Forum » PPA
[#151] Re: Dalszy rozwój strony

@HOŁDYS, post #144

Ps.nie odpowiedziales ile baza wazy teraz ? To chyba nie tajemnica


Ok. pół gigabajta waży zrzut bazy w pliku.
[#152] Re: Dalszy rozwój strony

@QkiZ, post #150

Podoba mi się idea i sposób działania Stack Overflow. Są też serwisy niezwiązane z IT, które działają na podobnym interfejsie. Widziałem na pewno językowe. Świetna sprawa w kontekście powrotu do tematu, który miał wiele odpowiedzi. Nie trzeba szukać tej właściwej (wybranej przez autora) lub najlepiej ocenianej w gąszczu.
[#153] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #152

Te wszystkie serwisy działają w ramach Stack Exchange. Niektóre mają swój oddzielny adres (Stack Overflow, Server Fault, Ask Ubuntu). Jest nawet taki, który jest bliski naszej tematyce https://retrocomputing.stackexchange.com/.
[#154] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #143

Dokonała się migracja na nowy serwer. Nieco czasu potrzebowałem na testy i przygotowanie. Niestety nic innego w tym czasie nie ukończyłem żeby się pochwalić dlatego zrobienie tych boksów na głównej (a dla części z nich panelu admina) nie zrobiłem. Dlatego ustalam sobie datę na ich zrobienie na 07.02.
[#155] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #154

Trochę z innej beczki. Czy jest to technicznie możliwe aby wersje pdf opisów sprzętu i inne artykuły zawierały w sobie skriny które występują w artykułach w html? Publicystyka bardzo cenna, wydruk w pdf łatwiejszy a skriny są często bardzo ważne.
[#156] Re: Dalszy rozwój strony

@Bociek78, post #155

Tak
[#157] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #154

Szybkościowo teraz PPA to rewelacja. OK
[#158] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #154

Czas szybko minął, ale tym razem niewiele z czasu wolnego zostało mi na pisanie kodu strony. Niestety tym razem nic nie jest przez to skończone jak to sobie założyłem, ale czasami tak w życiu bywa gdy pojawią się inne priorytety. Na szczęście to było tymczasowe opóźnienie. Boksy na głównej, które założyłem sobie by zrobić, to jest właściwie front jednej z funkcjonalności. Przykładowo Kalendarium, Reklamy czy Imprezy mają jakiś tam niewielki, ale jednak istniejący, panel admina. Rozgrzebałem imprezy a żeby było szybciej sięgnąłem po EasyAdminBundle z Symfony. Wspomniane bloki na głównej ustawiam sobie za cel do 21.02.

Następnie dalej będę na głównej stronie tylko zostanie do zrobienia jeszcze Gadacz, Ostatnio popularne, Użytkownicy online i ostatnie komentarze. Blok z Graffiti przyjdzie wraz ze stworzeniem kodu dla tego działu.
Ciężko prognozować co w następnej kolejności, ale zostały jeszcze np. Baza użytkowników czy Ankiety.

Z innych rzeczy, bardziej dotyczących struktury niż funkcjonalności, zostało napisanie kodu pod widok dla scena.ppa.pl i ewentualnie innych stron, które miałyby inny szablon strony głównej, zawierały inne bloki a współdzieliły wybrany dział forum. Chociaż nikt nie prosił o konkretny widok np. mójulubionyOS mógłby działać co do zasady podobnie jak subdomena scenowa (też newsy tylko z wybranym tagiem czy kategorią i wybrane forum).

Oczywiście sporo innej drobnicy jest jak wyszukiwarka, oauth, kilka widoków dla adminów itp.

Natomiast na postawienie Wiki (tutaj kodu nie będę pisał tylko będzie to gotowiec z możliwością logowania po oauth) jak znajdę czas to po prostu dam znać komu trzeba by sprawdził zanim odda się ludziom. Nie wyznaczam w tym temacie żadnych terminów. Byle tylko zapał nie był słomiany ;)
[#159] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #158

Niestety tym razem nic nie jest przez to skończone jak to sobie założyłem

@grx, strona PPA chodzi teraz jak rakieta, to jak zmiana nośnika z flopa na SSD NVMe. Na razie uważam że nie ma co szarpać się z nowymi funkcjonalnościami, to co zostało zrobione jest super, newsy są, forum działa, komentarze się zapisują, czyli 99% tego z czego wszyscy tu na co dzień korzystamy jest w 200% zaopiekowane. Teraz powinieneś odpocząć i zająć się swoimi sprawami, nie trzeba w takim tempie zmieniać portalu, wiki i inne gadgety mogą poczekać, teraz wszystko tu działa naprawdę elegancko i wystarczająco.
[#160] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #1

Umarła połowa stron tematycznych ze strefy gier.
http://mortalkombat.ppa.pl/
http://hiredguns.ppa.pl/
http://transarctica.ppa.pl/
http://napalm.ppa.pl/
[#161] Re: Dalszy rozwój strony

@ID909, post #160

Dzięki za zgłoszenie. Zerknę na to w wolnym czasie. Na przyszłość - ten wątek nie dotyczy zgłoszeń. Lepiej założyć nowy lub napisać mejla.
[#162] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #158

Tym razem również czas uciekł choć plany były inne. Pozostaje mi wyznaczyć ten sam cel na kolejne dwa tygodnie czyli do 7.03.
[#163] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #162

Przez większość czasu walczyłem z EasyAdmin bundle. To taki dodatek do Symfony, który w teorii ma ułatwiać tworzenie paneli admina. Problem był przy instalacji i długo mi zeszło by ustalić co mu brakuje by działały dashboardy. Niestety zjadło to większość wolnego czasu, który miałem na pisanie kodu. Dopiero w czwartek udało się dojść co było nie tak i ruszyłem z miejsca. Dlatego te części panelu do boksów z głównej dopiero sobie pogenerowałem. Tylko tyle. Sam bym napisał dwa lub trzy razy te panele admina w tym czasie, ale chciałem sobie "ułatwić" czymś niby gotowym :/

Do 21.03 chcę zakończyć pisanie wspomnianych wcześniej boksów i paneli do nich. Mam nadzieję, że tak absurdalnych blokad tym razem nie będzie.
[#164] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #163

1. A skoro już jesteśmy przy rozwoju strony to nadal sugeruje żeby przycisk "FORUM" otwierał tą wersję forum w której są ukryte działy / ukrywa niechciane działy :). Dwie wersje forum nie mają sensu, a na pewno nie ta wersja z ukrytymi działami do której to trzeba się dogrzebać przez wszystkie wątki w tym te niechciane :)

2. Można by też dodać przycisk " oznacz wątki jako przeczytane" - czyli odznaczało by wszystkie wątki z żółtego napisu / oznacznika "NOWY"
[#165] Re: Dalszy rozwój strony

@RokiS, post #164

1. Hm, jest jedna strona główna forum. Ukrywanie działów jest tylko dla podstrony z listą ostatnich wątków. Zawsze można wejść do konkretnego działu w spis tematów, ale może czegoś nie rozumiem przez późną porę :P

2. Jest taka opcja na liście wątków w danym dziale.
[#166] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #165

Ad 1 i 2
Czyli wszystko jest głęboko poukrywane - bez sensu
[#167] Re: Dalszy rozwój strony

@RokiS, post #166

Są pewne myki znane tylko stałym bywalcom. Na przykład swoje komentarze na forum żeby obejrzeć trzeba wejść w profil i wybrać "Moje wypowiedzi". Ale żeby zobaczyć komentarze nie na forum, a pod newsami, to już trzeba wybrać w lewej kolumnie (na dole, pod FAT MAGNUS) "Tylko komentarze". No niezbyt te nazwy wskazują jednoznacznie co do czego i są w rożnych miejscach. Jest wiele takich ciekawostek i może część osób nie korzysta z niektórych funkcjonalności, bo nie wie że istnieją.

Teraz dużo się dzieje i nie chciałbym rozwiązywać worka z życzeniami, bo za chwilę rozpętałaby się dyskusja, ale mam konkretne pomysły; a że dzieją się ważniejsze rzeczy - to czekam cierpliwie z jedną prośbą do grxmxa - niczego nie usuwać, z wszystkiego korzystam
[#168] Re: Dalszy rozwój strony

@adam_mierzwa, post #167

Co do komentarzy to nie do końca rozumiem :D Komentarze to komentarze do newsów, pod obrazkami w Graffiti i artykułów. Natomiast inne wypowiedzi to odpowiedzi, posty na w działach forum. Nie upieram się bo może tylko ja to tak rozumiem :D
[#169] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #168

Wszystko jest logiczne dla tego, co to projektował.

Jak wejdziesz tu: https://www.ppa.pl/moj-profil/wypowiedzi/

to link do wypowiedzi pod newsami jest "gdzieś w odległej galaktyce". Co prawda obok listy wpisów pod newsami, ale pod listą działów forum. No i u mnie to jest praktycznie dól okna.

Natomiast tu: https://www.ppa.pl/moj-profil

jest odnośnik do wypowiedzi z forum zdublowany - jako "Moje wypowiedzi" i "Przeglądaj wypowiedzi" - w różnych kolumnach praktycznie na tej samej wysokości.

Według mnie optymalnie by było, jakby w profilu zrobić:

Moje komentarze:
- pod newsami
- na forum

Nie otwierajmy tej puszki, bo mam tego więcej
[#170] Re: Dalszy rozwój strony

@adam_mierzwa, post #169

To mogę zrobić żeby były komentarze na górze ;)
Co do zdublowania to tak jest ponieważ pod linkiem mój-profil jesteś na podstronie z lewego menu "Jak mnie widzą" a to lewe menu nawiguje po różnych podstronach profilu. Tam jak najbardziej może ten link się dublować. W środku wyświetla się podgląd profilu zgodnie z nawą z nawigacji.
[#171] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #170

No widzę właśnie, zmiany na plus OK
Jakby ktoś się rano zdziwił wchodząc przez moje linki - o co mi chodziło - to już teraz to wygląda trochę inaczej.

Co do tego co gdzie powinno być ;) Główna moja myśl jest taka, że mój profil to powinna być taka centrala i nie powinienem być zmuszany klikać jeszcze raz, żeby dojść do komentarzy pod newsami. Jak się zastanowisz, to wejście do wpisów pod newsami przez pozycję "Forum - Moje wypowiedzi" i jeszcze jeden klik nie jest intuicyjne.

Nie chce się jakoś specjalnie na tym czepiać, była okazja to zwróciłem uwagę "czy można". I można było zrobić dużo jak się okazało, nie musi być wszystko. Nie jesteś złotą rybką.
[#172] Re: Dalszy rozwój strony

@RokiS, post #166

Dodałem opcje "Oznacz wątki jako przeczytane" tak na podstronie ostatnich wątków jak i w tabelce ostatnich wątków na stronie głównej forum.
[#173] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #163

Ponownie, to już drugi miesiąc, jak nie mogę pójść dalej z tymi zmianami w NOWEJ wersji strony. Co nie oznacza, że nic się w niej nie zadziało. W aktualnościach jest informacja o tym co się zadziało w AKTUALNEJ wersji strony w ostatnim czasie. Parę dodatkowych rzeczy dorzuciłem w komentarzach pod newsem.

Postanowiłem tym razem zmienić nieco koncepcje i zacząć modyfikować stary kod gdzie można dodać drobne usprawnienia, na które użytkownicy nie będą musieli długo czekać. Deadline przy projekcie hobbystycznym jest nierealny. Zebrany odzew wcześniej będzie służył do tego czy dany ficzer jest potrzebny albo czy warto coś jeszcze z nim zrobić.

Postanowiłem co następuje:
  • Odejście od planowania zmian na kolejne dwa tygodnie (skoro się nie sprawdziło to nie ma sensu brnąć).
  • Informowanie tylko wtedy gdy jest się czym pochwalić i zwykły zjadacz chleba będzie wiedział o co chodzi, bez stricte technicznych niuansów jak framework, użyte biblioteki itd. Ludzie prędzej mogą się wypowiedzieć na temat wyglądu, przyzwyczajeń, klikania a co pod maską to może znajdzie się jeden webdeveloper co go to zainteresuje ;).
  • Podział zmian na "klasyka" (stary, aktualny kod) i "NG" ;) (nowy kod).
  • Zmiany w starym kodzie będą się pojawiać, ale większe rzeczy nie będą podejmowane (chyba, że na zasadzie odpytywania nowej wersji wewnątrz starej lub odwrotnie - tzw. strangler pattern).
  • Ten wątek będzie dalej kontynuowany, ale na zasadach jak w pierwszym punkcie.
  • Propozycje zmian można tu wrzucać choć sugerowałbym zakładanie nowych wątków lub odgrzebanie starych jeśli tematy nie były wyczerpane lub zmieniły się okoliczności.
    Od razu uprzedzam, że sam będę kwalifikował co będzie wdrażane w starym (teraz) a co zaplanowane na liście TODO w nowym lub co w ogóle odpada. W skrajnych przypadkach można zrobić ankietę, plebiscyt (przy "plusowaniu" postów rozważałbym taką ankietę).
  • Czasami coś wrzucam do testów na Discordzie więc zapraszam tam by coś na żywo omówić, przetestować.
[#174] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #173

Wrócę do tematu mapy Amigowców w PPA. Myślę, że część osób już zaakceptowała zgody, więc może by się dało przywrócić tą funkcjonalność? Była całkiem pożyteczna.

Sam się o zgodach dowiedziałem dzisiaj, gdy zaglądnąłem do swojego profilu. Rzadko zaglądałem do profilu, bo niczego nie aktualizowałem. Jakoś nie doczytałem wcześniej tego, że trzeba je tam udzielić, a korzystam głównie z forum i wiadomości.
[#175] Re: Dalszy rozwój strony

@Rafał A-3000, post #174

Nawet jak ludzie zaczną zaznaczać zgody na pokazywanie lokalizacji i zmieni się API na np. OpenStreetMaps to i tak pozostanie kwestia tego na ile baza jest aktualna. W tym stanie co była mapa wątpliwe żeby po 10+ latach nadal przedstawiała dane aktualne. Nie szedł bym raczej w proszenie ludzi o aktualizacje - potwierdzanie czy dane o lokalizacji są aktualne jak minie ustalony czas.
[#176] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #175

To może inaczej - dość popularne jest wpisywanie w profilu miasta żeby wyświetlało się pod avatarem. Może na mapie w miastach robić wielką kropę z liczbą ludzi znajdujących się w danym mieście, i jak ją klikniesz to dostajesz listę nicków z linkami do profilu? Powinno wystarczyć i dostatecznie ułatwić nawiązywanie kontaktów. Nikt w sumie nie musi na tym etapie widzieć, czy kolega amigowiec jest na drugim końcu miasta, czy klatkę obok. ;)
[#177] Re: Dalszy rozwój strony

@teh_KaiN, post #176

Nie wiem jak to jeszcze raz napisać żeby było jasne. Mapa, moim zdaniem, ma sens jeśli jest aktualna. Na ile użyteczna jest nieaktualna mapa? Kto będzie pilnować, przypominać użytkownikom by aktualizowali dane o lokalizacji? Strona nie będzie odbierać lokalizacji z telefonu by "śledzić" kto gdzie jest czy nie będę chciał by było z crona wysyłane np. co pół roku pytanie/mejla z prośbą o aktualizacje miasta czy lokalizacji - na takie mejle też użytkownik musiałby się dodatkowo zgodzić. Trzeba by było samemu tego pilnować a śmiem wątpić, że więcej niż parę osób chce się w to bawić. Zgody na pokazanie lokalizacji w profilu zaznaczyło 15 osób - tyle byłoby na mapie.
[#178] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #177

Zgody na pokazanie lokalizacji w profilu zaznaczyło 15 osób - tyle byłoby na mapie.

W tym ja, gdy zauważyłem, że jestem "top secret". Podejrzewam, że wielu się nie zorientowało, że ich lokalizacja jest niewidoczna. Ci co zgodę teraz "odświeżą" będą aktualni.

Nie wiem jak często statystyczny Amigowiec się przeprowadza. Statystyczny Polak raz na 15 lat. Często w obrębie małego regionu i z wiekiem rzadziej. Aktualność raczej nie będzie największym problemem.
[#179] Re: Dalszy rozwój strony

@snifferman, post #178

No dobra, przekonaliście mnie by wrzucić to na niski priorytet do zrobienia. Tylko ja nie będę namawiać użytkowników do wyrażania zgód na pokazywanie wpisanej w profilu lokalizacji :)
[#180] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #179

Wystarczy informacja na głównej, że jest taka funkcjonalność i kto chce ten może i co to daje.
Bo chyba mało kto co chwila sprawdza co nowego pojawiło się w jego ustawieniach.
.
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem