Forum » PPA
[#121] Re: Dalszy rozwój strony

@adam_mierzwa, post #120

W komentarzu na który odpowiadasz widziałeś gdzieś zwrot "usuwać"?
[#122] Re: Dalszy rozwój strony

@nogorg, post #121

W sformułowaniu "Ja jestem np. ciekaw ile osób potrzebuje skórki czerwonej i zielonej. Szarej i srebrnej w zasadzie też."
Pamiętam też, że któryś z adminów zapowiadał, że jak się wkurzy to zostawi tylko czarną, więc reakcja była alergiczna ;]

Żeby rzucić konkret - "pomysły co do organizacji" - obecnie są działy (lewy panel) artykułów: Sprzęt, Programy, Strefa gier, Publicystyka i schowane Emulki. To powinno być przeorganizowane, żeby wszystkie artykuły były pod jednym przyciskiem. Tam wchodząc możliwość zawężenia tematyki, a nie taki przeplataniec jak teraz z innymi działami. Zresztą zobacz na te wspomniane Emulki jako przykład, wygląd formatowania tego.
[#123] Re: Dalszy rozwój strony

@adam_mierzwa, post #122

Moim zdaniem organizacja artykułów jest w porządku. Artykułów jest mnóstwo tak, że nawet w poddziałach wyodrębniona jest lewa kolumna z kolejnym podziałem na kategorie tematyczne.

Gdyby to wrzucić do jednego worka, ciężko byłoby cokolwiek znaleźć.

Widziałbym za to dział "Najnowsze artykuły" w porządku chronologicznym, tak, jak teraz są "Najnowsze komentarze" (EDIT: Chociaż już teraz można filtrować newsy pod tym kątem).

Ja bym poprawił wyszukiwarkę postów na forum. Teraz odsyła do pierwszego postu w wątku, podczas gdy powinna odsyłać do postu, który został znaleziony.

P.S. Z tego co wiem - działy Teleport oraz Prywatne wiadomości mają być usunięte. Rozumiem, że teraz wyszukuje się takie serwisy przez wyszukiwarkę internetową. Ja jednak preferuję nawet sztywne linki, bo dużo częściej znaleźć można dokładnie to, czego się szuka. Jest to też promocja stron.

Co do Prywatnych wiadomości - nie mam zdania, ale często są przydatne.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 17:22:44 przez Hexmage960
[#124] Re: Dalszy rozwój strony

@adam_mierzwa, post #122

W sformułowaniu "Ja jestem np. ciekaw ile osób potrzebuje skórki czerwonej i zielonej. Szarej i srebrnej w zasadzie też."
Pamiętam też, że któryś z adminów zapowiadał, że jak się wkurzy to zostawi tylko czarną, więc reakcja była alergiczna ;]


Ok. Weź więc pod uwagę, że można nie znać różnych kontekstów sytuacyjnych i tego że ktoś gdzieś komuś coś kiedyś powiedział. A gdy pada pytanie to po to aby uzyskać pewne informacje, niekoniecznie opakowane w ten kontekstowy bagaż. Chyba, że ma on istotne znaczenie dla efektu końcowego.

Owszem, skórki nie kwalifikują się do listy problemów milenijnych i mogą być argumenty za ich utrzymywaniem, jak i usuwaniem. Przy wprowadzaniu różnych modyfikacji wypada jednak przez nie raz na jakiś czas przeklikać, by sprawdzić czy czegoś się nie popsuło. A lepiej się klika ze świadomością, że komukolwiek to klikanie do szczęścia będzie potrzebne.
[#125] Re: Dalszy rozwój strony

@nogorg, post #118

Witam.
Ja jestem np. ciekaw ile osób potrzebuje skórki czerwonej i zielonej. Szarej i srebrnej w zasadzie też.

Ja używam skórki niebieskiej.
Swego czasu testowałem skórkę czerwoną ale kolor za bardzo bił w oczy i wróciłem do niebieskiej.
Dziś testuję szarą.
Może by zrobić ankietę ile osób używa i jakich skórek?
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 18:22:56 przez ted
[#126] Re: Dalszy rozwój strony

@ted, post #125

Wolałbym nie. Nie jest to potrzebne, uwierz ;) To spowoduje, że ten wątek popłynie w niekontrolowany sposób. Jest takie przysłowie o nie tykaniu czegoś jak nie śmierdzi.
[#127] Re: Dalszy rozwój strony

@adam_mierzwa, post #126

Witam.
Ja lubię niebieską skórkę - czyli tak jak miało ppa.pl na początku.
Nie chciałbym aby została usunięta.
Pozdrawiam.
[#128] Re: Dalszy rozwój strony

@ted, post #127

Przydałby się hosting fotek, coby
nie trzeba było linkować z innej
strony, ale nie wiem, czy to jest
łatwe do zrobienia.
[#129] Re: Dalszy rozwój strony

@adam_mierzwa, post #126

Witam.
Wolałbym nie. Nie jest to potrzebne, uwierz ;) To spowoduje, że ten wątek popłynie w niekontrolowany sposób. Jest takie przysłowie o nie tykaniu czegoś jak nie śmierdzi.

To można by założyć osobny wątek - ankietę.
Pozdrawiam.
[#130] Re: Dalszy rozwój strony

@ted, post #129

Dawno ankiety nie było :) ale prościej zobaczyć do bazy...

Mi się podoba wyłącznie niebieska skórka..

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 05:34:13 przez juen
[#131] Re: Dalszy rozwój strony

@juen, post #130

Witam.
Mi się podoba wyłącznie niebieska skórka

To jest nas co najmniej dwóch.
Co ciekawe to jest on podpisany jako klasyczny i jest pierwszy do wyboru.
Pozostałe są podpisane nazwami kolorów.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 09:52:50 przez ted
[#132] Re: Dalszy rozwój strony

@juen, post #130

ALL: Proszę o zaprzestanie pisania postów kto jakiej skórki używa ponieważ zaśmieca to wątek. Teraz niech jeszcze wejdzie 20 albo 30 osób i napiszę "a ja używam takiej skórki" ;) Przecież to bez sensu.
W temacie to przy zmianach w CSS-ie ciężko jest sprawdzać za każdym razem zmiany jak jest wiele motywów. Dlatego na początek będzie testowane wszystko na domyślnej a jak będzie później czas to będą dostosowane inne. To jest najmniejszy problem w kontekście np. jak działa baza. To coś jak wybór koloru do samochodu, który ledwo jedzie albo wcale ;)
[#133] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #132

Amen.

Ps. Używam szarej
[#134] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #113

W panelu admina w nowej wersji już jest podstawa tego co w aktualnej czyli akceptowanie użytkowników, który założyli konto, obsługa zgłoszonych newsów, lista użytkowników z edycją danych, ustawianie i lista banów, edycja artykułów, ustawienia działów forum. Kolejne elementy panelu admina będą dodawane wraz z pojawieniem się w kodzie odpowiadających im działów (np. Graffiti).
Dodatkowo została znacznie rozszerzona baza fikstur, przykładowych danych do pracy nad stroną ponieważ nie pracujemy na danych produkcyjnych a na starcie w bazie muszą użytkownicy z różnymi ustawieniami, artykuły, newsy, działy na forum i wątki z postami.

Do 10 stycznia zakładam dokończenie głównej strony gdzie zostały do zrobienia boksy inne niż forum i menu czyli np. kalendarium, gadacz, użytkownicy online, reklamy czy ostatnio popularne z wyłączeniem ankiet, którymi zajmę się później.
[#135] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #134

OK Dzięki.
[#136] Re: Dalszy rozwój strony

@KM_Ender, post #135

Co myslicie aby dodac do odpowiedzi mozliwosc oceny wypowiedzi ?
Niektore sa naprawde trafne i pomagaja userom szukajacym informacji
Moimi faworytami jest Norbert i Dorian3D bardzo celne odpowiedzi
[#137] Re: Dalszy rozwój strony

@HOŁDYS, post #136

Zróbmy plebiscyt na Amigowca Roku
[#138] Re: Dalszy rozwój strony

@HOŁDYS, post #136

Wydaje mi się, że to już było wcześniej omawiane. Nie mówię nie. Kwestia tego, że autor wątku musiałby przyznawać takie wyróżnienia albo moderator lub osoby, które mają w jakiś sposób, automatyczny lub inny przyznane jakieś dodatkowe funkcje. Na pewno nie takie co dopiero co się zarejestrowały a są już od dawna. Aktualnie może tylko wyróżnić odpowiedź co użytkownikowi żadnego medalu czy dyskietki nie dodaje.

Wróciłbym do propozycji dodatkowych rzeczy jak zostaną dokończone i rozwiązane aktualne wyzwania i problemy. Aczkolwiek pomarzyć można już teraz. Może z nową wersją ktoś przyjdzie i zrobi.
[#139] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #69

Brakuje usuwania z listy nowych wątków wpisów gdzie wszystkie posty są od ignorowanych osób.

Wchodzę na forum, przeglądam nagłówki i otwieram zakładki by za chwilę przeczytać. Po czym wchodzę w wątek a tam zero postów bo wszystkie były od osób które ignoruję.
[#140] Re: Dalszy rozwój strony

@hrw, post #139

Dzięki za zgłoszenie. Ustawię to niestety na niskim priorytecie. Moim zdaniem brnięcie w kierunku obsługi i utrzymania tego gdzie i jak ukrywać posty a później aktualizować dla nich bazę, liczniki, powiadomienia itp. to trochę szkoda czasu w kontekście rozwoju portalu i społeczności.
[#141] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #140

Nie rob tego triggerem tylko jednorazowo w nocy
Tak z ciekawosci ile ta baza ma z logiem transakcyjnym w tym momencie ?

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 20:29:48 przez HOŁDYS
[#142] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #140

Może być i na liście "może kiedyś" - po prostu trafiłem na taki wątek i uznałem, że zgłoszę.
[#143] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #134

W przerwie świątecznej i noworocznej zmiany w przyszłym (bo nie tym co działa aktualnie) kodzie nieco różniły się od założeń. W newsach było to dodanie głosowania na newsy, a więc i artykuły, obsługa tagów, a także dodawania komentarzy do newsów (o ile samo komentowanie to do jest ten sam mechanizm co forum tak nie było podglądu czy linku do newsa).
Z innych prac - resetowanie hasła zostało wydzielone do osobnej podstrony a resetowanie emaila jest za potwierdzeniem zmiany przez otrzymany link w mejlu wysłany pod nowy adres.

Niestety boksów na głównej nie ruszałem i to będzie cel do 24.01.

Większość czasu niestety zajęły problemy z utrzymaniem aktualnej wersji strony. Pojawiły się, dosyć nieoczekiwanie, po ponad 10 latach, problemy z bazą danych i indeksami oraz zapytaniami. Wydawałoby się, że indeksy kiedyś założone były dobre, ale nie wszystkie były ponieważ gdzieś kod jak i baza się rozrosły w paru kierunkach i umknęło to mojej uwadze. Właściwie nie doszedłem do tego dlaczego to się ujawniło tak nagle pod koniec listopada i grudnia. VPS, na którym działa strona też nie ma dysków ssd więc operacje na bazie i aktualizacje indeksów były dodatkowo obciążające. CPU się nudziło, RAMu jest i było pod dostatkiem ale o dostęp do dysku walczyły różne kawałki aplikacji co przełożyło się na problemy z dostępnością do strony.

Dokonałem optymalizacji, ale nie sam. Przy optymalizacji bazy poprosiłem o pomoc dawnego znajomego, kolegę z którym dawno pracowałem, a który jest ekspertem m.in. w dziedzinie baz danych. Na szczęście zgodził się pomóc. Bez obaw o RODO - nie miał dostępu do bazy a jedynie do slow loga bazy i statystyk io oraz pamięci serwera. Na podstawie jego rad udało mi się rozwiązać część problemów, które powodowały problemy z dostępem do dysku.

Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed podobnymi problemami nastąpi jeszcze jedna zmiana. Admin serwera zaoferował nam nowego VPS-a, który działa na szybkich dyskach SSD. VPS już testowałem przeprowadzając próbną migrację i poza drobnymi szczegółami w wyszukiwarce (ze względu na indeksy fulltext) wszystko działało prawidłowo. Niestety na migrację muszę znaleźć czas w swoim czasie wolnym więc prawdopodobnie za tydzień i gdzieś pod wieczór w weekend będę działać.
[#144] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #143

Fajnie ze masz takiego kolege ktory pomogl za friko ...kazdy wie ile profesjonalny admin baz danych kosztuje.
Dobrze by bylo dorobic health check bazy ktory by wysylal alerty na @ (malo miejsca,bak sie nie zrobil,job sie wywalil,index ni optymalny lub nadmiarowy,przyrost bazy przez 30 dni,jak sa tam jakies mechnizmy HADR to rowniez
Baza jakiejkolwiek firmy nigdy nie bedzie bez utrzymania samograjem na lata

Ps.nie odpowiedziales ile baza wazy teraz ? To chyba nie tajemnica



Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 21:10:27 przez HOŁDYS
[#145] Re: Dalszy rozwój strony

@HOŁDYS, post #144

Ja bym rozwinął dział albo założył post z aplikacjami "must have"
Np dla 3.x, na których ludziska by sie dzielili z czego korzystają
I do czego służą wraz z krótkim.opisem, np taki GoADF!, jakieś
Upiekszacze pod rtg itp - jest wysyp nowych kard. Dodatkowo
Można by dorobić dział Feature Request - czyli taka baza z pomysłami
Różnych pomocnych softów (lub ich nowszych wersji)
Co by sie ludziskom mogło przydać..
[#146] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #143

Jakiś bug na stronie jest.

Na liście "Ostatnie wątki na forum" widzę taką pozycję:


18.01 09:20 michal_zukowski DOSBox JIT


A ostatni post (tego samego usera) w tym temacie jest datowany na 30.01.2020: link

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 07:16:56 przez t-bone
[#147] Re: Dalszy rozwój strony

@t-bone, post #146

Pewnie dalej jest post osoby, którą ignorujesz. Też tak mam w tym wątku.
[#148] Re: Dalszy rozwój strony

@nostrum666, post #147

To nie jest post osoby, którą ignorujesz a przypadek niezwykle rzadki który może nastąpić przykładowo gdy są przenoszone posty z jednego wątku do innego, ale nie tylko. Wówczas przeliczają się wszystkie liczniki itd. tylko we wspomnianym wątku. Tutaj mogło się zdarzyć tak, że podczas problemów wydajnościowych (ponieważ serwer współdzieli zasoby i problemem jest dostęp do dysku) musiałem killować zapytania, które bardzo długo wisiały w kolejce. Ponieważ tabela forum jest na starym silniku, który nie wspiera transakcji a sama aplikacja, co za tym idzie, również nie obsługuje tak mogą się zdarzyć bardzo rzadko takie błędy w niespójności danych. Mogę to ręcznie poprawić. Raz na 5 czy 10 lat zdarzy się raz :]
[#149] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #148

I wszystko jasne.
[wyróżniony] [#150] Re: Dalszy rozwój strony

@grxmrx, post #138

Jak na Stack Overflow.
Forum » PPA
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem