Forum » PPA
[#1] Dalszy rozwój strony
Witam,

Od dawna funkcjonalności czy wygląd strony nie są usprawniane. Więcej niż kilka lat temu to się zatrzymało wraz z malejącą motywacją z mojej strony w temacie rozwoju kodu strony i koordynowania prac nad tym. Nie oznacza to, że techniczne funkcjonalności czy to na stronie czy na samym forum muszą już zostać jakie były. Swego czasu, nawet w mojej prezentacji na jednym z AmiParty, wspominałem jaki mam plan by stronę dalej rozwijać. Mówię tylko o kontekście technologicznym ponieważ co do treści to formuła jest taka, że sami użytkownicy tworzą tutaj treść. Co najwyżej można zachęcać by podsyłać artykuły :)

Mój plan niewiele się zmienił, ale przez brak motywacji niewiele ruszało się w temacie. Jednak pomyślałem, że nie dołączę do tych, którzy coś tam zaczęli pisać a nie skończyli i porzucili projekt. Brak motywacji jest to głównie spowodowany tym, że potrzebowałbym współpracy z kimś kto by z niemałym zainteresowaniem był zaciekawiony testowaniem nowych funkcjonalności. Druga sprawa to brak jakiegokolwiek rozwoju w temacie. Nie jest wyzwaniem napisanie kolejnej strony (zwłaszcza, że od lat nie zajmuje się stronami;) Od czasu do czasu coś przegadać, najlepiej na żywo przez webowy czat. O programiście, któremu mógłbym przekazać ten (stary już) kod nie marzę bo kto co z tym zrobi ;)
W tak stary kod nie chce (mi) się zbyt długo patrzeć a co dopiero rozwijać coś opartego o stare technologie.

Zmiana w planie jest taka, że zamiast przepisywać całość będę chciał zastępować funkcje strony po kawałku nowymi wersjami opartymi o nowy kod. Stary z nowym będą się komunikować ze sobą i ewentualnie synchronizować w bazach co trzeba.

Plan:
  • Synchronizacja bazy użytkowników oraz autoryzacja między dwoma silnikami (stary i nowy działałyby równocześnie). Logowanie działa na tych samych danych z ciastka. Wliczam w to wszystkie widoki z profilem, zmianą hasła itp. Sporo z tego jest gotowe.
  • Nowe prywatne wiadomości, które widziałbym bardziej jako taki prosty webowy czat niż pojedyncze wiadomości, ale z ograniczoną historią ponieważ serwery nie są z gumy ;) Dlaczego to? Widziałbym tu pewne wyzwanie i stąd większa motywacja. Byłaby tam oczywiście wyszukiwarka wiadomości.
  • Następnie do przeniesienia byłoby forum. Funkcje na początku byłyby podobne (jak nie takie same), ale działałoby to na nowym kodzie. Zdecydowana większość roboty w tym temacie jest zrobiona łącznie ze skryptami do transformacji danych ze starej do nowej bazy.
  • Przepisanie modułu artykułów (więc i newsy) i panelu admina
  • Przepisanie Graffiti
  • Przepisanie Giełdy
  • Skasowanie działu Teleport - nie widzę sensu jego istnienia
  • Zarchiwizowanie GamesTop10 oraz Listy kompatybilnego sprzętu
  • Postawienie wiki i zmigrowanie do niego danych z Amiga FAQ. Nie będzie mi się chciało pisać swojego silnika do wiki więc pewnie będzie to kwestia połączenia logowania z MediaWiki, ale nie badałem dokładnie tematu


Ponieważ zamiast wątku-tasiemcu o rozwoju programu, kodu, gry ;) itd. preferuje konkrety to wolałbym trzymać się tego planu. Jednak nie zamykam się na sugestie. Nie chcę tylko koncertu życzeń bo w ten sposób nic nie zostałoby sfinalizowane. Po prostu chcę skończyć niedokończony projekt. Nie oczekuję bounty, nie wystawiam PayPala, Patronajta itp. Jednak bardzo by mi było miło gdyby raz na jakiś czas ktoś by chciał pogadać o postępach, usprawnieniach i chciał coś przetestować jak by się pojawiło.

Gdyby ktoś był chętny na video lub audio czat w temacie dzisiaj lub jutro o 21:00 to dajcie znać. Podam linka do Google Meet.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 00:19:42 przez grxmrx
[#2] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #1

Tak jak rozmawialiśmy, mi najbardziej zależy na wiki. Niektóre tematy na forum pojawiają się pare razy na rok, a FAQ jest zbyt skostniałe zeby do niego odsysłać no i nie jest edytowalne online.
[#3] Re: Dalszy rozwój strony

@michal_zukowski, post #2

Mnie też bardzo interesuje temat wiki. Czy mógłbyś Grzegorz mniej więcej powiedzieć jak by to wyglądało w praktyce?
[#4] Re: Dalszy rozwój strony

@Jazzcat, post #3

To by działało na tym samym silniku co wykorzystuje bodajże Wikipedia. Nie jest to ideał, ale rozwiązanie sprawdzone. Nazywa się to MediaWiki. Byłaby to podstrona, która zawierałaby nagłówek strony PPA.pl. Do rozwiązania pozostaje temat logowania do obydwu systemów a co za tym idzie takie akcje jak zmiany hasła, mejla czy kasowanie konta itp.
[#5] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #4

Wtrącę swoje trzy grosze. Moim zdaniem platforma Wiki i jej klony jest złym rozwiązaniem na stronach hobbystycznych jak nasze PPA. Dam przykład: Jazzcat napracuje się i zrobi obszerny opis jakiegoś dema, następnie ktoś mu to pozmienia lub pokasuje. W ten sposób wielu hobbystów zraziło się do Wikipedii i wiki na prywatnych stronach i dali sobie spokój, nie mówię o wandaliźmie tylko o zwykłej interpretacji faktów czy podejściu do tematu.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest platforma podobna do Google Knol. To też rodzaj wiki, ale tam każdy autor ma pełnię władzy nad swoim opracowaniem hasła. Jeśli ktoś ma inny punkt widzenia, zakłada własny opis. Czyli jeśli jest potrzeba mogą istnieć równolegle hasła: MorphOS by Jazzcat, MorphOS by Grx, MorphOS by Krashan i czytelnik może wybrać które przeczyta. Element wiki polega na tym, że osoba zakładająca własny opis może wykorzystać fragment lub całość czyjegoś opracowania i rozwijać je po swojemu u siebie. Kilka osób może się umówić i dać sobie uprawnienia by wspólnie edytować jedno opracowanie. Ktoś może dodać coś od siebie do czyjegoś opracowania, ale musi to być zatwierdzone przez oryginalnego autora hasła. Takie rozwiązanie sprzyja i zachęca do tworzenia i rozwijania większej liczby haseł niż w klasycznym systemie wiki.
[#6] Re: Dalszy rozwój strony

@Aurel, post #5

No ale google knol nie istnieje. I nie wiem czy jest coś podobnego bo raczej nie widzę, żeby ktokolwiek chcial to pisać od podstaw. Co do psucia sobie artykułów to przeciez zawsze mozna zablokować edycje, a uprawnienia edytorskie dać np. tylko tym, którzy mają już opublikowany jakiś artykuł w PPA. Ktos zechce edytować wiki, to będzie musial popełnić chociaż jeden artykuł. Wszystkim wyjdzie na zdrowie.
[#7] Re: Dalszy rozwój strony

@Aurel, post #5

W przypadku wiki masz historię wszystkich edycji i wandalizm można bardzo szybko usunąć za pomocą kilku kliknięć.
Jeśli do tego możliwość edycji byłaby wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników PPA, to wandali szybko się pozbędziemy.
[#8] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #1

A ja sie ciesze ze PPA zyje nadal i jest gdzie sie spotkac a nie zdechlo jak amiga.pl i wiele innych portali.
Dzieki za poswiecony was czas
[#9] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #1

Przydałby sie jakiś dział np. Amiga Net na forum. Tematy od bbs do www od seriali po wifi. Jest niby w programy/sieć ale to "sztywne"artykuły.
[#10] Re: Dalszy rozwój strony

@wali7, post #7

W przypadku wiki masz historię wszystkich edycji i wandalizm można bardzo szybko usunąć za pomocą kilku kliknięć.

Napisałem wyraźnie że „nie mam na myśli wandalizmu”, a ty piszesz że w wiki wandalizm można usunąć, trochę szkoda że się w ogóle nie rozumiemy.

Historia w wikipedii nic nie daje w kwestii nie zniechęcania autorów do rozwijania opisów. Co z tego że nasz tekst jest w historii, skoro ktoś inny stwierdził że jego tekst jest lepszy, nadpisał nasz i jego jest na wierzchu. Kilka lat temu zniechęciłem się do pisania w Wikipedii po tym, gdy kilka osób całkowicie przekreśliło mój wkład (nie chodziło o wandalizm). Świadomość tego, że napracuję się nad długim tekstem o AmigaOS4 a ktoś go zmodyfikuje bo uzna że co innego jest warte zaakcentowania lub że coś jest zbędne albo że moje wnioski są błędne więc trzeba je usunąć lub zmienić, jest zniechęcające do dalszego udzielania się jako redaktor haseł. Znam to z autopsji i obserwacji, wszystkie wiki które znam które uruchomiono na niszowych portalach po prostu odstraszają i zniechęciły ludzi, dlatego stoją puste i nieaktualne jako pomnik dobrych chęci.

Ale to tylko moja opinia, zrobicie co zechcecie. Ja na pewno nic swojego nie zamieszczę w klasycznym wiki.
[#11] Re: Dalszy rozwój strony

@Aurel, post #10

Przecież mozna zablokować swój tekst.
[#12] Re: Dalszy rozwój strony

@michal_zukowski, post #11

To czym to się różni od artykułów, które już teraz i od dawna można podsyłać? Jak edytuje i tak jedna osoba i ewentualnie redaktor...
[#13] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #12

Bezpośredniością, logujesz się, zmieniasz jedno zdanie, zapisujesz. Nie bawisz sie z wysyłanie maili, dopytywanie kiedy wrzucisz etc. Poza tym, tryb blokowania tylko dla osób, ktore nie lubią współpracować nad tekstem z innymi.

W MorphOSie od pewnego czasu lokalizacja jest robiona przez stronę www i autogenerowana do catalogów i taki tryb pracy spowodował, że znacznie przybyło tłumaczeń bo odpadł narzut związany z kosztami stałymi przygotowania pliku #?.ct, wrzucenia na serwer, testowania etc. Ludzie są leniwi i jak im sie czegoś nie poda na tacy to nic nie zrobią.
[#14] Re: Dalszy rozwój strony

@michal_zukowski, post #11

Przecież mozna zablokować swój tekst.

Znowu się kompletnie nie rozumiemy.

Wyobraź sobie że robisz hasło o AmigaOS4 i blokujesz tekst. Wynik: nikt inny już nic nie dopisze do tego hasła, a nie o to chodzi. Albo wyobraź sobie że ja założę hasło o MorphOSie i zawrę tam jakieś dyrdymały z którymi się nie zgadzasz które chciałbyś skorygować, ale ja zablokowałem tekst. I co teraz? To jest wada systemu Wiki.

Rozwiązane typu Google Knol pozwala na stworzenie własnego, alternatywnego opracowania dla danego hasła, które zdetronizuje gorsze. I nie mówcie że „przecież Google Knol nie istnieje”, bo ja nie pisałem żeby ukraść system od Google, tylko skorzystać z „platformy podobnej do Google Knol”.

BTW: Mam wrażenie że na forum ppa udziela się dużo osób które nie czytają ze zrozumieniem i piszą „od czapy”. Nie rozumiem tego. Trzy razy w tym krótkim wątku ktoś kompletnie minął się ze zrozumieniem tego o czym piszę.
[#15] Re: Dalszy rozwój strony

@Aurel, post #14

No własnie, nie zrozumialeś mojego postu :)

Dla mnie sprawa jest prosta, albo podasz jakiś system w stylu Google Knola, który można łatwo użyć, albo dyskusja jest bezcelowa, bo nikt (czyli grx) od podstaw takiego systemu nie napisze. Jeśli nie podasz bo takiego nie ma to wracamy do punktu wyjścia czyli do wiki. Lepiej mieć wiki z jego wadami, niż po raz 50ty w roku odpisywać na pytanie na forum: "Czy można podłączyć gotek do Amigi". Jeśli jeszcze by się dało połączyć słowa kluczowe z wiki z forum ppa to np. podczas pisania pytania PPA mogłoby przeskanować słowa i sprawdzić czy są artykuły z wiki pasujące do zadanego pytania i automatycznie dodać odnośniki.
[#16] Re: Dalszy rozwój strony

@michal_zukowski, post #15

To co proponuje Aurel to jest co innego niż wiki. To bardziej taka baza wiedzy. Znam podobne systemy, ciekawe, użyteczne, ale zamknięte i zrobione bardziej dla firm.

Wybaczcie, ale jestem sceptyczny co do zapału w uzupełnianiu takiej bazy czy to by było wiki czy cokolwiek nawet najlepszego. Artykułów nie przybywa lawinowo. Wkład użytkowników w wartościowe treści portalu spada więc narzędzie do edycji nie jest tu problemem. Zakładając, że nagle stanie się cud to jeszcze warto pomyśleć o tym kto by te zmiany moderował żeby nie było spamu albo jakichś głupot z pogranicza pseudonauki amigowej.
[#17] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #16

Wiadomo, że treści byłyby robione przez userów, tyle że ograniczone do użytkowników PPA.
Od lat tworzę i poprawiam treści w Wikipedii... i jakoś to wszystko działa mimo sceptycyzmu malkontentów.
[#18] Re: Dalszy rozwój strony

@HOŁDYS, post #8

nie zdechlo jak amiga.pl

Chyba miałeś na myśli amiga.com.pl. Portal działający kiedyś pod adresem amiga.pl nie zdechł. Działa nieprzerwanie od wielu wielu lat ale domenę amiga.pl stracili i od lat używa domeny exec.pl.
[#19] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #1

Zakładasz jakieś minimum przeglądarkowe na czym nowa strona (nowe funkcje) mają działać?
[#20] Re: Dalszy rozwój strony

@nogorg, post #19

Nie pisałem o nowych funkcjach. No może te prywatne wiadomości, ale to bardziej nowa wersja tego samego. Nowe funkcje mogą powstać tylko po uporządkowaniu starego kodu. Skupiam się jedynie na backendzie. Wymagania przeglądarkowe na tym etapie prac pozostaną takie same.


Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 09:18:31 przez grxmrx
[#21] Re: Dalszy rozwój strony

@wali7, post #17

To zanim zrobiłbym taki oauth czy tam "zaloguj z PPA.pl" czy podobne rozwiązanie mógłbym po prostu postawić na serwerze taką instancję MediaWiki. Dodałbym nagłówek czy logo strony. Jeśli by się dało wyłączyłbym rejestrację i zapisał na początek tylko tych, którzy najbardziej chcą edytować. Dla pozostałych byłoby to na zaproszenie - zgłoszenie prośby na mejla. Na start można byłoby zobaczyć na ile osoby najbardziej zainteresowane rozwinęłyby hasła i na ile starczyłoby im zapału. Dalibyśmy na taki eksperyment czas powiedzmy pół roku. Takie podejście nie spowodowałoby, że stracę nieodwracalnie czas życia na oprogramowanie funkcji, które nie będą po krótkim czasie używane a ktoś chciał (jak to było niejednokrotnie w przeszłości).
[#22] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #20

Wymagania przeglądarkowe na tym etapie prac pozostaną takie same.


A jakie one są?
[#23] Re: Dalszy rozwój strony

@nogorg, post #22

Zawsze jako minimum do używania wszystkich podstawowych funkcji strony przyjmowałem to co dobrze obsługują przeglądarki na AmigaOS 4.x i MorphOS.
[#24] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #1

nie znam się na kodowaniu ale jeżli mogę coś od siebie dodać to ja bym podszedł to rozbudowy forum zupełnie inaczej, coś jak rozbudowa sklepu internetowego, po prostu rozważyć zakup i wdrożenie gotowca jeśli takowy istnieje?
pisanie nowego portalu od nowa to tylko dla nielicznych a nawet pojedynczych osób forum zakup czy wdrożenie od podstaw gotowego portalu zawsze daje możliwości częstej aktualizacji, nowości czy opcje są dostępne w postaci wtyczek do łatwego wdrożenia
[#25] Re: Dalszy rozwój strony

@JacK_Swidnik, post #24

Mnie się wydaje, że po raz kolejny grxmrx (a nie będzie tego robił w nieskończoność) wyszedł z propozycją współpracy z już opracowanym planem modernizacji. Szuka osób do pomocy, a nie dyskusji; chce realizacji zakreślonych zadań, a nie dorzucania nowych pomysłów. On te wszystkie nasz pomysły zna z wyprzedzeniem, skoro siedzi w branży IT. Warto pisać co kto mógłby zrobić, jak pomóc.
[#26] Re: Dalszy rozwój strony

@JacK_Swidnik, post #24

Nie masz pojecia o czym piszesz. Gotowca się kupuje, a potem i tak rozwija lub okraja. Takie sklepy w oparciu na Magento to często budżety na developerów liczone w milionach. Mimo, że "gotowiec". Przy projektach hobbystycznych nie ma jak to rozwiązanie skrojone na miarę.

@grxmrx: PW powinny zostać w nieograniczonej ilości. Często tutaj przeprowadzamy jakieś transakcje, dzielimy się wiedzą odnośnie zakupionego sprżetu, przydaje się archiwum. Koszt dzisiejszych serwerów to grosze jeśli chodzi o przechowywanie tych informacji.

Forum przeniósłbym na ES. W sensie wszystko trzymać nadal w SQL, ale odczyt już z ES. Możliwości wyszukiwania skaczą o dwa rzędy wielkości w stosunku do najbardziej popularnych silników forum. Do tego jakiś szybki middleware w oparciu o symfony i możesz przez REST/GraphQL pluć do frontów cokolwiek zechcesz przy niskim narzucie na sprzęt. Tylko to co ważne - takiego rozwiązania nie uciągnie byle hosting. Jakiś porządny dedyk to minimum. Ewentualnie od razu pisać pod rozwiązania chmurowe (ale to moim zdaniem overkill). Jeśli jednak tak jak ja robisz w tej branży to stać Cię na taką zabawkę i traktowanie tego jako inwestycję w zdobywanie doświadczenia i wiedzy ;)

Generalnie dobrze zaprojektowane rozwiązanie może okazać siębyć jednym i tym samym (forum, wiki, artykuły) tylko z różnymi widokami.
Jak chcesz to podrzuć linka do GM, ale nie gwarantuję, że wpadnę.
[#27] Re: Dalszy rozwój strony

@kamilus, post #26

Tak jak pisał Adam Mierzwa. Ja znam te "wszystkie" rozwiązania (albo większość z nich;). Po pierwsze nie strzelałbym z armaty do wróbla. Po drugie żeby to wszystko mieć to trzeba mieć oczyszczony kod i na tym się skupiam i to chcę dociągnąć a później co kto będzie chciał robić i czy to ja będę to już inna sprawa ;) Kwestia ustalenia sobie jeszcze dat.

Do wyszukiwania wystarczy nawet na początek podpięcie Google. Poza tym każdy kod staje się do utrzymania zaraz po napisaniu. Napiszesz od zera czy skorzystasz z framworka. Wymieniono tu Symfony a akurat nowy kod jest w oparciu na Symfony 4, ale pisany jak tylko się da w oderwaniu liba. Dlaczego nie 5? Już zacząłem w 4 to nie będę dostosowywał co wersje jak autor fw zrobi kolejną wersję. Stary kod powstał w oparciu o Zend Framework 1. Wtedy to było coś. Wtedy nie pisałem w oderwaniu o framework a nawet gdybym pisał to i tak jakość tego byłaby taka, że podobnie nie chciałoby mi się tego utrzymywać. To co jest teraz w większości elementów się sprawdza, działa. Działamy na VPS-ie. Nie trzeba iść w serwer dedykowany ani żadne chmury. Kto by za to płacił? To nie są małe pieniądze a portal jest hobbystyczną działalnością. Zszedłbym z obłoków na ziemię. Nie robimy tu startupu ;)

PW musi być ograniczone. Niech by wiadomości były składowane rok. To chyba wystarczy. Jak by kto potrzebował to robiłby sobie eksport do txt czy csv. Zawsze można też się umówić na inne komunikatory z osobą, z którą się koresponduje.
[#28] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #27

Patrz przez pryzmat roku 2021;)
Sam niedługo będę kończyć projekt migracji starego phpbb na autorskie rozwiązanie oparte na es, ale tego to rzeczywiście vps nie uciagnie. Wyjaśnienie. Łatwo napisać do graphql appke pod mobilki, a nie wiem jak inni, ale idąc w czystość piwnicy z amigami... Telefon można wnieść. PC już tak średnio;)

Jednocześnie łatwo o front, który nadal będzie działać na przestarzałych przeglądarkach. Mi o tyle łatwiej, że projektuję te rozwiązania pod ecommerce więc z jednej strony doświadczenie już mam, a z drugiej każde nowe i tak mi się później zwróci ;)

Decyzji z PW nadal nie potrafię zrozumieć. To tylko mało zajmujący tekst. To nie jest coś co zarzyna serwer i kosztuje. Poprzedni właściciel forum, które niegdyś kupiłem też właśnie pw ograniczał, a ono nigdy od strony serwerowej nie było problemem.

Jeśli chodzi o cięcie kosztów. To głównie przechowywanie zdjęć. Jeszcze dorzucę, że warto skorzystać z cloudflare (mogę pomóc, używam komercyjnie od 3 lat od wersji darmowej do pro i business) oraz prismic.io (Po co pisać własny CMS, ten zwraca ładny json, który można dowolnie obrobic po swojemu). Koszt 0 przy tym wolumenie, a oszczędzisz w razie czego sporo na transferze i obróbce zdjęć (i będzie można je wrzucać bezpośrednio z telefonu, bo podjedziesz się ograniczeń).

Jak skończę swój serwis to mogę pomóc albo nawet udostępnić kod, który pokryje giełdę, graffiti, forum, ale mówię, że ja piszę z założeniem, że stoję na prawdziwej maszynie gdzie do wyszukiwania używam ES.

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 16:21:05 przez kamilus
[#29] Re: Dalszy rozwój strony

@kamilus, post #26

Faktycznie nie mam pojecia. Przecież pisałem.
Jestem tylko sluchaczem i wielu funkcji na ppa mi brakuje. Sa w głowie adminów i co dalej? Lata lecą...
[#30] Re: Dalszy rozwój strony

@kamilus, post #28

Chętnych zapraszam na 21:00 na Google Meet. Będę obecny na pewno pół godziny jeśli nie będzie tematów (choć wątpię by komuś się chciało;)
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem