrzymać 3 miesiące? Wtedy porównamy Dooma3 na MorphOSa i resztę systemów.
2
[#161] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@recedent, post #154

Czy tak się zachowuje bojownik o Prawdę?

Pewnie sam byś chciał zagrać w Dooma3, ale nie posiadasz
AmigiOne.
[#162] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@mmarcin2741, post #161

A to jakiś exclusive dla AmigaOne?
2
[#163] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@michal_zukowski, post #160

A mogłbyś się wstrzymać 3 miesiące? Wtedy porównamy Dooma3 na MorphOSa i resztę systemów.


Za trzy miesiące a może za trzy lata... Tak szczerze to podziwiam Twoją naiwność, bo zrobienie sterowników 3D i całej otoczki w stopniu na tyle zaawansowanym że będzie można natychmiastowo zrobić na tym Dooma 3 w 90 dni to czyste sci-fi i piszę to z pełną świadomością że możesz mnie zacytować np. 15 września. Ja za trzy miesiące to raczej będę już się zajmował inną grą klasy Dooma 3 przeportowaną na AOS4. Tak myślę że to bardziej prawdopodobne.
1
[#164] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@AmiClassic, post #162

Lepsza wersja niż na morph oesie.
[#165] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@mmarcin2741, post #164

Ale nie jedyna we wszechświecie. Przeczytaj jeszcze raz swój post, ale ze zrozumieniem jego wymowy.
1
[#166] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@AmiClassic, post #165

Wiem, że nie jedyna. Sam na Xbox Classic mam wersję. Chodzi
w 30 klatkach, a cpu w tej konsoli ma tylko 733mhz, ram 64mb
a grafika to najzwyklejszy GF3 z 2001. Wygląda świetnie.
Ale na Amidze nie ma innej gry, której akcja działaby się na
Marsie. Może nawet jest, ale nie pomnę.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 18:37:41 przez mmarcin2741
[#167] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@mmarcin2741, post #166

Ale na Amidze nie ma innej gry, której akcja działaby się na
Marsie.


Tia....

[#168] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@mmarcin2741, post #166

Sam na Xbox Classic mam wersję. Chodzi
w 30 klatkach, a cpu w tej konsoli ma tylko 733mhz, ram 64mb
a grafika to najzwyklejszy GF3 z 2001. Wygląda świetnie.
Jak sam widzisz, tylko się cieszyć i grać

Teraz porównaj ceny XBOX'a i tej AO i zastanówmy się - ile i za co byłbyś w stanie wydać aby zagrać w tą konkretną grę bez stresów?

Ale na Amidze nie ma innej gry, której akcja działaby się na Marsie.
Nawet jeśli by tak było (co jest idiotycznym argumentem) to... Doom 3 nic w tej kwestii nie zmieni.
Mam nadzieję że zrozumiałeś co tu napisałem
[#169] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@AmiClassic, post #168

Jest jeszcze jedna taka gra, Total Recall. Nie pamiętałem,
bo nie miałem nigdy okazji w to grać.





Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 20:52:33 przez mmarcin2741
[#170] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@AmiClassic, post #168

Teraz porównaj ceny XBOX'a i tej AO i zastanówmy się - ile i za co byłbyś w stanie wydać aby zagrać w tą konkretną grę bez stresów?


Na Xbox360 też jest Doom3 i na PC i to nie problem zagrać w tą grę. Ta gra jest stara i nawet stary 10 letni CPU w X5000 powinien sobie z nią poradzić.

Na MorphOS port nie jest skończony. W tytule tego wątku jest "pierwsza wersja alpha", że sterowniki pod ten system nie mają wsparcia shaderów to gra wygląda jak kartofel/kupa kartofli. Do tego MorphOS działa na komputerach już podchodzących pod retro. Powier Mac G5 miał koniec produkcji w 2006 (wg wiki)

Co do AOS4 i komputera X5000, który jest "nowym modelem" ulepionym ze starych podzespołów. Doom3 z 2004r jest szczytem możliwości tego "nowego" komputera, że wszyscy tak toną w dumie, że jakoś to działa?
2
[#171] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@snifferman, post #170

Na MorphOS port nie jest skończony. W tytule tego wątku jest "pierwsza wersja alpha", że sterowniki pod ten system nie mają wsparcia shaderów to gra wygląda jak kartofel/kupa kartofli. Do tego MorphOS działa na komputerach już podchodzących pod retro. Powier Mac G5 miał koniec produkcji w 2006
Zawsze można odinstalować MorphOS'a, zainstalować OSX i grać:
1
[#172] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@AmiClassic, post #171

ja mam nawet makowy oryginał, na X1950XT sflashowanym pod maka jest bardzo płynnie pod OSX.
[#173] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@AmiClassic, post #171

Tylko gdzie tu cała zabawa?

To tak jakby Tobie ktoś powiedział, żebyś schował swoją klasyczną Amigę do worka, zamiast tego kupił sobie A500 Mini i grał.
[#174] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha
W profilu masz A500 i A600. Na której z nich postawiłeś Linuksa?
[#175] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@recedent, post #174

Na dosyć starym pececie. Zainstalowałem linuxa, ponieważ
jakbym chciał tego peceta przerobić na Amigę, to bym na
nim odpalił Amithlona.
[#176] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@mmarcin2741, post #175

Nie lepiej AROSa? Na Amithlonie nie odpalisz Dooma 3, którego akcja dzieje się na Marsie.
1
[#177] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@recedent, post #176

Aros to egzotyka.

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 00:22:54 przez mmarcin2741
[#178] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@recedent, post #173

To tak jakby Tobie ktoś powiedział, żebyś schował swoją klasyczną Amigę do worka, zamiast tego kupił sobie A500 Mini i grał.
Nie za bardzo rozumiem tą pokrętną logikę, bo rzeczywistość jest dokładnie odwrotna. 'Emulujesz' Amigę na Power Mac'u przy pomocy MorphOS'a czyli bawisz się Amigą Mini, Amiga jest tutaj odzwierciedleniem Power Mac'a ze swoim natywnym systemem czyli OS X'em.
1
[#179] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@mmarcin2741, post #177

Mniejsza niż Amithlon. Serio :)
[#180] Re: Doom 3 - pierwsza wersja alpha

@AmiClassic, post #178

Nie pamiętam kiedy ostatnio emulowałem Amigę na MorphOS-ie. Niby po co mam to robić? Jak mnie najdzie ochota na klasyka to wyciągnę A1200 z narożnika.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem